“Marka İnsanlar” yazı dizisinin 5. bölümünde Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’e yer verdik. Sabri Ülker tarafından kurulan bisküvi imparatorluğunun tahtında oturan ve şirketi dünyada bir marka haline gelen Murat Ülker’i bir de “Marka İnsan” olarak tanımanız için bu makaleyi hazırladık.

Branding Türkiye’de ilgiyle takip edilen yazı dizilerine geçtiğimiz günlerde bir yenisi eklendi. Marka İnsanlar adı verilen seride iş, sanat, siyaset ve spor dünyasından isimlerin hayatına dair kesitler yer alıyor. Serinin beşinci kısmında Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı’nın hikayesi var: Murat Ülker!

Marka İnsanlar: Murat Ülker

“Marka İnsanlar” yazı dizisinin 5. bölümünde Kırım göçmeni bir ailenin evladı olan ve günümüzde yiyecek – içecek sektörünün lider şirketi haline gelen Yıldız Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker var. Babası Sabri Ülker tarafından kurulan bisküvi imparatorluğunun tahtında oturan, aldığı bu emaneti stratejik ilerleme hamleleriyle Türkiye’nin ötesine taşıyan ve dünyada bir marka haline gelen şirketin sahibi Murat Ülker’i bir de “Marka İnsan” olarak tanımanız için bu makaleyi derledik.

Ülker Ailesi

Günümüz gençleri için rol model olan başarılı iş adamı Murat Ülker 21 Mart 1959 tarihinde, Sabri Ülker ve Güzide Ülker çiftinin üç çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Eskiden özellikle soyadı kanunu öncesinden insanlar birbirlerini belli bir takma isimle anıyordu. O zamanlardan kalan bir alışkanlıkla Ülker ailesini insanlar “Devletler” adıyla tanımaktaydı.

Murat Ülker’in öğretmen olan dedesi Hacı İslam Efendi, muallim görevi nedeniyle memleketin birçok noktasında bulunmuş bir insandı. Belli bir süre sonra tayini çıkan Hacı İslam Efendi, bir tayininde Kırımdan Trakya’ya gelerek burada Kırım göçmeni bir ailenin kızı ile hayatını birleştirmiştir. Ancak Balkan Savaşları’nın olduğu dönemde tekrar Kırım’a dönmek zorunda kalmıştır. Bu yüzden Murat Ülker’in babası Sabri Ülker’in doğum yeri Kırım Aluşta’dır.

Sovyetler Birliği kurulduktan sonra orada yaşayan ancak Müslümanlara yapılan baskı ve eziyetlere daha fazla dayanamayan Ülker ailesi 1929 yılında sadece 10 ruble ile Kırım’dan İstanbul’a gelmiştir.

Murat Ülker’in babası Sabri Ülker ve Amcası Asım Ülker’in girişimleriyle temelleri atılan şekerlemecilik işi, 1944 yılında ilk üretmiş oldukları bisküviye Ülker ismini vermeleri ile birlikte, gelişerek devam etmiş ve nihayetinde şirket zamanla büyüyüp holdingleşmiştir. Yani o küçük şekerlemeci dükkanı “Yıldız Holding”e evrilmiştir. Bu arada, gerek iş dünyası gerekse sosyal çevreleri tarafından Ülker namıyla tanıyan aile, aradaki ikiliği gidermek için 1954’te bir karar alarak Berksan olan soyadlarını Ülker olarak değiştirmişlerdir.

Murat Ülker’in Hayatı

Murat Ülker, ailenin en küçük çocuğudur. 1950 yılında doğan ablası Ahsen, Ülker yöneticisi Orhan Özokur ile evli olup Ali, Ömer ve Ahmet adında üç çocuğu vardır.

Murat Ülker Kimdir?

Ahsen Özokur aynı zamanda Yıldız Holding’in diğer ortağıdır. Murat Ülker “Kökler”, Ahsen Özokur ise “Üs” adı altında Yıldız Holding’in ortaklarıdır. Murat Ülker’in ağabeyi olan diğer kardeşi Ali ise henüz dokuz yaşında geçirdiği bir ev kazasında vefat etmiştir. Murat Ülker, ailenin tek erkek varisi olarak babasının yerine geçmiş ve gerçekleştirdiği stratejik hamleler ve satın almalarla Ülker’i dünyaya açmıştır.

Murat Ülker’in Eğitim Hayatı

Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamlayan Murat Ülker, üniversite öğrenimini ise Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır. Yüksek öğretim kariyerine Amerika’da American Instite of Baking’de (AIB) Gıda İşleme alanında ve Almanya’da Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS) Şekerleme alanında sürdürmüştür.

Üniversite eğitiminin akabinde Amerika’daki Continental Baking şirketinde staj yapan Murat Ülker, bu sayede gıda sektörüne dair birçok konuda temel manada bilgi sahibi olmuştur. Murat Ülker burada profesyonel manada ilk iş deneyimini de yaşamıştır. Ayrıca genç Murat Ülker; Avrupa ve Amerika’da 3 yıl süresince, yaklaşık 60 fabrikada bir takım incelemeler yaparak yöneteceği şirketin faaliyet alanıyla ilgili detayları öğrenme fırsatı yakalamıştır.

İyi Bir Hafızaya Sahip

Murat Ülker’in arkadaşları ve hocaları, onun en belirgin özelliğinin hafızası olduğunu vurguluyor. Öğrendiği bir bilgiyi kolay kolay unutmadığını, hafızasının iyi olduğuna dair iddiaya kanıt olarak ise onun pek not tutmadığını belirten sosyal çevresi, Murat Ülker’in başarısındaki bir diğer noktayı da böylelikle belirtmiş oluyor.

İyi bir hafızaya sahip olmak Murat Ülker’e okul ve iş yaşamında başarı sağladığı tartışılmaz bir gerçektir. Ayrıca bu yönü ona dil öğrenimi konusunda da kolaylık sağlamıştır. Şöyle ki; Murat Ülker çok iyi derecede Almaca ve İngilizce bilmektedir.

Arkadaşlıktan Akrabalığa

Murat Ülker, Türkiye Cumhuriyeti Eski Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile liseden sınıf arkadaşıdır. Sonraki yıllarda bu dostluk akrabalığa dönüşmüştür. Murat Ülker’in yeğeni Ahmet Özokur, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kızı Sefure Davutoğlu ile evlenmiştir. Böylece Ülker ailesi ile Davutoğlu ailesi akraba olmuştur.

Murat Ülker’in Hobileri

Hobileri arasında ailesiyle seyahat etmek ve yelken olan Murat Ülker, sosyal medyayı etkin bir şekilde kullanan sayılı iş adamlarından biridir. Murat Ülker ayrıca hat sanatı ve modern resim dahil olmak üzere çok geniş ve özel bir koleksiyona sahiptir.

Yoğun iş temposuna rağmen spor ve sanat ile olan bağını koparmayan, çağın gerekliliği olan sosyal medyayı etkin ve etkili biçimde kullanan Murat Ülker bu yönleriyle yalnızca genç kuşak için örnek olmakla kalmıyor iş dünyası profesyonelleri ve yöneticiler için de iyi bir rol model oluyor. Murat Ülker’i marka insan yapan bir yön de bunlardır diyebiliriz.

Murat Ülker’in İş Hayatı

İş hayatına 1980’li yıllarda atılan Murat Ülker, 1984 yılında babası ve dedesinin kurduğu aile şirketi olan Ülker Grubu’nda Kontrol Koordinatörlüğü görevine getirilmiştir. Bu şirket kurulduktan bir süre sonra Yıldız Holding adını alarak holdingleşmiştir.

Murat Ülker’in çikolata ve bisküvi alanında yaptığı araştırmalara, işletme alanında gördüğü üniversite eğitimi de eklenince iş hayatındaki hızlı yükselişi kaçınılmaz olmuştur. Çok kısa bir süre içerisinde şirketin, işletmelerden sorumlu genel müdür yardımcısı olan Murat Ülker, bunun akabinde bir süre sonra genel müdürlüğe yükselmiştir.

Genel müdürlük göreviyle eş zamanlı olarak Yıldız Holding’e bağlı şirketlerde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bir yandan da farklı yatırımlar gerçekleştirmek için araştırmalar yapmıştır. Eğitim kariyeri ve staj / iş hayatı boyunca edindiği tecrübeler ve sektördeki gelişmeleri yakından takip etmesi Murat Ülker’i, farklı, vizyoner ve kazançlı atılımlar gerçekleştirmeye itmiştir. Onun bu özelliği Ülker markasına kısa sürede çok yol kat ettirmiştir.

2000 yılında Yıldız Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevine getirilen Murat Ülker, 2008 yılından itibaren holdingin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevindedir. Şu an Murat Ülker ve ablası Ahsen Özokur, Yıldız Holding’in en büyük iki ortağı konumundadır.

Yıldız Holding’in Yatırımları

1995 yılında kurulan ŞOK Marketler T.A.Ş. 2011’in Ağustos ayında Yıldız Holding şirketlerinden Gözde Girişim liderliğinde bir konsorsiyum tarafından satın alınmıştır. Gerçekleştirilen satışla birlikte konseptini tamamıyla değiştiren Şok Market, mağazalarını baştan sona yenilemiştir.

Müşterilerin bildiği ve tüketmeye alıştığı markalı ürünleri uygun fiyat koşullarıyla sunmaya başlayan ŞOK, böylece pazardaki konumunu artı manada değiştirmeyi başarmıştır. Temmuz 2012 itibariyle 68 ilde 1200’ü aşkın mağazası bulunan ŞOK Marketler T.A.Ş. mağazalarına giren her bir müşterinin zevkli, kaliteli ve hesaplı alışveriş deneyiminden memnun olarak ayrılmasını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Yıldız Holding'in Gücü Ve Etkisi

Şok Market, Yıldız Holding’in bünyesine kattığı markalardan sadece bir tanesi. Bunun dışında Yıldız Holding’in gerçekleştirdiği diğer satın almalar şöyle; 

 • 2006 yılında Marsan Gıda
 • 2007 yılında Godiva Çikolata
 • 2008 yılında Gopa
 • 2013 yılında DeMet’s Candy Company
 • 2014 yılında United Biscuits

Yıldız Holding ayrıca İstanbul Pendik Marintürk’ü satın almıştır. 2012 yılında ise Eminönü’nde, Sümerbank’ın eski genel müdürlük binasının yerine “Bizim Lokanta” isimli bir lokanta açmıştır.

Yıldız Holding’in dünya çapında çok ses getiren iki satın alma aksiyonuna dair detaylı bilgi vermek gerektiğini düşünüyoruz. O nedenle Godiva Çikolata ve United Biscuits için ayrı birer başlık açmak istedik.

Ülker, Godiva’yı Satın Aldı

Bisküvi ve çikolata başta olmak üzere 7 milyar dolar hacme sahip, Türkiye’den dünyaya açılan Türk markası Ülker’in de içinde bulunduğu Yıldız Holding, 80 yıllık lüks çikolata markası Belçikalı Godiva’yı 850 milyon dolar bedelle satın aldı.

Usta çikolata üreticisi Joseph Draps’ın Bürüksel’de 1926 yılında kurduğu şirket, şık, özel ve el yapımı  çikolataların başlangıcı olarak kabul ediliyor. Şirketin yıllık cirosu 500 milyon dolar civarındadır. Belçika’dan Singapur’a, Dubai’den Denver’a 80 ülkede 450’nin üzerinde butikte ve 9300 noktada satılan Godiva 2007 yılında Yıldız Holding’in bünyesine dahil oldu.

Godiva’yı 40 yıl önce satın alan Amerikalı gıda şirketi Campbell Soup, ana iş kolları olan çorba ve bisküviye odaklanacakları için bir süre önce Godiva markasını satacağını duyurmuştu.

20 Aralık 2007’de imzalanan anlaşma ile Godiva tüm uluslararası iştirakleri, markaları, tesisleri, ticari sır ve patentleri ile birlikte Türkiye’nin gıda devi Ülker Şirketler Topluluğu’nun bünyesine girdi. Yıldız Holding konuya dair yaptığı açıklamada şu ifadeyi kullanıyor; “… yatırımın hem bizlere hem de Godiva’ya olumlu anlamda yansımasının altında da yine Yıldız Holding’in “alanında en iyisi olma” anlayışı yatıyor.”  

Bu ifade, şirketin sahip olduğu özgüveni, vizyonu ve stratejiyi de özetler niteliktedir.

Ülker, United Biscuits'i Satın Aldı

Ülker, United Biscuits’i Satın Aldı

Yıldız Holding dünya çapında ses getiren satın almalarından biri olan United Biscuits hamlesi, Yıldız Holding’i dünyanın 3. büyük bisküvi şirketi yapmıştır. Dünyanın 6. büyük bisküvi üreticisi United Biscuits de Yıldız Holding tarafından satın alındıktan sonra Ülker’in de bağlı olduğu Yıldız Holding, bünyesinde üç numaralı bisküvi şirketi konumuna yükselmiştir.

United Biscuits’in Avrupa’da 11, Nijerya, Suudi Arabistan ve Hindistan’da da birer olmak üzere toplam 14 fabrikası bulunuyor. Şirketin toplamda ise 7.171 çalışanı var.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in doğum günü ve torunu Prens William’ın da düğün pastasını yapan Mc Vities gibi pek çok markayı elinde bulunduran United Biscuits’in şu anda 20 ana markası bulunuyor.

United Biscuits Markaları

 • McVitie’s
 • Jacob’s
 • Delacre
 • Twiglets
 • BN
 • Go ahead
 • Sultana
 • Penguin
 • Carr’s
 • Verkade
 • DeliChoc
 • Mini Cheddars
 • Jaffa Cakes

Bir Türk şirketinin dünya devi markaları bünyesine katması yalnızca şirket özelinde değil ülkemiz açısından da önemli bir aksiyondur. Şirketin bu stratejik hamleleri atmasında Murat Ülker’in vizyonerliğinin etkisi büyüktür. Dünya devi markaları bünyesine katan ve yöneten bir insanın, “marka insan” olarak anılmasındaki nüansı da aslında bu hamlelerden anlayabiliriz.

Murat Ülker’in Özellikleri

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker’in, oldukça detaycı ve meraklı bir kişiliğe sahip olduğu söyleniyor. O kadar ki Murat Ülker, holdinge yapılan stratejik işe alımları bizzat takip ederek süreç hakkında bilgi istiyor. Hatta işe alınacak müdürlerle görüşmeleri bizzat kendi gerçekleştiren Murat Ülker, bazen işe alınan gençleri bir süre yanında tutarak en uygun mevkiyi bu sürecin ardından kendisi belirliyor.

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı

Bir yöneticiyi lider veya marka insan yapan önemli bir ayrıntı olarak vurgulayabileceğimiz, çalışanlarla olan ilgi ve iletişim Murat Ülker’de fazlasıyla mevcut. Murat Ülker’in çalışanları yakından tanımak istemesi ve onlarla bir etkileşimde bulunması onu başarılı bir iş insanı yapmakla kalmıyor, aynı zamanda marka insan olarak lanse edilmesini de sağlıyor.

Dünya devi markaların sahibi olmasına ve tahmin edilenin ötesinde bir yoğunluğa rağmen; detaylarla ilgilenmesi, çalışanlarıyla etkileşim kurması, sosyalliği es geçmemesi, titizliği ve sorumluluk sahibi bir ruh taşıması Murat Ülker’in karakterini şekillendirmekle kalmayıp hayatı boyunca başarılı olmasını da sağlamıştır.

Murat Ülker’in Aile Hayatı

İngilizce kursunda tanıştığı Fatma Betül Ataseven ile evlenen Murat Ülker 3 erkek çocuk babasıdır. Çiftin, Yahya adını verdikleri ilk çocukları 1993 yılında dünyaya gelmiştir. Çiftin 2000 yılında ise Fatih ve Mustafa adlarında ikiz oğulları olmuştur.

Murat Ülker’den Spora Destek 

Spora, özellikle basketbola ilgi ve desteği ile tanınan Murat Ülker, 1993‘te Ülkerspor Basketbol Kulübü’nün kurulmasında aktif rol oynamıştır.

Ülkerspor, 2006’da Fenerbahçe ile birleşinceye kadar pek çok genç yetenek yetiştirmiş olan kulüp ayrıca; 4 şampiyonluk, 6 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 3 Türkiye Kupası, ayrıca Avrupa’da Şampiyon Kulüpler Kupası ve Koraç Kupası’nda çeyrek final gibi başarılara imza atmıştır.

Bu arada Murat Ülker, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu‘nun isim haklarını 10 yıllığına devralarak Fenerbahçe’ye; basketbol takımının yanında futbol takımına da desteğini sürdürürken; Beşiktaş ve Galatasaray‘dan desteğini çekmiştir. Davetlerde ve görsel basında çok fazla karşılaşmadığımız Murat Ülker göz önünde olmayı sevmeyenlerden.

“Sokakta rahat dolaşmak istiyorum, tanınmak hoşuma gitmiyor.”

İş hayatına atıldığı andan itibaren hızlı bir yükseliş göstermesine rağmen Murat Ülker basının karşısına ilk kez 2006 yılında çıkmıştır. Onda da fotoğraf çektirmeme şartı koymuştur. Bunun nedenini ise verdiği bir röportajda şöyle dile getiriyor; “Sokakta rahat dolaşmak istiyorum, tanınmak hoşuma gitmiyor.”

Ancak bu popüler olmama isteği ve tanınmama arzusu sonradan oluşmamış. Öyle ki Murat Ülker, lisans eğitimi aldığı Boğaziçi Üniversitesi’nin yıllığına bile fotoğraf vermemiştir. Sade ve mütevazi bir hayat sevdiğini söyleyen Murat Ülker, ekmeği dahi gidip fırından bizzat kendisi alan bir kişiliğe sahip.

Babasının hayata veda etmesinin ardından, Murat Ülker şu an 300’den fazla marka, 50 şirket ve 20 bin çalışanıyla Türkiye’nin devlerinden biri olan Yıldız Holding’i yönetmektedir. Bu arada Murat Ülker; Forbes Dergisi’nin 2015 sonuçlarına göre; Türkiye’nin birinci, dünyanın 369. en zengin ismi konumundadır.

Ailesinden aldığı bayrağı gittikçe artan bir başarıyla taşıyan Murat Ülker, disiplinin, azmin ve çalışkanlığın en somut örneklerinden biridir. Şöhretten ve tanınmaktan olabildiğince uzak duran başarılı iş adamı hayatını “Dünya malı dünyada kalır” mantığıyla sürdürmeyi tercih ettiğini dile getirmektedir.

Ülker'den Tavsiyeler

Murat Ülker’den, Başarıya Götüren 4 Tavsiye

Murat Ülker, iş adamlarına başarılı olmalarını sağlayacak 4 temel öneride bulunuyor. Bunlar;

 • 1 Saatten Fazla Oturmayın

Yapılan bir röportajda, iş adamlarına altın öneriler sunan Murat Ülker masada 1 saatten fazla oturmamak gerektiğini vurgulayarak, “Gün içinde masanızda bir saatten fazla oturmamak ya da toplantı sırasında ayakta durmak gibi hareketlerle başlamalısınız. Hafta boyunca birkaç kez aerobik, kardiyo ve direnç antrenmanları gibi egzersizler yapmak şart.” dedi.

 • 5 Avuç İçi Kadar Ara Öğün

Murat Ülker ayrıca doğru beslenmenin de başarı için önemli olduğunu belirterek bu konuyla ilgili şunları söylemiştir;

“En önemli unsurlardan bir tanesi beslenme. Aşırı yemekten kaçınmalı ama hiçbir zaman da kendinizi açlığa mahkûm etmemelisiniz. Buradaki önemli nokta, gün boyunca kan şekerinizi kendinizi rahat hissettiğiniz düzeyde tutmayı sağlamak. Örneğin, yüzde 20 protein, yüzde 40 karbonhidrat ve yüzde 40 çeşitli meyve ve sebze tüketimi sizi bu hedefe ulaştıracaktır. Üç ana öğünün her birinde miktar, beş “avuç içi” ölçüsü kadar olmalı. Günlük rutininize bağlı olarak, vücudunuzu gün içinde dengeli ana öğünlerinizin yanı sıra, sadece bir avuç içlik porsiyon kadar iki veya üç kez ara öğünle beslemelisiniz. Örneğin, ara öğün olarak kuruyemiş tüketebilirsiniz. Bir başka önemli etken, uyku. Her kişiye göre farklılık göstermekle beraber, uykuyu yeterince ve kaliteli bir şekilde almış olmalısınız.”

 • Nihai Hedefinize Odaklanın

Murat Ülker, başarılı bir yönetici olmaya dair tavsiyelerini sıralarken, eleştiriye de açık olmak gerektiğini ifade etti ve konuyla ilgili şöyle bir açıklama yaptı:

“Gelişebilmek için eleştiriye ve değişime açık olmalısınız. Başkalarının sizi nasıl gördüğünü öğrenmek için 360 derece değerlendirme yöntemi çok faydalı bir araç. Gerçek olan algıdır. Kendinizi nasıl algıladığınız ile başkalarının sizi nasıl algıladığı arasındaki farkı belirleyerek bu makası kapatmak için bilinçli bir çaba göstermelisiniz. Önce kendi hikâyenizi yazmayı unutmayın. Farkındalığınızı ve adanmışlığınızı arttırdığınızda, motivasyonunuzun olumlu yönde nasıl değiştiğini göreceksiniz. Bahaneler üretmek için kendi iç sesinize kulak vermeyin. İç sesiniz sizi olumlu yönde teşvik etsin. Son olarak, sizi değişim ve gelişime teşvik etmesi için hikâyenizi tekrar tekrar yazın. Buradaki amaç, nihai hedefinizi belirleyerek odaklanmak ve hayatınızın geri kalanını bu hedefe ulaşma çabası ile geçirmek.”

 • Meditasyon Yapın Veya Dua Edin

Murat Ülker başarıya giden bir diğer önerisini açıklarken meditasyonun önemine değindi:

“Bu boyut daha kişiseldir. Ancak, neye inanıyor olursak olalım, bu inanç varlığımızın temel ihtiyacıdır. O yüzden pozitif olun! Sahip olduklarınız için şükredin. Gün içinde birkaç kez meditasyon yapın veya dua edin. Bu size iyi gelecek. Benim hayattaki amacım basit: Mutlu et, mutlu ol. Karşılık beklemeden tanımadığınız birinin adına ihtiyaçlarımızdan fedakârlık yapmaya inananlardanım.”

Murat Ülker’in Yönettiği Markalardan Bazıları

 • Ülker
 • Godiva Çikolata
 • United Biscuits
 • DiaSA Market
 • ŞOK
 • Superfresh
 • MİLFORD-YILDIZ
 • Aytaç Et
 • Adaşeker
 • Marsan Gıda
 • Gopa
 • DeMet’s Candy Company

Murat Ülker’in Desteklediği Bazı Sanat Projeleri

 • İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı Uluslararası İstanbul Müzik Festivali sponsorluğu (1995 – 2005)
 • İstanbul Uluslararası Kukla Festivali (2000 – 2007)
 • Ülker Uluslararası Efes Klasik Müzik Günleri (2002 – 2003)
 • Ülker Mozart Günleri (2002 – 2005)
 • Ülker Klasik Türk müziği Günleri (2003 – 2005)
 • Ülker Müzik Günleri (2005 – 2006)
 • Ruhi Ayangil ile Ali Ufki ve XVII. Yüzyıl Makam Musikisi Konseri (2005)
 • Ruhi Ayangil ile Yunus Emre 10 Koro Süiti Konseri (2005)

Murat Ülker Sosyal Medyada!

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, sosyal medyayı etkin kullanan iş insanları arasında yer alıyor. Murat Ülker’i Instagram ve Linkedin‘de takip edebilirsiniz.

Instagram’da Takip Et

Linkedin’de Takip Et

Dijital dünyanın marka mecrası Branding Türkiye‘nin “Marka İnsanlar” adını taşıyan yazı dizisinin beşinci bölümünde; babası Sabri Ülker’den aldığı “Ülker” bayrağını dünyanın birçok ülkesinde dalgalandıran, dünyaca ünlü köklü şirketleri bünyesine katarak Türkiye’nin katma değerini yükselten, sanata, spora, sosyal sorumluluk projelerine olan ilgisi ve desteğinin yanı sıra çalışanlarıyla olan iletişimiyle örnek ve saygın bir iş insanı olan Murat Ülker’i okudunuz.

Yazı dizimiz iş, sanat, siyaset, spor ve bilim dünyasında taşları yerinden oynatan aksiyonlarıyla öne çıkmış “Marka İnsanlar”ıyla devam edecek.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.