Dünyaca ünlü kozmetik markası MAC Cosmetics’in Orta Doğu şubesi, Ramazan ayına özel “Sahur İçin Hazırlan” kampanyası gerçekleştirdi.

Dünyanın en popüler kozmetik markalarından biri olan Mac Cosmetics, Ramazan ayına özel bir kampanya geçekleştirdi. Fakat bu kampanya pek de markanın istediği gibi sonuçlanmadı. Hatta bu reklam markanın başına iş açtı desek yeridir. Zira markanın bu kampanyayla etkilemeye çalıştığı kullanıcılar, reklamdan / kampanyadan etkilenmek bir kenara, sosyal medyada markayı ve kampanyayı tiye alan paylaşımlar yaptı. Kısacası kampanya ters tepti ve marka için adeta bir online itibar problemine dönüştü.

Mac Cosmetics’in Ramazan Reklamı

Mac  Cosmetics’in Sahur İçin Hazırlan temalı kampanyası yayınlandıktan sonra eleştirilerin odağına oturdu. Özellikle sosyal medyada eleştirilen ve viral bir krizin doğmasına neden olan kampanya için sosyal medya kullanıcıları “gecenin bir yarısında yemek yemek için neden makyaj yapalım?” şeklinde paylaşımlar yaptı.

Diğer bir ifadeyle insanlar, sahurda makyaj yapılması gerektiğini vurgulayan reklamı epey anlamsız buldu ve MAC Cosmetics’in  bu kampanyasını topa tuttu.

Kampanyanın Detayları

Mac Cosmetics, “Sahur İçin Hazırlan” kampanyası için bir makyaj sanatçısının, sahurdan önce sürme, allık ve maskara kullandığını gösteren video  yayınladı.

Mac Cosmetics’in yayınladığı bu gönderi(ler) kısa zamanda Arap coğrafyasında viral oldu. Bazı kullanıcılar Twitter’da bu kampanya için olumlu yorumlar yaparken bazılarıysa kampanyayı eleştiren caps ve videolarla “İşte gerçek sahur böyle olur” şeklinde markaya yanıt verdi.

Bu kampanya bir açıdan da lokal bazda farklı bir kültüre sahip kitleye kampanya üretmenin ve bu kampanyayı yönetmenin ne kadar zor olduğunu göstermesi bakımından ayrı bir önem taşıyor.

Eğer reklam yahut kampanya yapılan bölge ya da ülke iyi analiz edilmezse, hedef kitlenin beklentileri iyi anlaşılmazsa, pazarın durumu ve doğru zaman gibi kıstaslar göz önüne alınmazsa yapılan kampanya faydadan çok zarar getiriyor. O yüzden çeşitli  metriklerde; çok yönlü ve derinlemesine bir analiz ve araştırma yapmak, reklamın – kampanyanın verimliliği açısından büyük önem taşır.


Bu arada, Mac Cosmetics tarafından hazırlanan Sahur İçin Hazırlan adlı reklam kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum yaparak fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.