Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019 itibariyle ortaya çıkan Korona Virüsü (COVID-19) nedeniyle, İran ve İtalya başta olmak üzere salgına dair gerekli önlemleri almayan ülkelerde ölümler hızla artıyor. Peki Korona Virüsü için önleyici bir tedavi var mı? Tedavinin Küba’da bulunduğuna dair haberler yayılırken biz de bu yazıda “Küba Korona Virüsü için tedavi buldu mu?” sorusuna yanıt vereceğiz.

Korona Virüsü‘nün tedavisi ve gerekli aşının bulunması için gösterilen küresel çaba ve beklenti her geçen gün artıyor. Bu yazıda Küba Cumhuriyeti’nin Korona Virüsü (COVID-19) tedavisiyle ilgili süreçte kaydettiği ilerlemeyi ve Küba’nın COVID-19 salgınıyla mücadele yaklaşımına değineceğiz.

Korona Virüsü Tedavisi İçin Çalışmalar

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (Chinese National Health Commission) yayılma ile mücadele etmek ve tedavi sağlamak adına, test etmek üzere 30 farklı ilaç seçmişti. Bu ilaçlardan biri, Küba – Çin ortak girişimi olan ChangHeber tarafından 2003 yılından beri Çin’de üretilen Interferon Alpha 2b isimli ilaçtı.

Küba Bilimleri Akademisi (Academy of Sciences of Cuba) yaptığı testler sonucu Interferon Alpha 2b’nin, COVID-19 tedavisinde etkili olduğu kanıtladı. Bunun üzerine ilaç, Çin’deki hastaların tedavi süreçlerinde kullanılmaya başlandı. Küba biyoteknoloji uzmanı ve Bio Cuba Farma’nın bilim danışmanı olan Dr. Luis Saturnino Herrera Martínez, Küba devlet televizyonunda, ölümle sonuçlanabilecek COVID-19 vakalarında ilacın şiddetlenmeyi ve komplikasyonları önlediğini tespit ettiklerini açıkladı. Martinez, aynı zamanda COVID-19 komplikasyonlarının tedavisinde antiviraller, antiritmik ve antibiyotikler de dahil olmak üzere 21 ilacın daha bulunduğunu vurguladı.

Bu arada Küba Devlet Başkanı, Korona Virüsü (COVID-19) salgınının tedavisinde etkili olduğunu tespit edilen toplam 22 ilacın üretimi için hazır olduklarını Twitter hesabından duyurdu.

Küba Başkanı Corona Virüs

Interferon Alfa 2b Nedir?

Küba, ilk olarak 1981 yılında Dang isimli ölümcül virüs ile mücadele kapsamında Interferon denilen bağışıklık ilacını geliştirmiş ve biyoteknoloji endüstrisinde dünyaya öncülük etmişti. Henüz gelişmiş ülkelerde dahi genetik bilimi ve biyogüvenlik ile ilgili yeterli bilgi yokken, 1981 yılında Küba’da kurulan Biological Front Forumu biyoteknoloji çalışmaları kaydederek, halk sağlığını korumada dünyaya örnek olmuştu.

Kübalı bilim adamları bu forum kapsamında, 1986 yılında, genetik maddelerin kombinasyonundan oluşan Interferon Alfa 2b isimli ilacı geliştirdiler. Bu ilaç, Dang salgınından bu yana; bazı kanser türlerinin, HIV/AIDS gibi viral hastalıkların, zonanın, kronik hepatit B ve hepatit C’nin tedavisinde de kullanılıyor.
Interferon Alpha 2b, aynı zamanda 2002’deki SARS ve son olarak 2012’deki MERS salgınlarının tedavisinde de başarılı olmuştu.

Küba’nın Covid-19 Salgınında Ulusal Yaklaşımı

Küba Halk Sağlığı Bakanlığı, ülkenin Corona Virüs (COVID-19) salgını ile mücadelesi kapsamında 104 atölye kurdu. 14 Mart 2020 tarihinde yapılan açıklamada, tüm ülkede el ve yüzey dezenfektanı dağıtımına başlandığı ve tuvalet ürünlerinin satışında istikrar sağlanacağı duyuruldu.

90’ı yabancı ve 169 Kübalı olan 259 hasta epidemiyolojik gözetime alındı. Bu süreçte COVID-19 pozitif olan 4 hasta tespit edildi. Üçü İtalyan olan bu dört hastanın temas ettiği kişilere yapılan testlerde virüs tespit edilmedi.

Küba Korona Virüs İlacı

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez, virüs ile mücadele çalışmalarını ve görüşlerini sürekli olarak Twitter hesabından yayınlıyor. Hastaların sağlık durumu, tedavi süreçleri ve virüs ile ilgili tüm gelişmeler ise güncel olarak Küba Cumhuriyeti’nin resmi yayınlarında paylaşılıyor.

Küba’nın Covid-19 Salgınında Uluslararası Yaklaşımı

Küba, henüz Corona Visürü ülke sınırlarından girmeden önce, 14 Şubat 2020 tarihinde Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ni ziyaret etmiş ve salgın ile mücadele edeceklerini bildirmişti.

16 Mart 2020 tarihinde Küba Dışişleri Bakanlığı, İngiliz yolcu gemisinin (MS Braemar) Küba kruvaziyer limanına yanaşmasına, yolcuların sağlık durumunun önceliğini gözeterek izin verdi. O süreçte gemideki tüm yolcuların, sağlık önlemleri kapsamında gözaltına alındığı ve İngiltere’ye hava yoluyla güvenli ve hızlı bir şekilde geri dönüşlerinin organize edildiği de duyuruldu.

Bakanlık yayınladığı bildirgede, uluslararası zorlukların üstesinden gelinebilmesi için uluslararası işbirliği gerektiğini ve sağlığın bir insan hakkı olduğunu vurguladı.

Öte yandan Küba biyoteknoloji uzmanı ve BioCuba Farma’nın bilim danışmanı olan Dr. Luis Saturnino Herrera Martínez katıldığı televizyon programında; COVID-19 salgınında Çin’in ve tüm dünyanın ihtiyaç duyduğu kadar Interferon Alfa 2b üretebileceklerini ve gerekirse ilacın üretimiyle ilgili bilgiyi diğer ilaç firmalarıyla paylaşacaklarını açıkladı.

     Kaynakça

  • http://www.granma.cu/cuba-covid-19/2020-03-16/minrex-cuba-recibira-y-brindara-a-atencion-a-viajeros-con-coronavirus-del-crucero-britanico-ms-braemar
  • https://www.presidencia.gob.cu/es/noticias/reitera-presidente-cubano-apoyo-y-solidaridad-al-gobierno-y-pueblo-chinos-ante-brote-del-coronavirus/
  • https://www.presidencia.gob.cu/es/
  • https://www.presidencia.gob.cu/es/noticias/covid-19-cumplir-las-medidas-y-no-bajar-la-guardia/
  • http://www.granma.cu/cuba-covid-19/2020-03-13/biocubafarma-y-la-covid-19-tenemos-el-interferon-que-equivaldria-a-tratar-en-cuba-a-todos-los-infectados-en-china
Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.