Kriz Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Tüm sektörler için zorlu günlerden geçiyoruz. Elbette ilk krizimiz değil bu… Tüm pazarlama ve iletişim profesyonelleri bence bu ülkede krizlere bir şekilde alışmıştır, bağışıklık kazanmıştır. Zira kriz daha patlamadan bütçeler kesilir, devam eden çalışmalar iptal edilir, olası projeler rafa kaldırılır ve el elde baş başta oturur pazarlama, iletişim departmanları… Peki kriz zamanlarına özel bir pazarlama yöntemi var mıdır?

Krizde pazarlama nereye evrilir?

Hani derler ya, sağdan soldan duyarız; bazıları için krizde büyümek daha kolaydır ya da ben krizde şu kadar kazanç sağladım vs. Aslında bu konu çöl şartlarına farklı, dağdaki bir kaya parçasında yaşamaya farklı uyum sağlamış bukalemun olmak gibidir. Yolumuzu, yönümüzü güvenli noktalardan geçirerek çizebilirsek genel stratejimize uygun yeni iletişim ve pazarlama planları ortaya çıkarabiliriz.

Peki kriz pazarlamasına nereden başlayalım?

Öncelikle hedef kitlemizi çok iyi bilelim… Ne durumdalar, davranış şekilleri nereye evriliyor, hangi kanallar aktif olarak kullanılmaya devam ediliyor, nerelerde düşüş yaşanıyor vs. Akabinde kendimizi çok iyi analiz edelim. Krizde nelerden etkilendik? Neler yolunda, neler değil. Tam bir SWOT yapalım ki resmi net görelim. Mutlaka rakiplerin durumunu da inceleyelim. Hem yalnız olmadığınız hissi bir parça motivasyon sağlar.😊

Bazılarınızı duyar gibiyim tüm bunları yapıyoruz ama zaten kriz dönemi, evdeki hesap çarşıya hiç uymaz. Uymayacaktır zaten ama adımlarımızı hem çok hazırlıklı hem de küçük küçük atacağımızdan daha sağlam yol alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Pazarlama Pazarlama olalı böyle zulüm görmedi!

Planlarınız, mevcut bütçeleriniz, ek bütçe talepleriniz üst yönetimlerden kolayca çizik yiyecektir. Dolayısıyla bir proje önerirken hem sonuca odaklı, ne kazanacağınızı iyi bilen hem de reddedilme riski daha az olan öneriler getirmelisiniz. Zira piyasadan alacaklarını toplayamayan ya da sürekli artan kur yükü altında ezilen bir ithalat firmasının reklamla, kurumsal tanıtımla ya da dijital kazanımlarla çok ilgisi olmayacaktır.

Son kullanıcıya yönelik iş yapmıyorsanız, yapılacak en iyi pazarlama cüzi ücretlerle statükoyu korumaya yarayan çalışmalar olacaktır. İşe sakın “nasılsa B2B firmasıyım ajans sözleşmelerini fesih eder, tasarruf ederim” diye bakmayın. Krizler aslında sürekli iletişimlerle, daha çok insanlara ya da hedef kitlenize dokunan mesajlarla kesintisiz yıkılmadım ayaktayım algısının tekrarlanması gereken zamanlardır. Bunun yerine kampanyalarda kesintilere gidebilirsiniz. Dolayısıyla akıllıca kurgulanmış, çok iyi optimize edilmiş bir arama motoru ya da sosyal medya kampanyası buna örnek verilebilir. Bu tarz sonuç odaklı çalışmalar pazarlama departmanının krizde maruz kaldığı zulmü aza indirgeyecektir.

Son kullanıcıya yönelik hatta e-ticaret üzerine yoğunlaşan bir operasyonunuz var ise her zamankinden daha seçici kampanyalarla ilerlemek uygun olacaktır. Doğru mecralarda ve insanları bu kriz zamanında bile satın almaya yöneltecek içeriklerle yol almanız beklediğiniz sonuçlara markanızı yaklaştıracaktır. Dijital bir B2C kampanyasında örneğin hız faktörünü iliklerinize kadar hissetmelisiniz.

Görseller, anahtar kelimeler, metinler sürekli optimize edilerek en yüksek trafik ve dönüşüm oranlarını yakalamak hedeflenmelidir. Olağanüstü bir zamanda olduğunuzu kabul ederek, önce siz serinkanlı olmalısınız ve üst yönetimi yeri geldiğinde sakinleştirip, markaya en az zarar verecek şekilde yapılacaklar konusunda ikna etmelisiniz. Zira ajanslardan, kampanyalardan hemen yüksek tasarruf kesintilerine gitmek, sırf tasarruf olsun diye sıfır iletişim durumuna geçmek çoğu zaman doğru yol olmayabilir.

Aslında kriz pazarlaması değil, krizde pazarlama ve hayatta kalma olarak bakabiliriz bu yazının tamamına… Elbette içinde bulunduğunuz şirket kültürünü, yöneticinizin ya da patronunuzun haleti ruhiyesini de stratejiye dahil etmeyi sakın atlamayın. Benden söylemesi burası Türkiye😊

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir