Kripto Para Piyasasındaki Sert Düşüşün Sebebi Ne?

Dünyadaki ekonomik düzeni baştan aşağı değiştiren blokzinciri teknolojisinin popüler para birimi Bitcoin, geçtiğimiz yıl hızlı bir yükseliş yakalasa da bu yıl aynı başarıyı devam ettiremedi. Kripto para piyasasındaki sert ve ani düşüşler Bitcoin yatırımcıları başta olmak üzere tüm dijital para yatırımcılarını tedirgin etti. 

Kripto para piyasasında son zamanlarda sert düşüşler yaşanıyor. Başta Bitcoin olmak üzere birçok dijital para biriminde yaşanan değer kaybının bu kadar hızlı seyretmesindeki sebebe dair bir takım tespitler yapılsa da, uzmanlar tarafından yapılan bu değerlendirmeler kripto paraların değerini korumaya yetmiyor.

Meselenin ciddiyetini anlatmak adına, Bitcoin’den örnek vermek gerekirse; 5 Eylül sabahı itibariyle 7,350 Dolar üzerinden değer gören Bitcoin, sonradan 6,231 Dolar seviyesine kadar geriledi. Bir diğer popüler kripto para birimi olan Ethereum’un da aynı gün içerisinde %10 değer kaybetmesi, kripto para piyasasında bir şeylerin ters gittiğine işaret ediyor.

Bu arada Ethereum‘daki düşüşün Bitcoin’i de etkilediğini belirtelim. Bitcoin, Ethereum‘un değer kaybı yaşadığı günün akabinde (ilk 24 saatte) %2 düşüş ile 900 dolara yakın değer kaybetti. Zincirleme bir değer kaybının yaşandığı kripto para piyasasının genelinde de endişe verici bir düşüş gözlendi. Olayın boyutunu anlatmak adına, 100 kripto para biriminden 70’inin piyasa hacminde 259 milyar 794 milyon dolarlık bir gerileme yaşandığı detayını vermekte yarar var.

Londra merkezli FXPro adlı finans kuruluşu, kripto para piyasasında son 2 hafta içerisinde 300 milyar dolardan 250 milyar dolara kadar değer kaybı yaşandığını açıkladı. Tüm bunlar olurken ani değer kayıplarının devam etmesi insanların kripto paraları yeniden sorgulamasına sebep oldu.

Kripto para piyasasının dalgalı ve kontrolsüz oluşu güvensizliğe neden oluyordu. Üstüne bir de böyle öngörülemeyecek düzeyde hızlı düşüşlerin olması insanların dijital paralara olan güvenini daha bir sarstı.

Forbes’a göre kripto paralardaki bu ani dalgalanmanın sebebi SEC’in (ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu) Bitcoin gibi kripto paralar ile ilgili aldığı karar. SEC halka açık piyasalarda Bitcoin ve Ethereum’a bağlı işlem gören enstrümanı durdurduğunu açıkladı. ABD pazarında büyük bir yatırımcısı ve takipçisi olan kripto para birimlerinin böyle bir engelle karşılaşması bu değer kaybının ilk sebeplerinden biri olarak görülüyor. Kripto para piyasaları bu karar için tepki gösterse de SEC bu işlemin kamu yararı gözetilerek yapıldığını açıkladı.

Geçen yıl Bitcoin altın çağını yaşadı ve %1300 değer kazandı. 17 Aralık’ta ise 19 bin 892 dolara kadar yükselip en yüksek değer miktarıyla kayıtlara geçti. Ancak aynı enerjiyi sürdüremeyen Bitcoin sene başından bu yana kadar %54,7 değer kaybetti. Bakalım önümüzdeki dönemde Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasasının durumu ne olacak.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir