Yeni tip Korona Virüs (COVID-19) ile ilgili Türkiye’deki son durumu değerlendirdiğimiz “Korona Virüs Gündemi” yazı dizisinde bugün 5 Nisan 2020 tarihindeki mevcut durumu aktaracağız.

Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp birkaç ay içerisinde tüm dünyaya yayılan ve küresel bir salgına dönüşen Korona (Corona) Virüs tehlikesi devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” olarak tanımlanan yeni tip Korona Virüs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir numaralı gündem.

Biz de salgına dair son durumu ve mevcut rakamları aktarmak üzere her gün “Korona Virüs Gündemi” temalı bir yazı paylaşıyoruz. Böylece son 24 saatte Covid-19’a dair neler olup bittiğini aktarma şansımız oluyor.

Fahrettin Koca Basın Açıklaması

Her akşam saat 19:30 sularında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, salgın ile ilgili 24 saatteki mevcut durumu paylaşmak üzere basın toplantısı düzenliyor. Böylece tüm Türkiye Covid-19’a dair son istatistikleri en yetkili ağızdan duymuş oluyor. Biz de bu bilgileri derleyerek “Korona Virüs Gündemi”nde sizlere aktarıyoruz.

Korona Virüs Gündemi (5 Nisan 2020)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün yaptığı açıklamada Türkiye’de bugün 3.013 kişinin daha Korona Virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle vefat edenlerin sayısı ise 76 olarak açıklandı.

Bakan Koca, Twitter’da yaptığı açıklamada evde kalmanın önemine vurgu yaptı. Ayrıca sokağa çıkma kısıtlamasına uyan gençlere bir kez daha teşekkür etti. Sağlık Bakanı’nın konuya ilişkin paylaşımı şöyle;

“Virüs, gücünü temas ortamından alıyor. Virüse bu fırsatı tanımayalım. Evde kalalım. Yeni uygulamada davranışlarıyla herkese örnek olan gençlere teşekkür ediyorum”

Rakamlarla COVID-19

5 Nisan 2020 itibariyle toplam Covid-19 (Corona Virus) durumu şöyle;

Toplam Test Sayısı: 181.445

Toplam Vaka Sayısı: 27.069

Toplam Vefat Sayısı: 574

Toplam Yoğun Bakım Hasta Sayısı: 1.381

Toplam Entübe Hasta Sayısı: 935

Toplam İyileşen Hasta Sayısı: 1.042

Korona Virüs 5 Nisan 2020

5 Nisan 2020 itibariyle son 24 saatte COVID-19 (Korona Virüs) durumu şöyle;

Bugünkü Test Sayısı: 20.065

Bugünkü Vaka Sayısı: 3.135

Bugünkü Vefat Sayısı: 73

Bugünkü İyileşen Sayısı: 256

Bugüne Dair Önemli Detaylar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasındaki önemli kısımlar ile son 24 saat içerisinde Korona Virüs’e dair önemli gördüğümüz gelişmeleri manşetler halinde sizler için sıraladık;

  • Test sayısında 20.000’i aştık.
  • İyileşen toplam hasta sayımız 1.000’i geçti
  • Prof. Dr. Aykut Özkul, koronavirüse karşı serum, aşı ve ilaç üretmenin ilk aşaması olan virüs izolasyonunu gerçekleştirdi.
  • PTT, başvuruda bulunan vatandaşlara haftada 1 paket olmak üzere ücretsiz maske göndereceğini açıkladı.

Covid-19 ile ilgili mevcut durumu aktardığımız Korona Virüs Gündemi başlıklı yazı dizisinin 5 Nisan 2020 ile ilgili bölümünü sizlerle paylaştık. Tek dileğimiz bu yazı dizisini bir an önce bitirmek. Umarız ki hiç vaka ve vefat haberinin olmayacağı günlere bir an önce ulaşırız. Ve bir daha bu haberi yazmak zorunda kalmayız.


💡 Korona Virüs Gündemi (4 Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.