Yeni tip Korona Virüs (Kovid-19) ile alakalı Türkiye’deki güncel durumu ele aldığımız “Korona Virüs Gündemi” temalı yazı dizisinde bugün 10 Nisan 2020 tarihindeki mevcut durumu aktaracağız.

Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp birkaç ay içerisinde tüm dünyaya yayılan ve küresel bir salgına dönüşen Korona (Corona) Virüs tehlikesi devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” olarak tanımlanan yeni tip Korona Virüs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de bir numaralı gündem.

Biz de salgına dair son durumu ve mevcut rakamları aktarmak üzere her gün “Korona Virüs Gündemi” temalı bir yazı paylaşıyoruz. Böylece son 24 saatte Covid-19’a dair neler olup bittiğini aktarma şansımız oluyor.

Fahrettin Koca Basın Açıklaması

Her akşam saat 19:30 sularında Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, salgın ile ilgili 24 saatteki mevcut durumu paylaşmak üzere basın toplantısı düzenliyor. Veya Twitter üzerinden konuyla ilgili açıklama yapıyor. Böylece tüm Türkiye, Korona Virüs’e dair son istatistikleri en yetkili ağızdan duyma şansına sahip oluyor. Biz de bu bilgileri derleyerek her akşam “Korona Virüs Gündemi”nde sizlere aktarıyoruz.

Korona Virüs Gündemi (10 Nisan 2020)

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, bugün yaptığı açıklamada Türkiye’de bugün 4.747 kişinin daha Korona Virüs testinin pozitif çıktığını duyurdu. Son 24 saatte Covid-19 nedeniyle vefat edenlerin sayısı ise 98 olarak açıklandı.

Bakan Koca, basın toplantısında yaptığı açıklamada evde kalmanın ve sosyal mesafenin önemine değindi. Sağlık Bakanı’nın konuya ilişkin detaylı açıklaması şöyle;

Size güven vadeden her şey ancak aldığınız tedbirler ölçüsünde etkili olabilir. Koronavirüs, aradığı temas ortamını bulursa size kolayca bulaşacaktır. Bir sosyal ortama girdiğinizde sadece iki kişi bir araya gelmiş olsanız bile araya gerekli sosyal mesafeyi koymazsanız kısa bir an bile virüsün size bulaşması için yeterli olabilir.”

Rakamlarla Covid-19

10 Nisan 2020 itibariyle toplam Covid-19 (Corona Virus) durumu şöyle;

Toplam Test Sayısı: 307.210

Toplam Vaka Sayısı: 47.029

Toplam Vefat Sayısı: 1006

Toplam Yoğun Bakım Hasta Sayısı: 1.667

Toplam Entübe Hasta Sayısı: 1.062

Toplam İyileşen Hasta Sayısı: 2.423

Korona Virüs 10 Nisan 2020

10 Nisan 2020 itibariyle son 24 saatte COVID-19 (Corona Virus) durumu şöyle;

Bugünkü Test Sayısı: 30.864

Bugünkü Vaka Sayısı: 4.747

Bugünkü Vefat Sayısı: 98

Bugünkü İyileşen Sayısı: 281

Sokağa Çıkma Yasağı Geldi

Bugün “Covid-19 Gündemi”nde olağandışı bir gelişme yaşandı. 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İçişleri Bakanlığı’nca alınan karara göre bu geceden itibaren 12 Nisan saat 24.00’e kadar 30 büyükşehir ile birlikte Zonguldak’ta da il sınırları içerisinde sokağa çıkmak yasak. İşte sokağa çıkma yasağı ilan edilen o şehirler;

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Zonguldak

Bugüne Dair Önemli Detaylar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasındaki önemli kısımları manşetler halinde sizler için sıraladık;

 • Mukaddes hanım teyze, beni lütfen karşılıklı konuşuyormuşuz gibi dinleyin. Genç arkadaşım Can, bunları arayıp sana telefondan söylüyormuşum gibi dinle. Ali Bey, bir aile büyüğü olarak sözlerimi iyi takip edin, çevrenize vereceğiniz bazı öğütleri konuşmamda bulabilirsiniz. Bütün ülkemin dikkati şahıs şahıs bu sözlerde olsun istiyorum.
 • Türkiye Cumhuriyeti Devletinin şu an itibarıyla toplam sağlık personeli sayısı 1 milyon 61 bin 635’dir. Bunun 165 bin 363’ü doktordur, 204 bin 969’u hemşiredir.
 • Bir bu kadar da diğer sağlık personelimiz ve destek personelimiz var. Bu, sizler için gece gündüz görev başında olan bir sağlık ordusudur, bu orduya güvenin.
 • Ülkemizin sağlık altyapısına güvenin
 • Ülkemiz, virüsün (Covid-19) dünya kamuoyuna duyurulduğu 31 Aralık 2019’dan itibaren bu tehdidi, sözün bilime ve bilim insanlarına bırakılacağı bir sağlık sorunu olarak ele almıştır
 • Bir halk sağlığı tehdidini, diğer tüm konulardan ayıran stratejiye güvenin.
 • Virüsü (Covid-19), herhangi biri taşıyor olabilir diye düşünmelisiniz
 • Sosyal hareketliliği asgariye indirin.
 • ‘Bana bir şey olmaz’ düşüncesine kapılmayın
 • Kendinizden çok uzak sandığınız halde taşıyıcılardan biri siz olabilirsiniz
 • Tek bir hayat bile olsa tedbirlere sıkıca sarılmaya, fedakarlıkta bulunmaya değmez mi?

Covid-19 ile ilgili mevcut durumu aktardığımız Korona Virüs Gündemi başlıklı yazı dizisinin 10 Nisan 2020 ile ilgili bölümünü sizlerle paylaştık. Tek dileğimiz bu yazı dizisini bir an önce bitirmek. Umarız ki hiç vaka ve vefat haberinin olmayacağı günlere bir an önce ulaşırız. Ve bir daha bu haberi yazmak zorunda kalmayız.


💡 Korona Virüs Gündemi (9 Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.