Günümüzde markalaşma süreci farklı bir boyut kazandı. Firmalar artık ürün markalaşmasını kişisel markalaşma ile takviye ederek farklı ve özel bir strateji izliyor. Bu makalede ise kişisel markalaşma odağında modada markalaşma konusuna değineceğiz.

Marka planlaması yaparken, okullarda da öğretildiği gibi işe markaya bir kimlik oluşturmak ile başlanır. Ürün konumlandırma sürecinde, ürünün hangi sosyal sınıfa hitap edeceği belirlenip reklam ve tanıtım araçları ile  hedef kitleye ulaşılır. Ancak günümüzde teknolojinin ve sosyal medyanın da etkisiyle ürün markalaşma sürecine başka dinamikler de dahil oldu.

Kişisel Markalaşma Faktörü

Günümüzün markalaşma planlamasında, kişisel markalaşma üzerinden ilerlenerek ürün ve hizmet alanındaki üretimin, hedef kitleye daha kolay ve güçlü bir şekilde ulaşması hedefleniyor. Böylece ürünün ya da markanın piyasada ve tüketicide daha saygın bir konumda olması sağlanıyor.  Bu stratejinin günümüzde sıklıkla kullanılması hiç şüphesiz sosyal medya sayesinde oldu. Çünkü sosyal medya, kişisel markalaşma sürecinin daha kolay ve erişilebilir olmasını sağladı. Gazete ve televizyon gibi geleneksel kitle iletişim araçları herkesin kolayca erişip faydalanamadığı mecralar olurken, sosyal medya toplumun her kesimi için bir fırsat eşitliği ortamı oluşturmuş oldu.

Coco Chanel Örneği

Geçmişe baktığımızda eskiden de bu yöntemle markasına katma değer oluşturan pek çok kişi olduğunu görüyoruz. Bunlardan ilk akla gelenler; Coco Chanel ve Paris Hilton gibi isimlerdir.

Lüks giyim markası Chanel’in kurucusu Coco Chanel olarak bilinen Gabrielle Bonheur Chanel ile başlayalım.

Moda dahisi olarak nitelendirebileceğimiz bu kadın, lüks giyim markası Chanel’i, kişisel markalaşma odağında strateji geliştirip büyüten ve hedefine ulaşan ilk girişimci kadınlardan biridir. Coco Chanel, Chanel markasını lüks segmentteki hedef kitlesine tanıtmak için, o yıllarda gece kulüplerinde şarkıcılık yapmaya başlamıştır.

Chanel; cemiyet hayatında bir çevre edinip bilinirlik kazandırdıktan ve kişisel olarak markalaştıktan sonra, bu bağlantıları ve popülaritesini kullanarak markasını yani Coco Chanel’i zengin sınıfın tercih ettiği lüks bir markaya dönüştürmüştür.

Paris Hilton Örneği

Paris Hilton ise kişisel markası için magazin dergileri, televizyon kanalları gibi tanıtım araçlarını çok etkin bir şekilde kullandı. Bu süreçte Paris Hilton çeşitli skandallara imza attı. Ayrıca büyük paralar harcayarak her türlü çılgınlıkları yaptı. Sonuç olarak adını magazin gündeminden hiç düşürmedi. Cemiyet hayatında popüler olduktan sonra ise, kendi adıyla markalaştırdığı kozmetik, kişisel bakım, ayakkabı, çanta başta olmak üzere daha pek çok segmentteki ürünlerini piyasaya çıkardı. Ve sahip olduğu kişisel marka değeriyle bunları hedef kitlesine kolaylıkla ulaştırdı.

Nusret Örneği

Yazımın konusu kişisel markalaşma odağında modada markalaşma olduğundan seçtiğim ilk iki örnek moda sektöründe var olan iki girişimci kadın oldu. Ancak kişisel marka stratejisi üzerinden, sektöründe popüler olmuş ve işini çok iyi yapan başarılı pek çok örnek var. Bunlar arasında günümüzde ilk akla gelen isim kişisel popülaritesi üzerinden bir dünya markası yaratan Nus-Et’tir. Sosyal medya kanalları üzerinden yaptığı paylaşımlarla restoran zinciri Nusr-Et’i  her daim gündemde tutmayı başaran Nusret Gökçe, restoran markasıyla paralel olarak kişisel markasını da büyüterek çift yönlü bir kazanç ve saygınlık oluşturmuştur.

Bu arada kişisel markalaşma stratejisi, markalara pek çok açıdan öylesine katma değer oluşturdu ki bugün, markalaşmış pek çok şirketin yöneticisi, artık kişisel markalarını oluşturup hedef kitleyle direkt iletişime geçmeye çalışıyor.

Özellikle sosyal medya kanallarından firmasıyla ilgili bilgi paylaşan yöneticiler, üretim süreçlerini, çalışma performanslarını, şirket kapasite ve planlarını, başarılarını, aldıkları geri bildirimleri ve daha pek çok duygusal mesajı sosyal medya aracılığıyla paylaşarak hedef kitleyle bire bir iletişim kurmaya yönelik bir strateji izliyorlar. Bu sayede firmalar, trendlerin gerisinde kalmayıp aynı zamanda da rekabet düzeylerini artırıyorlar.


💡 Kişisel Markalaşmada Kilit Soru

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.