Kişisel Marka Değeri Ve Önemi

Kişisel Marka Değeri; iş hayatındaki pozisyonunuz ne olursa olsun, acımasız rekabet döngüsü içerisinde tercih edilebilir olmayı sağlar. Daha da önemlisi kalıcı olmak için bir anahtar kelimedir.

Günden güne büyüyen, değişen ve gelişen, rekabetin birinin bin para olduğu iş dünyasında artık yalnızca çok çalışmak, önemli ve doğru işler yapmak ne yazık ki yeterli değil. Gerçek ve kalıcı başarının yolu; kendinizi, pozisyonunuzu ve kurumunuzu markalaştırarak, vazgeçilmezler listesine girmekten geçiyor.

Sanmayın ki, yalnızca profesyonellerin, büyük şirket liderlerinin, üst düzey beyaz yakalı personellerin marka değerine ihtiyacı var. Sürekli sert rüzgarların estiği iş dünyasında, gelişirken aynı zamanda bulunduğu konumu da koruma gerekliliği, statü gözetmeksizin herkes için zorlu bir parkurdur. Ve bu parkurda sadece hızlı olmak yeterli değil. Pozisyonunuz ne olursa olsun, acımasız rekabet döngüsü içerisinde tercih edilebilir olmayı sağlayan, daha da önemlisi kalıcı olmak için –en trend- bir anahtar kelimedir; “kişisel marka değeri”

İş Dünyasının Yeni Dinamikleri

Geçmişte yalnızca kendi akademik alanında ilerlemiş, sık sık firma değiştirmek yerine uzun süre tek bir firmada görev yapmış, rutin terfiler almış olmak istikrar göstergesiydi. Bugünse artık tek bir akademik alana bağlı kalmaksızın, kısa süreli eğitimler, sertifika programları, kişisel gelişim programları ile birden fazla iş koluna hakim olmak önemli. Ayrıca birçok kurumu deneyimlemek; kurum kültürü çeşitliliği, deneyim, gelişim süreci olarak pozitif bir algıya dönüşmüş durumda.

Kişisel Marka Değeri Niye Önemli?

Geldiğiniz noktada, mevcut pozisyonunuzu korumak, ağır ama sağlam adımlarla ilerlemek şu an için sorun teşkil etmeyen, risksiz bir seçenek gibi görünse de gelecekte durumun aynı şekilde devam edip edemeyeceği, konusunda uzmanların görüşleri farklılık gösteriyor.

Günümüzde yetkinlikleriniz ne olursa olsun, eğitimler konusunda ne kadar donanımlı olursanız olun, artık profesyoneller için bunlar da yeterli değil. Liderler artık başarının anahtarının, “kişisel marka değeri”nde olduğu konusunda hem fikir.

Kişisel Marka Değeri Nasıl Oluşturulur?

Kişisel marka değeri önemli evet, peki nasıl marka olursunuz?

Markalaşmak; en basit hali ile, herhangi bir “şey”den, bir değer yaratmak, rağbet görür, muadilleri arasından sıyrılarak tercih edilir hale getirmektir. Bu herhangi bir ürün için olduğu kadar bireyler için de geçerli bir tanım haline gelmiş durumda.

Marka uzmanları, kişinin kendisini markalaştırmasının yolunu, kişinin kendisine bir ürünü piyasaya sürmeye hazırlanan bir pazarlama yöneticisi/müdürü gözüyle bakması olduğu örneğiyle açıklıyor. Bir nevi kişisel markalaşma demek, kendi kendinizi pazarlamanın en iyi ve en çarpıcı yollarını bulmak anlamına geliyor.

Klasik İK sorularından biri bize bu konuda aslında bir başlangıç noktası veriyor: Sizi neden tercih edelim?Neden tercih edileceğinizi en iyi şekilde anlatmak ise, markalaşmaya başlamanın ilk adımı.

Kişisel Markalaşma İçin İpuçları

İş hayatında en temel olgunun gerçekçi olmak olduğundan yola çıkarsak, güçlü yanlarınızı ve zayıf yanlarınızı biliyor olmak, sizi bir adım öne geçirecektir. Güçlü olduğunuzu hissettiğiniz yanlarınıza odaklanırsanız doğru anahtar kelimelere daha rahat ulaşırsınız.

Anahtar kelimeler ise, sizi farklı kılan, diğerlerinden ayıran noktalara ait olanlar olacaktır. En güçlü kişisel markayı yaratmak, kendiniz olmaktan geçer. Yaratmak istediğiniz şey kendi markanız. Dolayısıyla herhangi birinin yolundan ilerlemek size özgün bir sonuç vermeyecek. Sizi tekrara düşürerek muadillerinizle aynı rafta kalmanıza sebep olacaktır.

Uzmanlar kişisel markalaşma kavramını: “Kişinin hayattaki duruş ve davranışlarıyla ilgili dışarıya ilettiği mesaj, aynı işi yapan, diğer çalışanlara göre yarattığı fark ve işine ya da pozisyonuna kattığı değerlere dayalı kişisel kimlik” olarak tanımlıyorlar.

Öte yandan birkaç satır önce değindiğimiz üzere, yalnızca kendi tarzınızı yansıtan ve sadece siz olan bir marka yaratmak sizi başarıya ulaştıracaktır. Bu noktada ilk adımın ardından, zihinsel bir revizyon sürecine girmek atılabilecek en doğru ikinci adım olur. İşinizi yapma ve değerlendirme, yaklaşımlarınızda yapacağınız revizeler markalaşma konusunda size daha farklı ve yeni bir bakış açısı kazandıracaktır. Bu sayede yarattığınız markaya dair oluşacak algılar hedeflediğiniz şekilde olacaktır. Markanızın geleceğine yön verecek ve sizi başarıya taşıyacak olan en önemli etken markanızın dışarıdan nasıl algılandığıdır.

Markalaşmanın son aşaması olarak, ölçme değerlendirme yapmak ve etkinliklerinizi teyit etmek gibi adımlar gösterilebilir. Kişisel marka değerinizi oluşturmaya başladığınızdan bu yana kaydettiğiniz gelişmeleri gözlemlemek, geçtiğiniz dönemde revize ettiğiniz uygulamaların hangilerinin, hedeflediğiniz sonuca daha da yaklaştırdığını değerlendirmek, işiniz ve pozisyonunuza dair yeni neler öğrendiğinizi gözden geçirmek gibi dinamik aksiyonlar almak, kişisel markanızın, işinize ve başarınıza etkisini daha net bir şekilde görmenize yardımcı olacaktır.

Kişisel Markalaşmanın Avantajları 

Diyelim ki, tüm bu aşamaları tamamladınız ve marka değerinizi yarattınız.

Peki ya sonra?

Bu değere sahip olmak size ne gibi avantajlar sağlayacak?

Öncelikle kişisel marka değeri sahibi olmak, sizi yalnızca rakiplerinizden ayırmakla kalmaz. Güçlü yönlerinizi bilmek, işinizi iyi ve doğru yapıyor olmak ve bunu markanızın misyonu haline getirmek sizi sektörünüzde ve pozisyonunuzda vazgeçilmez kılar. İpleri daima elinizde tutmanızı, bu sayede oyunu kendi kurallarınıza göre oynayabilme özgürlüğünü verir. Stratejik egzersiz yaptırarak edindiğiniz yeni ve geniş vizyon sayesinde rekabet avantajı kazandırır.

Başarıya giden yol, her zaman baharı anımsatan havalarda, mis kokulu çiçek tarlalarının arasından geçer gibi hissettirmeyecektir. Bazen başarı; fırtınada, sarp kayaların üzerinde keskin manevralar yaparak ilerlemek zorunda olmak demektir. Ama zirveye ulaştığınızda yaşayacağınız haz, hepsine değer.

Tüm bu süreçleri, insani değerlerinizden bir şeyler kaybetmeden ve daha önemlisi iletişim odağından ayrılmadan, marka değerinizi yaratmış olarak tamamlamanızı ve daimi başarılarla dolu bir iş yaşamınız olmasını dilerim.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir