Yüksek trafikli web site sahipleri ve kurumsal firmaların en çok tercih ettiği barınma hizmetlerinden biri olan kiralık sunucu nedir? Kiralık sunucu kullanmanın avantajları nelerdir?

Tüm sunucu kaynağı ile tamamen size açılan sunucu hizmeti, kiraladığınız süreçlerde tüm kaynakları sonuna kadar kullanmanıza olanak sağlar. Bu denli bir hizmete sahip olmak, diğer paylaşımlı bulut sunucu, vds, vps gibi hizmetlerden daha avantajlıdır. Öte yandan sunucu kiralaması yaptığınız makinenin donanım bakımından güçlü olması, size kaynak tarafından hiç sıkıntı çıkarmayacağı anlamına gelir.

Tüm bunlarla birlikte şimdi kısaca kiralık sunucu nedir? ve Kiralık sunucu kullanmanın avantajları nelerdir? sorularını yanıtlayalım.

Kiralık Sunucu Kullanmanın Avantajları

Kiralık sunucu kullanmanın temelde 3 artısı / avantajı vardır. Bunlar;

  1. Yüksek Kaynaklı Dedicated Server
  2. Jet Hızında İnternet Bağlantısı
  3. Paylaşımsız Sadece Size Özel Kaynak

Kiralık Sunucu Kullanmanın Avantajları

1. Yüksek Kaynaklı Dedicated Server

Kiralama yaptığınız dedicated server hizmetlerine tanımlanan kaynaklar yüksek olup tamamen size aittirler. Bu kaynaklar, yani bulut sunuculara göre daha fazla kaynağa sahip olan dedicated sunucular, paylaşımsızdır. Yani tamamen sizindir. Dolayısıyla bu hizmet içerisinde kaynakları isterseniz paylaştırabilirsiniz. Veya tek kaynaklı bir şekilde tek bir sitenize atama yapabilirsiniz.

2. Jet Hızında İnternet Bağlantısı

Dedicated sunucu hizmetlerinde paylaşımsız internet hattına sahip olabilirsiniz. Böylece paylaşımsız hat içerisinde herhangi bir sınırlama olmadan size verilen hattın tamamını kullanabilirsiniz. Oysa bulut sunucu gibi paylaşımlı olan sanal sunucularda internet kullanımı sınırlandırılabilir. Yani tüm hattı kullanmanız mümkün olmayabilir.

3. Paylaşımsız Sadece Özel Kaynak

Dedicated sunucularda kiralama yaptığınız sunucunun tüm kaynağı size aittir. Dolayısıyla da sunucuyu sonuna kadar kullanım imkanına sahipsinizdir. Disk kullanımının tamamını yapabilir veya işlemcinin tamamını kullanabilirsiniz. Ek olarak diğer tüm donanımları en yüksek sınırlarına kadar kullanım yapmanız da mümkündür. Özetle; kiraladığınız sunucu hizmetinde sahip olduğunuz kaynaklar sadece size aittir. Yani sunucunuzu; herhangi bir sunucu veya içerisinde bulunan farklı bir sunucu ile paylaşmak zorunda kalmazsınız.

Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sunucu kiralama hizmeti alırken kesinlikle dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Şimdi kiralık sunucu hizmeti satın alırken dikkat etmeniz gereken detayları başlıklar halinde sıralayalım.

Kiralık Sunucu Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Sunucu Donanımsal Güvenliği
  2. Veri Merkezi Ve Güvenliği
  3. Güçlü İnternet Alt Yapısı
  4. Kurumsal Firma ve Tecrübeli Ekip!

Şimdi bunları sırasıyla ve kısaca açıklayalım.

1.  Sunucu Donanımsal Güvenliği

Kiralama yapacağınız sunucunun donanımsal olarak güvenliğini öğrenmeniz önemlidir. Zira donanımsal olarak sunulan garanti ve kiralanan sunucunun barındığı kabindeki güvenlik; sunucu tercihinde önemli birer etkendir.

Bu noktada kiraladığınız sunucu içerisinde her hangi bir donanımsal parça bozulduğunda buna en hızlı bir şekilde çözebilecek ve yedek parça bulunmaması durumunda yenisi ile hızlı bir şekilde değiştirebilecek bir firmayı seçmelisiniz. Bu arada donanımsal arızalarda garanti sunan firmalardan biri olarak Turhost‘u öneririz. Zira bu firma sunucu kiralama hizmetlerinde olabilecek donanımsal arızalarda yedek parça garantisi sunuyor. Eğer yedek parça ile sorun giderilmezse firma, sıfır parça ile bu sorunu çözüyor.

2. Veri Merkezi ve Güvenlik

Sunucu hizmetinizin içerisinde müşterilerinizin web sitesini veya kendi web sitenizi saklayacaksınız. Dolayısıyla bu yapıda tuttuğunuz verilerin ne kadar güvenle korunduğunu bilmek, en doğal hakkınızdır. Buna göre kiralık sunucu hizmeti satın almadan önce sormanız gereken sorulardan biri de veri merkezinin güvenliğidir. Tavsiyemiz TIER 3 sertifikasına sahip bir veri merkezinde barınan firma ile çalışmanızdır. Bu sertifika veri merkezleri arasında güvenlik ve barındırma konusunda en yüksek derecedir.

Türkiye’de TIER 3 sertifikasına sahip sayılı veri merkezi bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu firmalardan biri de Turhost’tur. Yani bu firmanın sunduğu hizmetler (kiralık sunucu vs.) TIER 3 sertifikasına sahip veri merkezinde barındırılmaktadır. Güvenlik açısından, 7/24 yayın alacağından Turhost gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Zira herhangi bir problem durumunda anlık müdahale yapılması firma tarafından garanti edilmektedir.

3. Güçlü İnternet Alt Yapısı

Dedicated sunucu hizmetleri için önemli faktörlerden biri olan paylaşımsız internet yapısının, kesintisiz ve güçlü bir şekilde gelmesi önemlidir. İnternetin fiber kablolardan geçmesi ve tamamen paylaşımsız olması; internet hattının sunucuya tam güç ile bağlanmasını sağlayacaktır. Özetle sunucu hizmetinde, internet alt yapısının güçlü olmasına dikkat etmelisiniz ve bu hizmeti alacağınız firmayı seçerken internet alt yapısının güçlü olup olmadığını sorgulamalısınız.

4. Kurumsal Firma ve Tecrübeli Ekip

Sunucu kiralama hizmetinizi satın alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise hizmet alacağınız firmanın kurumsal bir firma olup olmamasıdır. Ayrıca firmanın, sahip olduğu kurumsallığı uzun yıllardır tecrübeli bir ekip ile sürdürüp sürdürmediğini de sorgulamalısınız. Bu sektörde uzun yıllardır hizmet vermeyen firmaların tecrübeli ve kurumsal bir yapıya sahip olduklarını söylemek zordur. Bundan dolayı tercihlerinizi yaparken firmanın geçmişini araştırmalı ve firmanın kurumsallığını kendi standartlarınıza göre ölçmelisiniz. Özellikle bir firmanın referans sunduğu siteleri görürseniz kurumsal bir yapıya sahip olup olmadığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Sunucu Kiralama Konusunda Uzman Tavsiyesi

Sunucu kiralama ile ilgili satın alım yaparken size yakından ilgi gösteren, satın alım sonrası herhangi bir sorun yaşamanız durumunda satış ekibiyle size yardımcı olan, tecrübeli bir ekibe sahip firmayla çalışmanızı öneririz. Karşınızda her durumda size yardımcı olan tecrübeli bir ekibin olması sizi memnun edecek ve yaptığınız işe daha çok bağlanmanızı sağlayacaktır.

Bu yazımızda “Kiralık Sunucu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?” sorusu odağında genel olarak sunucu tercihlerinizi nasıl yapmanız gerektiğini ve kiralama yapacağınız dedicated sunucu hizmetlerinin avantajlarını anlattık.

Ayrıca bu hizmeti satın alırken dikkat etmeniz gereken unsurlardan da bahsettik. Bu arada kiralık sunucu için önerdiğimiz ve önereceğimiz firma Turhost.com‘dur. Bu sektörde 2004 yılından beri hizmet veren Turhost, bu sektörde yaklaşık olarak 15 yıllık bir tecrübeye sahip olması nedeniyle uzman ve tecrübeli bir ekibe sahiptir. Kısacası hosting sektöründe önemli bir konuma sahip olan Turhost’u sunucu kiralama başta olmak üzere hosting vs. hizmetlerinde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

HEMEN BİLGİ AL

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.