Kiralık Sunucu Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Yüksek trafikli web site sahipleri ve kurumsal firmaların en çok tercih ettiği barınma hizmetlerinden biri olan kiralık sunucu kullanmanın avantajlarından sizlere bahsetmek istiyoruz.

Tüm sunucu kaynağı ile tamamen size açılan sunucu hizmeti, kiraladığınız süreçlerde tüm kaynakları sonuna kadar kullanmanıza olanak sağlar. Bu denli bir hizmete sahip olmak, diğer paylaşımlı bulut sunucu, vds, vps gibi hizmetlerden kat kat daha fazla avantaj sunabilirler. Sunucu kiralaması yaptığınız makinenin donanım bakımından güçlü olması size kaynak tarafından hiç sıkıntı çıkarmayacağını düşünebiliriz. Şimdi kısaca Kiralık sunucu avantajlarından başlıklar halinde bahsedelim.

Kiralık Sunucu Kullanmanın Avantajları

  1. Yüksek Kaynaklı Dedicated Server
  2. Jet Hızında İnternet Bağlantısı
  3. Paylaşımsız Sadece Size Özel Kaynak

 

1.Yüksek Kaynaklı Dedicated Server

Kiralama yaptığınız dedicatedserver hizmetlerine tanımlanan kaynaklar yüksek olup tamamen size ait olurlar. Bu kaynaklar bulut sunuculara göre daha fazla kaynağa sahip olan dedicated sunucular, paylaşımsız olup sadece size ait olmakta. Bu hizmet içerisinde kaynakları paylaştırabilir veya tek kaynaklı bir şekilde tek bir sitenize atama yapabilirsiniz.

2.Jet Hızında İnternet Bağlantısı

Dedicated sunucu hizmetlerinde paylaşımsız internet hattına sahip olabiliyorsunuz. Paylaşımsız hat içerisinde her hangi bir sınırlama olmadan size verilen hattın tamamını kullanabilirsiniz. Bulut sunucu gibi paylaşımlı olan sanal sunucularda internet kullanımı sınırlandırılabilir olduğundan dolayı tüm hattı kullanmanız mümkün olmayabilir.

3.Paylaşımsız Sadece Özel Kaynak

Dedicated sunucularda kiralama yaptığınız sunucunun tüm kaynağı size ait olup sonuna kadar kullanım sağlama imkanına sahipsiniz. Disk kullanımının tamamını yapabilir veya işlemcinin tamamını kullanabilirsiniz. Ek olarak diğer tüm donanımları en yüksek sınırlarına kadar kullanım yapmanızda mümkündür. Kiraladığınız sunucu hizmetinde sahip olduğunuz kaynaklar sadece size ait olup her hangi bir sunucu veya içerisinde bulunan farklı bir sunucu ile paylaştırılmayarak tamamen size aittir.

Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sunucu kiralaması yaparken kesin dikkat etmeniz gereken özellikler bulunmaktadır. Satın aldığınız firmayı seçerken dikkat etmeniz gerekenler gibi kiralık sunucu hizmeti satın alırken de dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar bulunur. Bunları başlık halinde sıralayalım.

Sunucu Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Sunucu Donanımsal Güvenliği
  2. Veri Merkezi Ve Güvenliği
  3. Güçlü İnternet Alt Yapısı
  4. Kurumsal Firma ve Tecrübeli Ekip!

1. Sunucu Donanımsal Güvenliği

Kiralama yapacağınız sunucunun donanımsal olarak güvenliğini öğrenmeniz gerekebilir. Donanımsal olarak sunulan garanti ve kiralanan sunucunun barındığı kabindeki güvenliği önemli bir unsurdur. Kiraladığınız sunucu içerisinde her hangi bir donanımsal parça bozulduğu sırada en hızlı bir şekilde hizmet sağlayabilecek ve yedek parça bulunmaması durumunda yenisi ile hızlı bir şekilde değiştirebilecek bir firmayı seçmenizi öneririz.

Donanımsal arızalarda garanti sunan firmalardan biri olan Turhost firmasını önermekten çekinmeyiz. Sunucu hizmetlerinde gerçekleşebilir donanımsal arızalarda yedek parça, başarılı olmaması durumunda yeni sıfır parça garantisi sunabilmekteler. Dikkat alınması gereken unsurlardan biridir.

2. Veri Merkezi ve Güvenlik

Sunucu hizmetinizin içerisinde müşterilerinizin web sitesi veya kendi web sitenizi saklayacaksınız. Bu yapıda tuttuğunuz verilerin ne kadar güvenle korunduğunu bilmeniz en doğal hakkınızdır. Satın alım öncesi sormanız gereken sorulardan biri veri merkezinin güvenliğidir. Tavsiyemiz TIER 3 sertifikasına sahip bir veri merkezinde barınan firma ile çalışmanızdır. Bu sertifika veri merkezleri arasında güvenlik ve barındırma konusunda en yüksek derecedir.

Türkiye’de TIER 3 sertifikasına sahip sayılı veri merkezi bulunduğunu söyleyebiliriz. Tekrardan değinmek istediğimiz bir diğer bilgilendirme ise Turhost firmasının sunduğu hizmetler TIER 3 sertifikasına sahip veri merkezinde barındırmaktadır. Güvenlik açısından 7/24 yayın alacağından gönül rahatlığıyla emin olacağınız gibi her hangi bir durumda anlık müdahale olacağından da emin olabilirsiniz.

3. Güçlü İnternet Alt Yapısı

Dedicated sunucu hizmetleri için önemli etkilerden biri olan paylaşımsız İnternet yapısının kesintisiz ve güçlü bir şekilde gelmesi önemlidir. Fiber kablolardan geçmesi ve tamamen paylaşımsız olması internet hattının sunucuya tam güç ile bağlanmasını sağlayacaktır. Güçlü bir yapıda olmasına dikkat etmeli ve firmanızı seçerken bu soruyu kesinlikle sormanız önemlidir.

4. Kurumsal Firma ve Tecrübeli Ekip

Sunucu hizmetinizi satın alırken dikkat etmeniz bir diğer konu ise kurumsal bir firma olması gerektiği ve bu kurumsallığı uzun yıllardır tecrübeli bir ekip ile sürdürdüğünü öğrenmektir. Uzun yıllardır hizmet vermeyen firmaların tecrübeli bir yapıya sahip olduklarını söylemek zor bir durumdur. Bundan dolayı tercihlerinizi yaparken firmanın geçmişini araştırmalı ve kurumsallığını kendinize göre ölçmelisiniz. Özellikle bir firmanın referans sunduğu siteleri görürseniz eğer kurumsal bir yapıya sahip olup olmadığını öğrenmeniz daha kolay olacaktır.

Uzman Tavsiyesi

Satın alım yaparken size yakından ilgi gösteren satış ekibi ile satın alım sonrası her hangi bir sorun yaşamanız durumunda yardımcı olan tecrübeli bir ekibe sahip olması memnuniyet açısından büyük bir unsurdur. Her durumunuzda sizlere yardımcı olabilen bir ekibin olması gereken yerlerde her zaman sizi desteklemeleri sizleri memnun edecek ve yaptığınız işe daha çok bağlanmanızı sağlayacaktır.

Bu yazımızda genel olarak tercihlerinizi nasıl yapmanız gerektiğini ve kiralama yapacağınız dedicated sunucu hizmetlerinin avantajlarını ve dikkat etmeniz gerektiğini anlattık. Kiralık sunucu için önerdiğimiz ve önereceğimiz firma Turhost.com adresidir. 2004 yılından beri hizmet veren bu firma yaklaşık 15 yıldır tecrübeli bir ekip ile hosting sektöründe önemli bir role sahiptir. Yazımızda bahsettiğimiz soruları yönelterek alacağınız cevaplar ile memnuniyet duyacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir