Kimlik kartlarına e-İmza yükleme işlemlerine 10 Ocak Pazartesi günü itibariyle 50 şehirde başlanacak. Peki bu iller hangileri? İşte tüm detaylar!

E-İmza’nın kimlik kartlarına aktarılması işlemleri 10 Ocak 2022 itibariyle 50 ilde başlıyor. Nüfus müdürlüklerinde başlanacak bu işlemle beraber Yerli Biyometrik Veri Yönetim Sistemi de 10 Ocak’tan itibaren tüm Türkiye’de hayata geçirilmiş olacak. Peki kimlik kartlarına e-imza işlemlerine başlanacak olan o 50 il hangisi?

İşte detaylar!

Kimlik Kartlarına E-İmza Yükleme İşlemleri

Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü tarafından 21 Eylül 2020 tarihinde hayata geçirilen “Hayat Kimliğinle Kolay” projesinin ikinci adımını oluşturan T.C Kimlik kartına e-İmza yüklenmesi işlemine nüfusmatikler aracılığıyla başlanıyor. 10 Ocak 2022 itibariylebaşlanacak olan işlemin yapılacağı 50 il ise şöyle;

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak.

Nüfusmatiklerde 50 ilde e-İmza yükleme işlemlerinin başlamasından sonra kısa sürede ülke genelinde Nüfus Müdürlüklerinde, tapu müdürlüklerinde ve bankalarda e-İmza yüklenme işlemleri yapılabilecek. Bu uygulamayla yeni nesil kimlik kartı, sürücü belgesi olarak da kullanılabilecek. Ayrıca vatandaşlar bu uygulama sonrası kimlik kartını e-İmza olarak da kullanma imkanına kavuşacak.

E-İmza Uygulamasının Önemi

İçişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesinde konuyla ilgili duyuruda kimlik kartlarına e-imza yükleme işlemlerinin avantajlarından bahsedildi. İşte bakanlığın web sitesinde yer alan “Kimlik Kartına e-İmza Yükleme İşlemlerinin Başlaması İle Birlikte” başlığındaki o detaylar;

  • e-İmza için çipli kimlik kartlarının kullanılması ile gerekli olan çip, usb ve dongle gibi malzeme maliyetleri düşecek.
  • Vatandaşlar ellerinde hazır bulunan TCKK’larına e-İmza yüklemesi yaptıracağından kargo maliyetleri de ortadan kalkacak.
  • e-İmza kullanan kişi sayısında artış olacak, dolayısıyla elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kullanılması ve hizmet sayısının artırılması sağlanacak.

Zaman Ve Maliyet Tasarrufu 

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan duyuru metninde, kimlik kartlarına e-imza yükleme işleminin önemine dair şu detaylar paylaşıldı;

“Günümüzde elektronik ortamın çok yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanması ile birlikte bankacılık ve finans, noterlik, tapu ve kadastro, sağlık, gümrük, hukuk, sigortacılık gibi pek çok alanda e-İmza önemli bir yer tutuyor.

e-İmza uygulaması ile kamu ve özel sektördeki iş ve işlemlerin yürütülmesinde kırtasiyeciliğin azaltılması ve işlemlerin daha hızlı, hatasız, eksiksiz ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi sayesinde işlem başına zaman ve maliyet tasarrufu sağlanacak. Ayrıca e-İmza ile işlemler hızlı bir şekilde online olarak yapılabilecek.

Türkiye’de başta bankacılık ve e-Devlet uygulamaları olmak üzere birçok alanda elektronik imza uygulamasına geçildi.

e-İmza, ıslak imza gibi tek şekle sahip olmak yerine belirli karakterlerden, harflerden ya da sembollerden oluşan ve imzalayan tarafın kimliği ile örtüşen bir veri olması nedeniyle ıslak imzaya nazaran kimliklendirme işlemlerinde son derece güvenilir bir araç olma özelliğine sahip.”

Kaynak: İçişleri Bakanlığı


Branding Türkiye 4 Yaşında

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.