Erkek hazır giyim markası Kiğılı, “Market – Ev” kategorisi açarak internetten bakliyat ve makarna satmaya başladı.

Bugün bir arkadaşımdan aldığım görsel içerikli mesaj sonrası epey şaşırdım. Zira Gizem’in bana yolladığı görselde Kiğılı’nın internetten bakliyat ve makarna satışına başladığı görülüyordu. Gizem’e ilk tepkim “şaka mı bu?” oldu. Ne de olsa yarın 1 Nisan’dı. 🙂

Gerçekten de durumu teyit etmek adına hemen Kiğılı’nın web sitesine baktık. Çünkü bunun gerçek olabileceğine pek ihtimal vermemiştik. Ve yalnız değildik. Çünkü sosyal medyada ve Ekşi Sözlük gibi mecralarda da herkes bunun bir şaka olabileceğini konuşuyordu. Ama gerçekti.

Kiğılı İnternetten Bakliyat Ve Makarna Satıyor

Marka yönetimi sürecini “insan = marka fenomeni” doğrultusunda değerlendirdiğimizde markayı sıkmamak, sınırlamamak ve kalıplandırmamak gerektiği gerçeği ortaya çıkar. Diğer bir ifadeyle marka, dikeyde veya yatayda büyüme aksiyonu gösterirken onu özgür bırakmamız gerekir. Ancak özgürlüğün genel kabul görmüş bir tanımı vardır; başkasının özgürlüğünü kısıtlamamak.

Marka odağında meseleye bakacak olursak; marka, büyüme amacıyla alternatif ürün kategorilerini ve farklı pazarları deneyimlemek isteyebilir. Fakat bunun bir sınırı vardır. Ancak marka yönetiminde özgürlüğün tanımı insan odağındaki özgürlük tanımından biraz farklıdır. İnsanlar için başkasının özgürlüğünü kısıtlamadığın müddetçe özgürsün denir. Fakat marka tarafında bu tanım tam tersine işler. Yani marka kendi özgürlüğünü kısıtlamadığı müddetçe özgür olabilir.

Kiğılı internetten bakliyat ve makarna satarak bana kalırsa kendi özgürlüğüne ket vurmuştur. Elbette marka tarafında, bu konuya dair mantıklı bir açıklama var. Zira Kiğılı resmi açıklamasında bunun Covid-19 süreciyle ilgili bir aksiyon olduğunu vurguluyor. Ve “Evde bir eksiğiniz kalmasın diye, Market ürünleri Kiğılı.com’da” açıklamasını yapıyor.

İşte o açıklamanın tamamı;

Kiğılı Makarna Ve Bakliyat Satıyor

Market – Ev Kategorisi

Evet, Kiğılı internette bakliyat ve makarna satmaya başlayarak içinde bulunduğumuz COVID-19 salgınında bir kurumsal sosyal sorumluluk aksiyonu göstermek istemiş gibi görünüyor.

İyi niyetli olduklarından  hiç şüphem yok. Ancak gerçekten de buna gerek var mıydı diye oturup düşündüm. Zira bu ürünler için tüketicinin güvenini kazanmış birçok e-ticaret markası ve market uygulaması var. Acaba kaç kişi Kiğılı’dan bebek bezi, yahut makarna almak ister?

Amacım kimseyi eleştirmek değil. Sadece meselenin marka tarafında, gerçekten uzun uzadıya değerlendirilip değerlendirilmediğini, konuşulup konuşulmadığını merak ettim. Bir de bu süreç sonunda genel kategori bazında -bakın ürün bazında demiyorum genel kategori bazında- toplam satış adedi ne olacak diye merak ediyorum.

Kiğılı Market Ev Kategorisi

Bu arada Kiğılı web sitesinde Market – Ev kategorisi açarak bu konseptteki ürünleri o kategorinin altında satışa sunmuş.

İşte Kiğılı’nın web sitesindeki market – ev kategorisinin alt kategorileri;

 • Ev Tekstili
 • Bebek Bezi
 • Hijyen & Temizlik
 • Kağıt Ürünleri
 • Islak Mendil
 • Kişisel Bakım
 • Bebek Maması
 • Çerez
 • Bakliyat & Makarna
 • Sıvı Yağ
 • Baharat

Evet durum böyle. Bu arada sizlerin de konuya ilişkin yorumlarını merak ediyorum. Sizce Kiğılı bu hamlesiyle doğru bir adım mı attı yoksa bu aksiyon Kiğılı için tam tersi bir etkiye mi neden olacak?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.