Geçtiğimiz günlerde San Francisco’da düzenlenen lansmanla katlanabilir telefon Samsung Galaxy Fold tüm dünyaya tanıtıldı.

Samsung, geçtiğimiz günlerde San Francisco’da bir lansman düzenledi. Şirketin bu lansmanı tüm dünya tarafından deyim yerindeyse dört gözle bekleniyordu. Çünkü Samsung bu lansmanda, 2019 model telefonlarını ve akıllı saatlerini tanıtacaktı. Ancak lansmanın asıl dikkat çeken tarafı katlanabilir telefon Samsung Galaxy Fold ile ilgili kısımdı!

Katlanabilir Telefon Samsung Galaxy Fold

Evet, gerçekten de teknoloji devi Samsung’un bu lansmandaki en dikkat çeken ürünü katlanabilir telefon modeliydi. Samsung bu modeli “Galaxy Fold” olarak adlandırıyor. Bu arada şirket, Galaxy F adlı bu modelini 6 Nisan 2019’da satışa sunacağını da açıkladı.

Samsung Galaxy F Nedir?

Samsung‘un bugüne dek en dikkat çeken modellerinden biri olan katlanabilir telefon Samsung Galaxy Fold, “Galaxy F” ismiyle satışa sunulacak. Galaxy F’nin özellikleriyse şöyle; normalde 4.58 inç boyutuna sahip olan telefon açıldığında 7.3 inç boyutunda bir tablete dönüşüyor. Yani Galaxy F katlanabilir bir telefon.

Samsung Galaxy F

Infinity Flex adı verilen sistem üzerine kurulu olan bu telefon, özel olarak geliştirilen bir ekran ile katlanabilirliği sağlayan bir menteşe sistemine sahip. Telefon bu yönleriyle katlanabilir telefon piyasasına oldukça iddialı bir giriş yaptı desek yanlış olmaz.

Bu arada kitap gibi açılma / katlanma özelliği olan katlanabilir telefonun açılması sonucu herhangi bir kat izi olmuyor. Telefon açıldığında ise 1536×2152 piksel çözünürlüğünde bir ekranla kullanılabiliyor. Ekranın sağ üst kısmında kameraların bulunduğu bir çentiğin yer aldığı telefonun dış yüzeyinde ise 4.6 inç büyüklüğünde ve 840×1960 piksel çözünürlüğünde bir ekran daha var. Bu arada her iki ekran da 420 ppi değerine sahip.

Samsung Galaxy Fold Temel Özellikleri

Ekran

Ana Ekran: 7.3” QXGA+ Dinamik AMOLED (4.2:3)

Kapak Ekranı: 4.6” HD+ Super AMOLED (21:9)

Kamera

Kapak Kamerası

 • 10MP (2PD),F2.2

Arka Kamera

 • Ultra Geniş Açı: 16MP, F2.2
 • Geniş Açı: 12MP (2PD),F1.5/F2.4, OIS
 • Telefoto: 12MP, F2.4, OIS

Ön Kamera

 • Geniş Açı: 10MP (2PD) F2.2
 • RGB Derinlik: 8MP, F1.9

İşlemci

 • 7nm 64-bit Sekiz Çekirdekli İşlemci

Bellek/Depolama

 • 12GB RAM(LPDDR4x),512GB (UFS3.0)
 • MicroSD Yuvası Yok

Pil

 • 4,380mAh (tipik)
 • Hızlı Şarj, kablolu ve kablosuz ile uyumlu
 • Kablolu şarj, QC2.0 ve AFC ile uyumlu
 • Kablosuz şarj, WPC ve PMA ile uyumlu

İşletim Sistemi

 • Android 9.0 (Pie)

💡 “Samsung Galaxy Fold”da hemen hemen hayatımızın her anında olan sosyal medya uygulamalarından YouTube, WhatsApp, ve Google‘ı aynı anda YANİ eşzamanlı şekilde kullanabilmek mümkün!

6 Kameralı Telefon

Bu arada “Samsung Galaxy Fold”da toplamda 6 kamera var. Bu kameraların 3’ü arka yüzünde; 2’si iç tarafında; 1’i de ön yüzünde bulunuyor.

Kişisel Yaşam Koçu: Galaxy Watch Active

Katlanabilir telefonun (Samsung Galaxy Fold) tanıtıldığı lansmanda Galaxy F’nin yanı sıra Samsung’un  “Kişisel Yaşam Koçu” olarak adlandırdığı yeni akıllı saati olan “Galaxy Watch Active” de teknoloji meraklılarına tanıtıldı. “Galaxy Watch Active” isimli saatin sportif kayıt seçenekleri bulunuyor.

Aynı zamanda bu saat egzersiz, uyku, stres takip işlevlerini de yerine getirebiliyor. Evet! Samsung’un akıllı saati kullanıcının yaşadığı stresi algılama özelliğine sahip. Böyle durumlarda “Galaxy Watch Active” kullanıcıyı anında nefes egzersizlerine yönlendirerek stresin etkilerini hafifletmeye çalışıyor.


💡 Dünyanın En Büyük Cep Telefonu Fabrikası

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.