Samsung Mobil CEO’su DJ Koh geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. DJ Koh gündemi değiştiren açıklamasında şu ifadeyi kullandı: “Katlanabilir Akıllı Telefona Hazır Olun!” 

Samsung Galaxy A7 ve A9’un Global lansmanında konuşan Samsung Mobil CEO’su DJ Koh;  “Gelecek dönem tanışacağınız katlanabilir akıllı telefonlarınız bir iş asistanı ve cebinizde taşıyabileceğiniz bir tablet olacak!” vurgusunda bulunurken, “Bu ürünler 6 ile 9 ay arasında piyasadan silinen ürünlere benzemeyecek. Müşterilerimiz için gerçekten anlamlı bir ürün olmalı. Testler sonucunda kullanıcı deneyimi standartlarına uygun değilse bu ürün piyasaya sürülmeyecek.” dedi.

Peki Ya Galaxy Round?

Bu arada kavisli bir ekran kullanılan ve sadece Güney Kore’de mevcut olan Galaxy Round gibi önceki modellerin aksine, yeni modelin dünya çapında her bayide mevcut olacağı belirtildi.

Galaxy Round, teknoloji yorumcularının ve piyasanın nasıl tepki verdiklerini görmek için Samsung için artık bir test cihazı olacak diyebiliriz. Bilindiği üzere Galaxy Round, Samsung’un ilk eğri ekranlı telefonu olmuştu. Bu model için bugünün Galaxy S9 ve Note 9 telefonlarında gördüğümüz çift kavisli ekranların doğrudan bir atası diyebiliriz.

Katlanabilir Akıllı Telefona Hazır Mıyız?

Samsung, esnek OLED ekranını CES  2013’te kullanıcılarına göstererek bir noktaya dikkat çekmişti. Bu arada Koh geçen ay, Samsung’un yaklaşan bu yeni cihazının yeni yıl içerisinde piyasaya sürüleceğini ve Samsung’un Geliştirici Konferansı’nda önümüzdeki ay sunulabileceğini doğruladı. Böyle bakıldığında katlanabilirlik özelliği, artık daha az yenilikle devam eden akıllı telefon piyasasında büyük bir ilerleme başlatabilir.

Samsung Yalnız Değil

Kuşkusuz ki Samsung, katlanabilir telefonu üretmeyi hedefleyen tek şirket değil. Huawei, Kasım ayında böyle bir cihazı piyasaya  süren ilk şirket olmak için can atıyor desek yeridir. Bu arada Huawei, Apple’ın dünyanın ikinci büyük akıllı telefon üreticiliğini de kaptı. Çinli şirket şimdi de Samsung’un konumunu hedefliyor olabilir. Bu açıdan, ilk katlanabilir telefonun piyasaya sürülmesi  şirkete bir yüklenici olarak itibar kazandırabilir ve ivmeyi daha geleneksel ve daha hesaplı  olan telefonlara kadar indirebilir. Bakalım Huawei bu noktada nasıl bir aksiyon alacak…

Koh’un açıklamalarına dönecek olursak Koh, açıklamasında büyük ekranların müşteriler için daha önemli olduğunu da vurguladı. Hatta Koh yaptığı açıklamada; Samsung’un Galaxy Note’u ilk piyasaya sürdüğünde, rakiplerin cihazlarını alt üst ettiğini söyledi. Koh burada haksız sayılmaz. Zira Note serisi telefonlardan sonra iPhone XS Max ve Pixel 3 XL gibi büyük ekrana sahip cihazlar piyasaya çıktı. Bu durum aynı zamanda tüketicilerin daha büyük ekran istediğini de kanıtlıyor. Katlanabilir telefon ise ekran boyutu olarak 7 inç’in üzerinde bir kullanıma olanak sağlıyor.

Koh konuya dair yaptığı bir diğer açıklamada; “Katlanabilir telefonu ilk kez satışa sunduğumuzda muhtemelen bir niş pazar açacağız ama genişleme diğer şirketlerde de devam edecek.” dedi ve ekledi;  “Kullanıcılar tarafından katlanabilir bir telefon ihtiyacı olduğu bariz şekilde hissediliyor.”

Yeni Devrim Kapıda Mı?

Öte yandan Samsung’un pazarlama politikalarını bir kaç yıl öncesinden incelemeye alırsak, aslında şirketin, kendine bir niş pazar açarak kullanıcıların isteklerini karşıladığını görebiliriz. Bu durum Apple’dan sonra  pazarlama iletişiminin belki de en inovatif hamlesidir. Kısacası Samsung, pazarlama politikasında piyasaya yön veren bir aktör olduğunu geçen yıllar içinde zaten kanıtlamış oldu. Şirket, elini çabuk tuttuğu taktirde ikinci akıllı telefon devrimini başlatabilecek güce de sahip.

Tüm bunar bilgi teknolojileri alanında yeni bir çağa gireceğimizi de gösteriyor. O halde baştaki ifadeyi yineleyerek bitirelim; katlanabilir akıllı telefona hazır olun!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.