Katlanabilir Akıllı Telefona Hazır Olun

Samsung Mobil CEO’su DJ Koh bir geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı ve gündemi değiştiren şu ifadeyi kullandı: “Katlanabilir Akıllı Telefona Hazır Olun!” 

Samsung Galaxy A7 ve A9’un Global lansmanında konuşan Samsung Mobil CEO’su DJ Koh;  “Gelecek dönem tanışacağınız katlanabilir akıllı telefonlarınız bir iş asistanı ve cebinizde taşıyabileceğiniz bir tablet olacak!” vurgusunda bulunurken, “Bu ürünler 6 ile 9 ay arasında piyasadan silinen ürünlere benzemeyecek. Müşterilerimiz için gerçekten anlamlı bir ürün olmalı. Testler sonucunda kullanıcı deneyimi standartlarına uygun değilse bu ürün piyasaya sürülmeyecek.” dedi.

Peki ya Galaxy Round?

Kavisli bir ekran kullanılan ve sadece Güney Kore’de mevcut olan Galaxy Round gibi önceki modellerin aksine, dünya çapında her bayii de mevcut olacağı belirtildi. Galaxy Round artık teknoloji yorumcularının ve piyasanın nasıl tepki verdiklerini görmek için Samsung’un bir test cihazı olacak. Galaxy Round, Samsung’un ilk eğri ekranlı telefonu olmuştu. Bugünün Galaxy S9 ve Note 9 telefonlarında gördüğümüz çift kavisli ekranların doğrudan bir atası diyebiliriz.

Samsung, esnek bir OLED ekranını CES  2013’te kullanıcılarına göstererek  bir noktaya dikkat çekmişti. Koh geçen ay, Samsung’un yaklaşan bu yeni cihazının yeni yıl içerisinde piyasaya sürüleceğini ve Samsung’un Geliştirici Konferansı’nda önümüzdeki ay sunulabileceğini doğruladı. Katlanabilirlik özelliği, artık daha az yenilikle sürülen akıllı telefon piyasasında büyük bir ilerleme başlatabilir.

Samsung Yalnız Değil

Kuşkusuz ki Samsung, katlanabilir telefonu üretmeyi hedefleyen tek şirket değil. Huawei, Kasım ayında böyle bir cihazı piyasaya  süren ilk şirket olmak için can atıyor olabilir. Huawei, Apple’ın dünyanın ikinci büyük akıllı telefon üreticiliğini kaptı ve şimdi Samsung’u konumunu hedefliyor olabilir. İlk katlanabilir telefonun piyasaya sürülmesi  şirkete bir yüklenici olarak itibar kazandırabilir ve ivmeyi daha geleneksel ve daha hesaplı  olan telefonlara kadar indirebilir.

Koh, açıklamasında büyük ekranların müşteriler için daha önemli olduğunu vurguladı. Samsung, Galaxy Note’u ilk piyasaya sürdüğünde, rakiplerin cihazlarını alt üst ettiğini söyledi. Haksız değil. Artık, Note serisi telefonlardan sonra iPhone XS Max ve Pixel 3 XL gibi daha büyük cihazlar piyasada yer buluyor ve bu durum tüketicilerin daha büyük ekran istediğini kanıtlıyor. Katlanabilir telefon, ekran boyutu olarak 7 inç’in üzerinde bir kullanıma olanak sağlar.

Koh ayrıca, “Katlanabilir telefonu ilk kez satışa sunduğumuzda muhtemelen bir niş pazar açacağız ama genişleme diğer şirketlerde de devam edecek.” dedi ve ekledi;  “Kullanıcılar tarafından katlanabilir bir telefon ihtiyacı olduğu bariz şekilde hissediliyor.”

Yeni Devrim Kapıda mı?

Öte yandan Samsung pazarlama politikalarını bir kaç yıl öncesinden incelemeye alırsak, kendine bir niş pazar açarak kullanıcıların isteklerini karşılarken görebiliriz. Apple’dan sonra  pazarlama iletişiminin belki de en inovatif hamlesi…

Samsung, pazarlama politikasında piyasaya yön veren bir aktör olduğunu geçen yıllar içinde zaten kanıtlamış oldu. Şirket, elini çabuk tuttuğu taktirde ikinci akıllı telefon devrimini başlatabilecek güce de sahip. Tüm bublar Bilgi Teknolojileri alanında yeni bir çağa gireceğimizi gösteriyor.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir