Radyonun Yeni Hali Karma Türkiye yapay zeka teknolojisini kullanarak tarih ve teknolojiyi buluşturdu. Bülent Ecevit ile Adnan Menderes’in bir araya geldiği podcast, yapay zeka teknolojisiyle yapılan ilk podcast oldu.

Radyonun Yeni Hali Karma Türkiye yapay zekayı kullanarak hazırladığı podcast serisinin ilkini yayınladı. Geçmişin izlerini günümüzde yaşatacak olan ilk tarihi podcast serisinde birçok sürpriz ismin yer aldığı belirtildi. Bu teknolojinin arkasında ise Türkiye’nin genç bilgisayar mühendis adayları olan üniversitesi öğrencileri yer aldı.

Karma Türkiye Yapay Zeka İle Tarihi İsimleri Buluşturdu

Bülent Ecevit ile Adnan Menderes, yapay zekâ teknolojisi sayesinde bir araya geldi! Radyo, podcast, belgesel, panel gibi birçok sesli içeriği barındıran, alanında ilk ve tek çok sesli sosyal medya platformu Karma Türkiye; tarihi bir adımı atarak yapay zekâ teknolojisi ile Bülent Ecevit ile Adnan Menderes’i bir araya getirdi.

Platform, yapay zeka tarafından seslendirilen, iki liderin tarih sahnesindeki buluşmasını dinleyicileriyle paylaşıyor. Bu benzersiz deneyim, adeta bir zaman yolculuğu sunarak, Ecevit ve Menderes’in geçmişteki sohbetlerine tanıklık etme fırsatı sunuyor. Yenilikçi bir yaratıcılık ve inovasyon projesi olan bu podcast, Türkiye’de ve dünyada bir ilk olması sebebiyle de dikkat çekiyor.

Projenin bir başka dikkat çeken noktası ise yapay zeka ses teknolojisinin genç mühendis adaylar tarafından yapılması oldu. Kültür Üniversitesi Tasarım Fabrikasın’da mentör olan Karma Türkiye Platformu, üniversite öğrencileri ile bu projeyi hayata geçirdi. Bilgisayar Mühendisliği öğrencileri İkbal Işık Orhan, Arda Tekin ve Bora Toktay tarafından yapay zeka teknolojisi ile Bülent Ecevit ve Adnan Menderes’in yazılı demeçleri sesli arşive kazandırıldı.

Karma Türkiye CEO ve kurucu ortağı Dilruba Özcan Hocaoğlu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı;

“Proje ilk aklımıza geldiğinde, konuyu Tasarım Fabrikası Müdürü Öğretim Görevlisi Ahmet Gökhan Uluçay hocamla paylaştım. Sizce öğrencileriniz bunu yapabilir mi diye sorduğumda benim kadar genç arkadaşlara güvenen bir eğitimci olduğunu anladım. Ve hocamız benim öğrencilerim yapamasalar da mutlaka deneyeceklerdir dedi. Ardından Bora, İkbal ve Arda ile tanıştım. Biz araştırma dosyaları metinleri oluşturacağız siz peki bu yapay zeka sesi oluşturabilecek misiniz? Diye sorduğumda ise Bora, İkbal ve Arda’nın benden daha çok heyecanlı olduğunu fark ettim. O gün anladım ki biz bu seriyi yapacağız.”

Bu Bir Yaratıcılık ve İnovasyon Projesi

Karma Türkiye CEO ve kurucu ortağı Dilruba Özcan Hocaoğlu, projenin hedefleri hakkında ise şu açıklamayı yaptı;

“Tarih, teknoloji ve sesin güçlü bir birlikteliğini sunarak, dinleyicilerimize farklı bir deneyim yaşatmayı amaçlıyoruz. Bu proje, geçmişin önemli anlarını yeniden canlandırma ve dinleyicilere tarihi bir perspektif sunmamızı sağlıyor. Bu serinin devamı gelecek. Bambaşka isimleri gerçek kesitlerle dinleyebileceğiz. Bugün andığımız ve belki de konuşmalarına şahit olmak istediğimiz ancak gazete demeçlerinden olaylara bakış açılarını öğrendiğimiz isimleri böyle bir teknoloji ile bir araya getirdiğimiz ve sesli kütüphane olarak tarihe not düştüğümüz için gururluyuz. Başka bir gururumuz ise bu projenin arkasından genç mühendis adaylarımızın olması. Henüz öğrencilikleri devam ederken bu tekonolojiyi oluşturmaları ve imza atmaları daha da büyük gurur.”

Yapay Zekanın Gücü, Karma Türkiye’de Sesle Buluştu

Platformun sunduğu bu özel içerikte, gerçek bir moderatör yönetiminde olan diyaloglar, dinleyicilere önemli bir gerçeklik vadediyor. Öte yandan tarihi isimlerin geçmişteki yazılı röportajlarını bugünün teknolojisiyle buluşturarak, dinleyicilere benzersiz bir perspektif sunuyor.

Bu projesiyle bir ilki gerçekleştiren Karma Türkiye, yapay zeka ve ses teknolojisi alanındaki yenilikçi yaklaşımını, tarihi figürleri ve konuşmaları canlandırma konusunda yaptığı öncülükle bir kez daha kanıtlamış oldu.


Girişimcilik Ekosistemi Buluştu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.