Dijitalleşme hayatın tüm alanlarındaki etkisini hız kesmeden sürdürürken Türkiye de bu anlamda önemli atılımlar yapmaya devam ediyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada kara yollarında dijitalleşme projeleri ile ilgili detaylardan bahsetti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu geçtiğimiz günlerde AA’ya açıklamalarda bulundu. Dijitalleşme hamlesinin Cumhurbaşkanı tarafından Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planı ile 29 Eylül 2020’de ilan edildiğini hatırlatan Bakan Karaismailoğlu önemli değerlendirmeler yaptı.

Sadece yol yapmakla işin bitmediğini söyleyen Bakan; “Teknolojiyi, seyahat konforunu, can güvenliğini ve verimliliği sağlamak üzere kara yollarımızda da dijitalleşiyoruz. Bir başka deyişle ‘kara yollarımızda dijitalleşme dönemini’ başlatıyoruz.” şeklinde konuştu.

Kara Yollarında Dijitalleşme Projeleri

Gelişen dünyada, ticaretin en hızlı şekilde yapılabilmesi ve mesafelerin kısaltılması için tüm ulaşım modlarının entegre çalışabilmesinin önemine işaret eden Karaismailoğlu, bu nedenle tüm ulaşım sistemlerinin “bütünleşik mod” esasına göre değerlendirildiğini kaydetti. Tüm bunlarla birlikte işte Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun kara yollarında dijitalleşme projeleri ile ilgili aktardıkları;

  • Çağımızda sadece yol yapmakla işimiz bitmiyor.
  • Teknolojiyi, seyahat konforunu, can güvenliğini ve verimliliği sağlamak üzere karayollarımızda da dijitalleşiyoruz. Bir başka deyişle ifade edersek “kara yollarımızda dijitalleşme dönemi”ni başlatıyoruz.
  • En güncel teknolojiyi kullanan, yerli ve milli kaynaklardan yararlanan, verimli, güvenli, etkin, yenilikçi, dinamik, çevreci, katma değer sağlayan ve sürdürülebilir akıllı bir ulaşım ağı oluşturma misyonu doğrultusunda hareket ediyoruz.
  • Bu amaca uygun şekilde teknolojik imkanlardan yararlanarak, ülke sathındaki tüm kara yollarımızın hareketlilik, verimlilik ve güvenlik açısından merkezi olarak yönetimini, kontrolünü ve takibini yapacak bir sistem hayata geçirdik.
  • Önümüzdeki dönemde tek bir ana kontrol merkezinden yönetilebilecek akıllı otoyollarımızın sayıları artacak.

Bu arada Bakan Adil Karaismailoğlu, yerli ve milli ulaşım sistem altyapılarıyla desteklenen otoyolda 1,3 milyon metrelik fiber iletişim ağı, sensörler, kameralar, veri ve kontrol merkezlerinin sürücülere hizmet verdiğine dikkati çekerek akıllı ulaşım sistemleri uygulamalarının bütünleşik bir şekilde yönetimi ve trafik akışının anlık takibiyle yol güvenliğinin, akıcılığının, hız ve verimliliğinin en üst seviyeye yükseltileceğini söyledi.

Kaynak: Anadolu Ajansı


💡 Pinterest’ten Temsilci Atayacak Mı?

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.