Japon Girişimciden Dert Dinleyen Amcalar Projesi

Japonya’da bir girişimci tarafından geliştirilen iş modeli tüm dünyada gündem oldu. Japonya’da birine derdinizi anlatmak istiyorsanız her saat için 7 Euro ödemeniz gerekiyor. Hizmetin adı: “Dert Dinleyen Kiralık Amcalar”

Dünya küçük bir köy hatta öyle küçük ki bazen dünyanın herhangi bir noktasında olanlar karşısında insan, şaşkınlıkla bu olsa olsa bizim buralarda olmuştur diyor.

Niye bu girişi yaptığıma dair detaylara geçmeden evvel bu içeriği yazma hikayemden bahsedeyim. Dün öğle molası sırasında yemeğe inerken iki adım önümdeki 3 arkadaşımdan biri ötekilere: “bakın artık ben de derdinizi dinlemek için sizden 7 Euro alacağım.” dedi. Ve hep birlikte gülüştüler.

Olaya ciddi manada Fransız kalmıştım. Adımlarımı hızlandırıp yanlarına gittim ve niye güldüklerine dair fikir sahibi olmaya çalışırmışcasına yüzlerine öylece baktım.

Diğerlerinden dert dinleme karşılığı 7 Euro talep edeceğini söyleyen arkadaşım, Japonya’da bir iş adamının gerçekleştirdiği girişimden bahsettiler. Yemek sırasında internete bağlanıp olayı biraz araştırdım. Ofise dönünce bunun bir şaka olup olmadığını anlamak için biraz daha derinlemesine arama yaptım. Olay gerçekmiş.

Dert Dinleyen Kiralık Amcalar

Saati 7 Euro’ya “Dert Dinleyen Kiralık Amcalar” konsepti, Japon girişimci Takanobu Nişimoto tarafından geliştirilen bir hizmet. Üstelik yeni değil. 2012 yılında hizmete giren bu iş modelinin hala müşterisi var. Kısacası Japon iş adamı Takanobu Nişimoto’nun geliştirdiği hizmet sayesinde saati 7 euro (42 Türk lirası) karşılığında, sorunları dinleyip hayat tavsiyesi verecek bir ‘kiralık amca’ edinmek mümkün.

Japon girişimci Takanobu Nişimoto tarafından verilen hizmetin adı: “Kiralık Amcalar.” Bu girişimcilik modelini anlatmak gerekirse; eğer bir derdiniz varsa ve bunu kiralık amcalara anlatmak isterseniz bunun bedeli saatlik 7 Euro (yaklaşık 42 lira)

İngiliz Mirror gazetesinin haberine göre Japonya’da, dert dinlemesi için insanlara para ödenen bir hizmet var. Haberde, “Eğer arkadaşlarınız, aileniz ve sevgiliniz bitmek bilmeyen şikâyetlerinizden bıktıysa sakın endişe etmeyin. Hemen ‘Ossan Rental’ (Kiralık Amcalar) isimli hizmete başvurarak, kendinize sizi can kulağıyla dinleyecek orta yaşlı bir adam tutun” ifadeleri yer alıyor.

Danışman Olduğumu İddia Etmiyorum

Kurduğu işin gördüğü rağbete son derece şaşırdığını söyleyen Nişimoto, The Japanese Times gazetesine yaptığı açıklamada, “Hayatında, kariyerinde ve ilişkisinde tavsiyeye ihtiyaç duyan öyle çok insan var ki. Danışman olduğumu iddia etmiyorum, ancak benim hayat tecrübelerimin başka insanların hayatlarına yardımı dokunabilir” dedi.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir