Japon bir girişimciden çıkan dert dinleyen amcalar projesi bugüne kadarki en ilginç iş modeli olabilir.

Japonya’da bir girişimci tarafından geliştirilen bir iş modeli tüm dünyada bir anda gündem oldu. Buna göre Japonya’da birine derdinizi anlatmak istiyorsanız her saat için 7 Euro ödemeniz gerekiyor. Hizmetin adı ise “Dert Dinleyen Kiralık Amcalar.”

Japon Girişimciden Dert Dinleyen Amcalar Girişimi

Dünya gerçekten de küçük bir köy. Hatta öyle küçük ki bazen dünyanın herhangi bir noktasında olanlar karşısında insan şaşkınlıkla, bu olsa olsa bizim buralarda olmuştur diyor. Niye bu girişi yaptığıma dair detaylara geçmeden evvel bu içeriği yazma hikayemden bahsedeyim. Dün öğle molası sırasında yemeğe inerken iki adım önümdeki 3 arkadaşımdan biri ötekilere: “bakın artık ben de derdinizi dinlemek için sizden 7 Euro alacağım.” dedi. Ve hep birlikte gülüştüler.

Olaya ciddi manada Fransız kalmıştım. Adımlarımı hızlandırıp yanlarına gittim ve niye güldüklerine dair fikir sahibi olmaya çalışırmışcasına yüzlerine öylece baktım. Diğerlerinden dert dinleme karşılığı 7 Euro talep edeceğini söyleyen arkadaşım, Japonya’da bir iş adamının gerçekleştirdiği girişimden bahsetti. İnanmamıştım. Yemek sırasında internete bağlanıp olayı biraz araştırdım. Olay gerçekti ama hala inanamıyordum. O yüzden ofise dönünce bunun bir şaka olup olmadığını anlamak üzere daha derinlemesine araştırma yaptım. Olay gerçekmiş!

Dert Dinleyen Kiralık Amcalar

Saati 7 Euro’ya “Dert Dinleyen Kiralık Amcalar” konsepti, Japon girişimci Takanobu Nişimoto tarafından geliştirilmiş. Üstelik yeni değil. 2012 yılında hizmete giren bu iş modelinin hala müşterisi var. Kısacası Japon iş adamı Takanobu Nişimoto’nun geliştirdiği hizmet sayesinde, saati 7 euro (42 Türk lirası) karşılığında, sorunları dinleyip hayat tavsiyesi verecek bir ‘kiralık amca’ edinmek mümkün.

Takanobu Nişimoto tarafından geliştirilen hizmetin adı: “Kiralık Amcalar.” Bu girişimcilik modelini biraz anlatmak gerekirse; eğer bir derdiniz varsa ve bunu sizi hiç tanımayan kiralık amcalardan birine anlatmak isterseniz karşılığında 7 Euro yani yaklaşık olarak 42 Türk Lirası ödemek zorundasınız.

İngiliz Mirror gazetesinin haberine göre Japonya’da, dert dinlemesi için insanlara para ödenen böyle bir hizmet var. Haberde yer alan ifadeler şöyle;

“Eğer arkadaşlarınız, aileniz ve sevgiliniz bitmek bilmeyen şikâyetlerinizden bıktıysa sakın endişe etmeyin. Hemen ‘Ossan Rental’ (Kiralık Amcalar) isimli hizmete başvurarak, kendinize sizi can kulağıyla dinleyecek orta yaşlı bir adam tutun”

Danışman Olduğumu İddia Etmiyorum

Kurduğu işin gördüğü rağbete son derece şaşırdığını söyleyen Nişimoto, The Japanese Times gazetesine bir açıklamada bulunarak danışman olduğunu iddia etmediğini belirtti. Bu ilginç iş firini ortaya atan Nişimoto’nun konuya dair açıklaması şöyle;

“Hayatında, kariyerinde ve ilişkisinde tavsiyeye ihtiyaç duyan öyle çok insan var ki. Danışman olduğumu iddia etmiyorum, ancak benim hayat tecrübelerimin başka insanların hayatlarına yardımı dokunabilir”


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.