İzinli pazarlama olarak ifade edilen kavram, tüketicilerin çeşitli şekillerde (anket, üyelik, abonelik vb.) verdikleri izin neticesinde gerçekleştirilen pazarlama aksiyonları olarak tanımlanmaktadır. Bu makalede ise “İzinli Pazarlama (Permission Marketing) Nedir?”, “Niye Önemlidir?”, “İzinli Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?” soruları başta olmak üzere A’dan Z’ye İzinli Pazarlama (Permission Marketing) konusuna değineceğiz.

90’lı yıllardan günümüze internet teknolojisi sürekli gelişiyor. Bu durum bir yandan tüketiciye ulaşmayı kolaylaştırırken bir taraftan da müşteri sadakati ve sürdürülebilirlik açısından çeşitli zorluklar barındırıyor.

Günümüzde stratejik pazarlamanın odağını ise data oluşturuyor. Data sayesinde hem müşteri sadakati oluşturmak kolaylaşıyor hem de sürdürülebilirlik sağlanıyor. Ancak markaların tek sorumluluğu data toplamak ya da oluşturmak değil. Artık önemli olan “izinli data”ya sahip olmak.

Bu makalede, oluşturulan datanın etkili bir biçimde kullanımını temsil eden “izinli pazarlama” konusuna değineceğiz.

İzinli Pazarlama (Permission Marketing) Nedir?

90’larda “world wide web” kullanıma sunulmasından günümüze internet inanılmaz bir evrim yaşadı. Bugün 7’den 70’e  bütün insanlar internette kendilerine göre bir şeyler (içerik, ürün, oyun, hizmet, eğlence, bilgi, sosyalleşme vs.) bulabiliyor.

Yalnızca bilgi ve eğlence üretimi ya da tüketimi amaçlı değil, internet artık alışverişin de en önemli dinamiği haline geldi. Kurumlar da internet ve gelişen – değişen teknolojiler sayesinde pazarlama faaliyetlerini daha stratejik bir şekilde kurgulamaya başladı. “İzinli Pazarlama” işte bu stratejinin tam merkezinde yer alıyor.

Peki tam olarak nedir bu izinli pazarlama?

Wikipedia’da bu kavramı şöyle tanımlanıyor;

“İzinli pazarlama, tüketicilerin anket, üyelik bilgileri yoluyla kendi izinleri doğrultusunda vermiş oldukları kişisel bilgilerinin kullanılarak ilgi alanları ve ihtiyaçlarına yönelik yapılan pazarlama çalışmalarının tümünü kapsamaktadır.”

Nasıl Kavramsallaştı? 

İzinli Pazarlama (Permission Marketing), ilk olarak 1999 yılında Seth Godin tarafından kavramsallaştırılarak pazarlama literatürüne eklenmiştir. Teknolojinin bilhassa da internet teknolojisinin gelişmesiyle beraber daha rahat ve stratejik bir şekilde uygulanabilen izinli pazarlama, geleneksel pazarlama anlayışına yeni bir soluk getirmiştir desek yanlış olmaz. İzinli Pazarlama ile birlikte alışverişçi olarak ifade edilen tüketiciler (kullanıcılar) ile ilgili tüm detaylar elde edilebilmektedir. Bu da pazarlama faaliyetlerinde gerekli müşteri optimizasyonun (demografi, lokasyon, gelir seviyesi, alışkanlıklar vb.) yapılmasını sağlamaktadır.

Hukuki Açıdan İzinli Pazarlama

Günümüzde kurumlar yaptıkları pazarlama faaliyetlerini ya da uygulamalarını takipçilerine ya da potansiyel müşterilerine ulaştırmak ve göstermek için bazı araçlar kullanmaktadır. Bu araçlardan en önemlisi “e-posta aboneliği”dir.

Hemen hemen bütün kurumlar, iletişimi, pazarlamayı ve satışı sürdürülebilir kılmak için kendi e-posta datasını oluşturma kaygısındadır. Ancak bunu yaparken kişisel hakları gözardı edebiliyorlar. Şöyle ki; mesela alelade ve sıkça mailing yaparak kullanıcıyı rahatsız eder hale gelebiliyorlar. İşte, hem bu durumu ortadan kaldırmak hem de tarafları (tüketici – marka) korumak amaçlı bir yönetmelik hazırlandı.

15 Temmuz 2015’te Resmi Gazete’de yayınlanan  “TİCARİ İLETİŞİM VE TİCARİ ELEKTRONİK İLETİLER HAKKINDA YÖNETMELİK”, bu kavramın, sınırlarını belirlemesi açısından büyük önem taşıyor. Yönetmeliği incelemek ve izinli pazarlamanın hukuksal boyutunu öğrenmek için buraya tıklayın.

İzinli Pazarlama Niye Önemlidir?

Her marka; ürün ve hizmetlerini doğru hedef kitleye ulaştırma kaygısı taşır. Bunu yapmak içinse dataya ihtiyaç vardır. Peki data nasıl oluşturulur? Bunun için birçok yöntem ve araç bulunmaktadır. Ancak şimdi konumuz bu olmadığı için burayı geçmek istiyorum.

Evet, data önemli çünkü alışverişçi olarak ifade edilen tüketicilerin (kullanıcıların) belli başlı özellikleri çeşitli araçlar (tool) sayesinde toplanarak müşteriyle ilgili optimizasyon yapılabilir. Bu da ürün ve hizmetlerin; doğru hedef kitleye daha hızlı ve daha az maliyetle ulaşmasını sağlar.

E-Posta Aboneliği

Burada önemli bir detay söz konusudur. Şöyle ki; makalenin başlarında vurguladığım gibi, datanın toplanması kadar elde edilen datanın izinli olması da önemlidir. Hatta izinli data, çok dataya sahip olmaktan daha önemlidir. Çünkü izinli data, bilinçli ve tüketime hazır bir kullanıcı kitlesi anlamına gelir. Bu da firmanın nihai amacı olan iletişim, satış ve pazarlamada sürdürülebilirliği sağlar. 

İzinli Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

İzinli pazarlamanın hem firma hem de kullanıcı (tüketici / alışverişçi) için birçok avantajı var. Burada daha çok firma açısından avantajlarına değineceğim.

İşte permission marketing olarak da bilinen izinli pazarlamanın belli başlı avantajları;

 • Müşterileri tanımamıza (demografi, lokasyon, alışkanlıklar, gelir düzeyi vb.) olanak verir.
 • Tüketicinin taleplerini anlamlandırmayı sağlar.
 • İletişim, reklam, satış ve pazarlamada sürdürülebilirlik sağlar.
 • Bilinçli ve tüketime hazır bir hedef kitle anlamına gelir.
 • Minimum maliyetle maksimum verimlilik sağlar.
 • Strateji kurgulamaya yardımcı olur.
 • Ölçülebilirdir.
 • Stratejik kampanyalar kurgulamayı sağlar.

İzinli Pazarlama Yöntemleri 

Permission Marketing için bir takım yöntemler gerekmektedir. Piyasada bu yöntemleri uygulamayı sağlayan ücretli ve ücretsiz araçlar (tool / api) bulunmaktadır. Ancak daha az maliyetle stratejik yöntemler uygulamak mümkün.

İşte o yöntemler;

 • E-Posta Listesi
 • Blog / Web Site Aboneliği
 • Sosyal Medya Takipçileri (Facebook, Twitter, Instagram, Youtube vb.)
 • Mobil uygulamalar
 • Oyunlaştırma
 • Etkinlikler (Konferans, Panel, Seminer, Sempozyum, Meetup, Workshop vs.)
 • Formlar
 • Anketler

Evet bu makalede İzinli Pazarlama olarak ifade edilen pazarlama modeline dair detayları aktardık. Daha sonraki makalelerde “İzinli Pazarlama”nın nasıl yapılacağına dair ipuçları da paylaşacağız.


Branding Türkiye içeriklerini anlık okumak için sayfanın solundaki push bildirimini aktifleştirebilirsiniz. Anlık bilgi paylaşımı için Telegram kanalımıza katılabilirsiniz. Ayrıca mail listemize abone olarak haftalık bültenlerimizi alabilirsiniz. Mail listemize katılmak için buraya tıklayın.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.