İstanbul’da metronun logosu değiştir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul metrosunun simgesinin değiştiğini sosyal medyada duyurdu.

Dün (6 Eylül 2021) öğle saatlerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımla İstanbul metrosunun simgesinin değiştiğini duyurdu. Bir anda gündemin ilk sırasına yerleşen İstanbul metrosuna dair logo değişikliği ile ilgili detayları sizler için derledik!

Ulaşım Ve Medeniyet

Ulaşım, bir lokasyonun şehirleşmesinde büyük öneme sahiptir. Günümüze değin dünya medeniyeti en az 5 – 6 kez sıfır noktasına inip sonra yeniden inşa edilmiştir. Ve medeniyetin yeniden inşası söz konusu olduğunda, her seferinde “ulaşım”a dair bir olgu merkezde yer almıştır. Diğer bir deyişle ulaşım, her daim medeniyetin yeniden inşa edilmesini sağlamıştır.

Tekerleğin icadından demiryolu teknolojisine, motorlu taşıtlardan uzay araçlarına kadar insanoğlu medeniyetleşmede ne zaman bir eşik atlasa bunda ulaşımın büyük bir payı olmuştur. Çünkü ulaşım sadece bir noktadan bir başka noktaya gitmek anlamına gelmez. Ulaşım aynı zamanda ticarettir, sanattır, eğitimdir, kültürdür, savaştır ve barıştır. Özetle; ulaşım ve ulaşım araçlarının insanlık ve medeniyet inşası için önemi bir hayli önemlidir.

Günümüzde ise sadece ulaşımın kendisi yahut ulaşımı mümkün kılan altyapı çalışmaları ve ulaşım araçları geliştirmek yetmiyor. Aynı zamanda bu altyapı çalışmaları ve araçları iyi bir şekilde pazarlamak, markalaştırmak da gerekiyor. Tasarım ise pazarlama ve markalaşma sürecinde en önemli araçlardan biridir.

İstanbul’da Metronun Logosu Değişti

Konumuz İstanbul metrosunun simgesi veya logosuydu evet… Fakat bir önceki başlıkta konuya bir es verip “ulaşım” ve “tasarım” olgularından bahsetmesem, sanıyorum ki İstanbul’da metronun logosunun değişmesinin neden önemli olduğunu tam manasıyla anlatamayabilirdim.

Evet, dün öğlen saatlerinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kişisel Twitter hesabından İstanbul metrosunun yeni simgesini tanıttı. Paylaşıma buradan ulaşabilirsiniz. Bu tasarım ile ilgili teknik detayları işin uzmanı grafikerler elbette yapacaktır. Ben uzman olmadığım bir alanda detaylı teknik analiz yapacak değilim. Burada önemli olan mesele, dünyanın en önemli metropollerinden biri olan ve nüfusu 20 milyona dayanan bir şehirde, İstanbul’da, aniden yapılan tasarım değişikliğidir. Üstelik bu değişiklik öyle bir değişiklik ki tüm kurumsal kimliğin a’dan z’ye sıfırdan hazırlanmasını gerektiriyor. Zira logo değişmiştir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ne Dedi?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan ilk açıklama gösteriyor ki logo değişikliğinden İBB’nin de pek haberi yok. Zira İBB Sözcüsü Murat Ongun da Twitter’da yaptığı paylaşımda “Simge M olarak kalacak” dedi. İşte Murat Ongun’un paylaşımında yer alan ifadeler;

Sayın Bakan, İstanbul’daki metronun simgesi 1992’den beri M’dir. Siz İBB’de görevdeyken de öyleydi, İstanbul’da en çok metro yapılan bu dönemde de M olarak kalacak.

Hizmet İstanbul’a hizmettir, ayrıştırmak hiç hoş değil.

Tweete buradan ulaşabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, burada bir iletişimsizlik sorunu olduğu kesin. Öte yandan İstanbul gibi bir şehrin metrosunun logosu değiştirilirken İstanbul’un tüm paydaşlarına danışılması gerekir. En çok da İstanbul halkının söz hakkı olmalı.

Bu arada logoya dair kişisel görüşüm olumsuz. Ajans yönetmiş, 100’den fazla marka ve girişime danışmanlık yapmış, sektöre binlerce öğrenci biri olarak söylüyorum. Bu logo ne yazık ki olmamış. Yani hem süreç hem de tasarım açısından yeniden başlanması gereken bir iş olarak görüyorum ben bu tasarımı…

Konuya dair aktaracaklarım böyleydi. Bitirmeden evvel yeri gelmişken Logo Nedir? başlıklı makaleyi de paylaşmak isterim.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.