İstanbul ulaşımının olmazsa olmazı olan İstanbulkart dijitalleşiyor. Böylece İstanbul ulaşımında kartsız diğer bir ifadeyle akbilsiz dönem başlıyor. 

Dijitalleşme, hayatın her alanında olduğu gibi ulaşımda da kendini belli etmeye başladı. Türkiye özelinde hatta İstanbul odağında meseleye bakacak olursak bundan böyle İstanbul ulaşımında karta gerek kalmayacak. Zira İstanbul ulaşımının önemli bir dinamiği olan İstanbulkart çok yakında dijitalleşerek mobil bir formata geçecek. Kısacası İstanbul ulaşımında kartsız yani akbilsiz dönem başlıyor diyebiliriz.

İstanbul Ulaşımında Kartsız Dönem

İstanbulkart, yaklaşık 1 ay sonra yeni bir formata bürünecek. Böylece İstanbullular için akbilsiz dönemin ilk adımı atılmış olacak.

10 yıldan uzun bir süredir İstanbulluların kullandığı İstanbulkart, 1995’te kullanımına başlanan “Akbil”i tahtından etmişti. Öğrenci, Öğretmen, İndirimli vs. olmak üzere alternatifli bir şekilde sunulan ve İstanbulkart olarak kavramsallaştırılan bu hizmeti 2009’dan beri kullanıyorduk. Mart 2020 itibariyle ise İstanbul ulaşımında ve İstanbulkart’ta yeni bir dönüşüm yaşanacak. Özetle; bundan böyle İstanbul’da toplu taşıma kullanan insanlar, somut olarak bir İstanbulkart’a ihtiyaç duymayacak.

İstanbulkart OUT Mobil İstanbulkart IN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ortak şirketi BELBİM A.Ş.’nin getirdiği bir yenilik, İstanbulkart’a yeni bir format kazandırıyor. Bu süreci İstanbulkart OUT, mobil İstanbulkart IN şeklinde özetleyebiliriz. Zira BELBİM A.Ş. tarafından geliştirilen yeni bir mobil uygulama, İstanbullulara herhangi bir kart gerekmeden; sadece telefon aracılığıyla toplu taşıma araçlarını kullanmayı vadediyor.

Mobil İstanbulkart Geliyor

BELBİM Genel Müdürü Yücel Karadeniz‘in tarafından açıklanan bilgiye göre, İstanbulkart için hazırlanan mobil uygulama Mart 2020 itibariyle pilot uygulama olarak test edilmeye başlanacak. İlk başta yalnızca metrobüste denenecek olan uygulamanın, bir nevi Beta süreci bu şekilde tamamlanacak. Ardından bu uygulama belli bir zaman sonra metro, vapur, tramvay, otobüs gibi araçlarda da kullanılabilecek.

İndir Yükle Okut Geç

İstanbul’da herhangi bir kart veya başka somut bir nesneye ihtiyaç duyulmaksızın mobil uygulama aracılığıyla ulaşımın sağlanmasına yönelik geliştirilen mobil uygulamada QR kod teknolojisi uygulanacak. İstanbulkart‘ı yerinden edecek bu yeni sistemin mottosu ise “İNDİR YÜKLE OKUT GEÇ” şeklinde…

Bu arada mobil İstanbulkart yalnızca ulaşımda kullanılmayacak. Müze ziyaretlerinde de bu sistemden yararlanılması planlanıyor. Bu da zaman içerisinde kartın daha doğrusu mobil uygulamanın kullanım alanının genişletileceğini gösteriyor.

O halde biz de buradan tüm İstanbullulara hayırlı olsun diyelim 🙂


💡 İstanbulkart’a Pet Şişe İle Dolum

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.