Mayıs (2020) ayının sonlarına doğru, Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletinde George Floyd isimli kişinin bir polis tarafından öldürülmesinden sonra başlayan Black Lives Matter hareketi kapsamında Twitter, ırkçılık karşıtı tweetleri reklam paonolarına taşıdı.

25 Mayıs 2020 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinin güney mahallelerinde gerçekleşen bir olay deyim yerindeyse tüm dünyayı ayağa kaldırdı. Hatırlanacağı üzere, bir polis tarafından öldürülen Afro-Amerikalı George Floyd, Black Lives Matter hareketinin başlamasına sebep olmuştu.

Bu olay sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nin birçok eyaletinde ve kentinde sivil eylemler, yürüyüşler gerçekleştirildi. Tüm bu gösteriler ise Black Lives Matter hareketi olarak adlandırıldı. Bu arada George Floyd’u öldürülmesiyle başlatılan bu harekete sivil halkla birlikte birçok ünlü isim ve marka da katıldı. Bunların başında da Instagram, Twitter gibi sosyal ağlar geliyor.

Irkçılık Karşıtı Tweetler Reklam Panolarında

Mayıs (2020) ayının sonlarına doğru, Amerika Birleşik Devletleri’nin Minnesota eyaletine bağlı yaşayan Afro-Amerikalı George Floyd‘un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından, insanlar sokaklara döküldü. Aynı zamanda insanlar duygu ve düşüncelerini başta Twitter olmak üzere sosyal ağlarda dile getirdi.

Yaşanan hazin olay sonrasında birçok büyük marka, Black Lives Matter hareketini desteklemek amacı ile ırkçılık karşıtı paylaşımlarda bulundu. Aynı zamanda bu harekete çeşitli kampanya ve bağışlarla da destek olan markalardan biri de Twitter’da Ancak Twitter, farklı bir yaklaşım sergiledi. Buna göre Black Lives Matter kapsamında atılan ırkçılık karşıtı tweetler Twitter tarafından reklam panolarına taşındı.

Juneteenth Kutlaması Nedir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde; “Özgürlük Günü”, “Jübile Günü”, “Kurtuluş Günü” gibi isimlerle ABD’de köleleştirilmiş olanların kurtuluşunun hatırlandığı Juneteenth (19 Haziran) adlı bir gün var. Twitter bu gün kapsamında Black Lives Matter protestolarının başlamasından itibaren Mayıs ayından bu yana paylaşılmış  milyonlarca tweet arasından seçtiği bazı tweetleri, protestoların en yoğun yaşandığı şehirlerde, yani; Atlanta, Chicago, Louisville, Minneapolis, New York, Los Angeles, Oakland ve Philadelphia’da reklam panolarına taşıdı.

Twitter Kültür ve Topluluk Global Direktörü God-is Rivera, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Black Lives’a destek olmak istedik; fakat Twitter olarak görünmek istemedik. Bu sebepten ötürü, yaşanılan olaylarla ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan insanların görüşlerine yer vermeyi tercih ettik’’ dedi.”

Dipnot

Bu arada 19 Haziran birçok Afrika kökenli ABD’li için bağımsızlık sembolüdür. Juneteenth, İngilizce Haziran anlamına gelen June ve 19 anlamına gelen nineteenth sözcüklerinin birleşiminden adını almaktadır.


💡 AB’den Seyahat Kısıtlamaları Açıklaması

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.