Microsoft’un internet tarayıcısı Internet Explorer kapatıldı. Peki 1995’en beri kullanımda olan Internet Explorer’ından sonra şimdi ne olacak?

İnternet çağını tarif ederken, tanımlarken, betimlerken genelde “hız”ı ön planda tutarız. Her şeyin çok hızlı olduğu, bilginin hızlı bir biçimde üretildiği ve tüketildiği bir dünyada “yavaş”lık pek kabul edilebilir değildir. Diğer bir ifadeyle internet dünyasında yavaş olanlara yer yok desek abes kaçmaz. Ancak buna rağmen ta 2022’lere kadar varlığını koruyan bir araç var. O bahsettiğimiz araç; birçok internet caps’ine konu olan ve bir olay veya duruma dair yavaşlıkla ilgili eleştirel bir tepki gösterileceği zaman baz alınan Internet Explorer’dır. Ancak Microsoft aldığı bir kararla Internet Explorer’ın fişini çekmeye karar verdi. Peki şimdi ne olacak?

Internet Explorer Kapatıldı

Microsoft’un pek kullanılmayan ama hemen her bilgisayarda olan internet tarayıcısı, Internet Explorer kapatıldı. 15 Haziran 2022 itibariyle kullanımına son verilen emektar tarayıcısını tamamıyla hayatımızdan çıkarmamız için birkaç ay daha gerekecek. Zira Microsoft tarayıcıyı tamamen kaldırmak için bir güncelleme yayınlamaya hazırlanıyor. Yakın gelecekte Microsoft işletim sistemi için getirilecek olan bu güncellemeyle birlikte cihazlardaki Internet Explorer kaldırılacak veya bu tarayıcı için artık herhangi bir güncelleme sunulmayacak.

Artık pek kimse kullanmasa da Internet Explorer kapatıldıktan sonra akla ilk gelen sorulardan biri peki şimdi ne olacak?

Olsun Edge Var

Bu noktada Microsoft’un aslında uzun süredir kullanımda olan tarayıcısı Edge var. Sürekli geliştirilen ve güncellenen Edge, mevcut haliyle gayet efektif bir tarayıcı. Browser pazarında iyi bir rekabet konumuna sahip olan Edge bundan sonra Microsof’un ana internet tarayıcısı konumunda olacak.

Bu arada ilk kez Windows 95 için yayınlanan Internet Explorer, 2000’li yılların ilk zamanlarında tarayıcı sektöründeki en iyi tarayıcıydı. Fakat zaman içerisinde pazara giren veya pazardaki mevcut oyuncular tarafından sürekli geliştirilen diğer tarayıcılar daha çok tercih edilir oldu. Bunda Internet Explorer’ın hızlı olamamasının etkisi büyüktür. İşte bu ana sebep etrafında zamanla pazardaki payını iyiden iyiye kaybeden Explorer’in yerine Microsoft tarafından Edge geliştirildi. Geçtiğimiz süreçte büyük ve önemli bir güncelleme alarak Chromium tabanlı hale gelen Edge, 25 yılın ardından kapatılan Internet Explorer’dan sonra Microsoft’un tek internet tarayıcısı oldu.

Internet Explorer Uyumlu Web Siteleri Ne Yapacak?

Internet Explorer’ın 25 yıl sonra 15 Haziran 2022’de kapatılmasının ardından merak edilen bir diğer konu da yalnızca Internet Explorer uyumluluğuna sahip olan web sitelerinin ne yapacağıydı. Microsoft bu problemi yaşayan kullanıcılara Microsoft Edge tarayıcısını kullanmaları gerektiğini söylüyor. Bunun sebebi şu; şirketin yeni internet tarayıcısında IEModu bulunuyor. Tarayıcıya yerleşik olan bu mod, Internet Explorer uyumlu internet sitelerini sorunsuz bir şekilde çalıştırıyor. 

Ne diyelim internetin kadim araçlarından biri daha hayatımızdan çıktı. Bu durum bir kez daha göstermiştir ki günün şartlarına uyum sağlayamayan herkes veya her şey yok olmaya mahkumdur.


Alexa Kapatıldı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.