Günümüzün popüler iletişim, pazarlama, satış ve reklam kanalı sosyal medya bazen şaşırtıcı ve akla mantığa sığmayan olaylarla gündeme geliyor. Instagram’da 1000 dolara bebek satılması bu durumu tarif etmek için sanıyorum ki en güzel örnek!

Sosyal medya; yaşamı, ekonomiyi, güvenlik anlayışını, ticareti, iletişimi, üretimi, tüketimi, reytingi, iletişimi, satışı, pazarlamayı kısacası a’dan z’ye birçok durum ve olguyu değiştirdi. Bununla birlikte sosyal medyanın kötüye kullanımına da zaman zaman şahit oluyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde Endonezya’da yaşanan ve Instagram odağında gerçekleşen olay, herkese bu kadar da olmaz dedirtti. Zira Instagram’da bir çetenin 1000 dolara bebek sattığı tespit edildi.

Instagram’da 1000 Dolara Bebek Satan Çete

Geçtiğimiz günlerde Endonezya’da ilginç ve bir o kadar da korkunç bir olay yaşandı. Endonezya’da Instagram aracılığıyla 1000 dolar karşılığında bebek satılmak istendi. Endonezya polisi yaptığı operasyonla şebekenin üç üyesini ve bir müşteriyi gözaltına aldı. Cava polis sözcüsü Frans Barung Mangera, Instagram hesabının sahibinin 29 yaşındaki bir adam, siteye fotoğrafları koyanın ise 22 yaşındaki bir kadın olduğunu belirtti. Bu arada kadının mesleğinin ebelik olduğu ifade edildi.

Instagram’da Bebek Satan Çete Çökertildi

Endonezya’daki çocuk koruma yasalarına göre bu kişilerin  15 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtildi. Polis bu konuyla ilgili, şebeke üyelerinin aynı zamanda  Instagram üzerinden  genç ve evlenmemiş hamile kadınlara danışmanlık hizmeti verdiğini ve aile sorunlarına çözümler ürettiklerini söyledi. İnstagram hesabının 700 takipçisi olduğu ve bir yıldır aktif olarak kullanıldığı belirlendi.

15 Eylül’de paylaşılan gönderiye göre “C86” adlı bir bebeğin fotoğrafı paylaşıldı. Fotoğrafın altındaki açıklamalarda ise “Cava’lı, 1 aylık ve Müslüman” bilgileri yer aldı. İlgilenenlerin ise belirtilen numarayla Whatshap’tan iletişime geçmeleri istendi.

Cava polis sözcüsü Frans Barung Mangera bu konuyla ilgili, İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesine bu hesap üzerinden şimdiye kadar en az üç bebeğin satıldığını düşündükleri söyledi. Bu arada Instagram yetkilileri de bu tuhaf ve şaşırtıcı konuya kayıtsız kalmayarak yaşanan durumla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Kullanıcılarımızın güvenliği ana önceliğimiz. Kurallarımız kullanıcıların platformumuz üzerinden insan satışı dahil, suç teşkil eden faaliyetler yürütülmesini yasaklıyor. Bu tür içerikleri anında kaldırıyoruz”


💡 Sigarayla İlgili Kamu Spotu

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.