Instagram’da 1000 Dolara Bebek Satan Çete Yakalandı

Sosyal medya; yaşamı, ekonomiyi, güvenlik anlayışını, ticareti, iletişimi, üretimi, tüketimi, reytingi, iletişimi, satışı, pazarlamayı kısacası a’dan z’ye birçok durum ve olguyu değiştirdi. Bununla birlikte sosyal medyanın kötüye kullanımına da zaman zaman şahit oluyoruz. Ancak geçtiğimiz günlerde Endonezya’da yaşanan ve Instagram’da gerçekleşen olay, herkese bu kadar da olmaz dedirtti. 

Geçtiğimiz günlerde Endonezya’da ilginç ve bir o kadar da korkunç bir olay yaşandı. Endonezya’da Instagram aracılığıyla 1000 dolar karşılığında bebek satılmak istendi. Endonezya polisi yaptığı operasyonla şebekenin üç üyesini ve bir müşteriyi gözaltına aldı. Cava polis sözcüsü olan Frans Barung Mangera, Instagram hesabının sahibinin 29 yaşındaki bir adam, siteye fotoğrafları koyanın ise 22 yaşındaki bir kadın ve mesleğinin ebe olduğunu söyledi.

Endonezya’daki çocuk koruma yasalarına göre bu kişilerin  15 yıla kadar hapis cezası alabileceği belirtildi. Polis bu konuyla ilgili, şebeke üyelerinin aynı zamanda  Instagram üzerinden  genç ve evlenmemiş hamile kadınlara danışmanlık hizmeti verdiğini ve aile sorunlarına çözümler ürettiklerini söyledi. İnstagram hesabının 700 takipçisi olduğu ve bir yıldır aktif olarak kullanıldığı belirlendi.

15 Eylül’de paylaşılan gönderiye göre “C86” adlı bir bebeğin fotoğrafı paylaşıldı. Fotoğrafın altındaki açıklamalarda ise “Cavalı, bir aylık ve Müslüman” bilgileri yer aldı. İlgilenenlerin ise belirtilen numarayla Whatshap’tan iletişime geçmeleri istendi.

Polis sözcüsü olan Mangera bu konuyla ilgili, İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesine bu hesap üzerinden şimdiye kadar en az üç bebeğin satıldığına inandıklarını söyledi. Instagram yetkilileri bu konuya kayıtsız kalmayarak şöyle söyledi: “Kullanıcılarımızın güvenliği ana önceliğimiz. Kurallarımız kullanıcıların platformumuz üzerinden insan satışı dahil, suç teşkil eden faaliyetler yürütülmesini yasaklıyor. Bu tür içerikleri anında kaldırıyoruz”

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir