Kripto paraların geleceğine dair çeşitli yorumlar yapıladursun birçok devlet bu konuda önemli hamleler yapmaya başladı. Bunlardan biri de İngiltere oldu. Kendi kripto parasını çıkarmayı planlayan İngiltere Britcoin ile ilgili çalışmaya başlıyor.

Ortalama olarak 10 yıllık bir maziye sahip olan ve Bitcoin ile başlayan kripto para macerası bugün bambaşka bir boyut kazandı desek yeridir. Günümüzde ise artık binlerce kripto para mevcut. Ve bunların arasında her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

Dünya genelinde milyonlarca insan tarafından her an milyonlarca dolar değerinde işlem yapılan kripto paralarla ilgili en son, devletler de hamle yapmaya başladı. Bunlardan biri de İngiltere oldu. Evet, İngiltere Britcoin ile kendi kripto parasını oluşturmaya hazırlanıyor. Böylece Çin, Japonya, İsveç başta olmak üzere birçok ülke gibi İngiltere de kendi kripto parasını çıkaran ülkeler arasında yer almış olacak.

İngiltere Britcoin İle İlgili Hamle Yapıyor

Koronavirüs pandemisi sürecinde birçok konuda olduğu gibi ödeme yöntemiyle ilgili de değişim ve dönüşüm meydana geldi. Diğer bir ifadeyle salgın şartları nedeniyle dijital ödeme yöntemleri ve dijital para birimleri bir hayli önem kazandı. Gelecekte de durumun bundan farklı olmayacağı konuşuluyor. Öyle ki İngiliz medyasında yer alan uzman görüşlerine göre 2030 yılına gelindiğinde İngiltere’de her 10 ödemeden yalnızca biri geleneksel kağıt para ile gerçekleşecek.

Bu kapsamda İngiltere, gelecekte nakit ve kartın yanı sıra günlük işlemlerde kullanılabilecek dijital para için çalışmalara başlamaya hazırlanıyor. Hatta İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, İngiltere’nin kendi dijital para birimi (Britcoin) için özel bir ekip kurduklarını açıkladı. CNBC’nin haberine göreyse, İngiltere Merkez Bankası Finansal İstikrardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Sir Jon Cunliffe ve Maliye Bakanlığı Finansal Hizmetler Müdürü Katharine Braddick tarafından ortak bir şekilde yönetilecek ekip, bağımsız bir dijital parayla ilgili üniversiteler ve özel sektörle iletişim sağlayacak.

Evet, Brexit sonrası İngiliz finans sektörünü daha inovatif kılmayı uman İngiltere, bu bağlamda dijital para odağında bir hamle yapmaya hazırlanıyor. Bakalım İngiltere’nin Britcoin hamlesinden sonra başka hangi ülke ya da ülkeler kripto para odağında çalışma yapmaya başlayacak.

Kaynak

  • SputnikNews
  • BloomgergHT

💡 Google’a Rekor Ceza

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.