Uluslararası Para Fonu IMF dünyanın en borçlu ülkelerini kamuoyuyla paylaştı. Listede dikkat çeken sonuçlar var. Bu arada IMF’nin açıkladığı dünyanın en borçlu ülkeleri listesinde Türkiye’ye dair detaylar da mevcut.

 IMF (Uluslararası Para Fonu) geçtiğimiz günlerde dünyanın en borçlu ülkelerinin olduğu bir liste açıkladı. Türkiye’nin bir zamanlar kapısını sık sık çaldığı IMF, bilindiği üzere dünya genelinde ekonomik dinamiklerin nabzını tutan, gerektiğinde üye ülkelerin ekonomisiyle ilgili problemlerine karşı çözüm odaklı rehberlik/denetmenlik eden global bir kuruluş. Bu nedenle IMF’in elindeki veriler büyük önem taşıyor. Zira dünya ülkelerinin içinde bulunduğu ekonomik durumu IMF kadar iyi ve derinlemesine analiz eden çok az kurum ya da kuruluş vardır.

IMF Dünyanın En Borçlu Ülkelerini Paylaştı

IMF verilerinde, gayri safi yurtiçi hasılaya oranla en fazla borcu olan ülke, %238 ile Japonya oldu. Kişi başına düşen milli geliri 39.306 Dolar olan uzakdoğu ülkesi; Sony, Toyota, Honda, Nintendo gibi birçok global markaya sahip. Bu arada IMF’ye göre ülkenin toplam borcu, 2017 rakamlarına göre yurtiçi hasılanın yüzde 238’i kadar.

IMF tarafından açıklanan dünyanın en borçlu ülkeleri listesinde Japonya’nın ardından Avrupa Birliği’nin bir dönem iflas eden üyesi ve Türkiye’nin de komşusu olan Yunanistan yer alıyor. Listenin devamında mütemadiyen kriz içerisinde olan Avrupa ülkelerinden İtalya ile Portekiz var. Amerika Birleşik Devletleri ise %105’lik oranla en borçlu ülkeler listesinde beşinci sırada yer aldı.

Listenin devamına baktığımızda Belçika, Mısır, İspanya, Kıbrıs ve Fransa‘nın olduğunu görüyoruz.

Peki en borçlu ilk 10 ülkesi arasında hangi ülkeler var?

Dünyanın En Borçlu 10 Ülkesi

İşte IMF (Uluslararası Para Fonu) tarafından açıklanan ve en borçlu ülkeler listesinin ilk 10’unda yer alan ülkeler;

  • Japonya
  • Yunanistan
  • İtalya
  • Portekiz
  • Amerika Birleşik Devletleri
  • Belçika
  • Mısır
  • İspanya
  • Kıbrıs
  • Fransa

Türkiye Kaçıncı Sırada?

Bir dönem IMF’nin kapısında borç almak için uğraşan ve aldığı borçların yapılandırılması ve ödenmesi ile ilgili büyük fedakarlıklar yapan Türkiye’nin en borçlu ülkeler listesindeki durumu iyi görünüyor. Zira Türkiye, %28,26’lık oran ile listenin alt sıralarında yer alıyor.

2007’de bu oran %38,17 olarak göze çarpıyordu. Listenin en altında ise %15,53 ile Rusya Federasyonu bulunuyor. Bu arada en borçlu ülkeler listesi interaktif olarak hazırlanıyor. Yani dönem dönem bu listede belli değişimler yaşanıyor. Anlık olarak değişiklikleri takip etmek için IMF’in resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bitirmeden evvel bir detay daha verelim. Şöyle ki; IMF’nin veri tabanında Afrika, Orta Doğu ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere birçok ülkeye dair veriler yer almıyor. En borçlu ülkeler listesini incelerken bu detayı göz önünde tutmakta yarar var.


💡 Türkiye 100 Kişi Olsaydı Araştırması

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.