İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine metruk binalar ile ilgili genelge! Buna göre valilik ve belediyelerce metruk bina olduğu tespit edilen yapılar yerleşim yeri olarak gösterilmeyecek.

İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde 81 il valiliğine metruk binalar ana temalı bir genelge gönderdi. Bu bağlamda valilik ve belediyelerce metruk bina olduğu tespit edilen yapılar, tespit tarihinden sonra yerleşim yeri olarak gösterilemeyecek.

İçişleri Bakanlığı’ndan Metruk Binalar Genelgesi

İçişleri Bakanlığı tarafından metruk binalarla ilgili 81 il valiliğine gönderilen genelgeye dair bakanlığın resmi web sitesinde bilgi yayınlandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, valiliklere gönderilen genelgede, kamu düzeni ve güvenliğinin muhafazası, kent estetiğinin sağlanması, çevre kirliliğinin önlenmesi, uyuşturucu/uyarıcı madde temini ve kullanımı başta olmak üzere suç ve suçlu ile mücadelede kapsamında ülke genelindeki metruk binaların tespit edilmesi, iyileştirilmesi/rehabilite edilmesi, yıkılması ve bu binaların kullanımının engellenmesine yönelik tedbirler alındığı hatırlatıldı.

Bu kapsamda bugüne kadar tespiti yapılan 106.792 metruk binanın %66,06’sı yani 70.546 yıkıldığı ifade edildi. %15,55’inin yani 16.608’inin ise rehabilite edildiği açıklandı. Bakanlığın resmi web sitesinde yer alan konuyla ilgili açıklamada ayrıca ülke genelindeki metruk binaların toplam %81,61’ine (87.154) işlem yapıldığı belirtildi. Geriye kalan %18,39’luk 19.638 binanın ise yıkılma/iyileştirme çalışmalarının halen devam ettiği ifade edildi.

Okul Kaydı İçin Adres Gösterilmeyecek

Metruk binaların, usulüne uygun tebligat yapılmasından kaçınanlar ile okul kaydı vb. özel sebepler nedeniyle yerleşim yeri adresi olarak gösterilmesine son verilmesi için gönderilen genelgede şu hususlar belirtildi;

“Valilik veya belediye tarafından metruk bina olduğu tespiti yapılan yapıların, yerleşim yeri adresi olarak bildirilmesine (tespit tarihinden sonra) müsaade edilmeyecek. Bu doğrultuda Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) ve Adres Kayıt Sisteminde (AKS) yapı ve bina katmanlarına “Metruk Bina” kayıt ve açıklama alanı eklendi. Böylelikle metruk bina olduğu tespit edilen yapılara ilişkin bilgiler yetkili idarelerce (il özel idaresi ve belediye), MAKS ve AKS üzerinden gecikmeksizin Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bildirilmesi sağlanacak.”

Açıklamanın tamamını okumak için İçişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesini ziyaret edebilir veya buraya tıklayabilirsiniz.


💡 Index 1.0 Çıktı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.