İçerik Pazarlaması Olmadan Dijital Pazarlama Olmaz

Reklam, pazarlama, marka zirvelerinde mutlaka senenin trendinden bahsedilir ardından konuşmacılar, panelistler çeşitli konularda bilgi ve tecrübelerini aktarırlar. Hemen herkesin ortak paydada buluştuğu bir nokta var ve bunu ifade ederken herkes jenerik haline gelmiş şu cümleyi kurar: “içerik kraldır.”

İçerik kraldır.

Peki kraliçe kim veya ne?

Bundan hiç bahsedilmez. O halde lafı uzatmadan ben söyleyeyim eğer içerik kralsa sanırım mecra da kraliçedir. Zira içeriğin üretilmesi kadar içeriğin paylaşıma açılması ve etkileşime sokulması yani kısaca içeriğin tüketilmesi de aynı derecede önemlidir. İşte mecra bu yüzden kraliçedir.

Peki kral dediğimiz içeriğin, tüketilmesi için gereken sadece mecra mıdır veya her içerik her mecrada beklenen oranda tüketilir mi?

Bu ve benzeri sorular işin felsefesine kafa yormak gibi gözükse de aslında bu büyük oranda meselenin teknik kısmıyla ilgilidir. Diğer bir ifadeyle içerik yalnızca yetenek ve üretkenlik meselesi değildir. İçerik üretmek ve üretilen içeriğin etkileşim almasını sağlamak yani içeriği yönetmek, üretkenlik kadar teknik bilgi de gerektiriyor.

Alışılagelmiş tarzda hizmet üreten ajanslarda reklam yazarı veya geleneksel medyada köşe yazarı olmanın ötesinde bir anlayış gerektiren yeni nesil içerik üretiminde önemli olan iki unsur var:

Birincisi; ürünü yani mal veya hizmeti deneyimlemektir. Evet, artık nitelikli bir içerik pazarlaması için ürünü deneyimleyecek düzeyde bilgi, tecrübe ve yetenekli birer blogger yahut fenomen olmanız gerekiyor. Buna göre içerik pazarlama aslında biraz da deneyim pazarlamadır.

İkincisi; mecrayı tanımaktır. Herhangi bir konuda uzmanlaşmış bir blogger olabilirsiniz ve bir ürünü tüm yönleriyle anlatacak bilgi ve yeteneğe sahip olabilirsiniz fakat eğer üretilen içeriği hangi mecra ya da mecralarda yayınlayacağınızı bilmiyorsanız veya paylaştığınız içeriğin daha çok okunması için mecra içi ve mecra dışı teknik düzenlemelerden bihaber iseniz o halde tam anlamıyla bir içerik pazarlaması yapmış sayılmazsınız. Zira başta belirttiğim gibi içerik kralsa, mecra kraliçedir. Mecra olmadıktan sonra içeriğin ya da içerik olmadıktan sonra mecranın hiçbir önemi yoktur.

İçerik ne kadar özgün, ilgi çekici, özel olursa olsun, mecra yönetimi konusunda başarısızsanız o içerik internetteki herhangi bir metin oluverir. Bu da ne markaya ne de içerik üreticisine herhangi bir yarar sağlamaz. Dolayısıyla pazarlama süreci verimsizleşir ve farklı stratejiler denenir. Oysa eldeki strateji hem içerik hem de mecra bazında iyi yönetilse zaten farklı bir strateji denemeye lüzum kalmayacak.

Markaların kurumsallaşmamış blogger veya fenomenlerle yürüttükleri ve viral amacı taşıdıkları projelerden verim alamama nedenleri kısaca budur…

Özetlemek gerekirse; sıradan bir ürün tanıtımı veya basın bülteni içeriklerinin dışında özgün ve bilgi / tecrübe odaklı içeriklerle kendini ifade etmek isteyen diğer bir ifadeyle içerik pazarlaması kurgulamak isteyen markalar öncelikle içeriğin niteliğine sonra da içeriğin yayınlanacağı mecranın markalaşıp markalaşmadığına bakmaları gerekiyor.

Ayda birkaç bin tıklanan bir blogu olan, kurumsallıktan yoksun, markalaşmamış, sosyal medyada zayıf bir blogger ile geniş çaplı bir içerik pazarlaması projesi gerçekleştirmek hayal olur.

Niceliğe aldanmamak gerekiyor… 

Rakamlar önemli bir kıstastır fakat her şeyi rakamlara indirgemek de doğru değildir. Kimi zaman istatistiksel anlamda iyi gözüken nice blog nitelik açısından markaya bir şey kazandıracak konumda olmayabiliyor. Meseleyi anlamak için olaya bir de tam tersinden bakalım. Örneğin ayda 50k ve üzeri ziyaret edilen bir blogu olan, sosyal medyada hatırı sayılı bir takipçi kitlesine sahip bir blogger ile çalışırken rakamlara değil de niteliğe odaklanmak daha doğru olur. Bloggerın paylaştığı içerikler analiz edilmelidir. Ayrıca mecra tarafından kullanıcılara sunulan istatistikler tüm metrikleriyle incelenmeli ve rakamların şişmesine neden olan herhangi bir bot yazılım söz konusu mu diye bakılmalıdır. Kısaca söylemek gerekirse niceliğe aldanmamak gerekiyor. Diğer bir ifadeyle niceliğin niteliğine bakmak lazım.

Birçok marka bu anlamda süreci iyi yönetemiyor. Bunun başlıca sebebi kurumsal iletişim departmanlarının gereğinden fazla geleneksel kalmasıdır.

Artık reklam, pazarlama ve iletişim süreçleri büyük oranda dijitalleşmiş durumda. Dijitale ayrılan reklam ve pazarlama bütçesi her geçen yıl artıyor ve hatta artık dijitale, geleneksele ayrılan reklam ve pazarlama bütçesinden daha fazla bütçe ayrılmaya başlandı. Bu durum bize reklam, pazarlama ve iletişim süreçlerinin dijitalleştiğini gösterdiği gibi bir yandan da şirketlerin departmanlarının da dijitale adapte olması gerektiğini gösteriyor.

Departmanların bu yeni sürece adaptasyonu ise mütemadiyen gerçekleştirilmesi gereken şirket içi eğitimlerle mümkündür.

İçerik pazarlama, dijital pazarlama için olmazsa olmazdır. Reklam, pazarlama, medya, kurumsal iletişim, PR ve iletişim süreçlerinin %100’ü içeriktir. Fakat içeriği ayakta tutan bir takım olgular var. Bunları üç alt açıklamayla özetlemek gerekirse;

  • İçeriği üreten kişi ya da kişilerin bilgi, tecrübe ve yetenekleri
  • İçeriğin yayınlanacağı offline ve online mecralar ve bunlara dair niceliksel ve niteliksel veriler
  • İçeriği tüketen kitlenin içeriğe verdiği tepkinin ölçümlenmesi

Buna göre kısaca içerik pazarlaması;

  • Üretim
  • Dağılım
  • Ölçümleme

şeklinde özetlenebilir… Markaların içerik pazarlamasında verim almaları biraz da bu üç sac ayağını iyi yönetip yönetememeleriyle doğru orantılıdır diyebiliriz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir