Huawei, ABD Adalet Bakanlığı tarafından, ABD’li telekomünikasyon şirketi T-Mobile’a ait ticari sırları çalarak casusluk yapmak, kara para aklamak ve bankaları dolandırmakla suçlanmıştı. Tüm bunlara karşın Huawei sessizliğini bozdu.

ABD ile Çin’i karşı karşıya getiren Huawei davasına ilişkin detaylara geçtiğimiz günlerde yer vermiştik. Bu konudaki detayları buradan okuyabilirsiniz. Buna göre bu davaya ilişkin ABD Adalet Bakanlığı kamuoyuna bir açıklama yaparak Huawei CFO’su Mıng Vancou’nun yargılanacağı bildirilmişti.

Huawei Sessizliğini Bozdu

Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei sessizliğini bozarak Shenzhen’de  bir basın toplantısı düzenledi. Ren Zhengfei düzenlediği basın toplantısında Huawei’nin Çin adına casusluk yaptığı suçlamalarını reddederek Huawei’nin hiçbir ülkeden uygunsuz şekilde veri sağlamadığını söyledi. Ren Zhengfei, ayrıca şu açıklamayı yaptı;

“Huawei, Çin ile ABD arasındaki ticari ihtilafta yalnızca bir susam tohumu. Çin ile ABD arasındaki ticaret çatışmasının işimiz üzerinde büyük bir etkisi olmamıştır”

Ren Zhengfei: Ürünlerimizin Bir İdeolojisi Yok

Zhengfei yüksek teknoloji dünyasında, tek bir şirketin ya da tek bir ülkenin ön plana çıkmasının neredeyse imkânsız olduğunu ifade ederek şu açıklamayı yaptı:

“Batı’daki bazı insanlar Huawei’nin ekipmanlarının bir tür ideolojiyle damgalandığına inanıyor. Bu bakış açısı, Sanayi Devrimi sırasında tekstil makinelerinin dünyayı olumsuz etkileyeceğini düşünen insanları hatırlatıyor. Bizler yalnızca telekom operatörlerine ekipman sağlıyoruz ve bu ekipmanın bir ideolojisi yok. Kullanılan teknoloji de Huawei tarafından değil, telekom operatörleri tarafından kontrol edilir. Bunun da ötesinde, yürürlükteki tüm yasa ve düzenlemelere uymamızı emreden kurumsal politikamız ve temel iş ilkelerimiz açıkça ortadadır.

ABD ve AB’ye uyum politikamızı geliştirmeyi de ayrıca taahhüt ediyoruz. Dünyadaki telekom operatörlerinin de bize güvenmeye devam edeceğine inanıyorum. Yüksek teknoloji dünyasında, tek bir şirketin ya da tek bir ülkenin ön plana çıkması neredeyse imkânsız. Artık bilgi dünyasındayız ve bilgi toplumunda, karşılıklı iş birliği çok önemlidir. Toplumları yücelten de bu iş birliğidir. Kanada ve Amerika’nın adalet sistemine güveniyorum. Devletler açık ve adildir. Bizler de yargı süreci tamamlandıktan sonra kapsamlı bir değerlendirme yapacağız.

Huawei, ideallerimiz ve toplumun daha ileri gitmesi için çalışıyor. Halka açık şirketler finansal kaygılarla rakamlara daha fazla odaklanma eğilimindedir. Huawei’nin ise idealleri çok farklı. Siber güvenlik, verilerin korunması ve gizlilik söz konusu olduğunda müşterilerimizle aynı tarafta olma konusunda kararlıyız. Hiçbir millete veya bireye asla zarar vermeyeceğiz. Biz bir şirketiz ve bir ticari kuruluşuz. Bir işletmenin değerleri, müşteri odaklı olması ve müşteri önceliğidir. Bu bağlamda, siyasi yönetimimiz ile ticari kurum olarak gerçekleştirdiğimiz faaliyetler arasında herhangi bir bağ olması söz konusu değil.”

Huawei: 5G Pazarında Rekabet Gücümüz Var

Ren Zhengfei basın toplantısında ayrıca, Huawei’nin küresel olarak 5G pazarında rekabet gücünü koruduğunu belirtti. Zhengfei konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı:

“Şirket, bugün itibariyle 30’dan fazla ticari sözleşmeye imza attı. Ayrıca Huawei; 2 bin 570 farklı 5G patent sahipliğine ek olarak, 25 bin 5G baz istasyonunu da dünyanın farklı bölgelerine şimdiden ulaştırdı. Üst düzey ürünler geliştirdiğimiz sürece, talep almaya devam edeceğiz. Bazı ülkeler Huawei’den ekipman satın almamaya karar verdi. Bu nedenle, odağımızı Huawei ile çalışmayı tercih eden ülkelere daha iyi hizmet edecek şekilde değiştirebiliriz. Bunun yanı sıra; müşterilerimizin pazardaki en gelişmiş ve yenilikçi ürünlere erişebilmelerini sağlamak için Ar-Ge yatırımlarımıza devam ediyoruz. Şu anda, Huawei’nin Ar-Ge yatırımı yıllık ortalama 15-20 milyar ABD doları tutarındadır. Huawei olarak Ar-Ge özelinde toplamda 100 milyar ABD doları yatırım yapma planımız bulunuyor.”


💡 Anlık bilgi paylaşımı için Branding Türkiye Telegram Kanalı‘na katılın!

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.