Hotmail ve Outlook kullananlar dikkat! Sizin için kötü bir haberimiz var. Microsoft tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Hotmail ve Outlook hesaplarında güvenlik açığı mevcut. 

Son 5 – 6 aya şöyle bir baktığımızda siber güvenlik anlamında global birçok problemin yaşandığını görüyoruz. Dünya devi birçok teknoloji firması, sosyal ağlar, arama motorları bu süreçte sık sık güvenlik ihlaliyle karşı karşıya kaldılar. Şimdi de Hotmail ve Outlook kullananlar için aynı durum söz konusu oldu. Zira Hotmail’de güvenlik açığı varmış.

Dikkat ettiyseniz durumu -miş’li geçmiş zaman eki kullanarak anlattık. Zira yaşanan güvenlik açığından üç ay boyunca Microsoft da haberdar değilmiş…

Microsoft konu hakkında bilgi sahibi olunca yaşanan güvenlik problemiyle ilgili resmi bir açıklama yaptı. Buna göre oluşan bir hata nedeniyle e-posta adresleri, konu, klasör gibi meta veriler bir başkası tarafından görüntülenebiliyor. Ve üstelik bu durum tam 3 ay boyunca devam etmiş.

3 Ay Boyunca Fark Edilmedi

Evet, Hotmail ve Outlook kullananlar için kötü bir gelişme olarak yorumladığımız bu durumu Microsoft şans eseri fark etmiş desek yeridir.

Şöyle ki; 1 Ocak 2019’dan 31 Mart 2019’a kadar devam eden söz konusu hata, şirketteki bir destek görevlisinin kimlik bilgilerinin gizliliği ihlal edilince fark ediliyor. İhlal edilen kimlikler ise bu tarihten itibaren devre dışı bırakıldı.

Hotmail Ve Outlook Kullananlar İçin Tavsiye

Soruna ilişkin hızlı bir aksiyon alan Microsoft, bu hata nedeniyle gizlilik problemi yaşayan Outlook hesaplarına e-posta göndererek bilgilendirme yaptı.

Microsoft tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında; kimlik bilgilerine erişimi olan kötü niyetli kişiler, bu durumdan etkilenen kullanıcıların; e-posta adreslerine, klasör isimlerine, e-posta konu satırlarına ve kişilerin iletişime geçtiği e-posta adreslerine erişme fırsatına sahip oldu. İşin iyi tarafı, e-postaların içerikleri veya ekleri bu hatadan etkilenmemiş. Yani bu tarihler içerisinde gönderdiğiniz e-postaların içeriği herhangi bir kimse tarafından görülmedi. En azından Microsoft böyle söylüyor. Biz de bu açıklamaya inanmak zorundayız. 🙂

Şifrenizi Değiştirin

İşin bir diğer iyi tarafı da e-posta oturum açma bilgileri (şifre vb.) yaşanan bu güvenlik ihlalinden etkilenmedi. Ancak Hotmail ve Outlook kullanıcıları; hesap bilgilerini (kurtarma e-postası, telefon onayı vs.) yeniden düzenleyip, şifrelerini güncelleyerek kendilerini garantiye alabilirler.


💡 Google Chrome’dan Gizlilik İhlali

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.