Hotmail ve Outlook Kullananlar Dikkat

Hotmail ve Outlook kullananlar için kötü bir haberimiz var. Microsoft tarafından yapılan resmi açıklamaya göre Hotmail ve Outlook hesaplarında güvenlik sorunu var. 

Son 5-6 aya şöyle bir baktığımızda siber güvenlik anlamında global birçok problemin yaşandığını görüyoruz. Şimdi de Hotmail Outlook kullananlar için kötü bir haber var. Microsoft konuyla ilgili resmi bir açıklama yaptı. Buna göre oluşan bir hata nedeniyle e-posta adresleri, konu, klasör gibi meta veriler bir başkası tarafından görüntülenebiliyor. Üstelik bu durum tam 3 ay boyunca devam etmiş.

3 Ay Boyunca Fark Edilmedi

Evet, teknoloji devi Microsoft; Hotmail ve Outlook kullananlar için kötü bir gelişme olarak yorumladığımız bu durumu şans eseri fark etmiş desek yeridir. Şöyle ki 1 Ocak 2019’dan 31 Mart 2019’a kadar devam eden söz konusu hata, şirketteki bir destek görevlisinin kimlik bilgilerinin gizliliği ihlal edilince fark ediliyor. İhlal edilen kimlikler ise bu tarihten itibaren devre dışı bırakıldı.

Hotmail Ve Outlook Kullananlar İçin Tavsiye

Soruna ilişkin hızlı bir aksiyon alan Microsoft, bu hata nedeniyle gizlilik problemi yaşayan Outlook hesaplarına e-posta göndererek bilgilendirme yaptı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google Chrome’dan Gizlilik İhlali


Microsoft tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında, kimlik bilgilerine erişimi olan kişiler, bu durumdan etkilenen kullanıcıların; e-posta adreslerine, klasör isimlerine, e-posta konu satırlarına ve kişilerin iletişime geçtiği e-posta adreslerine erişme fırsatına sahipti. İşin iyi tarafı, e-postaların içerikleri veya ekleri bu hatadan etkilenmemiş. Yani bu tarihler içerisinde gönderdiğiniz e-postaların içeriği herhangi bir kimse tarafından görülmedi. En azından Microsoft böyle söylüyor

Şifrenizi Değiştirin

İşin bir diğer iyi tarafı da e-posta oturum açma bilgileri (şifre vb.) yaşanan bu güvenlik ihlalinden etkilenmedi. Ancak Hotmail ve Outlook kullanıcıları; hesap bilgilerini (kurtarma e-postası, telefon onayı vs.) yeniden düzenleyip, şifrelerini güncelleyerek kendilerini garantiye alabilirler.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir