Son zamanlarda konkordato ilan eden firmaların sayısında fark edilir bir artış yaşandı. Ancak bazı firmalar var ki onların konkordato ilan etmesine kimse inanamıyor. Hotiç de bunlardan biri. Peki Hotiç neden konkordato ilan etti?

Türk ekonomisinin son zamanlarda sıkıntılı bir süreç yaşaması yalnızca küçük ve orta ölçekli firmaları değil yerel ve global düzeyde faaliyet gösteren büyük markaları da etkiledi. Dünyaca ünlü ayakkabı markası Hotiç bunlardan biri. Hotiç geçtiğimiz günlerde konkordato (iflas anlaşması) ilan ettiğini açıkladı.

Hotiç Neden Konkordato İlan Etti?

Hotiç’in CEO’su Alihan Hotiç bir kamuoyu açıklaması gerçekleştirerek son dönemde piyasadaki hareketlerden  dolayı nakit sıkışıklığı çektiklerini ifade etti.

Alihan Hotiç’ten Kamuoyu Açıklaması

Alihan Hotiç yaptığı kamuoyu açıklamasında şirket hakkında genel bir bilgilendirme yaptıktan sonra konkordato kararına ilişkin şunları söyledi;

“HOTİÇ Ayakkabı Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak, 1938 yılından bugüne, Türkiye genelinde 150 satış noktası, 900’e yakın çalışanımız ile 1,5 milyonu aşkın müşterimize hizmet vermekteyiz. 80 yıllık köklü geçmişimizde farklı yaşam tarzlarına uygun, özgün tasarım, toplam kalite ve marka kimliğini öne çıkaran sektöründe lider ayakkabı ve aksesuar markasıyız. Tasarım ve üretiminin tamamı Türkiye’de yapılan, üretim teknolojisini, el işçiliğinin kalitesiyle birleştiren moda markası HOTİÇ olarak 2015 yılında Türkiye’den çıkan ilk global Türk ayakkabı markası olma hedefi ile ihracat yoluna çıktık.

Tüm satın almamızı yurt içindeki tedarikçi partnerlerimizden yaparak, Türk ayakkabı ve çanta üretiminin gücünü de arkamıza alarak çok hızlı bir ivme yakaladık. İki senede yedi katına çıkan ihracat rakamlarına ulaşmayı başardık. İsviçre’den Moğolistan’a kadar geniş bir coğrafyaya yayılan markamız, şu ana dek kendi mağaza konseptimiz ile açılan bayiler aracılığı ile büyüdü. Ancak son dönemde piyasalarda yaşanan nakit akışı sıkışıklığı, TL’de yaşanan aşırı değer kaybının piyasa faizlerini öngörülebilir düzeyin çok üzerine çıkarması sebebiyle şirketimiz, kısa vadeli ödemelerde sıkıntı yaşamaya başlamıştır.

Bu süreç, ticari faaliyetlerimizi de etkiler hale gelmiştir. Piyasa koşullarına uyum sağlamak adına, mevcut ödeme yapımızda sürdürülebilir değişikliklere gitmek, bazı tedbirler almak ve yasal süreçleri devreye koymak adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma sürecini başlatmış bulunmaktayız.

Mahkeme Tedbir Kararı Aldı

Hotiç Ceo’su Alihan Hotiç açıklamasını şöyle sürdürdü;

Bu doğrultuda 31.08.2018 tarihi itibariyle Av. Yunus Egemenoğlu tarafından yetkili Asliye Ticaret Mahkemesi’ne yapılan konkordato talebimiz gereğince, mahkemece tedbir kararı alınmıştır. Tüm tedariğini yurt içinden yapan ve ihracat yolculuğuna çıkmış HOTİÇ markamız milli bir değerdir. Yeniden yapılandırma sürecimizin temel amacı müşterilerimizin, tedarikçilerimizin ve bayilerimizin haklarını korumaktır.

Bu süreç, daha sağlam ve kararlı adımlarla markamızı ileriye taşıyacaktır. Bugüne kadar oluşturduğumuz güven, kalite ve mutlu müşteri deneyimini daha nice yerli ve yabancı müşterimize uzun yıllar yaşatmaya devam edeceğiz. Değerli müşterilerimizin, tedarikçilerimizin ve bayilerimizin sıkıntı yaşamaması amacıyla başlattığımız bu yeniden yapılandırma bilgisini tüm kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. Geçici süreli bu durumu başarıyla ve el birliği ile geride bırakacağız. Anlayışınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.”

Sosyal medya aracılığıyla yapılan yorum ve değerlendirmelerden anlaşılan o ki yerelden globale doğru yolculukta Türkiye’yi temsil eden önemli bir marka olan Hotiç’in konkordato ilan etmesi gerek tüketiciler tarafından gerekse paydaşlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı.

Umarız ki Hotiç bir an önce yaşadığı ekonomik bunalımdan kurtulur ve Türkiye’yi globalde temsil etme misyonunu sürdürür. 


💡 Beta Ayakkabı Konkordato

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.