Hotels.com müşterilerine sunmuş olduğu hizmetlerin farkındalığını artırmak için sıra dışı bir yönteme başvurdu. Bun göre dünyaca ünlü şirket, internet tarihinin en uzun URL’si ile bir nevi rekor kırdı. Peki en uzun URL kaç karakterden oluşuyor?

Daha çok otel rezervasyonu odağında hizmet veren ve kullanıcıların da genellikle bu amaçla tercih ettiği Hotels.com, verdiği diğer rezervasyon hizmetlerine dair farkındalık sağlamak için ilginç bir yöntem seçti. Buna göre Hotels.com, hizmet yelpazesini vurgulamak adına internet tarihinin en uzun URL’sini (alan adı – domain) satın aldı. Şirket bu aksiyonuyla bünyesindeki tüm bu hizmetleri satın aldığı URL’de (alan adında) belirtmiş oldu.

Hotels.com’dan Dikkat Çeken Kampanya

Hotels.com tarafından sunulan hizmetlerin içerisinde San Diego’da deniz üstü bungalovları ve yunus motelleri, sahil kulübeleri, yurtlar, vahşi yaşam kulübeleri gibi hizmetler de yer alıyor. İşte; şirket, CP+B Ajansı tarafından oluşturulan ve bin seksen üç (1083) karakterden medyana URL ile tüm hizmetlerini tek alan adıyla ifade etmiş oldu. Bu arada yapılan bu çalışmanın zekice kurgulanmış bir pazarlama iletişimi çalışması olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Zira CP+B Ajansı tarafından kurgulanan ve uygulanan bu kampanya ile hem Hotels.com’un sunduğu konaklama yelpazesinin genişliğini vurgulanmış ve hem de dünyaca ünlü şirketin tüm hizmet yelpazesinin farkındalığı ve hizmet içeriklerinin farklılığı ifade edilmiş. Deyim yerindeyse bir taşla birkaç kuş birden vurulmuş. Daha ne olsun!

Kampanyaya ilişkin “Crispin Porter+ Bogusky Ajansı”nın kreatif yöneticisi Quinn Katherman konuyla ilgili açıklamasını da paylaşıp ardından en uzun url ile sizi başbaşa bırakacağız. İşte Katherman’ın o açıklaması;

“Hotels.com adı insanlara servisin otelden daha fazlası olduğunu ve her tip konaklama seçeneğinin sunulduğunu ifade etmede yetersiz kalıyordu. URL’ler bugün itibariyle internet deneyimimizin büyük birer parçasını oluşturuyor. Bu yüzden insanların bir URL’yi tekrardan fark etmesi için şimdiye kadar oluşturulmuş en uzun URL’yi oluşturmamız gerekiyordu.”

Tarihin En Uzun URL’si

İşte Hotels.com tarafından alınan ve bu haliyle dünyanın en uzun alan adı / domain (URL) olma özelliği taşıyan o URL;

Hotels.com Uzun Alan Adı


💡 Radyo Erişim Araştırması

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.