Arka Kapak

Homo Deus – Yarının Kısa Bir Tarihi

Yuval Noah Harari tarafından kaleme alınan Homo Deus adlı kitabın arka kapak metni;

Hayvanlardan Tanrılara Sapiens kitabıyla insan türünün dünyaya nasıl egemen olduğunu anlatan Harari, “Homo Deus”ta çarpıcı öngörüleriyle yarınımızı ele alıyor. İnsanlığın ölümsüzlük, mutluluk ve tanrısallık peşindeki yolculuğunu bilim, tarih ve felsefe ışığında incelediği bu çalışmasında, insanın bambaşka bir türe, “Homo Deus”a evrildiği bir gelecek kurguluyor.

Yola “önemsiz bir hayvan” olarak çıkan Homo sapiens, tanrılar katına ulaşmak uğruna kendi sonunu mu hazırlıyor?

Homo sapiens nasıl oldu da evrenin insan türünün etrafında döndüğünü iddia eden hümanist öğretiye inandı?

Bu öğreti gündelik yaşantımızı, sanatımızı ve en gizli tutkularımızı nasıl şekillendiriyor?

İnsanı inekler, tavuklar, şempanzeler ve bilgisayar programlarının tümünden ayıran yüksek zekası ve kudreti dışında herhangi bir alametifarikası var mı?

Tarih boyunca benzeri görülmemiş kazanımlar elde etmemize rağmen mutluluk seviyemizde neden kayda değer bir artış olmadı?

“Tüm bunları anlamak için tek yapmamız gereken geriye dönüp bakmak ve Homo sapiens’in aslında ne olduğunu, hümanizmin nasıl dünyaya hakim bir din hâline geldiğini ve hümanizm rüyasını gerçekleştirmeye çalışmanın aslında neden insanlığın kendi sonunu getireceğini incelemektir. İşte bu kitabın temel meselesi budur.”

“Okurken hem eğlenecek hem de çok şaşıracaksınız. Her şeyin ötesinde, kendinizi daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünürken bulacaksınız.”

DANIEL KAHNEMAN (Hızlı ve Yavaş Düşünme’nin yazarı)

“Homo Deus’u okuduğunuzda uzun ve zorlu bir yolculuğun ardından vardığınız bir uçurumun kenarında durduğunuzu hissedeceksiniz. Yolculuğun artık bir önemi kalmayacak, çünkü bir sonraki adımınızı engin bir boşluğa atacaksınız.”

DAVID RUNCIMAN – (The Guardian)

Kitabın Özellikleri

Yayınevi: Kolektif Kitap

Çevirmen: Poyzan Nur Taneli

Yayın Tarihi: 03.15.2017

ISBN: 6055029630

Baskı Sayısı: 5. Baskı

Dil: TÜRKÇE

Sayfa Sayısı: 456

Cilt Tipi: Karton Kapak

Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı

Boyut: 15 x 21,5 cm

Yazar Hakkında I Yuval Noah Harari

Yazar, araştırmacı, eğitmen ve profesör olan Yuval Noah Harari 1976 yılında İsrail’de dünyaya gelmiştir. Doğu Avrupa kökenli Yahudi bir ailenin çocuğu olan Harari, Haifa’da büyümüştür.  Kudüs İbrani Üniversitesi’nde hem lisans hem de yüksek lisans öğretimini tamamlamıştır. 2002 yılında ise Oxford Üniversitesi’nde doktorasını yapmıştır.

Yuval Noah Harari şimdilerde lisans ve yüksek lisans öğretimini tamamladığı Kudüs İbrani Üniversitesi Tarih Bölümü‘nde profesör unvanıyla öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Dünya Tarihi, Ortaçağ Tarihi ve Askeri Tarih konularında uzmanlaşan Harari, bu konu hakkında yaptığı çalışmaları kitap olarak yayımlanmıştır. Makro-tarihsel sorular üzerinde yoğunlaşan Yuval Noah Harari, tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve Türkiye’de de yayınlanan “Hayvanlardan İnsanlara Sapiens” adlı kitabıyla tanınmaktadır.

İnsanoğlunun tarihi gelişimini anlatan bu Sapiens kitabında insanlığın zihinsel evrimi üzerinde durulmuştur. Türkçe’ye çevrilen diğer eserleri ise Homo Deus Yarının Kısa Bir Tarihi ve 21. Yüzyılda 21 Ders adlı kitaplardır. Homo Deus kitabında kehanetlerden ziyade geleceğe dair fütürist bir bakış açısıyla çıkarımlar yaparak insanlığı gelecekte nelerin beklediğini anlatmaya çalışmıştır.

Yuval Noah Harari’nin Eserleri

  • Hayvanlardan İnsanlara : Sapiens
  • Homo Deus : Yarının Kısa Bir Tarihi
  • 21. Yüzyıl İçin 21 Ders

Bu arada Yuval Noah Harari’nin, Hayvanlardan İnsanlara : Sapiens kitabı 20 farklı dile çevrilmiştir. Ayrıca dünyada en çok satanlar listesinde yer almıştır.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.