Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs salgını sürecinde tasarlanan Hayat Eve Sığar’a İhbarda Bulun özelliği geldi.

Sağlık Bakanlığı, vatandaşları yeni tip Koronavirüs’ten (Kovid-19) korumak ve salgına dair bilgilendirmek amacıyla sağlık ve fitness kategorisinde iOS ve Android uyumlu “Hayat Eve Sığar” adlı bir uygulama geliştirmişti.

Bu uygulama salgınla mücadelede önemli bir dönüm noktası oldu desek yeridir. Zira uygulama aracılığıyla; şehirlerarası seyahat için kod alınabildiği gibi salgının yoğun olduğu bölgeleri öğrenmek de mümkün. Bunlara  ek olarak kullanıcılar mevcut durumlarını uygulama aracılığıyla ilgili birimlere iletebilmekte. İşte bu ve benzeri birçok özelliği barındıran Hayat Eve Sığar’a şimdi de “İhbarda Bulun” özelliği geldi.

Hayat Eve Sığar’a Yeni Özellik

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden biri olan Branding Türkiye Öneriyor’un “Uygulama Önerileri” kısmında geçtiğimiz aylarda “Hayat Eve Sığar” uygulamasına yer vermiştik. Yani Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?başlıklı makaleden uygulamaya dair detayları öğrenebilirsiniz. Ayrıca HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır? Niye Önemlidir? başlıklı makalede de şehirlerarası seyahatlerde kullanılan HES Kodu’nun nasıl alınacağına dair bilgi alabilirsiniz. İstanbul’un Koronavirüs Yoğunluk Haritası başlıklı makalede ise İstanbul’daki Koronavirüs yoğunluğu ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Özetle; uygulamaya dair detayları daha önce farklı makaleler aracılığıyla aktardık. Şimdiyse uygulamaya eklenen İhbarda Bulun özelliğinden bahsedeceğiz

Evet, bugüne dek Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla online Koronavirüs testi yapabiliyor, bulunduğunuz lokasyondaki vaka yoğunluğunu anlık olarak görebiliyor ve aile üyelerinizin sağlık durumunu takip edebiliyordunuz. Şimdi ise “Hayat Eve Sığar”a İhbarda Bulun adı verilen yeni bir özellik eklendi.

İhbarda Bulun Özelliği Nedir?

HES’e eklenen İhbarda Bulun adlı bu yeni özellik sayesinde kullanıcılar, Koronavirüs ile ilgili karşılaştıkları kural ihlallerini direkt olarak uygulama üzerinden ilgili yerlere bildirebilecekler. Bu şekilde virüsün, daha doğrusu salgının kontrol altına alınması hedefleniyor. Öte yandan Koronavirüs ile ilgili kural ihlallerinin anlık olarak ve kolay bir biçimde ilgili yerlere online olarak bildirilebilmesi, Sağlık Bakanlığı’nın üzerindeki yükü de hafifletmiş olacak.

Karşılaştığınız kural ihlallerini Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden bildirmek oldukça kolay. Bunun için HES uygulamasını açtıktan sonra Ana Ekran kısmında yer alan İhbarda Bulun bağlantısına tıklamanız gerekiyor. Başlık / İşletme Adı kısmını doldurup gerekli açıklama ve adresi yazdıktan sonra çektiğiniz fotoğraflarla birlikte hemen ihbarda bulunabilirsiniz.

Bu arada uygulamanın güncellenen yeni sürümünde İhbarda Bulun özelliğinin yanı sıra birkaç yeni özellik daha eklendi.

Yayınlanan güncellemenin sürüm notları şu şekilde:

  • İhbarda Bulun bölümü ile kural ihlallerini bildirim özelliği eklendi.
  • HES Kodu Sorgula bölümü ile ilgili HES Koduna sahip kişinin risk durumunu karekod ile sorgulayabilme özelliği eklendi.
  • Performans ve hata iyileştirmeleri yapıldı.

💡 Cumhurbaşkanı Müjdeyi Açıkladı

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.