Sağlık Bakanlığı, vatandaşları yeni tip Koronavirüs’ten (Kovid-19) korumak ve salgına dair bilgilendirmek amacıyla sağlık ve fitness kategorisinde iOS ve Android uyumlu “Hayat Eve Sığar” adlı bir uygulama geliştirdi. Peki Hayat Eve Sığar Nedir? ve Nasıl Kullanılır?

18 Nisan itibariyle toplam vaka sayısının 82.329’a, toplam ölüm sayısının 1890’a yükseldiği Türkiye’de milyonlarca kişi zorunlu olmadıkça evden çıkmıyor, yani kendisini sosyal izolasyona tabi tutuyor. Bu zorunlulukla, bilişim ve teknolojinin sunmuş olduğu imkânlardan en üst seviyede faydalanmamızı sağlayacak olan Hayat Eve Sığar uygulaması ise Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşları bilgilendirmek, yönlendirmek, riskleri en aza indirerek hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla geliştirildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca daha önce Hayat Eve Sığar mobil uygulaması ile ilgili olarak,

“Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum.’’

şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nedir?

“Branding Türkiye Öneriyor”un “Uygulama Önerileri” kategorisinde yer verdiğimiz Hayat Eve Sığar‘ın uygulama marketlerdeki açıklaması şöyle;

“Yeni Koronavirüsü (Covid-19) konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulamadır.”

Bu uygulamanın bir benzeri ilk olarak Güney Kore’de geliştirilerek kullanılmıştı. Bu arada Hayat Eve Sığar; hem kendi sağlık durumunuzu günbegün paylaşabilmenize hem çevrenizdeki kişilerin risk durumunu anlık olarak görebilmenize ve hem de sevdiklerinizi takip etmenizi sağlıyor. Uygulama bu yönüyle özellikle izolasyon altındaki Kovid-19 hastaları için büyük önem taşıyor.

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Apple Store ve Google Play üzerinden akıllı cihazınıza ücretsiz olarak indirilebileceğiniz Hayat Eve Sığar’a giriş yaptığınız anda “Bu uygulama seni ve çevrendekileri Corona Virüsünden korumak için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir.” mesajı ile karşılaşıyorsunuz.

Bu arada Hayat Eve Sığar uygulamasının sizi en iyi şekilde yönlendirmesini sağlamak amacıyla telefon numaranızı, kısa mesajla gelen kodu girerek doğrulamanız gerekiyor.

Riskli bölgelere yaklaştığınızda anlık olarak uyarılmanız ve riski yoğun alanları harita üzerinden gösterebilmeniz için konum servisini ‘her zaman’ seçeneğini işaretleyerek daima açık tutmanız lazım. Kısacası uygulamadan maksimum verimi alabilmeniz için sizden istenen talepleri / izinleri onaylamanız gerekiyor.

Uygulamanın Öne Çıkan Yönleri

Bluetooth Özelliği

Hayat Eve Sığar uygulaması kullanıcıları, karşılaştıkları kişilerin daha sonra pozitif çıkması durumunda bilgilendiriliyor. Bunun için de tüm kullanıcıların bluetooth özelliğinin açık olması gerekiyor.

Bugün Nasıl Hissediyorsun?

Hayat Eve Sığar uygulamasını cihazınıza indirip, kişisel bilgilerinizi sisteme girdikten sonra uygulama sizi “Merhaba, Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz?” sorusuyla karşılıyor.

Bugün Nasıl Hissediyorsun Bu soruya; “Çok iyiyim”, “İyiyim, ama biraz halsizim”, “İyi hissetmiyorum”, “Halsiz ve hasta hissediyorum” seçeneklerinden birini işaretleyerek cevap verebiliyorsunuz. Böylece sağlık durumunuzu temel manada uygulamaya girmiş oluyorsunuz. Ayrıca uygulama, eğer varsa hastalık belirtilerinizi her gün düzenli bir şekilde sisteme girebilmenize ve yapmanız gerekenlerle ilgili yönlendirmeleri takip edebilmenize olanak tanıyor.

Sağlık Durumu Bilgisi


💡  Bilgileri ancak 1 saat sonra değiştirebiliyorsunuz. Bu yüzden o anki sağlık durumunuz ne ise onu işaretlemeniz uygulamanın gerçek anlamda işlevsel olabilmesi için büyük önem taşıyor.


Sonraki adımda ise karşınıza, olası acil durumlarda kullanabileceğiniz ‘bana en yakın sağlık kuruluşunu bul’ ve ‘Alo 184’ ara butonları çıkıyor.

Uygulamanın alt kısmında bulunan 4 seçenek ise uygulamanın ana hatlarını oluşturuyor. Bunlar;

  • Sağlık Durumu
  • Yoğunluk
  • Ailem
  • Hesabım

Yoğunluk seçeneği oldukça önem arz ediyor. Bu seçenek, T.C. kimlik No, baba adı ve doğum yılı gibi kişisel bilgilerinizi girdikten sonra harita üzerinden bulunduğunuz bölgedeki –Sağlık Bakanlığı tarafından– tespit edilen vakaları, yoğunluğunu ve riskli bölgeleri ‘İzolasyon’, ‘Riskli’ ve ‘Enfekte’ şeklinde görmenizi sağlıyor.

HES Uygulaması Yoğunluk Haritası

Aile Üyelerini Takip

Uygulamada yer alan ‘Ailem’ bölümüne eklediğiniz aile bireylerinizi, izin vermeleri halinde, takip edebilmenizi sağlayan uygulama, herhangi bir bireyin pozitif ya da temaslı olması durumda size bildirim gönderiyor.

Kişisel Risk Puanı

Hayat Eve Sığar, yakın geçmişte çok fazla riskli alanda bulunan ve fazla kişiyle temas eden kişilere risk puanı da veriyor. Ayrıca, ‘Ailem’ sekmesine eklediği kişilere bildirim iletiyor. Kişi böyle bir durumda teste gönderiliyor. Testin negatif çıkması durumunda ise risk durumu sıfırlanıyor.

Hastane, Eczane, Market ve Duraklar

Uygulama, harita üzerinden; hastane, eczane, market ve duraklar gibi önemli yerlerin acil durum veya zorunlu bir ihtiyaç halinde kolaylıkla bulunabilmesine imkân tanıyor.

HES Eczane Market Durak Bulma

Günlük Koronavirüs Tablosu

Hayat Eve Sığar uygulamasının altında yer alan slider; kaydedilen günlük vaka, yapılan test sayısı, iyileşme ve ölüm sayısı gibi Koronavirüs Gündemi ile ilgili mevcut bilgilere ulaşmanızı sağlıyor. Uygulama aynı zamanda Sağlık Bakanlığı, E-Nabız, Koronavirüs Bilgi ve Önlem Sayfası, Alo 182 MHRS gibi platformlara da pratik bir şekilde ulaşmanıza imkân tanıyor.

Genel hatlarıyla bizlere Koronavirüs ile ilgili oldukça geniş kapsamlı bir kontrol, veri ve bilgi platformu sunan Hayat Eve Sığar uygulaması, bu vahim süreçte evlerimizde kalmanın önemine de dikkat çekiyor. Bu arada uygulama kısa süre içerisinde sunmayı planladığı; kullanıcılara psikolojik ve sosyal açıdan destek olacak içerikleriyle de vatandaşları her anlamda riskten korumayı hedefliyor.

Yakın Çevrenizi Bilinçlendirin

İnsanların, kendilerine yaklaşan herkese korku ve gergin bir şekilde reaksiyon gösterdiği şu günlerde bu uygulamanın, salgına dair birçok konunun takibi ve virüsün temas zincirini tespit edilmesinde önemli bir etken olacağı kesin. Yakın çevrenideki kişilere bu uygulama ile ilgili ne kadar yönlendirici olursanız ve ne kadar fazla kişide Hayat Eve Sığar uygulaması yüklü ve kullanılıyor olursa, bu uygulama o denli başarılı olacak. Ayrıca uygulamanın herkes tarafından etkin kullanımı sayesinde aslında herkes riskli bölgelerden uzak durabilecek.

Hayat Eve Sığar uygulaması ve bu uygulamanın vatandaşlara sunmuş olduğu bu hizmet ne derece etkili olur, biz evde kalanların şu an için herhangi bir yorum yapabilmesi mümkün değil. Ancak uygulamanın işlevselliğini denediğiniz takdirde yorumlarınızı bizimle paylaşırsanız biz de buradan sizlere öneriler sunuyor oluruz.

‍∴

Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye’nin fenomen kategorilerinden biri olan “Branding Türkiye Öneriyor”un alt kategorilerinden biri olan “Uygulama Önerileri”nde bu hafta Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen Hayat Eve Sığar” uygulaması vardı.

Hayat Eve Sığar Nedir? Hayat Eve Sığar Nasıl Kullanılır? Hayat Eve Sığar Niye Önemlidir? Hayat Eve Sığar Uygulamasının Özellikleri Nelerdir? sorularını yanıtladığımız yazıda uygulamaya dair tüm detaylara yer verdik. Bir sonraki makalede farklı bir mobil uygulamayla karşınızda olacağız.

Bu arada değerlendirmemizi istediğiniz mobil uygulamaları yorum olarak belirtebilir veya bize iletişim sayfasındaki formdan ulaşabilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.