Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2019)

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, 2019 Mayıs ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mayıs 2019) geride bıraktık. Mayıs ayı teknolojik gelişmeler ve markaların dijital odaklı atılımları anlamında oldukça hareketli geçti. Biz de her hafta olduğu gibi bu hafta da “Teknoloji Haberleri”ni sizler için derledik. 

Mayıs ayının 2. haftası gerçek manada hareketli geçti. Biz de haftaya damgasını vuran dijital ve teknoloji odaklı haberlerini sizler için derledik. İşte karşınızda Mayıs’ın ikinci haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2019)”

8 – 14 Mayıs 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri serisine Instagram ve Apple ile başlıyoruz. Ardından Tinder’ın Tinder Lite uygulaması haberi ile Google Play Store‘a dair detaylarla devam ediyoruz. General Mobile’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özel telefon üretip bunu Cumhurbaşkanı’na hediye etmesine de değindik. Ayrıca Uber, John Wick filminin oyuna dönüştürülmesi ve Banabi uygulamasının hizmet alanını genişletmesi haberlerini de bu hafta listemize aldık.

Son olarak TBMM’nin yeni güvenlik sistemi ile Havhav girişimine dair habere yer verdik. Bu arada Branding Türkiye’nin gerçekleştirdiği sponsorluklar da bu haftanın gündemi arasında yer aldı. Gördüğünüz gibi gündem oldukça yoğun. O nedenle hiç vakit kaybetmeden haftanın teknoloji ve dijital odaklı haberlerine hızlıca bir göz atalım!

8 - 14 Mayıs 2019Instagram’dan Ramazan Ayına Özel Efektler

Instagram, Ramazan ayına özel efektler üretti. Ramazan’a özel olarak geliştirilen efektler #iyilikayı ve #monthofgood hashtagleri ile desteklendi. Instagram’ın bu kampanyası kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanırken bu durumun real time content açısından çok güzel bir örnek olduğunu da belirtelim. Instagram konuya ilişkin bir açıklama da yaptı.

Instagram MENA ve Türkiye Stratejik Ortak Yöneticisi Samer Jamal;Instagram, içinde farklı kültürleri barındıran küresel bir topluluk ve Ramazan ayı platformda kutlanan en büyük kültürel anlardan biri. Verilerimiz, Ramazan ayının insanların iyi niyetlerini paylaşmak için Instagram’a yöneldiği ve iyilik ve yardımla ilgili kelimelerin önemli oranda arttığı bir dönem olduğunu gösteriyor. İyilik büyük bir jest olmak zorunda değil. Hatta, küçük ve beklenmedik şeylerin birinin gününe etkisi çok büyük olabilir. Bu yüzden, Instagram’da insanların iyi niyetlerini ve kutlamalarını eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde paylaşmalarını sağlayacak #MonthofGood (#İyilikAyı) kampanyamızı ve ilk Ramazan kamera efektimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu Ramazan ayında Instagram topluluğu tarafından paylaşılan küçük büyük iyi niyet gösterilerinden ilham almak için sabırsızlanıyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Branding Türkiye’den Haberler

Evet, her hafta olduğu gibi Mayıs ayının 2. haftasında da Branding Türkiye’de birçok gelişme yaşandı. İşte bu gelişmelere dair detaylar.

İGÜ, Branding Türkiye İle Röportaj Yaptı

İstanbul Gelişim Üniversitesi İletişim Ve İnovasyon Kulübü, Branding Türkiye’nin Kurucusu Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam ile röportaj yaptı. Branding Türkiye’den Asil Terzi Ve Damla Aydın’ın da röportaj verdiği videoyu izlemek için buraya tıklayın.

Medya Sponsorluğu

Branding Türkiye, ekosisteme katkı sağlamak adına prestijli birçok etkinliğe sponsor oluyor. Sadece sektörel etkinlikler değil prestijli üniversite etkinliklerini de medya sponsoru olarak destekleyen Branding Türkiye en son “Ankara Üniversitesi Bilişim Günleri”nin medya sponsoru oldu. Etkinlik hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

8 - 14 Mayıs 2019MacOS’a iTunes Temelli Müzik Uygulaması Geliyor

Apple yeni MacOS 10.15 sürümünü kullanıma sunacak. Yeni MacOS sürümü; video, müzik, podcastler ile bir nevi iTunes’in yerine geçecek. Yeni müzik uygulamasında Apple, iTunes’i temel alsa da  bu yeni uygulamanın kendine has yenilikçi özellikleri mevcut. Bunlar arasında; arşiv yönetimi, çalma listesi, disk okuma- yazma gibi özellikler bulunuyor. Ayrıca CD’ye müzik dosyası yazdırma da bu özellikler arasında yer alıyor.

Google Play Store, Kullanılmayan Uygulamaları Silecek

Google Play Store, aktif olarak kullanılmayan uygulamaları mobil cihazdan kolaylıkla silmeyi sağlayacak. Böylelikle depolama konusunda cihazların sorun yaşamalarını engelleyecek. Yeni özellikte, kullanıcıların kullanmadığı uygulamalar öncelikle listelenecek. Daha sonrasında bu listeye ulaşan kullanıcılar silmek istedikleri uygulamaları cihazlarından kaldırabilecek.

Yeni özelliğin duyurusunun ardından kullanıcılar için uyarı “Ek depolama alanı için kullanılmayan uygulamaları kaldırın” şeklinde olacak. Bu uyarı ile karşılaşan kullanıcılar alan tasarrufu ve depolama kolaylığı sağlayacak. Google Play Store yeni özelliği mağazaya sunmaya hazırlanırken başka bir uygulamayı daha kullanıma sunacak. Diğer uygulamanın amacı ise cihazdaki oyunları gözden geçirmek olacak.

General Mobile’dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Özel Telefon

General Mobile, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özel GM 9 Pro telefonu üretti. Geçtiğimiz yıllarda iPhone 6 Plus da Cumhurbaşkanımıza özel üretilerek hediye edilmişti. Ayrıca Turkcell T70 telefonu da Cumhurbaşkanlığı forsuyla üretilip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edilmişti.

En son General Mobile, arka kapakta Cumhurbaşkanlığı forsunun ve Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasının olduğu bir GM 9 Pro üretti. Biz de yerli ve milli teknoloji üretimine farkındalık sağlamak üzere bu haberi sizlerle paylaşmak istedik.

General Mobile’ın GM 9 Pro model telefonunun özelliklerine kısaca değinmek gerekirse telefon, 6.1 inç ekrana sahip. Ayrıca GM 9 Pro’da 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı bulunuyor.

Uber Halka Arzdan 8.1 Milyar $ Kazanacak

Uber, geçtiğimiz hafta New York Borsası’nda halka arzını gerçekleştirdi. Uber’in halka arzdan 8,1 milyar dolar elde etmesi bekleniyor. Bildiğiniz üzere, Uber’in geçtiğimiz haftalarda halka arz edileceğini Branding Türkiye‘den sizlere duyurmuştuk. Uber’in halka arz sürecinde hedeflediği miktara ulaşması ise pek zor gözükmüyor. Uber’in şirket değerinin 82, 4 milyar dolar olduğu da göz önüne alınınca halka arzdan elde edilmesi planlanan miktar hayal değil. Uber, New York Borsası’nda 180 milyon hisse satışı gerçekleştirecek. Hisselerin 45 dolardan satılması bekleniyor. Bu arada bir dipnot verelimi Uber 2018 yılında 9,2 milyar dolar gelir elde etmişti.

John Wick Filmi Oyun Oluyor

Gerilim filmi denilince akla ilk gelen filmlerden biri olan John Wick serisi, oyun olacak. Sinema efsanelerinden olan John Wick, oyun serisiyle gamerların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.  Oyunun adı, John Wick Hex olacak. John Wick Hex, oyun direktörü ve yazar Mike Bithell ve ekibi tarafından geliştirilecek. Oyuna özel senaryolar ve hikayeler de oluşturulacak. Bunun yanı sıra oyuna özel kıyafetler, silahlar ve kilitler de hazırlanacak. John Wick Hex strateji oyunu olacağı için birçok sürpriz barındırması bekleniyor.

Yemeksepeti’nin Market Uygulaması Banabi, Anadolu Yakası’nda

Yemeksepeti tarafından geliştirilen Banabi uygulaması ilk olarak İstanbul’un Avrupa yakasında hizmet vermeye başlamıştı. Banabi şimdi de Anadolu yakasında hizmet vermeye başladı. Ancak başlangıçta Anadolu Yakası’nın belli bölgelerinde hizmet verecek olan Banabi, yakın gelecekte İstanbul’un tamamına hizmet vermeye başlayacak gibi duruyor.

Banabi servisi Avrupa Yakası’nda, Şişli, Ortaköy, Beşiktaş, Etiler’de; Anadolu Yakası’nda Kadıköy ve Suadiye bölgelerinde çalışıyor. Banabi hizmet ücreti olarak ise 2,50 TL alıyor.

Bu arada Banabi, ilk olarak iOS kullanıcıları için kullanıma açılmıştı. Uygulama Mayıs ayında Android kullanıcılarının da hizmetine açıldı. Market siparişi odağında faaliyet gösteren uygulamalar son dönemde revaçta. Ayrıca pazarda oldukça güçlü oyuncular var. Bakalım önümüzdeki süreçte pazardaki dinamikler nasıl olacak.

TBMM, Yüz Tanıma Sistemi ile Korunacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni güvenlik sistemiyle korunacak. Buna göre TBMM ziyaretlerinde artık yüz tanıma sistemi kullanılacak. Güvenlik önlemlerini arttırmaya yönelik çalışılan TBMM, meclis ziyaretlerini daha güvenilir hale getirmek için deyim yerindeyse kolları sıvadı.

Yüz tanıma sistemi ile ziyaretçilerin kimlik kontrolleri kolaylıkla gerçekleştirilecek. Diğer bir ifadeyle ziyaretçilerin GBT’leri yüz tanıma sistemiyle taranarak eş zamanlı olarak güvenlik birimleriyle paylaşılacak. Sistemin Mayıs ayı itibariyle kullanılacağı duyuruldu.

8 - 14 Mayıs 2019Kutu Abonelik Girişimi Havhav, İngiltere’ye Açıldı

Köpek sahipleri için kutu abonelik girişim olarak çalışan Havhav, İngiltere’ye Wufwuf markası adı altında giriş yaptı.

Havhav girişimi aslında İngiltere’ye 6 ay öncesinde giriş yapmıştı. Bu 6 aylık süreçte büyük bir gelişme yaşayan Havhav, İngiltere özelinde büyümeyi sürdürüyor. Wufwuf, gelecek yıllarda kullanıcı sayısını artırmayı da hedefliyor.

 

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mayıs 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 2. haftası (8 – 14 Mayıs 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir