Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2019)

Mayıs ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2019)”

8 – 14 Mayıs 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Mayıs ayının ikinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Instagram, Branding Türkiye, Branding Türkiye Etkinlik, Apple, iTunes, Google Play, General Mobile, Uber, John Wick, Banabi, TBMM ve HavHav ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Mayıs 2019 - Instagram Ramazan Efekti

Instagram’dan Ramazan Ayına Özel Efektler

Instagram, Ramazan ayına özel efektler üretti. Ramazan’a özel olarak geliştirilen efektler #iyilikayı ve #monthofgood hashtagleri ile desteklendi. Instagram’ın bu kampanyası kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanırken bu durumun real time content açısından çok güzel bir örnek olduğunu da belirtelim. Instagram konuya ilişkin bir de açıklama yaptı.

“Instagram, içinde farklı kültürleri barındıran küresel bir topluluk ve Ramazan ayı platformda kutlanan en büyük kültürel anlardan biri. Verilerimiz, Ramazan ayının insanların iyi niyetlerini paylaşmak için Instagram’a yöneldiği ve iyilik ve yardımla ilgili kelimelerin önemli oranda arttığı bir dönem olduğunu gösteriyor. İyilik büyük bir jest olmak zorunda değil. Hatta, küçük ve beklenmedik şeylerin birinin gününe etkisi çok büyük olabilir. Bu yüzden, Instagram’da insanların iyi niyetlerini ve kutlamalarını eğlenceli ve yaratıcı bir şekilde paylaşmalarını sağlayacak #MonthofGood (#İyilikAyı) kampanyamızı ve ilk Ramazan kamera efektimizi duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu Ramazan ayında Instagram topluluğu tarafından paylaşılan küçük büyük iyi niyet gösterilerinden ilham almak için sabırsızlanıyoruz.” 

Branding Türkiye’den Haberler

Evet, her hafta olduğu gibi Mayıs ayının 2. haftasında da Branding Türkiye’de birçok gelişme yaşandı. İşte bu gelişmelere dair detaylar.

İGÜ, Branding Türkiye İle Röportaj Yaptı

İstanbul Gelişim Üniversitesi İletişim Ve İnovasyon Kulübü, Branding Türkiye’nin Kurucusu Ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam ile röportaj yaptı. Branding Türkiye’den Asil Terzi Ve Damla Aydın’ın da röportaj verdiği videoyu izlemek için buraya tıklayın.

Medya Sponsorluğu

Branding Türkiye, ekosisteme katkı sağlamak adına prestijli birçok etkinliğe sponsor oluyor. Sadece sektörel etkinlikler değil prestijli üniversite etkinliklerini de medya sponsoru olarak destekleyen Branding Türkiye en son “Ankara Üniversitesi Bilişim Günleri”nin medya sponsoru oldu. Etkinlik hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Mayıs 2019 - iTunes

MacOS’a iTunes Temelli Müzik Uygulaması Geliyor

Teknoloji devi Apple yeni MacOS 10.15 sürümünü kullanıma sunacak. Yeni MacOS sürümü; video, müzik, podcastler ile bir nevi iTunes’in yerine geçecek. Yeni müzik uygulamasında Apple, iTunes’i temel alsa da  bu yeni uygulamanın kendine has yenilikçi özellikleri mevcut. Bunlar arasında; arşiv yönetimi, çalma listesi, disk okuma- yazma gibi özellikler bulunuyor. Ayrıca CD’ye müzik dosyası yazdırma da bu özellikler arasında yer alıyor.

Google Play Uygulama Kaldırma Özelliği

Google Play Store, Kullanılmayan Uygulamaları Silecek

Google Play Store, aktif olarak kullanılmayan uygulamaları mobil cihazdan kolaylıkla silmeyi sağlayacak. Böylelikle depolama konusunda cihazların sorun yaşaması engellenmiş olacak. Yeni özellikte, kullanıcıların kullanmadığı uygulamalar öncelikle listelenecek. Daha sonrasında bu listeye ulaşan kullanıcılar silmek istedikleri uygulamaları cihazlarından kaldırabilecekler.

General Mobile'dan Cumhurbaşkanı'na Özel Telefon

General Mobile’dan Cumhurbaşkanı’a Özel Telefon

Yerli teknoloji şirketi General Mobile, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a özel GM 9 Pro telefonu üretti. Geçtiğimiz yıllarda iPhone 6 Plus da Cumhurbaşkanımıza özel üretilerek hediye edilmişti. Ayrıca Turkcell T70 telefonu da Cumhurbaşkanlığı forsuyla üretilip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a takdim edilmişti. En son General Mobile, arka kapakta Cumhurbaşkanlığı forsunun ve Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasının olduğu bir GM 9 Pro üretti. Biz de yerli ve milli teknoloji üretimine farkındalık sağlamak üzere bu haberi sizlerle paylaşmak istedik. General Mobile’ın GM 9 Pro model telefonunun özelliklerine kısaca değinmek gerekirse; telefon, 6.1 inç ekrana sahip. Ayrıca GM 9 Pro’da, 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı bulunuyor.

Uber Halka Arz Ediliyor

Uber Halka Arzdan 8.1 Milyar $ Kazanacak

Teknoloji girişimi Uber, geçtiğimiz hafta New York Borsası’nda halka arzını gerçekleştirdi. Uber’in halka arzdan 8,1 milyar dolar elde etmesi bekleniyor. Uber’in halka arz sürecinde hedeflediği miktara ulaşması ise pek zor gözükmüyor. Uber’in şirket değerinin 82, 4 milyar dolar olduğu da göz önüne alınınca halka arzdan elde edilmesi planlanan miktar hayal değil. Uber, New York Borsası’nda 180 milyon hisse satışı gerçekleştirecek. Hisselerin 45 dolardan satılması bekleniyor. Bu arada bir dipnot verelimi Uber 2018 yılında 9,2 milyar dolar gelir elde etmişti.

John Wick Hex Oyunu

John Wick Filmi Oyun Oluyor

Teknoloji Haberleri’ne oyunseverleri ilgilendiren bir detayla devam ediyoruz. Gerilim filmi denilince akla ilk gelen filmlerden biri olan John Wick serisi, oyun olacak. Sinema efsanelerinden olan John Wick, oyun serisiyle gamerların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.  Oyunun adı, John Wick Hex olacak. Bu arada John Wick Hex, oyun direktörü ve yazar Mike Bithell ve ekibi tarafından geliştirilecek. Oyuna özel senaryoların ve hikayelerin de oluşturulacağını belirtelim. Bunun yanı sıra oyuna özel kıyafetler, silahlar ve kilitler de hazırlanacak.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Mayıs 2019 - Banabi Anadolu Yakasında

Banabi, Anadolu Yakası’nda

Yemeksepeti tarafından geliştirilen Banabi uygulaması ilk olarak İstanbul’un Avrupa yakasında hizmet vermeye başlamıştı. Banabi şimdi de Anadolu yakasında hizmet vermeye başladı. Uygulama; Avrupa Yakası’nda, Şişli, Ortaköy, Beşiktaş, Etiler’de; Anadolu Yakası’nda Kadıköy ve Suadiye bölgelerinde çalışıyor. Banabi’nin hizmet ücreti ise 2,50 TL.

TBMM Yüz Tanıma Sistemi

TBMM, Yüz Tanıma Sistemi ile Korunacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi, yeni güvenlik sistemiyle korunacak. Buna göre TBMM ziyaretlerinde artık yüz tanıma sistemi kullanılacak. Güvenlik önlemlerini arttırmaya yönelik çalışılan TBMM, meclis ziyaretlerini daha güvenilir hale getirmek için deyim yerindeyse kolları sıvadı. Son teknoloji yüz tanıma sistemi ile ziyaretçilerin kimlik kontrolleri kolaylıkla gerçekleştirilecek. Diğer bir ifadeyle ziyaretçilerin GBT’leri yüz tanıma sistemiyle taranarak eş zamanlı olarak güvenlik birimleriyle paylaşılacak. Bu arada sistemin Mayıs ayı itibariyle kullanılacağı duyuruldu.

Teknoloji Haberleri 8 - 14 Mayıs 2019 - HavHav İngiltere'de

Kutu Abonelik Girişimi Havhav, İngiltere’ye Açıldı

Teknoloji Haberleri’ne yurt dışına açılan bir girişimle bitiriyoruz. Köpek sahipleri için kutu abonelik girişim olarak çalışan Havhav, İngiltere’ye Wufwuf markası adı altında giriş yaptı. Havhav girişimi aslında İngiltere’ye 6 ay öncesinde giriş yapmıştı. Bu 6 aylık süreçte büyük bir gelişme yaşayan Havhav, İngiltere özelinde büyümeyi sürdürüyor.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Mayıs 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 2. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (15 – 21 Mayıs 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.