Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül (2019) ayının ikinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2019)

Eylül ayının ikinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 2. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2019)”

8 – 14 Eylül 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (8 – 14 Eylül 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Google Dokümanlar’da Kelime Sayacı Olacak
 • Ford, Yeni Elektrikli ve Hibrit Araç Modellerini Tanıttı
 • Facebook Deepfake İle Savaşacak
 • Microsoft ile Samsung Ortaklığı
 • Spotify İle Snapchat İşbirliği
 • Alibaba Kurucusu Jack Ma İstifa Etti
 • iPhone 11 Fiyatları Tanıtım Öncesinde Sızdırıldı
 • Facebook Kullanıcılarının Telefon Numarası İfşa Oldu
 • Volkswagen Logosunu Değiştirdi
 • AskWitty 1,5 Milyon Değerlemeyle Yatırım Aldı
 • Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi Açıklandı
 • Google Özgün İçerikleri Öne Çıkaracak
 • Devlete En Borçlu Şirketler Açıklandı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Google Dokümanlar Güncelleme

Google Dokümanlar’da Kelime Sayacı Olacak

Google’ın popüler ürünlerinden biri olan Dokümanlar uygulamasında yeni bir güncelleme var. Buna göre Google Dokümanlar’da artık kelime sayacı bulunacak. Böylece elektronik tablo uygulaması sayesinde hem bilgisayarlarda hem de cep telefonlarında kelime sayısına ulaşmak mümkün olacak. Buna ek olarak yapılan güncellemeyle birlikte, yazı içerisinde bir paragraf seçildiğinde o paragrafta yer alan kelime sayısı da görülecek.

Ford Elektrikli Araba

Ford, Yeni Elektrikli ve Hibrit Araç Modellerini Tanıttı

Ford, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda elektrikli ve hibrit araç modellerini tanıttı. Son dönemlerde özellikle artan hibrit ve elektrikli araç tasarımlarında çoğu otomobil firması adeta kendisiyle yarışıyor. En son Ford bu konuda yeni bir gelişmeyle araba severlerin karşısına çıktı. Tanıttığı aracın en kapsamlı elektrikli araçlardan biri olduğunu savunan Ford’un hedefi büyük. Buna göre şirket, 2024 yılına kadar 17 modelini Avrupa pazarına sunmayı hedefliyor. Daha duyarlı ve ödüllendirici sürüş deneyimi sunan yeni araç modellerinde; kendini şarj edebilen, tam hibrit ve benzinli – elektrikli güç aktarma gibi teknolojiler bulunuyor. Bu arada Ford bu araçlar için İngiltere ve İrlanda ile işbirliği yapacak.

Facebook Ve Deepfake

Facebook Deepfake İle Savaşacak

Sosyal ağ olarak başlayıp teknoloji devi bir firma haline gelen Facebook, Deepfake ile mücadele edeceğini duyurdu. Deepfake odaklı içerikleri engelleyecek olan Facebook, böylece tehdit olarak görülen bu teknolojiye karşı bir nevi tedbir almış olacak. Bilindiği üzere Deepfake, yapay zeka ile insan imajı oluşturan bir program. Aslında her teknolojik gelişme gibi Deepfake’nin de kullanım amacına göre iyi veya kötü sonuçları olabilir. Ancak Deepfake’te durum biraz farklı. Zira bu uygulama sahte insan görüntüleri oluşturmaya yarıyor. Kısacası birilerinin buna bir şekilde müdahale etmesi gerekiyordu. Uygulamaya yönelik ilk yaptırımsa Facebook’tan geldi. Facebook ve birkaç üniversite Deepfake Anlama Görevi adlı projeyle konuya yönelik geliştirici tedbirler almayı hedefliyor. Facebook gerçek aktörler kullanarak kendi Deepfake’ini oluşturacak. Daha sonrasında ise sahte videoyu ortaya çıkarmayı sağlayacak çözümü bulan kişilere 10 milyon dolarlık ödül verecek.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Eylül 2019) - Microsoft Samsung İşbirliği

Microsoft ile Samsung Ortaklığı

Microsoft, Android kullanımını artırmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda Microsoft, Samsung ile anlaşma yaptı. ABD, Kanada, Avustralya ve Birleşik Krallık ile işbirliği yapan şirket, eski telefonlarını getirenlere 650 dolara kadar değişim indirimi sunmayı hedefliyor. Samsung ve Microsoft ortaklığının odağında, iOS kullanıcılarının dikkatini çekmek için çeşitli teşvikler var. Yapılacak bu cihaz değişimi yalnızca anlaşmalı ülkeler için geçerli olacak. Cihazını değiştirmek isteyen kullanıcıların Microsoft mağazasına gidip süreci başlatmaları yeterli olacak.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Eylül 2019) - Snapchat Spotify İşbirliği

Spotify İle Snapchat İşbirliği

Spotify ve Snapchat işbirliği yaptı. Buna göre Spotify’da artık Snapchat paylaşımı yapılabilecek. Kullanıcılar podcast veya Spotify müziklerini artık Snapchat üzerinden paylaşacak. Spotify’da yer alan herhangi bir müzik, çalma listesi veya sanatçı profillerini arkadaşlarıyla paylaşmak isteyen kullanıcılar artık Snapchat’te de bunu yapabilecek.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Eylül 2019) - Jack Ma İstifa

Alibaba Kurucusu Jack Ma İstifa Etti

Çinli dev e-ticaret şirketi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma istifa etti. Alibaba Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini uzun zamandır sürdüren Ma, geçtiğimiz günlerde görevden ayrıldığını açıkladı. Alibaba şirketinin 20. kuruluş yıl dönümünde görevden ayrıldığını açıklayan Jack Ma, Alibaba’yı 1999 yılında Hangcou’da kurmuştu. Dünya devi bir şirket haline gelen Alibaba’yı Çin’in amiral gemisi yapan Jack Ma’nın bıraktığı koltuğa Daniel Zhang oturdu.

Teknoloji Haberleri (8 - 14 Eylül 2019) - iPhone 11 Fiyatları

iPhone 11 Fiyatları Tanıtım Öncesinde Sızdırıldı

iPhone serisine bir yenisini daha ekleyen Apple, iPhone 11, 11 Pro ve 11 Pro Max modelleriyle kullanıcılarla buluşacak. Ancak yeni modelleri tanıtmak için Steve Jobs Theaters’ta düzenlenecek lansman toplantısından evvel iPhone 11’lerin fiyatları pazara sızdırıldı. Yeni iPhone 11’in 749 dolar olacağını ancak cihazın hafızasına göre fiyatta artış  olacağını belirtelim. En yüksek 256 GB depolama hafızası olan iPhone 11’in fiyatı ise 899 dolar olarak kayda geçti. iPhone Pro 11’inse başlangıç fiyatının 999 dolar olacağı öğrenildi. iPhone 11 Pro Max’in fiyatı 1099 dolar olarak belirlenirken genel olarak fiyatların hafızaya göre değişiklik gösterdiğini söyleyebiliriz. Ayrıca Apple, bu etkinlikte Watch Series 5 serisini de kullanıcılara sunacak.

Milyonlarca Facebook Kullanıcısı

Facebook Kullanıcılarının Telefon Numarası İfşa Oldu

Teknoloji devlerinden biri olan popüler sosyal ağ Facebook’ta yine bir güvenlik açığı skandalı yaşandı. Bu defa hasar büyük. Zira milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numarası ifşa oldu. Aslında dünya genelindeki kullanıcılara ait toplamda 419 milyonu bulan bir ifşadan bahsediyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Volkswagen Yeni Logosunu Tanıttı

Volkswagen Logosunu Değiştirdi

Alman otomobil devi Volkswagen yeni logosunu tanıttı. Bir süre önce kamuoyuna yansıyan yeni logoya bugün resmen geçiş yapıldı. Zira Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan araçlarda yeni logonun kullanıldığı görüldü.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

AskWitty 1,5 Milyon Pound Değerleme

AskWitty 1,5 Milyon Değerlemeyle Yatırım Aldı

Haftanın Teknoloji Haberleri ile ilgili gelişmeleri aktarmayı sürdürüyoruz. Yaklaşık 2 hafta önce, yerli sosyal ağ AskWitty’nin İngiltere’den 150 bin pound yatırım aldığını duyurmuştuk. Şirket yetkilileriyle yaptığımız görüşmenin ardından öğrendiğimiz bilgiye göre AskWitty 1.5 milyon pound değerlemeyle yatırım almış.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi 2020

Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi Açıklandı

Dünyadaki yüksek öğrenim kurumlarıyla alakalı araştırmalar yapan İngiliz menşeili Times Higher Education (THE) dergisi tarafından “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi (2020)” adlı bir liste hazırlandı. 92 ülkeden 1400 üniversite baz alınarak hazırlanan “Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi (2020)” adlı listede Türkiye’den 2 üniversite yer aldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Google Arama Sonuçlarında Özel Haberler

Google Özgün İçerikleri Öne Çıkaracak

Teknoloji devi Google, yeni algoritmasıyla önemli bir değişikliğe gitti. Bundan böyle Google arama sonuçlarında özel haberler ve özgün içerikler öncelikli olacak. İçerik üreticileri ve mecralar için hayati önem taşıyan bu değişikliğe dair detayları sizler için yazdık.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Devlete En Borçlu Şirketler

Devlete En Borçlu Şirketler Açıklandı 

“Haftanın Teknoloji Haberleri”nin son içeriğiyle karşınızdayız. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından devlete en borçlu şirketler açıklandı. Yasal süresi dolmasına rağmen devlete 1 milyon TL üzeri vergi borcu olan toplam şirket sayısının 47 bin 32 olduğu öğrenildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül  (2019) ayının ikinci haftasını da (8 – 14 Eylül 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 2. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri  (15 – 21 Eylül 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.