Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ocak ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2020)

Ocak ayının dördüncü ve son haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ocak’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2020)”

22 – 31 Ocak 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (22 – 31 Ocak 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Jeff Bezos’un Telefonu Hacklendi
 • Nimo TV, Gaming İstanbul ile Türkiye’ye Giriş Yapıyor
 • Xiaomi, Corona Virüsü Sebebiyle Çin’deki Mağazalarını Kapattı
 • Apple Türkiye’de Üçüncü Mağazasını Açıyor
 • Snapchat CEO’su TikTok’un Instagram’ı Geride Bırakacağını Düşünüyor
 • Google CEO’su Yapay Zekanın Tehlikeleri Hakkında Uyarıyor
 • Glovo Türkiye’den Çekilme Kararı Aldı
 • Branding Türkiye’den Günün Gündemi
 • İhtiyaç Haritası Elazığ Depremi Sonrası Duyuru Yaptı
 • Güvendeyim Uygulaması Nedir? Nasıl Kullanılır?
 • Spotify’a Storyline (Hikayeler) Özelliği
 • Shutterstock 2020 Trendlerini Açıkladı
 • İstanbul Kayaşehir Spor Kulübü Dijital Markalaşma Eğitimi Aldı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ocak 2020) - Jeff Bezos Hacklendi

Jeff Bezos’un Telefonu Hacklendi

2018 yılında Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın gönderdiği WhatsApp mesajıyla hacklendiği iddia edilen Amazon CEO’su Jeff Bezos’un yaşadığı siber saldırı olayında yeni gelişmeler var. Buna göre yaşanan olayın Facebook ya da Whatsapp ile ilgili olmadığı, olayda sorumlu tarafın Apple olduğu iddia edildi. Bu iddiayı ortaya atan Facebook Başkan Yardımcısı Nicola Mendelsohn’un söylediklerine göre, dünyanın en zengin insanı olan Jeff Bezos’un telefonun haklenmesinin ana sebebi Apple. Mendelsohn, Jeff Bezos’un uğradığı siber saldırının asıl kaynağının iOS işletim sistemini olduğunu söyledi.

Nimo Tv Türkiye Pazarında

Nimo TV, Gaming İstanbul ile Türkiye’ye Giriş Yapıyor

Çinli oyun yayın platformu Nimo TV, Türkiye pazarına giriş yapmaya hazırlanıyor. Dünyada 10 milyondan fazla kullanıcısı olan oyun yayın platformu Nimo TV, Gaming İstanbul’da ilk kez yer alacak. Bu arada Gaming İstanbul’da Nimo TV’nin oluşturduğu 8 PUBG Mobile takımı ve 8 Mobile Legends takımı turnuvalarda yarışacak. Yarışlar Numi TV’de canlı olarak yayınlanacak.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ocak 2020) - Xiaomi Korona Virüs

Xiaomi, Corona Virüsü Sebebiyle Çin’deki Mağazalarını Kapattı

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve dünyayı sarsan Korona Virüsü’nün çok hızlı bir şekilde yayılması ve yüzlerce kişinin salgın nedeniyle ölmesi bazı Çinli şirketleri önlem almaya itti. Bu şirketler arasında Xiaomi ve Huawei gibi markalar da var. Örneğin Huawei’de gerçekleştirmeyi planladığı geliştirici konferansı HDC Cloud 2020’nin ertelendiği duyuruldu. Xiaomi ise mağazalarını 2 Şubat 2020 tarihine kadar kapalı tutacağını açıkladı.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ocak 2020) - Yeni Apple Store

Apple Türkiye’de Üçüncü Mağazasını Açıyor

Teknoloji devi Apple, Türkiye’deki en büyük mağazasını açıyor. Mağazanın lokasyonunun Caddebostan olacağı ve yıl içinde açılacağı söyleniyor. Apple’ın Türkiye’de Akasya Avm ile Zorlu Center Avm’de olmak üzere 2 mağazası bulunuyor. Şirket şimdi de Caddebostan’da yeni bir mağaza açacak. Mağazanın üçüncü nesil bir konsepte sahip olacağı ve Apple’ın patentli camlarının kullanılacağı söylenenler arasında… Bu arada yeni Apple Store, 4 katlı olacak. Bu yönüyle yeni Caddebostan’da açılacak olan Apple Store, yalnızca Türkiye’nin değil Orta Doğu’nun da en büyük Apple mağazası olacak.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ocak 2020) - TikTok Instagram

Snapchat CEO’su TikTok’un Instagram’ı Geride Bırakacağını Düşünüyor

Son zamanların en popüler sosyal medya platformu TikTok 2019 yılını büyü başarılarla geride bırakmıştı. Uygulamanın böylesine hızlı bir şekilde büyüyor olması diğer sosyal ağların da ilgisini çekiyor. En son Snapchat CEO Spiegel, TikTok’un dünyanın en büyük üçüncü sosyal medya uygulaması Instagram’ı geçeceğini ifade ederek TikTok’a dikkat çekti. Spiegel ayrıca TikTok uygulamasını çok sevdiğini de açıklamalarına ekledi.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Ocak 2020) - Sundar Pichai

Google CEO’su Yapay Zekanın Tehlikeleri Hakkında Uyarıyor

Yapay zeka ve bu odakta geliştirilen teknolojiler konusunda bazı kişilerde çeşitli endişeler oluşuyor. Bu endişeyi yaşayanlardan biri de ilginçtir ki Google CEO’su Sundar Pichai. Hatta Pichai, yapay zeka kullanımı konusunda yasal düzenlemeler getirilmesi gerektiğiyle ilgili geçtiğimiz günlerde bir takım uyarılarda bulundu. Yapay zekanın yasalarla kontrol edilmesinin önemini vurgulayan Pichai konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Yapay zekanın faydaları ve zararları dengelenirken, güvenlik ve adalet de unutulmamalı.” ifadelerini kullandı.

Glovo Türkiyeden Çekilme Kararı

Glovo Türkiye’den Çekilme Kararı Aldı

Glovo, faaliyet gösterdiği 4 ülkede operasyonlarını durdurarak pazardan çıkma kararı aldığını açıkladı. Bu ülkeler arasında Türkiye de bulunuyor. Ancak İspanya menşeli şirketin pazarı terk ettiği tek ülke Türkiye değil. Şirket aynı zamanda Mısır, Uruguay ve Porto Riko pazarlarından da çıktığını açıkladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Günün Gündemi

Branding Türkiye’den Günün Gündemi

Dijital dünyanın marka mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye, sosyal medya özelinde günü özetleyen yeni bir içerik stratejisiyle takipçilerinin karşısında! ” #GününGündemi” adını taşıyan bu paylaşımlar ilgili güne dair en önemli gelişmenin özet halinde paylaşılmasını kapsıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İhtiyaç Haritası Elazığ

İhtiyaç Haritası Elazığ Depremi Sonrası Duyuru Yaptı

24 Ocak tarihinde akşam saatlerinde Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Malatya başta olmak üzere çevre illerde de şiddetli bir şekilde hissedilen depremin ardından tüm Türkiye o bölgeye odaklandı. İhtiyaç Haritası da Elazığ depremi sonrası oluşan ihtiyaçlar için bir duyuru yayınladı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Güvendeyim Uygulaması

Branding Türkiye Öneriyor: Güvendeyim Uygulaması 

Teknoloji Haberleri’ne uygulama önerisiyle devam ediyoruz. Branding Türkiye Öneriyor konseptiyle hazırlanarak Uygulama Önerileri kategorisinde yer alan içeriklerde bu hafta Güvendeyim uygulaması var. AKUT tarafından geliştirilen Güvendeyim uygulaması, deprem başta olmak üzere tüm doğal afetlerde kullanılmak üzere tasarlandı. Bu uygulama sayesinde afete maruz kalmış kişiler, yakınlarına, güvende olduğunu belirten bir mesaj iletebiliyorlar.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Spotifya Storyline (Hikayeler)

Spotify’a Storyline (Hikayeler) Özelliği

Teknoloji Haberleri’ne dijital platformlarla devam ediyoruz. Spotify’a Storyline yani hikayeler özelliği geliyor. Böylece hikayeler özelliğinin yer almadığı nadir uygulamalardan biri olan Spotify’da da artık story izlemek mümkün olacak. Peki nedir bu Storyline özelliği?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Shutterstock 2020 Trendleri

Shutterstock 2020 Trendlerini Açıkladı

Teknoloji Haberleri’ne yılın trendleriyle devam ediyoruz. 2019’un son haftalarında başlayan “2020 Trendleri” furyası devam ediyor. Her firma kendi ürün ve hizmetlerini kapsayan konulara dair “yılın enleri”ni açıklıyor. En son Shutterstock bu kervana katıldı. Shutterstock 2020 trendlerini geçtiğimiz günlerde kamuoyuyla paylaştı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İstanbul Kayaşehir Spor Kulübü

İstanbul Kayaşehir Spor Kulübü Dijital Markalaşma Eğitimi Aldı

Teknoloji Haberleri’ni bizden bir haberle tamamlıyoruz. İstanbul Kayaşehir Spor Kulübü, Mürsel Ferhat Sağlam’ın eğitmenliğinde, “Dijital Markalaşma Ve Sosyal Medya Eğitimi” aldı. Kulüp merkezinde gerçekleşen eğitimin ilk haftasında kavramsal farkındalık sağlandı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Ocak 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ocak (2020) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 31 Ocak 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ocak’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ocak 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.