Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2020)

Mart ayının dördüncü haftasını bitirdik. Bu hafta da yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir ifadeyle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2020)”

22 – 31 Mart 2020 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (22 – 31 Mart 2020) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Boeing Koronavirüs Sebebiyle Üretimi Durdurdu
 • Instagram Koronavirüs ile İlgili İçerikleri Kaldırdı ,
 • Samsung Mobil İşlemci Pazarında 3. Sıraya Yükseldi
 • Microsoft Hisse Değeri 1 Trilyon Doları Aştı
 • Onedio’dan Sözlük Benzeri İçerik Platformu: DİO
 • Online Hackathon Coronathon Türkiye’yi Kazananlar
 • Apple iPhone Üretimini Durdurdu
 • TikTok Dünya Sağlık Örgütü’ne 10 Milyon Dolar Bağışladı
 • Branding Türkiye Appdater Uygulamasında
 • Total Ve M Oil, OYAK Tarafından Satın Alındı
 • Dijital Markalaşma Kitabı Çıktı!
 • TÜBİTAK Korona Virüs Portalı Açıldı
 • Dijital Markalaşma Eğitimi’ne Korona Virüs Tedbiri
 • Dijital Markalaşma Sohbetleri Spotify’da Başlıyor
 • Kiğılı İnternetten Bakliyat Ve Makarna Satmaya Başladı

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Mart 2020) - Koronavirüs Boeing

Boeing Koronavirüs Salgını Sebebiyle Üretimi Durdurdu

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne Korona Virüs’ün piyasadaki etkileriyle başlıyoruz. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok firma bir takım önlemler almaya mecbur kaldı. Bunlardan biri de ABD’li uçak üretici şirketi Boeing oldu. Bilindiği üzere Koronavirüs vakasının en fazla olduğu ülkelerden biri de ABD. Acil durum ilan edilen eyaletlerden olan Washington’da üretim merkezi bulunan Boeing, üretime ara verdiğini duyurdu. Boeing, yaptığı açıklama ile çalışanlarının ve halk sağlığını düşündüklerini ve tesiste temizlik faaliyetlerinin yapılacağını belirtti. Ayrıca şirket; bu durumdan etkilenen müşteriler, tedarikçiler ve paydaşlarla iletişim halinde olduklarını da belirtti.

Bu Uygulama Yüzünden Instagram

Instagram Koronavirüs ile İlgili İçerikleri Kaldırdı

Instagram, yeni tip Koronavirüs’e yönelik yanlış bilgilendirme olmaması için bir takım önlemler aldı. Buna göre Instagram, Koronavirüs ile ilgili filtreleri yasaklayıp, bunlara ulaşılamayacağını duyurdu. Bununla beraber şirket, kaldırılan filtrelerin yerine yenilerinin geleceğini duyurdu.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Mart 2020) - Samsung Mobil İşlemci

Samsung Mobil İşlemci Pazarında 3. Sıraya Yükseldi

Akıllı cep telefonları, televizyon ve ev aletleri ile pazardaki büyümesini sürdüren teknoloji devi Samsung, elektronik bileşenler de üretiyor. Ekran panelleri, bellek yongaları, kamera sensörleri ve mobil işlemciler üreten şirket, bu pazarda Apple’ı geride bırakmayı başardı. Mobil işlemci pazarındaki payı %14,1’e yükselen Samsung’un ürettiği mobil işlemciler başka markalara ait akıllı telefonlarda da kullanılıyor. Bu arada Apple’ın mobil işlemci pazarındaki payı %13.1

Microsoft ABD Ordusuyla Anlaştı

Microsoft Hisse Değeri 1 Trilyon Doları Aştı

Teknoloji devi Microsoft, hisse değerini 1 trilyon dolara çıkararak rakiplerini geride bıraktı. Daha önceden 1 trilyon dolara ulaşan ilk şirket olarak Apple’ı size duyurmuştuk. Şimdi de Microsoft, Apple’ın yerini alarak birinci oldu. Bilindiği üzere dünyada 3 şirket hisse değerini 1 trilyon dolara çıkarabildi. Bunlar Amazon, Apple ve Microsoft.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Mart 2020) - Dio Sözlük

Onedio’dan Sözlük Benzeri İçerik Platformu: DİO

Online içerik platformu Onedio, sözlük benzeri platformu ile okuyucuların karşısına çıktı. Şirket daha önce Dio adlı platform üzerine çalıştıklarını duyurmuştu. Beta versiyonunu paylaşan Onedio, Dio ile kullanıcıların istedikleri konuda yorum yapıp, içerik üretebilecekleri haberini paylaştı. Dio ile insanların konular hakkında başlık açarak, sosyalleşme imkanı sağlanması amaçlanıyor. Ayrıca kullanıcılar Dio’da görüntü ve videolar da ekleyebilecek. Bununla birlikte Dio’da kullanıcılar direkt mesaj özelliğini de kullanabilecek. Bakalım bu yoğun gündemde Dio, kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacak.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Mart 2020) - Coronathon Türkiye

Online Hackathon Coronathon Türkiye’yi Kazananlar

Haftanın Teknoloji Haberleri’ne anlamlı bir yarışmanın neticesiyle ilgili detaylarla devam ediyoruz. Koronavirüs ile toplumda yaşanan problemlere çözümleri bir araya getirmeye çalışan birey ve takımları birleştiren, online hackathon Coronathon Türkiye’nin kazanan projeleri açıklandı. Bu arada online hackathon Coronathon Türkiye yarışına 1500’den fazla kişi ve 150 civarında proje katıldı. Yarışma sonunda birinciye 20 bin TL ödül verilirken. Diğer projelere 10 biner lira ödül verildi. Yarışmada birinci olan proje, Medibook oldu. Diğer projeler ise şöyle sıralanıyor; Biotel, Studio Canlı, Expona, Bircan, CoroWarner, Güvende Kal, CoronApp, Neoanka, Fact Checker, Kolkola.

Apple Hisse Değeri Arttı

Apple iPhone Üretimini Durdurdu

Koronavirüs Apple’ı da vurdu. Dünyayı saran salgın teknoloji şiketi Apple’ın da üretimlerini durdurmasına neden oldu. Apple, Çin’de düzelmeye başlayan hayatın ardından 42 mağazasını yeniden açtı. Ancak bu süreçte Hindistan’da sokağa çıkma yasağı kararının alınması nedeniyle şirket üretimi durdurmak zorunda kaldı. Bu arada üretimini durduran şirket yalnızca Apple değil. Apple’a yakın tesislerde üretim yapan Xiaomi de üretimini durduran teknoloji şirketleri arasında yer alıyor.

TikTok İndirme Sayısı

TikTok Dünya Sağlık Örgütü’ne 10 Milyon Dolar Bağışladı

Dünyaca ünlü platform TikTok, Dünya Sağlık Örgütü’ne koronavirüs ile mücadele kapsamında 10 milyon dolarlık bağışta bulundu. TikTok’un 10 milyon dolar bağış yapması ile sağlık çalışanlarına gerekli ekipman sağlanacağı belirtildi. Bu arada WHO’ya şu ana kadar; Facebook 100 milyon dolar, FIFA 10 milyon dolar bağışta bulundu. WHO’ya bağış yapan şirketler arasında Google da yer alıyor.

Branding Türkiye Appdater

Branding Türkiye Appdater Uygulamasında

Teknoloji Haberleri’ne bizden bir gelişmeyle devam ediyoruz. Bütünleşik pazarlama ve iş – ekonomi mecrası Branding Türkiye Appdater haber okuma uygulamasında! Kendi kategorisinde popüler ve tercih edilen bir uygulama olan Appdater aracılığıyla Branding Türkiye’deki gündemi mobil cihazınızdan anlık olarak takip edebilirsiniz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Total Ve M Oil

Total Ve M Oil, OYAK Tarafından Satın Alındı

Demirören Holding’e bağlı akaryakıt dağıtım şirketlerinden olan Total ve M Oil, OYAK tarafından satın alındı. Güzel Enerji (TOTAL Oil Türkiye) ve M Oil’i Demirören Holding’den devralmak isteyen OYAK, geçtiğimiz günlerde Rekabet Kurulu’na başvuruda bulundu. Milangaz içinse OYAK ve Demirören Holding arasındaki görüşmelerin devam ettiği bildirildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dijital Markalaşma Kitabı

Dijital Markalaşma Kitabı Çıktı!

Teknoloji Haberleri’ne kitap duyurusuyla devam ediyoruz. Dijital Markalaşma kitabı çıktı! Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kaleme alınan Dijital Markalaşma, Branding Türkiye Yayınları ve Dikeyeksen Yayıncılık ortak yayını olarak raflardaki yerini aldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Korona Virüs Portalı

TÜBİTAK Korona Virüs Portalı Açıldı

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 olarak adlandırılan küresel salgına dair Türkiye ve dünyadaki mevcut durumu gösteren TÜBİTAK Korona Virüs Portalı açıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dijital Markalaşma Eğitimi'ne Korona Virüs Arası

Dijital Markalaşma Eğitimi’ne Korona Virüs Tedbiri

Geçtiğimiz günlerde “DME Blog”dan yapılan açıklamaya göre bu sene 3.’sü gerçekleştirilecek olan Dijital Markalaşma Eğitimi I DME, Eylül 2020’ye ertelendi. Diğer bir ifadeyle Dijital Markalaşma Eğitimi’ne Korona Virüs tedbiri geldi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Dijital Markalaşma Sohbetleri

Dijital Markalaşma Sohbetleri Spotify’da Başlıyor

Sesli içerik, müzik ve podcast odaklı bir mecra olan Spotify’da Mürsel Ferhat Sağlam İle Dijital Markalaşma Sohbetleri başlıyor. Podcast serisiyle aynı adı taşıyan kanalda Mürsel Ferhat Sağlam tarafından “Dijital Markalaşma” kavramına dair detaylı bir bilgi ve tecrübe aktarımı gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Kiğılı İnternetten Bakliyat Ve Makarna

Kiğılı Bakliyat Ve Makarna Satmaya Başladı

Erkek hazır giyim markası Kiğılı Market – Ev kategorisi açarak internetten bakliyat ve makarna satmaya başladı. Gerçekten de durumu teyit etmek adına hemen Kiğılı’nın web sitesine baktık. Çünkü bunun gerçek olabileceğine pek ihtimal vermemiştik. Ve yalnız değildik. Çünkü sosyal medyada ve Ekşi Sözlük gibi mecralarda da herkes bunun bir şaka olabileceğini konuşuyordu. Ama gerçekti…

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2020) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2020) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 31 Mart 2020) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2020’deki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.