haftanin-teknoloji-haberleri-22-31-mart-2019

Mart (2019) ayının son haftasından (22 – 31 Mart 2019) herkese merhaba. Haftanın Teknoloji Haberleri köşemizde bu hafta da yine ilgiyle okuyacağınız birbirinden önemli haberler var.

Mart’ın son haftasında da (22 – 31 Mart 2019) yine birbirinden önemli teknolojik ve dijital gelişme oldu. Bu gelişmeler arasında en önemlilerini sizler için derledik. 

22 – 31 Mart 2019 Teknoloji Gündemi

Mart ayının son haftasında öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlere Nokia’nın Çin’e veri gönderdiği bilgisiyle başladık. Ardından WhatsApp Business’ın iPhone’lara gelmesiyle ilgili haberi okuyacaksınız. Google’a AB tarafından verilen ceza, Instagram’ın online alışverişlere yeni özellik getirmesi, Yandex ve Hyundai ortaklığı haberleri de bu haftanın ilgi çeken içerikleri arasında yer alıyor.

Disney’in Fox’u satın alması, yerli üretim akıllı telefon Reeder P13 Lite’in satışa sunulması, Netflix’in 2. interaktif dizisi, Facebook’un 1.5 milyon videoyu silmesi bu haftanın en çok konuşulanlarıydı. O yüzden biz de köşemizde bu haberlere yer verdik.

Son olarak Uber’in Careem’i satın alması haberi ile “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşemizi sonlandırdık. Ancak öncesinde Branding Türkiye‘nin medya sponsoru olduğu “E-Ticarette Dijital Markalaşma Etkinliği”ne dair haberi okuyacaksınız.

Bu detayları verdiğimize göre, daha fazla vakit kaybetmeden artık burada manşet olarak verdiğimiz haberlerin detayına inebiliriz.

(22 - 31 Mart 2019Nokia Çin’e Veri Gönderiyor

Son günlerde internet dünyası Nokia ile ilgili büyük bir iddia nedeniyle çalkalanıyor. Bazı Nokia modellerinin Çin’e kullanıcı bilgilerini aktardığı konuşuluyor. İddiaya göre Nokia, kullanıcıların bilgilerini izinsiz olarak Çin’e göndermiş.

Nokia 7 Plus telefon modeline sahip kullanıcıların, verilerinin paylaşıldığı bilgisi Norveç’teki bir haber kaynağı tarafından ortaya atıldı. Bu model telefona sahip kullanıcıların; telefonu her açtıklarında, GPS koordinatları, SIM kart numarası ve cihaz seri numarası bilgileri direkt Çin’e aktarılıyor.

Veriler Çin’e ait China Telecom’un yönettiği vnet.cn sitesine gidiyor. Yaşanan bu kriz sonrasında Nokia telefon modellerine bir güncelleme getirip, hatayı kullanıcılar lehine sonuçlandırdı. Ancak izinsiz veri aktarımı skandalı nedeniyle Nokia bir süre daha eleştirilerin hedefinde olacaktır.

E-Ticarette Dijital Markalaşma EtkinliğiE-Ticarette Dijital Markalaşma Etkinliği

Ayla Şimşek Akademi tarafından 4 Nisan 2019’da gerçekleştirilecek olan E-Ticarette Dijital Markalaşma Etkinliği‘nin medya sponsoru Branding Türkiye oldu. Etkinlikte Pictus Digital Kurucusu Asil Terzi ile D-Branded Sosyal Medya Yöneticisi Damla Aydın konuşma yapacak. Etkinliğe katılmak için buraya tıklayın

WhatsApp Business iPhone’a Geliyor

WhatsApp‘ın işletmelere sunduğu WhatsApp Business, nihayet iOS işletim sistemine geliyor. WhatsApp’ın küçük işletmeler için sunduğu Business sürümü Android cihazlar için 2018’de aktif edilmişti. WhatsApp Business, asıl uygulamaya benzer yapıda olsa da küçük işletmecilere kolaylık sağlamak adına çeşitli ek özelliklere sahip.

WhatsApp Business kullanabilmek için öncelikle işletme sahiplerinin işletme profili belirlemesi gerekiyor. Ardından e-posta ve web site bilgileri hazırlanıyor.

Avrupa BirliğiAB’den Google’a 1.49 Milyar Euro Ceza

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, Google’a 1,49 milyar dolar ceza kesti. AB Rekabet Komisyonu, Google’ın rekabet kurallarını ihlal ettiğine yönelik karara varıp dünya devi şirkete ağır bir ceza verdi.

AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Avrupa Birliği’nin, Google’a kestiği cezaya ilişkin bir açıklama yaptı. Buna göre Google’ın üçüncü parti internet siteleriyle yaptığı sözleşmelerde kısıtlayıcı maddelere yer verdiği ve rakiplerinin bu internet sitelerine reklam vermelerini engellediği ifade edildi.

Instagram’a Online Alışveriş Özelliği: Instagram Checkout

Instagram’a online alışveriş özelliği geldi. Kullanıcılar artık Instagram üzerinden direkt alışveriş yapabilecek. Instagram bu yeni özelliğin ismini Instagram Checkout olarak adlandırdı.

Şimdilik yalnızca ABD’de kullanıma sürülecek Instagram Checkout, gelecek zamanlarda diğer bölgelerde de kullanıma sunulacak. Instagram’ın gün geçtikçe e-ticaret dinamiklerini değiştirmeyi sürdürmesi sektörün geleceği açısından önemli detaylar barındırıyor.

Yandex İle Hyundai İş Birliği Yaptı

Yandex ve Hyundai otonom araç projesi için bir araya geliyor. Otonom araç teknolojisi kapsamında anlaşma imzalayan Yandex ve Hyundai, güçlerini birleştirdi.

Donanım ve yazılım konusunda güçlü alt yapıya sahip olan bu iki marka, otonom araç için ortak çalışmalara başlıyor. Aracın iç dizaynı ve sürüş teknikleri konusunda da birlikte hareket edecek olan şirketlerin mühendisleri çalışmalara vakit kaybetmeden başladı. Aracın tamamıyla sürücüsüz olması hedeflenirken Yandex ile Hyundai’n iş birliği yapması pazardaki dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

DisneyDisney, 21st Century Fox’u Satın Aldı

The Walt Disney Company’nin 21st Century Fox’u satın alma süreci 1 yıldır devam ediyordu. Gerçekleşen bu süreç 71 milyar dolar ile tamamlandı.

Disney’in Fox’u 71 milyar dolara satın alması son zamanlardaki en büyük işlem olarak görülüyor. Disney’in CEO’su ise konuyla ilgili; “Bu, şirketimiz ve ortaklarımız için uzun vadede hatırı sayılır bir değer yaratacak olağanüstü ve tarihi bir an. Disney ile 21st Century Fox’un zengin yaratıcı içeriğini ve rüştünü ispat etmiş yeteneğini birleştirince ortaya son derece hareketli ve dönüşüme açık bir döneme liderlik etmek için iyi konumlanmış öncü bir küresel eğlence şirketi çıkıyor.” dedi.

Yerli Üretim Akıllı Telefon Reeder P13 Satışta

Yerli üretim akıllı telefon Reeder P13 Lite’nin satışa sunulma aşaması başladı. Samsun’da açılan Reeder’in telefon fabrikası Türk teknoloji dünyası için önemli bir adım olarak yorumlandı.

İlk yerli akıllı telefon olan Reeder P13 Lite pazarda kendini nasıl konumlandıracak merak konusu. Telefon 5.7 inç özelliğini taşıyor. Ayrıca bu telefon, Android 8.1 OreoGo Edition işletim sistemine, 1 GB RAM ve 16 GB depolama alanına sahip.

Reeder P13 Lite Vatan Bilgisayar mağazalarında şu an 999 TL fiyat etiketi ile kullanıcılara sunuluyor. Henüz cihazı inceleme fırsatımız olmadı ancak yerli üretimi desteklediğimizi belirterek hayırlı olsun diyelim.

Netflix’den Yeni İnteraktif Dizi: You vs Wild

Netflix geçtiğimiz aylarda ilk interaktif diziyi platformda yayınlamıştı. Oldukça ilgi toplayan interaktif dizi Bandersnatch’in ardından Netflix, ikinci bir interaktif diziyi daha ortaya çıkardı.

İnteraktif dizi You vs Wild, 10 Nisan’da yayına girecek. Dizi Bear Grylls’in maceralarını kullanıcıların da dâhil olması süreciyle devam edecek. Dizi toplamda 8 bölümden oluşuyor.

22 - 31 Mart 2019Facebook, Yeni Zelanda Saldırısı İçin 1.5 Milyon Video Sildi

Facebook, geçtiğimiz hafta yaşanan Yeni Zelanda saldırısı ile ilgili 1.5 milyon videoyu sildiğini açıkladı. Şirket, saldırıyı Facebook’tan canlı yayın olarak yayınlayan saldırganın videosu ve ardından oluşan türev videoların engellendiğini duyurdu.

Facebook, yaşanan saldırının ardından hızlı bir aksiyon alıp, krizin büyümesini engellemeye çalıştı ve birçok videoyu sildi. Ayrıca Youtube da tıpkı Facebook gibi binlerce videoyu yayından kaldırdı.

Saldırının Facebook’ta yayınlanması, yeni medyanın insan üzerindeki etkilerini sorgulattı. Buna ek olarak Facebook’un yapay zekâsının saldırının canlı olarak yayınlanmasına nasıl izin verdiğiyse hala merak konusu.

22 - 31 Mart 2019Uber, Rakibi Careem’i Satın Alıyor

Uber, en büyük rakibi olan Dubai merkezli Careem’i satın alıyor. Uber, Careem’i 3. 1 milyar dolara satın alacak. Uber, 1.4 milyar nakit ve 1.7 milyon doları dönüştürebilir tahvil şeklinde Careem’i bünyesine katacak.

Uber, Careem ile değerini daha da büyütmeyi hedefliyor. Careem’in 1 milyonu aşkın sürücüsü bulunuyor. Ayrıca 30 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. Bu yönüyle Uber’in stratejik bir satın alma gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2019)’ın son haftasını (22 – 31 Mart 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart ayının son haftası (22- 31 Mart 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir