Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mart (2019) ayının dördüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2019)

Mart ayının dördüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mart’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2019)”

22 – 31 Mart 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Mart ayının dördüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Nokia, E-Ticarette Dijital Markalaşma Etkinliği, Whatsapp Business, Google, Instagram, Yandex, Hyundai, Disney, Fox, Reeder, Netflix, Facebook, Uber ve Careem ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Nokia Gizlilik İhlali

Nokia Çin’e Veri Gönderiyor

Bazı Nokia modellerinin Çin’e kullanıcı bilgilerini aktardığı iddia edildi. Nokia 7 Plus’a sahip kullanıcıların verilerinin paylaşıldığı bilgisi Norveç’teki bir haber kaynağı tarafından ortaya atıldı. Bu model telefona sahip kullanıcıların; telefonu her açtıklarında, GPS koordinatları, SIM kart numarası ve cihaz seri numarası bilgileri Çin’e aktarılıyor. Daha doğrusu bu veriler Çin’e ait China Telecom’un yönettiği vnet.cn sitesine gidiyor. Yaşanan bu kriz sonrasında Nokia telefon modellerine bir güncelleme getirip, hatayı kullanıcılar lehine sonuçlandırdı.

E-Ticarette Dijital Markalaşma Etkinliği

E-Ticarette Dijital Markalaşma Etkinliği

Ayla Şimşek Akademi tarafından 4 Nisan 2019’da gerçekleştirilecek olan E-Ticarette Dijital Markalaşma Etkinliği‘nin medya sponsoru Branding Türkiye oldu. Etkinlikte Pictus Digital Kurucusu Asil Terzi ile D-Branded Sosyal Medya Yöneticisi Damla Aydın konuşma yapacak. Etkinliğe katılmak için buraya tıklayın.

Whatsapp Business iOS

WhatsApp Business iPhone’a Geliyor

WhatsApp‘ın işletmelere sunduğu WhatsApp Business, nihayet iOS işletim sistemine geliyor. Uygulama, Android cihazlar için 2018’de aktif edilmişti. iOS’a ise daha yeni geldi. Bu arada WhatsApp Business kullanabilmek için öncelikle işletme sahiplerinin işletme profili belirlemesi gerekiyor.

Avrupa Birliği

AB’den Google’a 1.49 Milyar Euro Ceza

Avrupa Birliği Rekabet Komisyonu, Amerikalı teknoloji firması Google’a 1,49 milyar dolar ceza kesti. AB Komisyonu Rekabetten Sorumlu Üyesi Margrethe Vestager, Avrupa Birliği’nin, Google’a kestiği cezaya ilişkin bir açıklama yaptı. Cezanın gerekçesi olarak; Google’ın üçüncü parti internet siteleriyle yaptığı sözleşmelerde kısıtlayıcı maddelere yer vermesi gösterildi. Buna göre Google; rakiplerinin bu internet sitelerine reklam vermesini engelliyordu.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Mart 2019 - Instagram Checkout

Instagram’a Online Alışveriş Özelliği: Instagram Checkout

Instagram’a online alışveriş özelliği geldi. Buna göre kullanıcılar artık Instagram üzerinden direkt alışveriş yapabilecek. Instagram bu yeni özelliğe Instagram Checkout adını verdi. Şimdilik yalnızca ABD’de kullanıma sunulacak olan Instagram Checkout, gelecek zamanlarda diğer bölgelerde de aktif edilecek.

Yandex Hyundai Anlaşma Yaptı

Yandex İle Hyundai İş Birliği Yaptı

Otonom araç teknolojisi kapsamında anlaşma imzalayan Yandex ve Hyundai, güçlerini birleştirdi. Donanım, teknoloji ve yazılım konusunda güçlü alt yapıya sahip olan bu iki marka, otonom araç için ortak çalışacak. Aracın iç dizaynı ve sürüş teknikleri konusunda da birlikte hareket edecek olan şirketlerin mühendisleri çalışmalara başladı bile… Aracın tamamıyla sürücüsüz olması hedeflenirken Yandex ile Hyundai’n iş birliği yapması pazardaki dengeleri değiştirecek gibi görünüyor.

Disney

Disney, 21st Century Fox’u Satın Aldı

Teknoloji Haberleri’ne çok önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. The Walt Disney Company’nin 21st Century Fox’u satın alma süreci 1 yıldır devam ediyordu. Bir süredir devam eden satın alma süreci nihayet sonuçlandı. Böylece Disney, 71 Milyar Dolar karşılığında Fox’u satın aldı.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Mart 2019 - Reeder

Yerli Üretim Akıllı Telefon Reeder P13 Satışta

Yerli üretim akıllı telefon Reeder P13 Lite, satışa sunuldu. Samsun’da açılan yerli teknoloji firması Reeder’in telefon fabrikası Türk teknoloji dünyası için önemli bir adım olarak yorumlandı. İlk yerli akıllı telefon olan Reeder P13 Lite pazarda kendini nasıl konumlandıracak merak konusu. Bu arada telefon 5.7 inç. Ayrıca bu telefon, Android 8.1 OreoGo Edition işletim sistemine, 1 GB RAM ve 16 GB depolama alanına sahip. Reeder P13 Lite Vatan Bilgisayar’da şu an 999 TL fiyat etiketi ile kullanıcılara sunuluyor. Henüz cihazı inceleme fırsatımız olmadı ancak yerli üretimi desteklediğimizi belirterek hayırlı olsun diyelim.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Mart 2019 - You vs Wild

Netflix’den Yeni İnteraktif Dizi: You vs Wild

Teknoloji Haberleri’ne Netflix dizileriyle ilgili detaylarla devam ediyoruz. Netflix geçtiğimiz aylarda ilk interaktif diziyi platformda yayınlamıştı. Oldukça ilgi toplayan interaktif dizi Bandersnatch’in ardından Netflix, ikinci bir interaktif diziyi daha ortaya çıkardı. İnteraktif dizi You vs Wild, 10 Nisan’da yayına girecek. Dizi Bear Grylls’in maceralarını kullanıcıların da dâhil olması süreciyle devam edecek. Dizi toplamda 8 bölümden oluşuyor.

Facebook 1,5 Milyon Video Sildi

Facebook, 1.5 Milyon Video Sildi

Facebook, geçtiğimiz hafta yaşanan Yeni Zelanda saldırısı ile ilgili 1.5 milyon videoyu sildiğini açıkladı. Şirket, saldırıyı Facebook’tan canlı yayın olarak yayınlayan saldırganın videosu ve ardından oluşan türev videoların engellendiğini duyurdu.

Teknoloji Haberleri 22 - 31 Mart 2019 - Uber - Careem

Uber, Rakibi Careem’i Satın Alıyor

Teknoloji girişimi Uber, en büyük rakibi olan Dubai merkezli Careem’i satın alıyor. Buna göre Uber, 1.4 milyar nakit ve 1.7 milyon doları dönüştürebilir tahvil şeklinde Careem’i bünyesine katacak. Bu arada Careem’in 1 milyonu aşkın sürücüsü bulunuyor. Buna ek olarak uygulama 30 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veriyor. Bu açıdan bakınca Uber’in stratejik bir satın alma gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Mart 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mart (2019) ayının dördüncü ve son haftasını da (22 – 31 Mart 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mart’ın 4. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.