Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Aralık (2019) ayının dördüncü ve son haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2019)

2019’un son ayındayız diye diye nihayet artık 2019’un son haftasına geldik. 🙂 Evet, Aralık’ın dördüncü ve son haftasına geldiğimiz bu günlerde bir yandan da yılı bitirmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu hafta yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Aralık’ın 4. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2019)”

22 – 31 Aralık 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (22 – 31 Aralık 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Türkiye’nin Yerli Otomobil Girişimi TOGG
 • Türkiye’de 2019 Yılında En Çok PUBG Mobile Oynandı
 • Netflix Türkiye’de 2019’da En Çok Neler İzlendi Açıkladı
 • Wikipedia’nın Türkiye’de Erişim Engeli Kaldırılıyor
 • Fizy 2019’da En Çok Dinlenen Müzikler Açıklandı
 • Yemeksepeti 2019 Yemek Trendlerini Açıkladı
 • Ford 2020 Yılı Trend Raporu Açıklandı
 • Branding Türkiye’nin Marka Tescil Sponsoru Üstün Patent Oldu
 • İskenderun XYZ Stratejik Marka Yönetimi Kitabını Öneriyor
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2020 Yılı Zammı Açıklandı
 • 18. Yılın Yıldızları Ödül Töreni 9 Ocak’ta
 • Mürsel Ferhat Sağlam İstanbul Teknik Üniversitesi’nde
 • Yerli E-Posta Servisi: YaaniMail Kullanıma Açıldı
 • EGD Yılbaşı Buluşması (2020) Gerçekleşti
 • Asgari Ücret 2020 İçin Resmen Açıklandı
 • Uyum Anahtarı – İlker CANBULUT
 • Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2019)
 • Branding Türkiye 2019’da Neler Yaptı? (Yılın Özeti)

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Yerli Otomobil Hakkında Her Şey

Türkiye’nin Yerli Otomobil Girişimi TOGG

Türkiye’nin Otomobili (TOGG) 27 Aralık’ta Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde tanıtıldı. Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu, Turkcell, Zorlu ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş’yi oluşturmuştu. TOGG ile amaç; küresel ölçekte dünya markaları ile rekabet edebilecek yerli otomobil üretimi gerçekleştirmekti. Bunun ilk adımı Cumhurbaşkanımızın katılımıyla 27 Aralık 2019’da atıldı ve yerli araba kamuoyuna tanıtıldı. Yerli otomobil tanıtımında hem SUV hem de SEDAN modellerinin gösterimi yapıldı. TOGG’un; doğuştan elektrikli, bağlantılı, otonom ve C segmentinde yer alan otomobil modellerinde, Türk geleneklerinden esintilerin yer aldı. Yerli otomobile dair detaylı içerik için “Yerli Otomobil Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey” başlıklı makaleyi okumanızı öneririz.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Aralık 2019) - 2019'da En Popüler Oyunlar

Türkiye’de 2019 Yılında En Çok PUBG Mobile Oynandı

2019 yılını geride bıraktığımız bu günlerde oldukça popüler olan, “yılın enleri”ni paylaşmayı sürdürüyoruz. Bu defa 2019’da Türkiye’de en çok oynanan oyununu paylaşacağız. Evet, Türkiye’de yıl boyunca en çok Battle Royal türündeki oyunlar oynanırken, bu kategoride ise en çok PUBG Mobile oynandı. Oyun en fazla İstanbul’da oynandı. Bursa ve İzmir şehirlerinde ise League of Legends oynadı. Gaziantep’te Wolfteam popülerken, Ankara’da ise Metin 2 ve Zula oyunları tercih edildi.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Aralık 2019) - Popüler Netflix Yapımları

Netflix Türkiye’de 2019’da En Çok Neler İzlendi Açıkladı

Netflix; Türkiye’de 2019 yılında en çok izlenen dizi, film ve belgeselleri açıkladı. Yıl içinde en çok izlenen dizilerden ilki, yılın son günlerinde yayınlanan Atiye oldu. İkinci dizi La Casa de Papel olurken üçüncü sırada ise The Witcher dizisi yer aldı. Listede Hakan: Muhafız, Stranger Things ve Black Mirror dizileri de yer alıyor. Netflix’in film listesi sıralamasında ise Organize İşler: Sazan Sarmalı ilk sırada yer alırken onun ardından The Irishman ile 6 Underground filmleri geldi. Dördüncü sıradaki Müslüm’ün ardından ise sıralama; Aykut Enişte, Hedefim Sensin, Murder Mystery ve Arif V 216 şeklinde devam etti. Netflix Türkiye’de en çok izlenen belgeseller sıralamasında ise ilk sırada, Gezegenimiz yer alıyor. Onun ardından 2. Dünya Savaşı’nın En Önemli Olayları, The Great Hack ve Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates belgeselleri geldi.

Wikipedia Türkiye'de Yeniden Açılıyor

Wikipedia’nın Türkiye’de Erişim Engeli Kaldırılıyor

Belki de bu haftanın en önemli teknoloji haberi Wikipedia ile ilgili gelişmeydi. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de Wikipedia; “Türkiye’yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması” gerekçesiyle engellenmişti. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla beraber Wikipedia’ya olan erişim engeli yakın bir zamanda kaldırılacak. Zira Anayasa Mahkemesi oy çokluğuyla Türkiye’de Wikipedia’nın erişim engelinin hak ihlali olduğuna karar verdi. Bu karar ile beraber yasağın kaldırılması talep edildi. Karar 6’ya karşı 10 oy ile alındı. Anayasa Mahkemesi’nin kararından sonra Wikipedi’anın kurucusu Jimmy Wales, “Wikipedia’ya tekrar hoşgeldiniz Türkiye” paylaşımında bulundu.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Aralık 2019) - Fizy Popüler Şarkılar

Fizy, 2019’da En Çok Dinlenen Müzikler Açıklandı

Turkcell’in dijital müzik platformu Fizy, 2019 yılına dair verileri açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; yıl boyunca günlük ortalama 7,5 milyon şarkı dinlenmiş. Ayrıca günlük ortalama izlenen video sayısının 400 bin olduğu ifade edildi. Fizy’de 2019 yılı içinden en çok dinlenen müzik türleri rap ve pop olurken uygulama en çok Ankara, İstanbul ve İzmir şehirlerinde kullanıldı.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Aralık 2019) - Yemeksepeti 2019 Trendleri

Yemeksepeti 2019 Yemek Trendlerini Açıklandı

Yemek sipariş uygulaması Yemeksepeti, yılın bitiminin ardından 2019’a dair verileri paylaştı. Buna göre Yemeksepeti, 2019 yılı içinde 3,2 milyon üye kazanıp, toplam kullanıcı sayısını 14 milyon üyeye çıkardı. Yemeksepeti uygulamasına 2019 yılı içinde 19 bin 500 restoran katıldı. Ayrıca İstanbullu bir kullanıcının  1550 adet siparişle, rekor kırması da oldukça şaşırttı. Şaşırtan diğer bir sonuç ise Yemeksepeti uygulamasından tek seferde 4885 TL tutarında yemek siparişi verilmesi oldu. Ayrıca siparişlerin %81’inin mobil uygulamadan verildiği de açıklandı.

Ford 2020 Yılı Trend Raporu

Ford 2020 Yılı Trend Raporu Açıklandı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”nde şimdi de önemli bir rapora geldik. Ford tarafından bu sene 8. kez hazırlanan ve Amerika, Asya, Avrupa ile Orta Doğu’daki 14 ülkeyi kapsayan araştırması yayınlandı. 2020’yi kapsayan ve Ford tarafından hazırlanan “Trend Raporu“, tüketici davranış eğilimler ve dünya genelindeki değişimi tetikleyecek trendler hakkında bilgi edinmeyi sağlıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Marka Tescil Sponsoru Üstün Patent

Branding Türkiye’nin Marka Tescil Sponsoru Üstün Patent Oldu

İş dünyası profesyonelleri tarafından takip edilen bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin “marka tescil sponsoru” Üstün Patent oldu. Kişi ve kurumlara marka tescil – patent odağında danışmanlık ve hizmet veren Üstün Patent ile Branding Türkiye uzun soluklu bir işbirliğine imza attı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İskenderun XYZ Stratejik Marka Yönetimi

İskenderun XYZ Stratejik Marka Yönetimi Kitabını Öneriyor

Dikeyeksen Yayınları etiketiyle yayınlanan Mürsel Ferhat Sağlam’ın, Stratejik Marka Yönetimi kitabı, içerik odaklı lokal bir girişim olan İskenderun XYZ tarafından hazırlanan özel bir içerikle tavsiye edildi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2020 Yılı Zammı

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2020 Yılı Zammı Açıklandı

Yeni yıl yalnızca yeni umutlar, yeni heyecanlar veya yeni hedefler değil aynı zamanda yeni zamlar anlamına geliyor. Özellikle araç sahiplerini ilgilendiren MTV zamları açıklandı. Peki Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 2020 yılı zammı ne kadar?

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (22 - 31 Aralık 2019) - Yılın Yıldızları Ödül Töreni

18. Yılın Yıldızları Ödül Töreni 9 Ocak’ta

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne sponsor olduğumuz bir etkinlikle devam ediyoruz. Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Yıldız İşletme Kulübü, Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden biri olan “Yılın Yıldızları Ödül Töreni”ni gururla sunar. Bu sene 18.’si düzenlenecek olan ödül töreninin tarihi ise 9 Ocak 2020.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Mürsel Ferhat Sağlam İstanbul Teknik Üniversitesi

Mürsel Ferhat Sağlam İstanbul Teknik Üniversitesi’nde

Dijital dünyanın marka mecrası mottosuna sahip Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, Dijital Markalaşma ve Sosyal Medya odağında ve 3F Fenomeni’ni merkeze alarak bir konferans ve söyleşi gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

YaaniMail Kullanıma Açıldı

Yerli E-Posta Servisi: YaaniMail Kullanıma Açıldı

Teknoloji odaklı yerli girişimleri desteklemek amacıyla yayınlarımızda yer veriyoruz. Bu defa Türkiye’nin e-posta platformu YaaniMail ile ilgili bir haber aktaracağız. YaaniMail; kurumsal ve bireysel kullanıma açıldı. Düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtılan YaaniMail, Türkiye’nin ilk yerli e-posta servisi olma özelliği taşıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

EGD Yılbaşı Buluşması (2020)

EGD Yılbaşı Buluşması (2020) Gerçekleşti

Ekonomi Gazeteci Derneği’nin, geleneksel “EGD Yılbaşı Buluşması (2020)” gerçekleşti. 25 Aralık 2019’da Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Dış Ticaret Kompleksi’ndeki etkinlikte meslekte 20 yılını dolduranlar için plaket töreni de düzenlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Asgari Ücret 2020

Asgari Ücret 2020 İçin Resmen Açıklandı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”nde bu defa herkesi ilgilendiren bir haberi aktaracağız. 1 Ocak 2020’den itibaren geçerli olacak asgari ücret ile ilgili muamma ortadan kalktı. Diğer bir ifadeyle yaklaşık 1 aydır devam eden Asgari Ücret Tespit Komisyonu nihayet karara vardı. Buna göre Asgari Ücret 2020 için 2 bin 324 lira 70 kuruş oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Uyum Anahtarı

Branding Türkiye Öneriyor: Uyum Anahtarı

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ne kitap önerisiyle devam ediyoruz. Branding Türkiye Öneriyor kapsamında bu hafta sizlere Sola Yayınları etiketiyle piyasaya çıkan ve İlker Canbulut imzası taşıyan Uyum Anahtarı kitabını tavsiye ediyoruz.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2019)

Ekonomik Güven Endeksi (Aralık 2019)

“Haftanın Teknoloji Haberleri”nin en ilgi çeken içeriklerinden olan TÜİK raporlarından biriyle karşınızdayız. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay hazırlanarak kamuoyuyla paylaşılan Ekonomik Güven Endeksi raporu, Aralık 2019 için yayınlandı. Buna göre Aralık 2019’da Ekonomik Güven Endeksi’nin bir önceki aya göre arttığı gözlemlendi.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Branding Türkiye 2019'da Ne Yaptı?

Branding Türkiye 2019’da Neler Yaptı? (Yılın Özeti)

Yılın son günündeyiz yarın yeni bir yıla (2020) başlamış olacağız. Yeni başlangıçları seven biri olarak yeni bir yıla başlayacak olmak benim için heyecan verici diyebilirim! Peki Branding Türkiye 2019’da neler yaptı? Gelin hep birlikte bakalım!

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (22 – 31 Aralık 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Aralık (2019) ayının dördüncü ve haftasını da (22 – 31 Aralık 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Aralık’ın 4. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta yeni bir yıla girmiş oluyoruz. Yeni yılda da teknoloji haberlerine devam edeceğiz. Diğer bir ifadeyle Ocak 2020’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bu arada şimdiden yeni yılınızı kutlarız. 🙂


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ocak 2020)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.