Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2019)

Her hafta Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (15 – 21 Haziran 2019) birbirinden önemli gelişmeler yaşandı.

Haziran ayının üçüncü haftasında teknolojik ve dijital anlamda birçok gelişme yaşandı. Bu hafta yine teknoloji devlerinin aksiyonları dikkat çekti. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarına devam ediyor. Bütün bunlarla birlikte işte Haziran’ın üçüncü haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15- 21 Haziran 2019)”

15 – 21 Haziran 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri serimize Girişimci Ve Yenilikçi Üniversite Endeksi – 2018 ile başladık. Ardından TÜİK’in Mart 2018 İşsizlik Rakamları ile ilgili raporunu paylaştık.

Bunlara ek olarak BM’nin desteğiyle 20 dolarlık telefon projesi,  Google’ın arama sonuçlarına “Sordu Kartları”nı getirmesi, OPPO’nun yeni telefonlarındaki özelliklere dair haberlerle bu haftaki gündemimize devam ettik.

Florida’da otonom araçların test sürüşüne izin verilmesi, Facebook’un kripto parası Libra hakkında detaylar, Xiaomi’nin Hindistan’da bir üretim tesisi kurması ve Samsung’un 6G çalışmaları ile ilgili haberleri de bu hafta sizlere aktardık. Son olarak Google Stadia’nın ön siparişe çıkmasıyla ilgili haberle haftayı kapattık.

Şimdiden keyifli okumalar dilerim. Bu arada değerlendirilmesini istediğiniz bir haber olursa lütfen İletişim sayfasından bize ulaşın.

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Açıklandı (2018)Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi (2018)

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından hazırlanan, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi – 2018‘ne göre ODTÜ 93,16 puanla ilk sırada yer aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni 90,16 puanla İstanbul Teknik Üniversitesi ve 85,49 puanla Sabancı Üniversitesi takip ediyor. Konuyla ilgili detaylı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

İşsizlik Rakamları Mart 2019TÜİK İşsizlik Rakamları (Mart 2019)

TÜİK İşsizlik Rakamları Mart 2019 için açıklandı. 2019 yılının 5-17. haftalarını içine alan Şubat, Mart ve Nisan aylarını kapsayan raporda işsizlik oranının arttığı gözlemlendi. Buna göre Mart 2019’da işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 4 puanlık artış ile %14,1 seviyesinde gerçekleşti. Bu da işsiz sayısında geçen yıla göre 1 milyon 334 bin kişilik bir artış olduğu anlamına geliyor. Böylece işsiz sayısı Mart 2019’da 4 milyon 544 bin kişi oldu. Konuyla ilgili detaylı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

20 Dolarlık TelefonlarGoogle’dan 20 Dolarlık Telefon Geliyor

Birleşmiş Milletler (BM), yakın zaman önce bir çağrıda bulundu. Bu çağrının özünde, dijital teknolojinin dünyanın her bölgesine ulaştırılması gerektiği yer alıyordu. BM’nin çağrısına kulak veren teknoloji devi Google, bunu 20 dolarlık telefonlar sayesinde gerçekleştirecek. Konuyla ilgili detaylı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

15 - 21 Haziran 2019Google Arama Sonuçlarına Sordu Kartları Geliyor

Google, kullanıcıların kullanım değerlerini dikkate alıyor. Kullanıcıların talep ve istekleri doğrultusunda yenilikler ve gelişmelere sürekli adım atmaya devam ediyor. Kullanıcıların arama listelerinde, geçmişlerinde neler olduysa ona göre öneriler sunan kısım artık kart şeklinde olacak.

Google’ın “Kullanıcılar Bunları Da Sordu” bölümü artık kart görünüme ulaşacak böylelikle daha kolay bir kullanım şansı olacak. Öneriler kısmı ile aratılan konularla alakalı sorular kart şeklinde kullanıcıların karşısına çıkacak.

OPPO Yeni Telefonlarında Gizli Kamera Kullanacak

Oppo’dan sürpriz hamle geldi. Çinli firma çentiksiz ekran teknolojisine geçiyor. Oppo, 26 Haziran MWC Shanghai Expo‘da düzenlenecek program ile ekran altı kamera teknolojisini kamuoyuna tanıtacak. Yeni tasarım ve özelliklerle kullanıcılarını şaşırtmayı planlayan Oppo’nun yeni telefonlarında daha ne gibi yenilikler yaptığı tam olarak bilinmiyor.

İlk kez ekran altı kamera özelliği teknolojisi uygulayacak olan Oppo’nun tasarım konusunda da yenilikler yapacağı konuşuluyor.

15 - 21 Haziran 2019Florida’da Otonom Araçlara İzin Verildi

Otonom araç teknolojisi birçok firmanın geliştirmeye çalıştığı bir konu. Markalar ürettiği araçları deneyecek bölge arıyorlar ancak gerekli izinleri almakta zorlanıyorlar. Ülkeler otonom araçları henüz trafikte görmek istemiyor. Bunun başlıca sebebi güvenlik. Florida diğer eyalet ya da ülkeler gibi düşünmüyor olacak ki otonom araçlara izin veren ilk bölge oldu. Çoğu ülkede geçerli olan araç testlerinde sürücü bulundurma şartını Florida kaldırdı. Bu gelişme markaların işini kolaylaştıracak.

Facebook Kripto Para Libra’yı Pazara Sunuyor

Kripto para pazarında lider konumda olan Bitcoin, Etherium’a bir rakip daha geliyor. Facebook, Libra adlı kripto para ile pazara giriyor. Facebook, Libra Coin adlı kripto para ile kendi dijital parasını üretmeye başlayacak.

Geçtiğimiz yıl bu konuyla alakalı bazı haberler sızmıştı. Facebook tarafından o zamanlar henüz onaylanmayan bu bilgiler 18 Haziran’da Mark Zuckerberg tarafından kamuoyuna duyuruldu. Lakin daha sonra Facebook COO’su Sherly Sandberg’in açıklamaları kripto parayı kullanıma sunmak için henüz erken olduğunu söyledi. Birkaç haftadır teknoloji gündemini yoğun şekilde meşgul eden Facebook’un kripto para hamlesinde sona gelindiği belli. Bakalım Libra, tam anlamıyla ne zaman kullanıma açılacak.

15 - 21 Haziran 2019Xiaomi Hindistan’da Üretim Tesisi Kuruyor

Xiaomi, Hindistan’a giriş yapmıştı. Çinli firma şimdi de Hindistan’da üretim tesisi açacak. Böylece Xiaomi, “Make a India” ile Hindistan pazarındaki üreticilerden biri olacak.

Xiaomi, bu hamle odağında 3 yıl içerisinde 200 milyon dolarlık yatırım yapacağını bildirdi. Şirketin tedarikçisi Holitech Technology, Greator Noida’da üretim tesisini kuracak. Bu tesisin 4 fabrikadan oluşacağı ve 25 bin metrekarelik bir alanda olması bekleniyor.

Tesiste kamera modülleri, kapasitif dokunmatik ekran modülleri, parmak izi modülleri gibi ürünler üretilecek. Xiaomi Hindistan Operasyon Direktörü Muralikrishnan B konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Xiaomi, ülkede önemli bir büyümeye tanık oldu. Ayrıca Holitech’in Hindistan’a yönelik planlarının, Hindistan’da elektronik üretim endüstrisi için yeni bir evrim aşaması müjdeleyeceğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Samsung 6G Çalışmalarına Başladı

Samsung 6G çalışmalarına başladı. Teknoloji devi Samsung, 6G teknolojisi konusunda ciddi faaliyetlere adım atıyor. Samsung Başkan Yardımcısı Jay Lee’nin 6G teknolojisini ve yapay zeka ile e-posta gönderme işlemini gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Lee’nin açıklamalarına göre, yeni nesil mobil ağlar ve sistem çipleri için yeni çalışma ortaklarına da yatırım yapılacak. Lee; “Geçmiş başarılarımızı koruma kapasitemizin ötesine geçerek yeni temeller oluşturmak amacıyla kendimize meydan okumalıyız.” dedi.

Google Stadia Ön Siparişe Açıldı

Google Stadia, 69 dolar fiyatı ile ön siparişe çıktı. Bulut tabanlı oyun servisi Google Stadia, Founder’s Edition ile birlikte satışa sunulmuştu. Founder’s Edition ile birlikte 129 dolar ile satışa sunula Google Stadia artık tek başına satışa sunulacak.

Google Stadia’da, Bluetooth 4.2 ve USB-C bulunuyor. 200’den fazla ülkeye hizmete başlayacak olan Google Stadia’nın HDR ve 4K çözünürlük sağlayacağı biliniyor.

 ♦

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Haziran 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 3. haftası (15 – 21 Haziran 2019)  teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir