Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Haziran (2019) ayının üçüncü haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2019)

Haziran ayının üçüncü haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Haziran’ın 3. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2019)”

15 – 21 Haziran 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Haziran ayının üçüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Girişimci Ve Yenilikçi Üniversite Endeksi (2018), İşsizlik Rakamları Mart 2019, Google, Oppo, Otonom Araçlar, Facebook, Libra, Xiaomi, Samsung ve Google Stadia ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım…

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi Açıklandı (2018)

Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi (2018)

TÜBİTAK tarafından hazırlanan, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından açıklanan Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi – 2018‘ne göre ODTÜ 93,16 puanla ilk sırada yer aldı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni 90,16 puanla İstanbul Teknik Üniversitesi ve 85,49 puanla Sabancı Üniversitesi takip ediyor.

Konuyla ilgili detaylara buradanulaşabilirsiniz.

İşsizlik Rakamları Mart 2019

TÜİK İşsizlik Rakamları (Mart 2019)

TÜİK İşsizlik Rakamları Mart 2019 için açıklandı. 2019 yılının 5-17. haftalarını içine alan Şubat, Mart ve Nisan aylarını kapsayan raporda işsizlik oranının arttığı gözlemlendi. Buna göre Mart 2019’da işsizlik, geçen yılın aynı ayına göre 4 puanlık artış ile %14,1 seviyesinde gerçekleşti. Bu da işsiz sayısında geçen yıla göre 1 milyon 334 bin kişilik bir artış olduğu anlamına geliyor. Böylece işsiz sayısı Mart 2019’da 4 milyon 544 bin kişi oldu.

Konuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

20 Dolarlık Telefonlar

Google’dan 20 Dolarlık Telefon Geliyor

Birleşmiş Milletler (BM), yakın zaman önce bir çağrıda bulundu. Bu çağrının özünde, dijital teknolojinin dünyanın her bölgesine ulaştırılması gerektiği yer alıyordu. BM’nin çağrısına kulak veren teknoloji devi Google, bunu 20 dolarlık telefonlar sayesinde gerçekleştirecek.

Konuyla ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Google Soru Kartları

Google Arama Sonuçlarına “Sordu Kartları” Geliyor

Google, kullanıcıların kullanım değerlerini dikkate alıyor ve kullanıcıların talep ve istekleri doğrultusunda yenilikler ve gelişmelere sürekli adım atmaya devam ediyor. Kullanıcıların arama listelerinde, geçmişlerinde neler olduysa ona göre öneriler sunan kısım artık kart şeklinde olacak. Kısacası; Google’ın “Kullanıcılar Bunları Da Sordu” bölümü artık kart görünüme ulaşacak. Öneriler kısmı ile aratılan konularla alakalı sorular kart şeklinde kullanıcıların karşısına çıkacak.

Oppo Gizli Kamera Teknolojisi

OPPO Yeni Telefonlarında Gizli Kamera Kullanacak

Oppo, çentiksiz ekran teknolojisine geçiyor. Çinli firma, 26 Haziran MWC Shanghai Expo‘da düzenlenecek program ile ekran altı kamera teknolojisini kamuoyuna tanıtacak. Yeni tasarım ve özelliklerle kullanıcılarını şaşırtmayı planlayan Oppo’nun yeni telefonlarında daha ne gibi yenilikler yaptığı tam olarak bilinmiyor. İlk kez ekran altı kamera özelliği teknolojisi uygulayacak olan Oppo’nun tasarım konusunda da yenilikler yapacağı tahmin ediliyor.

Flordia'da Otonom Araçlara İzin

Florida’da Otonom Araçlara İzin Verildi

Otonom araç üreticisi firmalar bu araçları deneyecek bölge arıyorlar ancak gerekli izinleri almakta zorlanıyorlar. Zira ülkeler otonom araçları henüz trafikte görmek istemiyor. Bunun başlıca sebebi güvenlik. Florida diğer eyalet ya da ülkeler gibi düşünmüyor olacak ki otonom araçlara izin veren ilk bölge oldu. Çoğu ülkede geçerli olan araç testlerinde sürücü bulundurma şartını Florida kaldırdı. Bu gelişme markaların işini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Haziran 2019 - Libra Coin

Facebook Kripto Para Libra’yı Pazara Sunuyor

Teknoloji Haberleri’ne dijital paralarla ilgili detaylarla devam ediyoruz. Kripto para pazarında lider konumda olan Bitcoin, Etherium’a bir rakip daha geliyor. Zira Facebook, Libra adlı kripto parası ile pazara giriyor. Özetle; Facebook, Libra Coin adlı kripto para ile kendi dijital parasını üretmeye başlayacak. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıl bu konuyla alakalı bazı haberler sızmıştı. Facebook tarafından o zamanlar henüz onaylanmayan bu bilgiler 18 Haziran’da Mark Zuckerberg tarafından kamuoyuna duyuruldu. Lakin daha sonra Facebook COO’su Sherly Sandberg bir açıklama yaparak kripto parayı kullanıma sunmak için henüz erken olduğunu söyledi. Fakat Facebook’un kripto para hamlesinde sona geldiği belli. Bakalım Libra, tam anlamıyla ne zaman kullanıma açılacak.

Xiaomi Hindistan'da Üretim Tesisi Kuracak

Xiaomi Hindistan’da Üretim Tesisi Kuruyor

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, Hindistan’a giriş yapmıştı. Çinli firma şimdi de Hindistan’da üretim tesisi açacak. Böylece Xiaomi, “Make a India” ile Hindistan pazarındaki üreticilerden biri olmuş olacak. Şirket, bu hamle odağında 3 yıl içerisinde 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Şirketin tedarikçisi Holitech Technology, Greator Noida’da üretim tesisini kuracak. Bu tesisin 4 fabrikadan oluşması ve 25 bin metrekarelik bir alanda olması bekleniyor. Tesiste kamera modülleri, kapasitif dokunmatik ekran modülleri, parmak izi modülleri gibi ürünler üretilecek.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Haziran 2019 - Samsung 6G

Samsung 6G Çalışmalarına Başladı

Teknoloji devi Samsung 6G çalışmalarına başladı. Buna göre Samsung Başkan Yardımcısı Jay Lee’nin 6G teknolojisini yapay zeka ile e-posta gönderme işlemini gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

Teknoloji Haberleri 15 - 21 Haziran 2019 - Google Stadia

Google Stadia Ön Siparişe Açıldı

Teknoloji Haberleri’ni oyun dünyasına dair detaylarla tamamlıyoruz. Google Stadia, 69 dolar fiyatı ile ön siparişe çıktı. Bulut tabanlı oyun servisi Google Stadia, Founder’s Edition ile birlikte satışa sunulmuştu. Başta Founder’s Edition ile birlikte 129 dolar ile satışa sunula Google Stadia artık tek başına satışa sunulacak. Google Stadia’da, Bluetooth 4.2 ve USB-C bulunuyor. 200’den fazla ülkeye hizmete başlayacak olan Google Stadia’nın HDR ve 4K çözünürlük sağlayacağı biliniyor.

Teknoloji Haberleri (15 – 21 Haziran 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Haziran (2019) ayının üçüncü haftasını da (15 – 21 Haziran 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Haziran’ın 3. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Haziran 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (22 – 30 Haziran 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.