Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2019)

Temmuz ayına girmiş bulunuyoruz. Her hafta Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesine bu hafta da (1 – 7 Temmuz 2019) devam ediyoruz. İşte Temmuz’un ilk haftasında teknoloji ve dijital odaklı gelişmeler.

Temmuz’un birinci haftasında dijitale ve teknolojiye dair pek çok gelişme yaşandı. Bu hafta yine dünya devi firmaların teknoloji hamleleri dikkat çekti. Buna ek olarak sosyal ağların birbiri ardına çöktüğüne şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarına devam ediyor. #BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle “İş Kitapları” odağındaki önerileri de sürdürüyoruz. Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un ilk haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1- 7 Temmuz 2019)”

1 – 7 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri serimize Instagram, Whatsapp ve Facebook’un çökme haberi ve PUBG’nin story özelliğiyle başlıyoruz. Ardından dijital verilerin DNA’ya kaydedilmesiSamsung Galaxy Note’un lansman tarihi, GTA 6’nın Netflix ile ilgisi ile devam ediyoruz. Samsung’a ait ikinci bir gelişme ile haber serimizi sürdürerek bu hafta uçtan uca şifreleme sistemi hakkında küçük bir habere de yer verdik. Google’ın yeni dosya paylaşım sistemi Fast Share, Xiaomi’nin 1 milyon akıllı telefon satışı ve Banabi’nin Ankara’da hizmete başlaması haberleriyle, bu haftaki haber serimizin içeriğini genişlettik. Instagram Hikayeler‘e getirilen grup sohbet özelliği Fortune 500 Türkiye listesi ve Google Nasıl Yönetiliyor? kitabı bu haftaki gündem maddelerimiz arasında yer alıyor.

Şimdi hiç vakit kaybetmeden Temmuz’un teknoloji ve dijital odaklı haberlerine bir göz atalım.

Instagram Whatsapp Facebook Çöktü

Instagram Whatsapp Facebook Çöktü

Dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook ile yine Facebook’a bağlı ürünler olan Instagram ve Whatsapp’ta 03.07.2019 tarihinde erişim sorunu yaşandı. Türkiye’de öğleden sonra saat 15:00 civarında başlayan erişim sorunu “Instagram Whatsapp Facebook çöktü” yorumlarına neden olurken, problem gece yarısına kadar devam etti. Branding Türkiye’de bu konuyu detaylı bir şekilde verdik ve konuya dair bir durum analizi yaptık.

PUBG Story Özelliği Getiriyor

Son zamanların en trend online oyunu PUBG yeni değişim ve gelişmelerle kendini sürekli güncelliyor. Popüler oyuna dair son gelişme oyuna hikaye modu getirilmesi oldu. Gerek masaüstü cihazlarda gerekse mobilde PUBG’nin download sayısının artması ile geliştirici firma PUBG’yi daha fazla nasıl geliştireceklerine odaklandılar. Bu arada hikaye modu yeni bir durum değil zira bu mod diğer online oyunlarda da bulunuyor. Call of Duty gibi oyunların ardından PUBG’de bu kervana katılmış oldu.

Hikaye modu ile birlikte oyun alanı içerisinde, seçilen karakterle beraber oyun boyunca hayatta kalmaya çalışılacak. Bir hikaye doğrultusunda hareket eden oyuncu, görevlerini tamamlayıp, oyunu kazanacak.

Dijital Veriler DNADijital Veriler DNA’ya Kaydedildi

DNA artık depolama aracı olarak kullanılacak. Catalog adlı girişim ile iki öğrenci DNA’nın bilgileri depolama aracı olarak işlev görmesini sağlayacak. Hyunjun Park ve Nathaniel Roquet adlı iki MIT mezunu öğrenci Vikipedi’nin İngilizce versiyonunu DNA’ya kayıt ettiler. DNA yazıcısı ile bilgiyi kolaylıkla arşivleme, depolama, kaydetme amacıyla DNA’da bulundurmak mümkün olacak. DNA yazıcısı saniyede 4 megabit hızında verileri yazabiliyor. Bu hız oranının gelecek zamanlarda daha fazla olması bekleniyor. Hatta yakın zamanda bir bireyin 125 gigabayt veri kaydedebilmesi planlanıyor.

İki öğrencinin girişimi olan Catalog, yapay DNA zincirleri ile verilerin depolanmasını sağlıyor. Sonsuza kadar verilerinizi koruyabilen bu girişimin gelecek günlerde nereye evrileceğini hep birlikte göreceğiz.

Samsung Galaxy Note 10Samsung Galaxy Note 10 Lansman Tarihi Belli Oldu

Samsung’un Galaxy Note serisine yeni bir model daha geliyor. Galaxy Note 10 modelinin tanıtım tarihi ve yeri kesinleşti. 7 Ağustos 2019 tarihinde lansmanı gerçekleşecek olan modelin, Samsung’un şu ana kadar çıkardığı en güçlü telefon olması bekleniyor. New York’ta düzenlenecek olan lansman oldukça merak konusu. Çünkü telefona olan beklentiler oldukça yüksek.

Galaxy Note 10’un 6.3 inç ekrana sahip olacağı, Note 10+’ın ise 6.8 inç olup 5G teknolojisi ile kullanıcılara sunulması bekleniyor. Ayrıca Samsung’un akıllı kalemi olan S pen’in daha fazla özellik barındıracağı söylenenler arasında.

GTA 6 Netflix'ten İlham AldıGTA 6, Netflix Dizisinden İlham Aldı

GTA 6 oyununun hikayesinin Netflix’den ilham alınarak oluşturulduğu fikri ortaya atıldı. JackOLantern1982 adlı kullanıcı GTA6’nın Netflix dizisi Narcos’un senaryosundan alıntılanarak yapıldığını iddia etti. Karakterler, konuşmalar ve hikayeler tamamı ile Narcos dizisi gibi olacak.

GTA 6’nın yeni bölümünde Ricardo adlı bir karakter olacak ve Vice City ve Güney Amerika’da kendi imparatorluğunu kurmaya çalışacak.

BixbySamsung, Bixby İçin Uygulama Marketi Açtı

Samsung dijital asistanı olan Bixby için uygulama marketini açtı. Bixby marketi Samsung cihazları için kısayolları imkanı sağlayan bir uygulama. Kullanıcılar uygulama marketten “Bixby Kapsülleri” için arama yapabilecek. Uygulama ayrıca sesli komutlarla da işlevini gerçekleştirebilecek.

Bixby, kullanıcılar açısından oldukça kolaylık sağlayacak hizmetler sunacak. Kullanıcının araç istemi doğrultusunda Uber’den veya Lyft’ten ara teminini sağlayabilecek. Reklamsız biçimde çalışacak olan uygulama marketi şimdilik sadece Güney Kore’de hizmete sunulmuş durumda.

Uçtan Uca ŞifrelemeUçtan Uca Şifreleme Sistemi Yasaklanıyor Mu?

ABD Başkanı Donal Trump’ın açıklamaları gündemi değiştirmeye, yeni kurallar getirmeye devam ediyor. Trump, uçtan uca güvenlik şifreleme güvenlik sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Apple, Whatsapp gibi büyük teknoloji firmalarının kullandığı, uçtan uca şifreleme yönteminin yasaklanması ile ilgili değişimler olması isteniyor.

Uçtan uca şifreleme sistemi ile korunan mesajları, üçüncü şahıslar tarafından okunma ihtimali olmuyor. Böyle olunca da terör veya ulusal suçluların okunamayan mesajları sorunları beraberinde getiriyor. Bu konunun gündeme gelmesiyle beraber mesajların güvenlik sorunu da ortaya çıkmış bulunuyor. Gelecek günlerde ne gibi kararlar alınacak yaşayıp göreceğiz.

Fast ShareGoogle’ın Yeni Dosya Paylaşım Sistemi: “Fast Share”

Google Android Q işletim sistemini yayınlamasıyla beraber Fast Share adlı dosya paylaşım sistemini de kullanıcılara sundu. Fast Share adlı dosya paylaşım sistemi internet kullanmadan kullanıcılar verileri yollayabilecek.

Android 4.0 sürümünde de farklı bir dosya paylaşım sistemi vardı ama Google Android Q sistemi ile yeni bir sistem denemeye karar verdi. Resmi bir duyuru olmasa da kesin olarak kullanılacak olan bu sistem için uyumlu bir cihaz olması ve kullanıcıların Bluetooth ve konum bilgisini açması gerekecek.

Redmi K20Xiaomi’nin Telefonu 1 Milyon Satmayı Başardı

Xiaomi son zamanların en trend telefon markası olma yolunda ilerleme kat ediyor. Şirket, Xiamoi Redmi K20 telefon serisi ile başarısını artırdı. Redmi K20 akıllı telefon serisinin 28 Mayıs’ta satışa sunulmasından bu yana 1 milyon satmayı başardı.

Çinli şirket Xiaomi, gelecek günlerde pazarını genişletmesi de bekleniyor. Türkiye pazarına girdiğini geçtiğimiz aylarda haber serimizde duyurmuştuk. Xiaomi’nin şimdi de Hindistan pazarına 1 milyon satış yapan bu telefonu sunmak için hazırlandığı söylentiler arasında.

Banabi AnkaraBanabi, Ankara’da Hizmete Başladı

İlk olarak İstanbul ve ardından İzmir’de hizmete başlayan Banabi uygulaması şimdi de Ankara’da hizmete başlıyor.

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın Yemeksepeti’nin gelişmesi için oldukça çaba harcıyor. Yakın zamanda başka şehirlerde de Banabi uygulamasının hizmete başlaması planlanıyor. Öyle ki yıl sonuna kadar Bursa, Antalya, Trabzon, Eskişehir, Konya gibi şehirlere de Banabi uygulamasının hizmete  başlaması planlanıyor.

Grup Sohbet ÖzelliğiInstagram Hikayelere Grup Sohbet Özelliği

Instagram, hikayelere yeni bir özellik getirmeye hazırlanıyor. Hikayelere eklenen “Sohbete Katıl” çıkartmasıyla birlikte takipçiler grup sohbet özelliğiyle konuşmaya dahil olabilecek.

Instagram son zamanlarda kullanıcıların post paylaşmaktansa, hikaye paylaşmasını iyi gözlemlemiş olacak ki “story” tarafına sürekli yeni özellikler ekliyor. En son geçtiğimiz ay hikayelere şarkı sözü özelliği geldiğini duyurmuştuk. Instagram şimdi de hikayelere “Grup Sohbet” özelliği getiriyor. Instagram’ın yeni özelliğine dair Branding Türkiye‘de detaylı bir analiz yayınladık. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak makaleye ulaşabilirsiniz.

Fortune 500 Türkiye

Fortune 500 Türkiye Listesi

Bu yıl 12’ncisi gerçekleştirilen finansal kurumlar ve holdingler dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye listesine göre Türkiye’nin en büyük firmaları belli oldu. Fortune 500 Türkiye olarak adlandırılan listede bu yıl (2019) ilk sırayı Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) aldı. Şirket net satışlarını %64.1 oranında artırarak 88.5 milyar liralık seviyeye çıkarttı. Bu büyüme TÜPRAŞ’ı listenin ilk sırasına yerleştirmeye yetti. Raporun detayları Branding Türkiye’de yayınlandı. Okumak için buraya tıklayın.

Google Nasıl Yönetiliyor

#BrandingTürkiyeÖneriyor

Branding Türkiye’nin “İş Kitapları” kategorisinde yer verdiği ve #BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle yayınladığı profesyonellere kitap tavsiyeleri köşesinde bu hafta, Timaş Yayınları etiketiyle çıkan APP Google Nasıl Yönetiliyor? kitabı vardı. İncelemek için buraya tıklayın.

1 – 7 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Temmuz 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 1. haftası (1 – 7 Temmuz 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir