Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Temmuz (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2019)

Temmuz ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Temmuz’un 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2019)”

1 – 7 Temmuz 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Temmuz ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Instagram Whatsapp Facebook Çöktü, PubG Story, Catalog, Samsung, GTA 6, Bixby, Whatsapp, Fast Share, Xiaomi, Banabi, Instagram, Fortune 500 Türkiye Listesi ve Branding Türkiye Öneriyor ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Instagram Whatsapp Facebook Çöktü

Instagram Whatsapp Facebook Çöktü

Dünyanın en popüler sosyal ağı olan Facebook ile yine Facebook’a bağlı ürünler olan Instagram ve Whatsapp’ta 03.07.2019 tarihinde erişim sorunu yaşandı. Türkiye’de öğleden sonra saat 15:00 civarında başlayan erişim sorunu “Instagram Whatsapp Facebook çöktü” yorumlarına neden olurken, problem gece yarısına kadar devam etti.

PUBG Story Özelliği

PUBG Story Özelliği Getiriyor

Son zamanların en trend online oyunu PUBG’ye hikaye modu getiriliyor. Bu arada hikaye modu yeni bir durum değil. Zira bu mod diğer online oyunlarda da bulunuyor. Call of Duty gibi oyunların ardından PUBG’de bu kervana katılmış oldu. Hikaye modu ile birlikte oyun alanı içerisinde, seçilen karakterle beraber oyun boyunca hayatta kalmaya çalışılacak. Bir hikaye doğrultusunda hareket eden oyuncu, görevlerini tamamlayıp, oyunu kazanmış olacak.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Temmuz 2019 - Catalog Girişimi

Dijital Veriler DNA’ya Kaydedildi

DNA artık depolama aracı olarak kullanılacak. Catalog adlı girişim ile iki öğrenci DNA’nın bilgileri depolama aracı olarak işlev görmesini sağlayacak. Hyunjun Park ve Nathaniel Roquet adlı iki MIT mezunu öğrenci Vikipedi’nin İngilizce versiyonunu DNA’ya kayıt ettiler. DNA Yazıcısı, saniyede 4 megabit hızında verileri yazabiliyor. Bu hız oranının gelecek zamanlarda daha fazla olması bekleniyor. Hatta yakın zamanda bir bireyin 125 gigabayt veri kaydedebilmesi planlanıyor.

Samsung Galaxy Note 10

Samsung Galaxy Note 10 Lansman Tarihi Belli Oldu

Teknoloji şirketi Samsung’un Galaxy Note serisine yeni bir model daha geliyor. Telefonun tanıtım tarihi ve yeri de kesinleşti. Buna göre 7 Ağustos 2019 tarihinde New York’ta lansmanı gerçekleşecek olan bu modelin, Samsung’un şu ana kadar çıkardığı en güçlü telefon olması bekleniyor. Bu arada Galaxy Note 10’un 6.3 inç ekrana sahip olacağı, Note 10+’ın ise 6.8 inç olup 5G teknolojisi ile kullanıcılara sunulması bekleniyor.

GTA 6 Netflix'ten İlham Aldı

GTA 6, Netflix Dizisinden İlham Aldı

GTA 6 oyununun hikayesinin Netflix’den ilham alınarak oluşturulduğu fikri ortaya atıldı. Jack OLantern 1982 adlı kullanıcı GTA6’nın Netflix dizisi Narcos’un senaryosundan alıntılanarak yapıldığını iddia etti. Karakterler, konuşmalar ve hikayeler tamamı ile Narcos dizisi gibi olacak. Bu arada GTA 6’nın yeni bölümünde Ricardo adlı bir karakter olacak. Bu karaker Vice City ve Güney Amerika’da kendi imparatorluğunu kurmaya çalışacak.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Temmuz 2019 - Bixby

Samsung, Bixby İçin Uygulama Marketi Açtı

Samsung dijital asistanı olan Bixby için uygulama marketini açtı. Bixby, Samsung cihazları için kısayol imkanı sağlayan bir uygulama. Reklamsız biçimde çalışacak olan bu uygulama market, şimdilik sadece Güney Kore’de hizmete sunuldu.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Temmuz 2019 - Uçtan Uca Şifreleme

Uçtan Uca Şifreleme Sistemi Yasaklanıyor Mu?

Teknoloji Haberleri’ne siber güvenlikle ilgili bir detayla devam ediyoruz. ABD Başkanı Donal Trump’ın açıklamaları gündemi değiştirmeye, devam ediyor. Trump en son, uçtan uca güvenlik şifreleme güvenlik sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bilindiği üzere uçtan uca şifreleme sistemi ile korunan mesajlar, üçüncü şahıslar tarafından okunamıyor Herhangi bir suç teşkil eden sohbetin de gizlenebilmesi nedeniyle uçtan uca şifreleme sistemi devletler tarafından tehlikeli görülüyor.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Temmuz 2019 - Google Fast Share

Google’ın Yeni Dosya Paylaşım Sistemi: “Fast Share”

Teknoloji devi Google, Android Q işletim sistemini yayınlamasıyla beraber Fast Share adlı dosya paylaşım sistemini de kullanıma sundu. Fast Share adlı dosya paylaşım sistemi sayesinde kullanıcılar internet kullanmadan veri gönderebilecek. Resmi bir duyuru olmasa da kesin olarak kullanılacak olan bu sistem için uyumlu bir cihaza sahip olunması lazım. Ayrıca kullanıcıların Bluetooth veya konum bilgisini açması gerekecek.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Temmuz 2019 - Xiaomi Redmi K20 1 Milyon Sattı

Xiaomi’nin Telefonu 1 Milyon Satmayı Başardı

Çinli teknoloji şirketi Xiaomi, Redmi K20 telefon serisi ile başarısını artırdı. Buna göre Redmi K20 serisi 28 Mayıs’ta satışa sunulmasından bu yana 1 milyon satmayı başardı. Görünen o ki akıllı telefon pazarında Çin hakimiyeti her geçen gün artıyor.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Temmuz 2019 - Banabi Ankara

Banabi, Ankara’da Hizmete Başladı

İlk olarak İstanbul ve ardından İzmir’de hizmete başlayan Banabi uygulaması şimdi de Ankara’da hizmete başlıyor. Bu arada yakın zamanda başka şehirlerde de Banabi uygulamasının hizmete girmesi planlanıyor. Öyle ki; uygulama yıl sonuna kadar Bursa, Antalya, Trabzon, Eskişehir, Konya gibi şehirlerde de faaliyet gösterecek.

Grup Sohbet Özelliği

Instagram Hikayelere Grup Sohbet Özelliği

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Instagram son zamanlarda kullanıcıların post paylaşmaktansa, hikaye paylaşmasını iyi gözlemlemiş olacak ki “story” tarafına sürekli yeni özellikler ekliyor. En son geçtiğimiz ay hikayelere şarkı sözü özelliği geldiğini duyurmuştuk. Instagram şimdi de hikayelere “Grup Sohbet” özelliği getiriyor.

Fortune 500 Türkiye

Fortune 500 Türkiye Listesi

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. Bu yıl 12’ncisi gerçekleştirilen finansal kurumlar ve holdingler dışındaki tüm sektörleri kapsayan Fortune 500 Türkiye listesine göre Türkiye’nin en büyük firmaları belli oldu. Raporun detayları Branding Türkiye’de yayınlandı. Okumak için buraya tıklayın.

Google Nasıl Yönetiliyor

#BrandingTürkiyeÖneriyor

Teknoloji Haberleri’ni bu hafta tavsiye ettiğimiz bir kitapla tamamlıyoruz. Branding Türkiye’nin “İş Kitapları” kategorisinde yer verdiği ve #BrandingTürkiyeÖneriyor konseptiyle yayınladığı profesyonellere kitap tavsiyeleri köşesinde bu hafta, Timaş Yayınları etiketiyle çıkan Google Nasıl Yönetiliyor? kitabı vardı. İncelemek için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Temmuz 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz  (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Temmuz 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Temmuz’un 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Temmuz 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Temmuz 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.