Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Şubat (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2019)

Şubat ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Şubat’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2019)”

1 – 7 Şubat 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Şubat ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; TikTok, Türk Telekom, Google Plus Gaming İstanbul, Apple, Ericsson, Yartu ve iPhone ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Şubat 2019 - TikTok Reklam

TikTok Yeni Reklam Modellerini Açıkladı

TikTok, yeni reklam modellerini kamuoyuyla paylaştı. ABD’deki reklam ajansına tanıtım sunumu gönderen TikTok’un, pazar çalışmaları ve reklam faaliyetleri ile ilgili planları ortaya çıktı. Buna göre; TikTok’un asıl pazarının Almanya ve Fransa olduğu, hazırlanan tanıtım sunumunda yer alırken, 500 milyon aktif kullanıcısı olan TikTok, bu anlamda aktif kullanıcı barajını geçen nadir şirketlerden biri olduğuna da yine aynı sunumda yer verdi. Bu arada TikTok’un oluşturduğu 4 yeni reklam modeli var. Bunlar; BrandTakeover, haber kaynağına doğal videolar yerleştirme, Hashtag Challenge, 2D lensler, 3D ve Augmented Reality filtrelerin şeklinde.

Türk Telekom 2.2 Milyar TL Kâr Etti

Türk Telekom’dan Son Çeyrekte 2.2 Milyar TL Net Kâr

Türk Telekom son 10 yılın rekorunu kırdı. Şirket, 2018’de 4.3 milyon abone kazanarak son çeyrekte 2.2. milyar TL net kâr sağladı. 46 milyon abonesiyle Türk Telekom, 2018’de 20,4 milyar kazanç sağlayarak en yüksek gelir artışını sağladı. Konuyla ilgili Türk Telekom CEO’su Paul Doany bir açıklama yaptı;

“Toplamda bu yıl 4,3 milyon net abone kazandık ve şirketin karlılığı da arttı. EBITDA (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar-FAVÖK) yıllık olarak yüzde 30’dan fazla arttı ve döviz kurları dengelenince bu artış da net kara güçlü bir şekilde dönüştü.” 

Geçen dönemin, döviz açısından, oldukça dalgalı bir dönem olduğunu ifade ede Doany, gelecek dönemde dalgalanmanın dengeli bir hale gelmesini umut ettiklerini söyledi.

Google Plus Kapatılıyor

Google Plus 2 Nisan’da Kapatılıyor

Google Plus’ın kapatılacağını daha önce Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri dizimizin bu bölümünde duyurmuştuk. Google Plus’ın kapatılmasının net tarihi ise 2 Nisan olarak açıklandı. Google Plus’ın, güvenlik açığı ve kullanıcı sayısının az olması sebepleriyle kapatılmasına karar verildiği biliniyor. Bu arada Google, Google+ kullanıcılarına, site kapanmadan önce dosyalarını yedeklemesi gerektiğini tavsiye etti.

iPhone Fiyatlarına Yerel Fiyatlandırma

iPhone Fiyatları Düşecek

Apple CEO’su Tim Cook, Türkiye başta olmak üzere, iPhone fiyatlarının düşeceğini açıkladı. Cook, son zamanlarda düşen iPhone satışlarına ilişkin yerel fiyatlandırma konusunda çalıştıklarını belirtti. Satış hedeflerinin gerisinde kalan teknoloji devi, bu anlamda işleri yoluna koymaya çalışıyor diyebiliriz. Bu arada yerel fiyatlandırma stratejisi yalnızca Türkiye’de değil, döviz karşısında yerel para değerlerinin düştüğü diğer ülkelerde de geçerli olacak. Tim Cook özellikle Türkiye, Brezilya, Hindistan, Rusya gibi ülkeler için fiyatlandırma stratejisi geliştireceklerinin altını çizdi.

FaceTime Güvenlik Açığı Çözüldü

FaceTime’da Güvenlik Açığı

FaceTime’da güvenlik açığı olduğunu geçtiğimiz günlerde Branding Türkiye’de yayınlamıştık. Haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz. Bilindiği üzere Apple cihazlarında yaşanan bu gizlilik problemi, aynı işletim sistemine sahip tüm telefonlarda yaşanıyordu. Sorunu fark eden Apple, yeni güncelleme ile sorunun çözüleceğini açıklamıştı. Buna göre; geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni güncellemeyle sorun çözüldü.

Ericsson Yeni Genel Müdür

Ericsson, Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın Oldu

Ağ teknolojisi ve telekomünikasyon ekipmanları üreten İsveçli teknoloji şirketi Ericsson, Türkiye Genel Müdürü olarak Işıl Yalçın’ı atadı. Işıl Yalçın; 1996 yılından bu yana Ericsson’da çalışıyor. Yalçın, görevi boyunca; Rusya, Ortadoğu ve Afrika pazarında faaliyetlerde bulundu. Ericsson Ortadoğu ve Afrika Başkanı Rafiah İbrahim, konuyla ilgili: Işıl Yalçın’ın Türkiye’deki faaliyetlerimizi ileriye taşıyacağına inanıyoruz” açıklamasında bulundu. Biz de Branding Türkiye ailesi olarak Işıl Yalçın’a yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Şubat 2019 - GİST 2019

Gaming İstanbul Fuarı Yapıldı

Teknoloji Haberleri’ne gamerların ilgisini çekecek bir haberle devam ediyoruz. Dijital eğlence ve oyun fuarı Gaming İstanbul 31 Ocak 2019’da başladı. Dördüncüsü düzenlenen fuar tam 4 gün sürdü. Gaming İstanbul, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Oyunseverlerin oldukça ilgisini çeken fuarda, birçok yeni oyunun da tanıtımı yapıldı. Fuar, eğlenceli ve ödüllü turnuvalar ile gamerları kendisine çekmeyi başardı desek abartmış olmayız. Bu arada Gaming İstanbul’da oyun geliştiriciler için kariyer fırsatları da sağlandı.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Şubat 2019 - Yartu Mail

Yerli Dosya Depolama ve Ofis Servisi: Yartu

Teknoloji Haberleri’ni yerli bir girişimle tamamlıyoruz. Yerli depolama ve ofis servisi Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirildi. Bulut depolama hizmeti sunan Yartu, verilerin güvenli ve korunaklı bir sistem içinde yer almasını hedefliyor. Yartu hizmet kullanımı açısından; verilerin tamamen yurtiçinde kalmasını sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Biz de Branding Türkiye olarak yerli girişimleri daima desteklediğimizi hatırlatarak Yartu’ya başarılar diliyoruz.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Şubat (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Şubat 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Şubat 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Şubat 201)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.