Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri (1 – 7 Şubat 2019)

Şubat (2019) ayının ilk haftasından herkese merhaba. Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Şubat’ın ilk haftasında teknoloji ve dijital odaklı gelişmelerin neler olduğunu sizler için araştırıp derledik.

Bu hafta yine yerel ve global markaların geliştirdiği projeler, reklam modelleri, teknolojik atılımlar, stratejiler, atamalar ile dolu geçti.

Şubat 2019 Teknoloji Gündemi

Şubat (2019) ayının ilk haftasında öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerin arasında TikTok, Türk Telekom, Google Plus Gaming İstanbul ile ilgili gelişmelerin yanı sıra Apple’ın güvenlik açığı sorunu ve iPhone fiyatları ile ilgili düzenleme haberleri de yer alıyor. Ayrıca Ericsson’da yeni bir terfi ve  yerli dosya depolama / ofis servisi Yartu’dan haberler var.

Bu gelişmeler ışığında Şubat (2019) ayının ilk haftasında; “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” köşemizi tamamladık. İsterseniz hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital odaklı haberlere hızlıca bir göz atalım.

Tik Tok Yeni Reklam Modellerini Açıkladı

Son zamanların trend uygulaması Tik Tok’un, yeni reklam modelleri kamuoyuyla paylaşıldı. ABD’deki reklam ajansına tanıtım sunumu gönderen Tik Tok’un, pazar çalışmaları ve reklam faaliyetleri ile ilgili planları ortaya çıktı.

Tik Tok’un asıl pazarının Almanya ve Fransa olduğu, hazırlanan tanıtım sunumunda yer aldı. 500 milyon aktif kullanıcısı olan Tik Tok, aktif kullanıcı barajını geçen nadir şirketlerden biri olduğu da sunumun içinde bulunan veriler arasında.

Tik Tok’un oluşturduğu 4 yeni reklam modeli var. Bunlar; BrandTakeover, haber kaynağına doğal videolar yerleştirme, Hashtag Challenge, 2D lensler, 3D ve Augmented Reality filtrelerin şeklindedir. Yeni reklam modellerinin hayata geçmesiyle birlikte Tik Tok uygulamasının reklam verenler için önemli bir mecra olması bekleniyor.

Türk Telekom’dan Son Çeyrekte 2.2 Milyar TL Net Kâr

Türk Telekom son 10 yılın rekorunu kırdı. Şirket, 2018’de 4.3 milyon abone kazanarak son çeyrekte 2.2. milyar TL net kâr sağladı. 46 milyon abonesiyle Türk Telekom, 2018’de 20,4 milyar kazanç sağlayarak en yüksek gelir artışını sağladı.

Konuyla ilgili Türk Telekom CEO’su Paul Doany; “Toplamda bu yıl 4,3 milyon net abone kazandık ve şirketin karlılığı da arttı. EBITDA (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar-FAVÖK) yıllık olarak yüzde 30’dan fazla arttı ve döviz kurları dengelenince bu artış da net kara güçlü bir şekilde dönüştü.” dedi.

Geçen dönemin, döviz açısından, oldukça dalgalı bir dönem olduğunu ifade ede Doany, gelecek dönemde dalgalanmanın dengeli bir hale gelmesini umut ettiklerini söyledi.

Google Plus 2 Nisan’da Kapatılıyor

Google Plus’ın kapatılacağını daha önce Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri dizimizin bu bölümünde duyurmuştuk. Google Plus’ın kapatılmasının net tarihi ise 2 Nisan olarak açıklandı.

Google Plus’ın, güvenlik açığı ve az kullanıcı sayısı sebebiyle kapatılmasına karar verilmişti. Google, Google Plus kullanıcılarına site kapanmadan önce dosyalarını yedeklemesi gerektiğini tavsiye etti.

iPhone Fiyatları Düşecek

Apple CEO’su Tim Cook, Türkiye başta olmak üzere, iPhone fiyatlarının düşeceğini açıkladı.

Tim Cook, son zamanlarda düşen iPhone satışlarına ilişkin yerel fiyatlandırma konusunda iyileştirmelere hazırlandıklarını dile getirdi. Beklenen satışların gerisinde kalan Apple, CEO Tim Cook tarafından yenilikçi gelişmeler için adım atmaya devam ediyor.

Bu fiyatlandırmada iyileştirmede yalnızca Türkiye’de değil, döviz karşısında yerel para değerlerinin düştüğü ülkelerde geçerli olacak. Tim Cook özellikle Türkiye, Brezilya, Hindistan, Rusya gibi ülkeler için fiyatlandırma stratejisi geliştireceklerinin altını çizdi.

Cook konuyla ilgili: iPhone fiyatlarını yerel düzeyde daha tüketilebilir bir hale sokmaya karar verdik.” açıklamasında bulundu.

FaceTime’da Güvenlik Açığı

FaceTime’da güvenlik açığı olduğunu geçtiğimiz günlerde Branding Türkiye’de yayınlamıştık. Haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz.

Apple cihazlarında yaşanan bu gizlilik krizi, aynı işletim sistemine sahip tüm telefonlarda yaşanıyordu. Yapılan aramayı karşı taraf açmasa dahi FaceTime ile karşı taraf diğer kullanıcıyı dinleyebiliyordu. Sorunu fark eden Apple, yeni güncelleme ile sorunun çözüleceğini açıklamıştı. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni güncellemeyle sorun çözüldü.

Ericsson, Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın Oldu

Ağ teknolojisi ve telekomünikasyon ekipmanları üreten İsveçli şirket Ericsson, Türkiye Genel Müdürü olarak Işıl Yalçın’ı atadı.

Işıl Yalçın; 1996 yılından bu yana Ericsson’da çalışıyor. Yalçın, görevi boyunca; Rusya, Ortadoğu ve Afrika pazarında faaliyetlerde bulundu. Ericsson Ortadoğu ve Afrika Başkanı Rafiah İbrahim, konuyla ilgili: Işıl Yalçın’ın Türkiye’deki faaliyetlerimizi ileriye taşıyacağına inanıyoruz” dedi. Biz de Branding Türkiye ailesi olarak Işıl Yalçın’a yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Gaming İstanbul Fuarı Yapıldı

Dijital eğlence ve oyun fuarı Gaming İstanbul 31 Ocak 2019’da başladı. Dördüncüsü düzenlenen fuar tam 4 gün sürdü. Gaming İstanbul, Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Oyunseverlerin oldukça ilgisini çeken fuarda, birçok yeni oyunun tanıtımı yapıldı. Fuar, eğlenceli ve ödüllü turnuvalar ile gamerları kendisine çekmeyi başardı.

Ayrıca Gaming İstanbul’da oyun geliştiriciler için kariyer fırsatları da sağlandı. Oyun geliştiriciler ile sektör profesyonelleri buluşturan Gaming İstanbul Fuarı, yoğun ve keyifli bir 4 gün geçirdi.

Yerli Dosya Depolama ve Ofis Servisi: Yartu

Yerli depolama ve ofis servisi Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi öğrencileri tarafından geliştirildi. Bulut depolama hizmeti sunan Yartu, verilerin güvenli ve korunaklı bir sistem içinde yer almasını hedefliyor. Yartu hizmet kullanımı açısından; verilerin tamamen yurtiçinde kalmasını sağlaması açısından büyük önem taşıyor.

Proje geliştirici ekibinden Mücahit Büyükyılmaz, “Şu anda kullanılan ürünlerin tamamı yabancı menşeili. Bunu kullandığımızda verilerimizi yurt dışına çıkartmış oluyoruz. ‘Bunu nasıl önleriz, verilerimizi nasıl koruruz’ diye bir TÜBİTAK projesi yazdık. TÜBİTAK desteğiyle ürünümüzü geliştirdik. Dosya depolama, ofis, e-posta hizmetlerini tek bir arayüz üzerinden sağlayabiliyoruz.” şeklinde açıklama yaptı. Uygulamanın detaylarına dair yaptığı açıklamada ise Mücahit Büyükyılmaz: “Yabancı rakiplerimizden farkımız, verilerimizi dışarıya taşımıyoruz. Kurumun kendine gidip ürünü kuruyoruz. Tüm veriler kurumun data merkezinde duruyor. Verilerinizin güvenliğini kendiniz sağlamış oluyorsunuz.” dedi.

Biz de Branding Türkiye olarak yerli girişimleri daima desteklediğimizi hatırlatarak Yartu’ya başarılar diliyoruz.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha geride bıraktık. Aynı zamanda Şubat (2019)’ın ilk haftasını geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Şubat (2019) ayının ilk haftası teknolojik gelişmeler adına gerçekten hareketli geçti.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta yine haftanın teknoloji haberlerinde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir