Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Nisan (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2019)

Nisan ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Nisan’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2019)”

1 – 7 Nisan 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Nisan ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Toyota, Apple News, Branding Türkiye Etkinlik, Gmail, Snapchat, Lyft, Facebook, TikTok, Bekchy ve Sinemia ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Toyota 24 Bin Patent Ücretsiz

Toyota, Hibrit Araç Patentlerini Ücretsiz Paylaşıyor

Toyota, hibrit araçlara yönelik yaklaşık 24 bin patenti ücretsiz olarak kullanıma açıyor. Telif hakkı lisansını kullanıma açacağını açıklayan Toyota, araçlara yönelik iki önlem aldığını da ifade etti. Bilindiği üzere Toyota, elektrikli araçların ve bunlara yönelik teknolojik bilgilerin yaygın olarak kullanılması için çalışıyor. Bu yüzden şirket, araç elektrifikasyonu ile ilgili teknolojilere, 24.000 patentin telif hakkını verecek. Ayrıca Toyota, elektrikli araç geliştiren ve satan diğer üreticilere ücrete dayalı teknik destek sağlayacak. Şirket, teknik destekle araç elektrifikasyon sistemleri, kontrol kılavuzları gibi konulara detaylı açıklamalar getirecek. Bu arada Toyota geçtiğimiz zamanlarda; 2.200 şarj patenti, 2.380 yakıt hücresi patentini de yine üreticilere sunmuştu.

Apple News Plus

Apple News Plus 2 Günde 200 Bin Aboneye Ulaştı

Apple’ın yeni servisi Apple News Plus, kullanıcılara sunuldu. Apple News Plus kullanıma sunulmasıyla birlikte 2 gün içerisinde 200 bin abone sayısına ulaştı. The New York Times, Apple’a ait bu yeni gelişmeyi bizzat duyururken, konuyla ilgili bir de rapor hazırlandı. Şimdilik sınırlı bir alanda hizmete sunulan bu hizmetin, ilk 2 günde yüksek bir abone sayısına ulaşması şirketi oldukça memnun etti. Apple News Plus’ın aylık abone fiyatı ise 9.99 $ olarak belirlendi.

Girişimciler İçin Yeni Medya

Girişimciler İçin Yeni Medya Etkinliği – Etkinlik Notları 

Teknoloji Haberleri’ne bizden bir gelişmeyle devam ediyoruz. Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik 21 Mart 2019’da İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde, Girişimciler İçin Yeni Medya temalı bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğe katılım yoğun olurken, etkinlik notları Branding Türkiye’de paylaşıldı. Etkniliğe dair detaylı inceleme için buraya tıklayın.

Gmail Zamanlama Özelliği

Gmail’e E-Posta Zamanlama Özelliği Geldi

Teknoloji devi Google’ın bir ürünü olan Gmail’de artık e-postalar istenilen saatte veya tarihte gönderilmek üzere zamanlanabilecek. E-posta zamanlama özelliğinde kullanıcı, mail iletirken, Gönder düğmesinin yanında bulunan ikona tıklayarak e-postanın zamanını belirleyebilecek.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Nisan 2019 - Snapchat

Snapchat’e Yeni Özellikler Geliyor

Snapchat, son zamanlarda yaşadığı düşüşü engellemek amacıyla sürekli olarak yeni özellikler deniyor. Snapchat’in yeni özelliklerden biri; konum bildirme oldu. Bu özellikte bitmojiler ile kullanılan konumda neler yapıldığı da ifade edilebilecek.

LYFT Halka Arz Edildi

Lyft Halka Açıldı

Taksi çağırma uygulaması Lyft, halka arz edildi. Halka arzının ilk gününde Lyft, piyasa değerini 22 milyar dolara yükseltti. İlk işlem gününde %21 değer kazanan Lyft, ikinci işlem gününde ise piyasa değeri olarak geriye düştü. İlk gün 97 dolar seviyesinde işlem gören şirket, yatırımcılardan da 2.34 milyar dolar toplamıştı. İkinci gün, hisse paylarının %12 değer kaybetmesi ise Lyft’i hüsrana uğrattı.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Nisan 2019 - Facebook KDV

Facebook Reklamlarında KDV Kesintisi Olacak

2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook, Nisan 2019 ile birlikte reklamlardan KDV alacak. Resmi açıklama ile birlikte kesinlik kazanan vergi olayı, reklam içeriklerine uygulanmaya başladı. Facebook’un vergi alacağı haberi, daha önce resmi gazetede yayımlanmıştı.

Facebook’tan Ayrımcılık İçeren İçeriklere Engel

Facebook, platform üzerinde yapılan beyaz milliyetçiliği ve ayrımcılığı yapan içerikleri engelleyeceğini açıkladı. Buna göre fotoğraflar, videolar, yorumlar başta olmak üzere ırkçılık içeren tüm gönderilere bir set çekilecek. Bu karar ilk olarak Instagram’da uygulanacak. Alınan bu kararda, Yeni Zelanda’da yaşanan terör olayı ile son zamanlarda daha fazla ön plana çıkan ayrımcılık ve ırkçılık söylemlerinin etkisi olduğu düşünülüyor.

 

TikTok İndirme Sayısı

TikTok Artık Yorumları Filtreliyor

Teknoloji Haberleri’ne sosyal ağlarla ilgili gelişmelerle devam ediyoruz. Sosyal medya iyi yönleriyle olduğu gibi kötü taraflarıyla da sık sık gündeme geliyor. Bu olumsuz durumlardan biri de siber zorbalık. İşte, TikTok, bu durumu engellemek adına kullanıcıların bazı yorumlarına filtrelemeye karar verdi. Buna göre kullanıcılar filtrelemek istedikleri kelimeleri listeleyebilecek. TikTok’a gelen bu özellikle 30 karaktere kadar kelime listesi oluşturulabiliyor. Bu doğrultuda kelimeler eklenip, çıkartılabiliyor ve yeniden düzenlenebiliyor. Eğer siz de bu özelliği denemek isterseniz “Gizlilik Ayarları” kısmından yorum filtrelemesi yapabilirsiniz.

Bekchy Yerli Üretim Belgesi

Bekchy Yerli Üretim Belgesi Aldı

Bu hafta gündemde yerli teknoloji girişimleri vardı. Bekchy, Türkiye’nin ilk yerli Bulut Waf olma unvanına sahip bir siber güvenlik girişimi. Yerli ve milli bir ürün olan Bekchy yerli üretim belgesi almaya da hak kazandı. Bekchy, %92,67 oranında yüksek yerliliğe sahip. Bu durum hem ülke ekonomisine hem de yurtdışından gelecek yatırımlar için büyük önem taşıyor. DDoS, WAF, Cache, DNS, SSL ve Yük Dengeleme özellikleriyle web sitelerine güvenlik ve koruma sağlayan Bekchy SaaS modelinde çalışıyor. Basic, Pro, Business ve Enterprise 4 paketi bulunan Bekchy’nin 7 günlük ücretsiz deneme sürümü de mevcut. Branding Türkiye olarak yerli girişimleri desteklediğimizi hatırlatarak Bekcyh’e başarılar diliyoruz.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Nisan 2019 - Sinemia Bilet Katkı Payı

Sinemia “Bilet Katkı Payı” Talep Edecek

Teknoloji Haberleri’ne yerli bir girişimle ilgili gelişmeyle devam ediyoruz. Sinemia, aylık sinema ücretine ek olarak bilet katkı payı almaya başladı. Aylık belli bir ücret karşılığında istenildiği kadar sinemaya gitme vaadiyle kurulan girişim, 1- 4 TL arası katkı fiyat farkı almaya başladı. Buna göre şirket; fiyatı 5- 20 TL arası olan biletler için 0,99 TL, 20- 25 TL arası biletler için 1,99, 25- 30 TL arası biletler için 2,49 TL olmak üzere katkı payı alacak.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Nisan 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Nisan 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Nisan 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.