haftanin-teknoloji-haberleri-1-7-nisan-2019

Nisan (2019) ayının ilk haftasından (1- 7 Nisan 2019) herkese selamlar. Haftanın Teknoloji Haberleri köşemizi ilgiyle takip eden çok kıymetli Branding Türkiye okuyucuları, 1 – 7 Nisan 2019 sürecinde teknoloji ve dijital odaklı gelişmelerin neler olduğunu sizler için araştırıp derledik.

Mart (2019) epey yoğun bir gündeme sahne oldu. Teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Hepsini buradan sizlere aktardık. Nisan’ın ilk haftası da (1 – 7 Nisan 2019) teknolojik gelişmeler adına hızlı bir haftaydı diyebiliriz.

1-7 Nisan 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberlerin arasında Toyota, Apple News Plus haberleri ile Ford’un elektrikli transit aracına dair haber yer alıyor.. Ardından Gmail ve Snapchat’e gelen yeni özellikler ile Lyft’in halka arz edilişi haberlerini okuyacaksınız. Facebook’tan ise bu hafta 2 ayrı haber var. Ayrıca TikTok’un yorumlara filtre getirmesi konusuna da değindik. Son olarak Türkiye’den Bekchy servisi ve Sinemia’nın bilet katkı payı alması konuları ile Branding Türkiye Etkinlik tarafından gerçekleştirilen Girişimciler İçin Yeni Medya Etkinliği – Etkinlik Notları içeriğini sizlerle paylaşacağız.

Bütün bu gelişmeler ışığında bu haftaki “Teknoloji Haberleri” köşemizi sonlandırdık. Kısacası bu haftanın teknoloji gündemi yine çok yoğun. Hiç hız kesmeden hemen başlayalım.

İşte karşınızda “Haftanın Teknoloji Haberleri (1-7Nisan 2019)”

Toyoto, Hibrit Araç Patentlerini Ücretsiz Paylaşıyor

Otomobil üreticisi Toyota, hibrit araçlara yönelik yaklaşık 24 bin patenti ücretsiz olarak kullanıma açıyor. Telif hakkı lisansını kullanıma açacağını açıklayan Toyota, araçlara yönelik iki önlem aldığını da ifade etti. Toyota, elektrikli araçların ve bunlara yönelik teknolojik bilgilerin yaygın kullanılması için çalışıyor.Bu yüzden şirket, araç elektrifikasyonu ile ilgili teknolojilere, 24.000 patentin telif hakkını verecek.

Ayrıca Toyota, elektrikli araç geliştiren ve satan diğer üreticilere ücrete dayalı teknik destek sağlayacak. Küresel ısınma ve teknolojinin verimli kullanılması amacıyla daha duyarlı bir marka olmaya çalışan Toyota, elektrikli araçların kullanımı için oldukça çaba sarf ediyor. Şirket, bunun için hem telif hakkı lisansı verecek hem de ücretli teknik destek sağlamaya çalışacak. Teknik destekle araç elektrifikasyon sistemleri, kontrol kılavuzları gibi konulara detaylı açıklamalar getirecek. Toyota geçtiğimiz zamanlarda, 2.200 şarj patenti, 2.380 yakıt hücresi patentini de üreticilere sunmuştu.

Apple News Plus 2 Günde 200 Bin Aboneye Ulaştı

Apple’ın yeni servisi Apple News Plus, kullanıcılara sunuldu. Apple News Plus kullanıma sunulmasıyla birlikte 2 gün içerisinde 200 bin abone sayısına ulaştı.

Apple News+, haber servisi olarak resmi olarak kullanıcıların hizmetine sunuldu. The New York Times, Apple’a ait bu yeni gelişmeyi bizzat duyururken, konuyla ilgili bir de rapor hazırlandı. Şimdilik sınırlı bir alanda hizmete sunulan bu hizmetin, ilk 2 günde yüksek bir abone sayısına ulaşması şirketi oldukça memnun etti.

Apple News Plus’ın aylık abone fiyatı ise 9.99 $ olarak belirlendi.

Girişimciler İçin Yeni MedyaGirişimciler İçin Yeni Medya Etkinliği – Etkinlik Notları 

Branding Türkiye’nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik 21 Mart 2019’da İstanbul Gelişim Üniversitesi’nde, Girişimciler İçin Yeni Medya temalı bir etkinlik gerçekleştirdi. Etkinliğe katılım yoğun olurken, etkinlik notları Branding Türkiye’de paylaşıldı. Etkniliğe dair detaylı inceleme için buraya tıklayın.

Gmail’e E-Posta Zamanlama Özelliği Geldi

Google her hafta farklı bir yenilik ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Gmail’de artık e-postalar istenilen saatte veya tarihte gönderilmek üzere zamanlanabilecek. Gmail’in bu özelliği, kullanıcılara yeni bir deneyim imkânı ve kolaylık sunuyor. E-posta zamanlama özelliğinde kullanıcı, mail iletirken, Gönder düğmesinin yanında bulunan ikona tıklayarak e-postanın zamanını belirleyebilecek.

1 - 7 Nisan 2019Snapchat’e Yeni Özellikler Geliyor

Snapchat, son zamanlarda yaşadığı düşüşü engellemek amacıyla sürekli olarak yeni özellikler deniyor. Snapchat’in yeni özelliklerden biri; konum bildirme özelliği oldu. Bu özellikte bitmojiler ile kullanılan konumda neler yapıldığı da ifade edilecek.

Kullanıcılara bulundukları konumda neler yaptıklarına dair detaylı paylaşımlarda bulunabilecekler. Yer bildirimi yapan kullanıcılar, konumları hakkında bilgi veren görünüm elde edebilecekler. Snapchat, böylelikle daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edebilecek.

Lyft Halka Açıldı

Uber’in önemli bir rakibi olarak pazardaki konumunu koruyan taksi çağırma uygulaması Lyft, halka arz edildi. Halka arzının ilk gününde Lyft, piyasa değerini 22 milyar dolara yükseltti. İlk işlem gününde %21 değer kazanan Lyft, ikinci işlem gününde ise piyasa değeri olarak geriye düştü.

İlk gün 97 dolar seviyesinde işlem gören Lyft, yatırımcılardan da 2.34 milyar dolar toplamıştı. İkinci gün, hisse paylarının %12 değer kaybetmesi Lyft’i hüsrana uğrattı.

Facebook Reklamlarında KDV Kesintisi Olacak

2 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook, Nisan 2019 ile birlikte reklamlardan KDV alacak. Resmi açıklama ile birlikte kesinlik kazanan vergi olayı, reklam içeriklerine uygulanmaya başladı. Facebook’un vergi alacağı haberi, daha önce resmi gazetede yayımlanmıştı.

Facebook’tan Ayrımcılık İçeren İçeriklere Engel

Facebook, platform üzerinde yapılan beyaz milliyetçiliği ve ayrımcılığı yapan içerikleri engelleyeceğini açıkladı. Buna göre fotoğraflar, videolar, yorumlar başta olmak üzere ırkçılık içeren tüm gönderilere bir set çekilecek. Bu karar ilk olarak Instagram’da uygulanacak.

Alınan bu kararda, Yeni Zelanda’da yaşanan terör olayı ile son zamanlarda daha fazla ön plana çıkan ayrımcılık ve ırkçılık söylemlerinin etkisi olduğu düşünülüyor.

1 - 7 Nisan 2019TikTok Artık Yorumları Filtreliyor

TikTok, kullanıcıların bazı yorumlarına filtreleme özelliği getiriyor. Sosyal medyanın avantajlarıyla birlikte yaşanan bazı olumsuz durumlar da meydana gelmekte. Bu olumsuz durumlardan biri de siber zorbalık.

Kullanıcılarını siber zorbalıktan koruyacak filtreleme ile kullanıcılar filtrelemek istedikleri kelimeleri listeleyebilecek.  TikTok’a gelen bu özellikle 30 karaktere kadar kelime listesi oluşturulabiliyor. Bu doğrultuda kelimeler eklenip, çıkartılabilir ve yeniden düzenlenebilir. Kullanıcılar uygulamanın “Gizlilik Ayarları” kısmından yorum filtrelemesi yapılabilir

1 - 7 Nisan 2019Bekchy Yerli Üretim Belgesi Aldı

Bekchy, Türkiye’nin ilk yerli Bulut Waf olma unvanına sahip bir siber güvenlik girişimi. Yerli ve milli bir ürün olan Bekchy yerli üretim belgesi almaya hak kazandı. Siber güvenlik ürünü ve bulut üstünden çalışan yerli üretim Bekchy’nin yakın gelecekte piyasa değerini artıracağı düşünülüyor.

Bekchy, %92,67 oranında yüksek yerliliğe sahip. Bu durum hem ülke ekonomisine hem de yurtdışından gelecek yatırımlar için büyük önem taşıyor. DDoS, WAF, Cache, DNS, SSL ve Yük Dengeleme özellikleriyle web sitelerine güvenlik ve koruma sağlayan Bekchy SaaS modelinde çalışıyor. Basic, Pro, Business ve Enterprise 4 paketi bulunan Bekchy’nin 7 günlük ücretsiz deneme sürümü de mevcut.

Branding Türkiye olarak yerli girişimleri desteklediğimizi hatırlatarak Bekcyh’e başarılar diliyoruz.

Sinemia Her Bilet İçin “Bilet Katkı Payı” Talep Edecek

Sinemia, aylık sinema ücretine ek olarak bilet katkı payı almaya başladı. Aylık ücret karşılığında sinemaya gitmelerini vadeden girişim Sinemia, biletlerin yanı sıra 1- 4 TL arası katkı fiyat farkı almaya başladı.

Sinema bilet fiyatı 5- 20 TL arası olan biletler için 0,99 TL, 20- 25 TL arası biletler için 1,99, 25- 30 TL arası biletler için 2,49 TL olmak üzere değişen fiyat aralıklarında katkı payları talep ediliyor.

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Nisan (2019) ayının ilk haftasını (1 – 7 Nisan 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Nisan ayının ilk haftası (1 – 7 Nisan 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Nisan ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir