Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Mayıs (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2019)

Mayıs ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Mayıs’ın 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2019)”

1 – 7 Mayıs 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Mayıs ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Instagram Hikayeler, İstatistiklerle Markalar, Spotify, Drone, Apple, Steam, Glovo, Türkiye Kripto Para Piyasası, Elon Musk ve Avenger: Endgame ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Mayıs 2019 - Instagram Hikayeler Sohbet

Instagram Hikayeler’e Sohbet Etiketi Geliyor

Facebook, geçtiğimiz günlerde F8 Geliştiriciler Konferansı’nın bir yenisini düzenledi. Bu etkinlik kapsamında Facebook bünyesine kattığı popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp ile fotoğraf/kısa video paylaşımı odaklı sosyal ağ Instagram’da gerçekleşecek yeniliklerden de bahsetti. En dikkat çeken yenilik Instagram Hikayeler özelliğine geliyor desek yeridir. Çünkü Instagram Hikayeler’e sohbet etiketi getiriliyor. Bu özellik, Instagram hikâyesini görüntüleyen insanlarla sohbet başlatma imkânı sağlayacak.

İstatistiklerle Markalar

İstatistiklerle Markalar

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, çeşitli konularda özel içerikler hazırlayarak 3F Fenomeni doğrultusunda bir yayın politikasına sahip bir mecradır. İlgiyle takip edilen yazı dizilerine şimdi de “İstatistiklerle Markalar” dizisi eklendi. Yazı dizisinin ilk bölümü ise Amazon İstatistikleri oldu. Her hafta yerel ve global bir markaya dair istatistiklerin yayınlanacağı İstatistikler kategorisini takip etmenizi öneririz.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Mayıs 2019 - Spotify Reklamları

Spotify Sesle Etkinleştirilen Reklamları Deniyor

Spotify, yeni reklam biçimleri deniyor. Hatta şirket ABD konumunda sesle etkin hale gelen reklamları test etmeye başladı bile… Açıklama gerekirse; Spotify’da dinleyicinin sesli komut vermesine duyarlı biçimde çalışacak sese duyarlı reklamlar olacak. Spotify’ın ilk sesli reklamı kullandığı markalardan biri ise Axe oldu.

Drone İle Organ Nakli

Drone İle İlk Kez Böbrek Taşındı

ABD’de bağışçıdan alınan böbrek, nakil yapılacak hastaya drone ile taşındı.. Maryland Üniversitesi Tıp Okulu tarafından yapılan drone ile organ taşıma aksiyonu dünyada ilk kez gerçekleştirilmiş oldu. Bilindiği üzere organ nakillerinde, taşınan organların %1,5’i hedefteki hastaya ulaşmıyor. Bunun için de nakil olumsuz sonuçlanıyor. Drone teknolojisiyle bu problemin ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Mayıs 2019 - Apple 1 Trilyon Dolar

Apple 1 Trilyon Dolar Değerine Ulaştı

Apple, yeniden 1 trilyon değere ulaştı. Dünya devi teknoloji markası Apple geçtiğimiz haftalarda 1 trilyonluk değere ulaşıp ardından 2. sıraya gerilemişti. Bunda Apple’ın iPhone gelirlerinde yaşanan yıllık %17’lik düşüş etkili oldu. Ancak ikinci çeyrek kazanç beklentilerini açıklamasının ardından Apple hisseleri %6 yükseldi. Böylece genel karlılığında yükselişi yeniden yakalayan Apple, 1.0003.000.000.000 dolar değerine ulaştı.

Apple Ekrandan Parmak İzi Teknolojisinin Patentini Aldı

Teknoloji devi Apple, ekrandan parmak izi teknolojisi için patent aldı. Yüz tarama teknolojisi olan Apple cihazlarda şimdi de ekrana gömülü parmak izi tarayıcısı olacak. Bilindiği üzere iPhone X model telefonlarda Face ID teknolojisi kullanılıyordu. Apple’ın parmak izi teknolojisiyle ilgili aldığı patentle birlikte ekrana gömülü parmak izi tarayıcısı da aktif olacak.

Steam 1 Milyar

Steam 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Valve Corporation tarafından geliştirilen, bir dijital dağıtım, dijital hak yönetimi, çok oyunculu oynanış ve iletişim sunan teknoloji girişimi Steam’ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığı öğrenildi. Şirket tarafından resmi bir açıklama yapılmasa da platformun üyelerine atadığı ID numarasından kullanıcı sayısı anlaşılabiliyor. Bu habere dair detaylı bir okuma için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Mayıs 2019 - Glovo

Glovo 169 Milyon Dolar Yatırım Aldı

İspanyol girişim Glovo, seri-D yatırım turunda 169 milyon dolarlık yatırım aldığını duyurdu. Türkiye’de de faaliyet gösteren Glovo, uygulama üzerinden teslimat hizmeti veriyor. Hızlı tüketim ürünlerinin dağıtım işlemlerini sağlayan Glovo uygulamasının 5.5 milyon kullanıcısı bulunuyor. 169 milyon dolarlık yatırım Lakestar liderliğinde ve Papa John’s’un sahibi Drake’in katılımı ile gerçekleşti. Bu arada Glovo uygulamasının şu anda 16 bin iş ortağı bulunuyor.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Mayıs 2019 - Türkiye Kripto Para

Türkiye Kripto Para İşlemlerinde İlk 10’da

Teknoloji Haberleri’ne dijital para sektörüne dair detaylarla devam ediyoruz. Türkiye kripto para işlemlerinin en aktif biçimde gerçekleştiği 9. ülke konumunda. Kripto para piyasası verilerini inceleyen Data Light, en aktif kripto para borsasının analizlerini açıkladı. İlk sırada ABD’nin yer aldığı listenin ikinci sırasında Japonya bulunuyor. Ardından Güney Kore geliyor. ABD’de aylık 22 milyon kripto para alım satımı gerçekleşirken Japonya’da 6 milyon olan alım satım işlemi yapılıyor. Güney Kore’de ise 5 milyon 700 bin alım satım gerçekleşiyor. Bu rapora göre Türkiye’de kripto para alım satımında aylık ziyaret sayısının 2 milyon 414 bin civarında olduğu görülüyor. Türkiye’de kripto para sahibi olanların, nüfusa oranı ise %18.

Teknoloji Haberleri 1 - 7 Mayıs 2019 - Küresel İnternet

Elon Musk Küresel İnternet İçin Adım Attı

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir gelişmeyle devam ediyoruz. Ucuz ve yüksek hızlı internet erişimi için çalışan Elon Musk, gerekli izinleri aldı. İnternet için mikro uydu yerleştirmeyi hedefleyen Musk, ABD Federal İletişim Komisyonu tarafından ikinci onayı bekliyordu. Geçtiğimiz günlerde nihayet bu onay da geldi. Böylece Musk, uzaya gönderilecek olan geniş bant uydusu ile tüm dünya için ucuz internet sağlayacak. SpaceX projesi kapsamında 4425 adet uydu ile Starlink adlı proje hayata geçirilecek. Projenin 10 milyar dolar maliyeti olacak. Bu arada 2024 yılına kadar Elon Musk, ikinci bir uydu daha göndermek istiyor.

Avengers Endgame Rekor Kırdı

Avengers: Endgame, İlk Haftada 1 Milyar $ Barajını Geçti

Teknoloji Haberleri’nin bir gişe başarısıyla tamamlıyoruz. Avengers: Endgame filmi 2019 yılında heyecanla beklenen filmlerden biriydi. Beklenileni karşılayan Avengers: Endgame ilk haftasında 1 milyar $ hasılat yaparak en iyi açılışını gerçekleştirdi. Avengers: Infınıty War serisi ile başlayan film Endgame ile sona erdi. Dünya genelinde oldukça büyük bir gişe hasılatı yapan film, tüm zamanların en iyi açılışını yapmış oldu. Bu rekoru kıran diğer film yine Avengers serisinin Infınıty War adlı filmi olmuştu. İlk 5 günde 1 milyar dolar barajını aşan film, dünya genelinde izleyicilerden tam not aldı.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Mayıs 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Mayıs 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.