Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2019)

Mayıs ayının ilk haftasını (1 – 7 Mayıs 2019) geride bıraktık. Mayıs ayı başlarken teknoloji ve dijital odaklı konularda birçok güncel gelişme olduğu detayını belirtelim.

Mayıs ayının ilk haftası oldukça yoğun geçti. Biz de haftaya damgasını vuran dijital ve teknoloji odaklı haberleri sizler için derledik. İşte karşınızda Mayıs’ın ilk haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Mayıs 2019)”

1 – 7 Mayıs 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında Instagram, Spotify ile ilgili gelişmeler yer alıyor. Bu haberlerin ardından drone ile taşınan organ haberini okuyacaksınız. Bu haftaki bir diğer gelişme Apple’ın 1 trilyon dolar hisseye ulaşması oldu. Ayrıca Steam’ın 1 milyar kullanıcıya ulaşması da bu hafta yine dikkat çeken detaylardan biriydi.

Apple’a ait ikinci bir haber ile Glovo uygulamasının yatırım aldığına dair içerikleri de sizler için derledik. Türkiye’nin kripto para işlemlerindeki sırası, Elon Musk’ın küresel internet projesi haberleri ile devam eden serimizi Avengers: Endgame filminin aldığı gişeyle sonlandırdık. Bu arada Branding Türkiye’de yayınlanan konsept içeriklere de yine Haftanın Teknoloji Haberleri’nde yer verdik.

1 - 7 Mayıs 2019Instagram Hikayeler’e Sohbet Etiketi Geliyor

Facebook, geçtiğimiz günlerde F8 Geliştiriciler Konferansı’nın bir yenisini düzenledi. Bu etkinlik kapsamında Facebook bünyesine kattığı popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp ile fotoğraf/kısa video paylaşımı odaklı sosyal ağ Instagram’da gerçekleşecek yeniliklerden de bahsetti.

En dikkat çeken yenilik Instagram Hikayeler özelliğine geliyor desek yeridir. Çünkü Instagram Hikayeler’e sohbet etiketi getiriliyor. Böylece hikayeler özelliğinin interaktif olacağı düşünülüyor. Bu özellik, Instagram hikâyesini görüntüleyen insanlarla sohbet başlatma imkânı sağlayacak. Jane Manchun Wong gerçekleşecek bu yeniliği Twitter’dan da duyurdu.

İstatistiklerle Markalar

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye, çeşitli konularda özel içerikler hazırlayarak 3F Fenomeni doğrultusunda bir yayın politikasına sahip bir mecradır. İlgiyle takip edilen yazı dizilerine şimdi de “İstatistiklerle Markalar” dizisi eklendi. İlk konu Amazon İstatistikleri oldu. Her hafta yerel ve global bir markaya dair istatistiklerin yayınlanacağı İstatistikler kategorisini takip etmenizi öneririz.

Spotify Sesle Etkinleştirilen Reklamları Deniyor

Dijital müzik servisi Spotify, yeni reklam biçimleri deniyor. Buna göre Spotify, ABD konumunda sesle etkin hale gelen reklamları test etmeye başladı. Popüler müzik platformunda dinleyicinin sesli komut vermesine duyarlı biçimde çalışacak sese duyarlı reklamlar olacak. Spotify sesli reklam özelliği ile direkt olarak kullanıcıların çalma listesine veya podcaste iletecek.

Spotify’ın ilk sesli reklamı kullandığı markalardan biri Axe oldu. Axe’ın bu sesli reklamı sayesinde Spotify’da markalı oynatma listesi oluşturulabilecek. Diğer sesli reklam ile kullanıcılar Spotify orijinal podcastine yani Stay Free: Clash of the Story’e yönlendirilecek.

Şimdilik ABD’de test sürecinde olan ses komutuyla aktifleşen reklam özelliği, Ayarlar menüsünden Voice- Enabled Ads ile aktif edilebilecek.

Drone İle İlk Kez Böbrek Taşındı

ABD’de bağışçıdan alınan böbrek, nakil yapılacak hastaya drone ile taşındı.. Maryland Üniversitesi Tıp Okulu tarafından yapılan drone ile organ taşıma aksiyonu dünyada ilk kez gerçekleştirilmiş oldu. Drone gelecek zamanlarda organ nakli gibi her saniyenin önemli olduğu bir aksiyonda daha çok kullanılacak gibi görünüyor.

Organ nakillerinde, taşınan organların %1,5’i hedefteki hastaya ulaşmıyor. Bunun için nakil olumsuz sonuçlanıyor. Drone teknolojisiyle bu problemin ortadan kalkacağı öngörülüyor.

1 - 7 Mayıs 2019Apple 1 Trilyon Dolar Değerine Ulaştı

Apple, yeniden 1 trilyon değere ulaştı. Dünya devi teknoloji markası Apple geçtiğimiz haftalarda 1 trilyonluk değere ulaşıp ardından 2. sıraya gerilemişti. Bunda Apple’ın iPhone gelirlerinde yaşanan yıllık %17’lik düşüş etkili oldu. Ancak ikinci çeyrek kazanç beklentilerini açıklamasının ardından Apple hisseleri %6 yükseldi. Böylece genel karlılığında yükselişi yeniden yakalayan Apple, 1.0003.000.000.000 dolar değerine ulaştı.

Apple Ekrandan Parmak İzi Teknolojisinin Patentini Aldı

Evet, bu hafta Apple’a dair iki haberimizin olduğunu belirtmiştik. İşte ikinci haberin detayları: Teknoloji devi Apple, ekrandan parmak izi teknolojisi için patent aldı. Yüz tarama teknolojisi olan Apple cihazlarda şimdi de ekrana gömülü parmak izi tarayıcısı olacak.

iPhone X model telefonlarda Face ID teknolojisi kullanılıyordu. Apple’ın parmak izi teknolojisiyle ilgili aldığı patentle birlikte ekrana gömülü parmak izi tarayıcısı da aktif olacak.

Steam 1 MilyarSteam 1 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

Popüler oyun platformu Steam,1 milyar kullanıcıya ulaştı. Valve Corporation tarafından geliştirilen, bir dijital dağıtım, dijital hak yönetimi, çok oyunculu oynanış ve iletişim sunan Steam’ın 1 milyar kullanıcıya ulaştığı öğrenildi. Şirket tarafından resmi bir açıklama yapılmasa da platformun üyelerine atadığı ID numarasından kullanıcı sayısı anlaşılabiliyor.

Bu habere dair detaylı bir okuma için buraya tıklayın.

Glovo 169 Milyon $ Yatırım Aldı

İspanyol girişim Glovo, seri-D yatırım turunda 169 milyon dolarlık yatırım aldığını duyurdu. Türkiye’de de faaliyet gösteren Glovo, uygulama üzerinden teslimat hizmeti veriyor. Hızlı tüketim ürünlerinin dağıtım işlemlerini sağlayan Glovo uygulamasının 5.5 milyon kullanıcısı bulunuyor.

169 milyon dolarlık yatırım Lakestar liderliğinde ve Papa John’s’un sahibi Drake’in katılımı ile gerçekleşti. Bu arada Glovo uygulamasının şu anda 16 bin iş ortağı bulunuyor.

1 - 7 Mayıs 2019Türkiye Kripto Para İşlemlerinde İlk 10’da

Türkiye kripto para işlemlerinin en aktif biçimde gerçekleştiği 9. ülke konumunda. Kripto para piyasası verilerini inceleyen Data Light, en aktif kripto para borsasının analizlerini açıkladı. İlk sırada ABD’nin yer aldığı listenin ikinci sırasında Japonya bulunuyor. Ardından Güney Kore geliyor. ABD’de aylık 22 milyon kripto para alım satımı gerçekleşirken Japonya’da 6 milyon olan alım satım işlemi yapılıyor. Güney Kore’de ise 5 milyon 700 bin alım satım gerçekleşiyor.

Türkiye’de kripto para alım satımında aylık ziyaret sayısının 2 milyon 414 bin civarında olduğu görülüyor. Türkiye’de kripto para sahibi olanların, nüfusa oranı ise %18. Bu verilerden yola çıkarak Türkiye’nin kripto para anlamında gelişen ve fırsatlara açık bir pazar olduğu söylenebilir.

Elon Musk Küresel İnternet İçin Adım Attı

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, her hafta yeni bir gündem ile “Teknoloji Haberleri” dizimizde yer alıyor. Ucuz ve yüksek hızlı internet erişimi için çalışan Elon Musk, gerekli izinleri aldı. İnternet için mikro uydu yerleştirmeyi hedefleyen Musk, ABD Federal İletişim Komisyonu tarafından ikinci onayı bekliyordu. Geçtiğimiz günlerde nihayet bu onay geldi.

Musk, uzaya gönderilecek olan geniş bant uydusu ile tüm dünya için ucuz internet sağlayacak. SpaceX projesi kapsamında 4425 adet uydu ile Starlink adlı proje hayata geçirilecek. Projenin 10 milyar dolar maliyeti olacak. Bu arada 2024 yılına kadar Elon Musk, ikinci bir uydu daha göndermek istiyor.

Avengers: Endgame, İlk Haftada 1 Milyar $ Barajını Geçen İlk Film Oldu

Avengers: Endgame filmi 2019 yılında heyecanla beklenen filmlerden biriydi. Beklenileni karşılayan Avengers: Endgame ilk haftasında 1 milyar $ hasılat yaparak en iyi açılışını gerçekleştirdi.

Avengers: Infınıty War serisi ile başlayan film Endgame ile sona erdi. Dünya genelinde oldukça büyük bir gişe hasılatı yapan film, tüm zamanların en iyi açılışını yaptı. Bu rekoru kıran diğer film yine Avengers serisinin Infınıty War adlı filmi olmuştu. İlk 5 günde 1 milyar dolar barajını aşan film, dünya genelinde izleyicilerden tam not aldı.

 

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Mayıs (2019) ayının ilk haftasını (1 – 7 Mayıs 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Mayıs’ın ilk haftası (1 – 7 Mayıs 2019) teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Mayıs ayındaki gelişmeleri sizinle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir