Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Eylül (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2019)

Eylül ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2019)”

1 – 7 Eylül 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (1 – 7 Eylül 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Google 170 Milyon Dolar Ödeyecek
 • Twitter Instagram Hesabı Açtı
 • Apple Music’in Web Sürümü Beta Olarak Yayında
 • Gmail Apple Cihazları İçin Güncellendi
 • Türkiye’de İlk Drone Teknoloji Merkezi
 • Akıncı İHA İlk Kez Motor Çalıştırdı
 • Youtube Abone Sayısını Göstermeyecek
 • Twitter CEO’su Jack Dorsey’in Hesabı Hacklendi
 • Google Dizi Ve Film Önerecek
 • Dünya Gazetesi Satıldı
 • Facebook Beğeni Sayısını Gizleyecek
 • Bilgi Üniversitesi Satıldı
 • Baykuş Ödülleir Sahipleriyle Buluştu
 • Susamam Trend Oldu
 • Jet Sosyete Puhu Tv’de

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknoloji odaklı yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Eylül 2019) - Google 170 Milyon Dolar

Google, 170 Milyon Dolar Ödeyecek

Google, Federal Ticaret Komisyonu tarafından yürütülen soruşturma sonrasında Youtube’da ebeveynlerin rızası olmadan çocukların bilgilerine eriştiği iddiası sebebiyle 170 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. Google, Youtube’un Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası’nı ihlal ettiği gerekçesi sebebiyle FTC tarafından kesilen en büyük cezayı ödemiş olacak. Youtube ise yaşanan ihlallerin ardından çocuklar için Youtube Kids’in daha uygun olduğunu açıkladı. Youtube ayrıca, Kids uygulaması için özel içerikler ve ayrı bir bütçe ayırdığını da açıkladı.

Twitter Instagram Hesabı Açtı

Twitter Instagram Hesabı Açtı

Twitter’ın normalde resmi bir Instagram hesabı bulunmuyordu. Ancak bu hafta bir Twitter kullanıcısının “Instagram hesabı açmalısınız” önerisini dikkate alarak Instagram hesabı açan şirket kısa sürede 600 bin takipçiye ulaştı. Twitter, kullanıcının tweetine yanıt olaraksa; “Merhaba! Bu tweeti tanıtım malzemesi olarak kullanmak istiyoruz. Eğer herhangi bir itirazınız varsa bize bildirin.” paylaşımında bulundu. Twitter artık popüler olan tweetleri kendi Instagram profilinde paylaşacak.

Apple Music Web Sürümü

Apple Music’in Web Sürümü Beta Olarak Yayında

Apple Music, web sürümünün beta sürecine başladı. Böylece Apple Music’in Web Player’ı herhangi bir uygulamaya gerek kalmadan internet üzerinden müzik dinlemeyi olanaklı kılacak. Bu arada Apple, bu gelişmeyi duyururken, uygulamayı geliştirmeye devam edeceğini de ifade etti.

Gmail Güncellendi

Gmail Apple Cihazları İçin Güncellendi

Google bünyesindeki e-mail servisi Gmail, güncellemeye gitti. Bu güncelleme; iPhone kullanıcılarında yaşanan güvenlik açığını çözmek, kullanıcıların Gmail deneyimlerini artırmak ve güçlendirmek amacıyla  yapıldı. Böylece uygulamanın web versiyonunda yer alan tüm değişikliklerin ve yeniliklerin hepsi Apple cihazlarına da gelmiş oldu. Örneğin yeni güncellemeyle birlikte, mail içerisinde yer alan görsellerin cihaza otomatik indirilmesi daha kolay olacak.

Drone Teknoloji Merkezi

Türkiye’ni İlk Drone Teknoloji Merkezi

Assuva Savunma Sanayi, yeraltı arama ve görüntüleme sistemleri üzerine çalışmalar yapan bir şirket. Drone sanayisi konusunda da yatırımlarını artırmayı hedefleyen firma, yatırım merkezi olarak Kastamonu’yu seçti. Şirket daha önce Kastamonu Taşköprü’den evvel Kurtköy’de bir yatırım merkezi açmıştı. Kastamonu’yu ikinci kez yatırım alanı olarak seçen Assuva, Kastamonu’nun bölgesel bir güç olacağına inanıyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Eylül 2019) - İHA - Uçan Balık

Akıncı İHA İlk Kez Motor Çalıştırdı

İnsansız Hava Aracı Sistemleri Baykar, ilk kez İHA motorlarını çalıştırdı. Akıncı üzerine çalışmalarını güçlendirmeyi amaçlayan Baykar, bu aracı “uçan balık” olarak adlandırıyor. Akıncı İHA’nın motorunun ilk kez çalıştığını Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Twitter üzerinden duyurdu. Akıncı, 40 bin fit yüksekliğe ulaşma ve 24 saat havada kalma özelliğine sahip.

Youtube Abone Sayılarını Gizleyecek

Youtube Abone Sayısını Göstermeyecek

Youtube artık kanalların abone sayılarını göstermeyecek. Buna göre Youtube, kanalların abone sayısını yakın bir sayıya yuvarlayarak gösterecek. Bir kanalın 222.208 abonesi bulunuyorsa, bu sayıyı 223 bine gelene kadar, 222K şeklinde gösterecek. Kanal sahipleri ise net abone sayılarına kontrol panellerinden ulaşabilecekler. Youtube’un böyle bir değişime gitmesinin nedeni, kullanıcıların abone sayılarına odaklanmalarını engellemek.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Eylül 2019) - Jack Dorsey Hesabı Çalındı

Twitter CEO’su Jack Dorsey’in Hesabı Hacklendi

Bu hafta Teknoloji Haberleri köşesinde Twitter ile ilgili tuhaf bir haberi aktaracağız. Twitter CEO’su Jack Dorsey’in Twitter hesabı hacklendi. Dorsey’in hesabından ırkçı ve ahlaksız paylaşımlar yapılması ile hesabın çalındığı ortaya çıktı. Hitler lehine paylaşımlar yapılan hesap hakkında Twitter Sözcüsü Brandon Borrman; “Jack’in hesabının gizliliği ihlal edildi. Bunun üzerinde çalışıyoruz ve ne olduğunu araştırıyoruz.” diyerek konuya açıklık getirdi. Bu arada Jack’in 4 milyonu aşkın takipçisi bulunuyor.

Teknoloji Haberleri (1 - 7 Eylül 2019) - Google Dizi Film

Google Dizi ve Film Önerecek

Google, kullanıcılara artık dizi veya film tavsiyesinde bulunacak. Yeni güncelleme ile Google insanların arama sonuçları doğrultusunda kişiye özel yani kişiselleştirilmiş arama sonuçlarıyla dizi ve film önerilerinde bulunacak. Uygulama şimdilik ABD’de başladı. Aynı işlemin Türkiye’de ne zaman başlayacağı henüz netleşmedi.

Dünya Gazetesi Satıldı

Dünya Gazetesi Satıldı

Türkiye’nin tek günlük basılı ekonomi yayını olarak faaliyet gösteren ancak bir süredir ekonomik sıkıntılarla gündeme gelen Dünya Gazetesi Hakan Güldağ’a satıldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Facebook Beğeni Sayısı

Facebook Beğeni Sayısını Gizleyecek

Geçtiğimiz aylarda Instagram’ın beğeni sayısını gizleyeceğini aktarmıştık. Pilot ülkelerde denenen özellik Mark Zuckerberg’in istediği gibi sonuçlanmış olacak ki şimdi aynı uygulama Facebook için planlanıyor. Özetle, Facebook beğeni sayısını gizlemeyi planlıyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Can Holding'e Satıldı

Bilgi Üniversitesi Satıldı

Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi satıldı. Üniversiteyi 90 milyon dolar bedel karşılığında ise Can Holding satın aldı.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Baykuş Ödülleri Sahipleri ile Buluştu

Baykuş Ödülleri Sahipleri ile Buluştu (2019)

Araştırma Dünyasının Oscar’ı olan Baykuş Ödülleri; 3 Eylül 2019’da Four Seasons Bosphorus’ta gerçekleşti. Bu yıl 7.’si düzenlenen ve Branding Türkiye’nin medya sponsorluğunda gerçekleşen Baykuş Ödülleri sahipleri ile buluştu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Susamam

Susamam Şarkısı Trend Oldu

Türkiye bu sabaha #Susamam etiketiyle yayınlanan ve 14 dakika süren şarkıyla uyandı. Şanışer öncülüğünde 17 rap şarkıcısının ortak çalışması olarak dinleyiciyle buluşan rap şarkısı Susamam Türkiye’deki tartışmalı toplumsak konuları işlemesiyle dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Jet Sosyete Puhu Tv de

Jet Sosyete Puhu Tv’de

“Haftanın Teknoloji Haberleri”ni fenomen diziye dair detaylarla bitiriyoruz. Senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı Jet Sosyete yeni sezonda sadece Puhu Tv’de olacak. Fenomen komedi dizisi, Ekim ayında 50 dakikalık izlenme süresiyle izleyiciyle buluşacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül  (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Eylül 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 1. haftası teknoloji odaklı gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Eylül 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.