Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2019)

Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (1 – 7 Eylül 2019) birbirinden önemli haberler var. İşte, Eylül’ün birinci haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Eylül ayına girdiğimiz bu günlerde teknoloji ve dijital odaklı dair pek çok ilgi çekici gelişme yaşandı. Bu hafta yine global markaların gündemi dolduran aksiyonlarına şahit olduk. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarına devam ediyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Eylül’ün birinci haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Eylül 2019)”

1 – 7 Eylül 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın (1 – 7 Eylül 2019) öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri arasında şu başlıklar yer alıyor; 

 • Google Youtube’daki İhlalleri Çözmek İçin 170 Milyon Dolar Ödeyecek
 • Twitter Instagram Hesabı Açtı
 • Apple Music’in Web Sürümü Beta Olarak Yayında
 • Gmail Apple Cihazları İçin Güncellendi
 • Türkiye’de İlk Drone Teknoloji Merkezi Kastamonu’da Kurulacak
 • Akıncı İHA İlk Kez Motor Çalıştırdı
 • Youtube Artık Kanalların Abone Sayısını Göstermeyecek
 • Twitter CEO’su Jack Dorsey’in Hesabı Hacklendi
 • Google Dizi Ve Film Önerecek
 • Dünya Gazetesi Satıldı
 • Facebook Beğeni Sayısını Gizleyecek
 • Bilgi Üniversitesi Satıldı
 • Baykuş Ödülleir Sahipleriyle Buluştu
 • Susamam Trend Oldu
 • Jet Sosyete Puhu Tv’de

Şimdi hiç vakit kaybetmeden bu başlıklara dair detaylara hep birlikte göz atalım.

Google 170 Milyon Dolar ÖdeyecekGoogle, Youtube’daki İhlalleri Çözmek İçin 170 Milyon Dolar Ödeyecek

Google, çocuk gizliliği konusunda birçok ihlal nedeniyle Federal Ticaret Komisyonu’na ceza ödeyecek. Google, komisyon tarafından yürütülen soruşturma sonrasında Youtube’da ebeveynlerin rızası olmadan çocukların bilgilerine eriştiği iddiası sebebiyle 170 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Google, Youtube’un Çocukların Çevrimiçi Gizlilik Koruma Yasası’nı ihlal ettiği gerekçesi sebebiyle FTC tarafından kesilen en büyük cezayı ödemiş olacak. Youtube ise yaşanan ihlallerin ardından çocuklar için Youtube Kids’in daha uygun olduğunu açıkladı. Youtube ayrıca, Kids uygulaması için özel içerikler ve ayrı bir bütçe ayırdığını da açıkladı.

Twitter Instagram Hesabı Açtı

Twitter’ın normalde resmi bir Instagram hesabı bulunmuyordu. Ancak bu hafta bir Twitter kullanıcısının “Instagram hesabı açmalısınız” önerisini dikkate alarak Instagram hesabı açan şirket kısa sürede 600 bin takipçiye ulaştı. Kullanıcısının talebi doğrultusunda Twitter yetkilileri hemen harekete geçti ve Instagram özelinde aksiyon aldı. Twitter, kullanıcının tweetine yanıt olarak; “Merhaba! Bu tweeti tanıtım malzemesi olarak kullanmak istiyoruz. Eğer herhangi bir itirazınız varsa bize bildirin.” paylaşımında bulundu. Twitter artık popüler olan tweetleri kendi Instagram profilinde paylaşacak.

Apple Music Web SürümüApple Music’in Web Sürümü Beta Olarak Yayında

Apple Music, web sürümünün beta sürecine başladı. Apple Music’in Web Player’ı herhangi bir uygulamaya gerek kalmadan internet üzerinden müzik dinlemeyi olanaklı kılacak. Apple kullanıcıları bu gelişmeden mutlu. Bu arada Apple, bu gelişmeyi duyururken, uygulamayı geliştirmeye devam edeceğini de ifade etti. Buna göre şirket, Apple Music uygulamasıyla kullanıcılarına daha kolay ve sorunsuz bir müzik dinleme deneyimi yaşatmayı hedefliyor.

Gmail GüncellendiGmail Apple Cihazları İçin Güncellendi

Google bünyesindeki e-mail servisi Gmail, güncellemeye gitti. iPhone kullanıcılarında yaşanan güvenlik açığını çözmek, kullanıcıların Gmail deneyimlerini artırmak ve güçlendirmek amacıyla Gmail’de güncelleme yapıldı. Böylece uygulamanın web versiyonunda yer alan tüm değişikliklerin ve yeniliklerin hepsi Apple cihazlarına da geldi. Örneğin yeni güncellemeyle birlikte, mail içerisinde yer alan görsellerin cihaza otomatik indirilmesi daha kolay olacak. iPhone kullanıcıları özellikle bu konuda oldukça mustaripti. Güncelleme bu sorunu çözmüş oldu.

Drone Teknoloji MerkeziTürkiye’ni İlk Drone Teknoloji Merkezi Kastamonu’da Kurulacak

Türkiye’nin ilk drone teknoloji merkezi açılıyor. Assuva Savunma Sanayi, yeraltı arama ve görüntüleme sistemleri üzerine çalışmalar yapan bir şirket. Drone sanayisi konusunda da yatırımlarını artırmayı hedefleyen firma, yatırım merkezi olarak Kastamonu’yu seçti. Şirket daha önce Kastamonu Taşköprü’den evvel Kurtköy’de bir yatırım merkezi açmıştı. Kastamonu’yu ikinci kez yatırım alanı olarak seçen Assuva, Kastamonu’nun bölgesel bir güç olacağına inanıyor. Assuva Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Başbuğ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Burada üretim ve eğitim alanlarımız olacağından hizmet sektöründe çalışacağımız farklı ve yoğun bir yatırım sürecine gireceğiz. Teknolojik cihazlarımızı üretmek, satmak ve eğitimlerini vermek için kollarımızı sıvadık.” ifadelerini kullandı.

Akıncı İHA - Uçan BalıkAkıncı İHA İlk Kez Motor Çalıştırdı

İnsansız Hava Aracı Sistemleri Baykar, ilk kez İHA motorlarını çalıştırdı. Akıncı üzerine çalışmalarını güçlendirmeyi amaçlayan Baykar, bu aracı “uçan balık” olarak adlandırıyor.

Akıncı İHA’nın motorunun ilk kez çalıştığını Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar Twitter üzerinden duyurdu. Akıncı, 40 bin fit yüksekliğe ulaşma ve 24 saat havada kalma özelliğine sahip. Akıncı savaş uçaklarının görevlerini icra edebilecek ve savaş uçaklarının yükünü azaltacak.

Youtube Abone Sayılarını GizleyecekYoutube Artık Kanalların Abone Sayısını Göstermeyecek

Youtube artık kanalların abone sayılarını göstermeyecek. Buna göre Youtube, kanalların abone sayısını yakın bir sayıya yuvarlayarak gösterecek. Bir kanalın 222.208 abonesi bulunuyorsa, bu sayıyı 223 bine gelene kadar, 222K şeklinde gösterecek. Kanal sahipleri ise net abone sayılarına kontrol panellerinden ulaşabilecekler.

Youtube’un böyle bir değişime gitmesinin nedeni, kullanıcıların abone sayılarına odaklanmalarını engellemek. Youtube, kanal sahiplerinde oluşan baskıyı engellemek ve daha verimli ve kaliteli içeriklere yoğunlaşmasına katkı sağlamak için bu kararı almış gibi gözüküyor.

Jack Dorsey'in Hesabı ÇalındıTwitter CEO’su Jack Dorsey’in Hesabı Hacklendi

Bu hafta Twitter ile ilgili tuhaf bir haberle karşınızdayız. Twitter CEO’su Jack Dorsey’in Twitter hesabı hacklendi. Dorsey’in hesabından ırkçı ve ahlaksız paylaşımlar yapılması ile hesabın çalındığı anlaşıldı. Hitler lehine paylaşımlar yapılan hesap hakkında Twitter Sözcüsü Brandon Borrman; “Jack’in hesabının gizliliği ihlal edildi. Bunun üzerinde çalışıyoruz ve ne olduğunu araştırıyoruz.” diyerek konuya açıklık getirdi. Bu arada Jack’in 4 milyonu aşkın takipçisi bulunuyor.

Google Dizi ve Film ÖnerecekGoogle Dizi ve Film Önerecek

Google, kullanıcılara artık dizi veya film tavsiyesinde bulunacak. Yeni güncelleme ile Google insanların arama sonuçları doğrultusunda kişiye özel yani kişiselleştirilmiş arama sonuçlarıyla dizi ve film önerilerşnde bulunacak. Uygulama şimdilik ABD’de başladı. Aynı işlemin Türkiye’de ne zaman başlayacağı henüz netleşmedi.

Dünya Gazetesi SatıldıDünya Gazetesi Satıldı

Türkiye’nin tek günlük basılı ekonomi yayını olarak faaliyet gösteren ancak bir süredir ekonomik sıkıntılarla gündeme gelen Dünya Gazetesi Hakan Güldağ’a satıldı.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Facebook BeğeniFacebook Beğeni Sayısını Gizleyecek

Geçtiğimiz aylarda Instagram’ın beğeni sayısını gizleyeceğini aktarmıştık. Pilot ülkelerde denenen özellik Mark Zuckerberg’in istediği gibi sonuçlanmış olacak ki şimdi aynı uygulama Facebook için planlanıyor. Özetle, Facebook beğeni sayısını gizlemeyi planlıyor.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Can Holding'e SatıldıBilgi Üniversitesi Satıldı

Türkiye’nin en prestijli üniversitelerinden biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi satıldı. Üniversiteyi 90 milyon dolar bedel karşılığında Can Holding satın aldı.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Baykuş Ödülleri Sahipleri ile BuluştuBaykuş Ödülleri Sahipleri ile Buluştu (2019)

Araştırma Dünyasının Oscar’ı olan Baykuş Ödülleri; 3 Eylül 2019’da Four Seasons Bosphorus’ta gerçekleşti. Bu yıl 7.’si düzenlenen ve Branding Türkiye’nin medya sponsorluğunda gerçekleşen Baykuş Ödülleri sahipleri ile buluştu.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

SusamamSusamam Şarkısı Trend Oldu

Türkiye bu sabaha #Susamam etiketiyle yayınlanan ve 14 dakika süren şarkıyla uyandı. Şanışer öncülüğünde 17 rap şarkıcısının ortak çalışması olarak dinleyiciyle buluşan rap şarkısı Susamam Türkiye’deki tartışmalı konuları işliyor.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

Jet SosyeteJet Sosyete Puhu Tv’de

Senaryosunu Gülse Birsel’in yazdığı “Jet Sosyete” yeni sezonda sadece Puhu Tv’de olacak. Fenomen komedi dizisi, Ekim ayında 50 dakikalık izlenme süresiyle izleyiciyle buluşacak.

Konuya dair hazırlamış olduğumuz detaylı içeriği okumak için buraya tıklayın.

1 – 7 Eylül 2019’un Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Eylül (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Eylül 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Eylül’ün 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Eylül ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir