Dünya ve Türkiye gündeminden derleyerek hazırladığımız “Teknoloji Haberleri”nde bu hafta teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişmeye yer verdik. İşte Ağustos (2019) ayının birinci haftasını kapsayan Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2019)

Ağustos ayının birinci haftasını bitirdik. Yine teknoloji ve dijital odaklı birçok gelişme yaşandı. Diğer bir deyişle bu hafta da her zamanki gibi gerek yerel gerekse global markaların gündemi belirleyen aksiyonlarına şahit olduk. Bu arada Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un 1. haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2019)”

1 – 7 Ağustos 2019 Teknoloji Gündemi

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Ağustos ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere Whatsapp, Instagram, E3 Oyun Fuarı, Apple Music, Amazon, Branding Türkiye Tv, Netflix, RTÜK, iPhone 11, N11.com, Whatsapp, Fight Kulüp, Turizm İstatistikleri (Nisan – Haziran 2019) ve FIFA 2020 ile ilgili gelişmeleri aktaracağız.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım.

Instagramın Adı Değişiyor

Whatsapp ve Instagram’ın Adı Değişiyor

Whatsapp ve Instagram’ın adı değişecek.  Son kullanıcılar için fark eden bir şey olmayacak ancak Whatsapp ve Instagram, bundan böyle Facebook isim eklentisiyle uygulama mağazalarında yer alacak. “Whatsapp from Facebook” ve “Instagram from Facebook” olarak güncellenecek olan uygulamalar, bu şekilde Facebook’un ön planda olmasını sağlayacak.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın

E3 Oyun Fuarı

E3 Oyun Fuarı Hacklendi

Oyun severlerin buluşma noktası olan E3 Oyun Fuarı’na katılan ziyaretçilerin ve gazetecilerin bilgilerinin sızdırıldığı iddia ediliyor. Olayın detayı şöyle; resmi web sitesinde yaşanan güvenlik açığı E3 Oyun Fuarı‘na katılan 2000’i aşkın kişinin verilerinin (ad-soyad, mail, telefon, adres vs.) sızmasına sebep oldu. Yetkililer yaşanan soruna ilişkin yaptıkları açıklamada problemi tespit ettiklerini ve hızlıca çözüm ürettiklerini ifade ettiler.

Apple Music Türkiye

Apple Music’ten Türkiye’ye Özel Hareket

Apple Music, Türkiye’ye özel olarak en popüler şarkıları yayınladı.  Buna göre 2019’da en çok dinlenen sanatçının Ben Fero, en çok dinlenen şarkının ise Heyecanı Yok olduğunu açıklandı. Ayrıca Apple Musıc’in kuruluşundan  bu yana en çok dinlenen sanatçının Sezen Aksu olduğu ifade edildi.

Amazon Hakkında Bilinmeyenler

Amazon Hakkında Her Şey Branding Türkiye Tv’de!

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye‘nin Youtube özelinde yayın yapan ve Yeni Nesil Tematik Kanal mottosuyla içerik üreten alt markası Branding Türkiye Tv‘de Amazon İstatistikleri videosu yayınlandı. Videoda e-ticaret devi Amazon’a dair önemli detaylar mevcut. Videoyu izlemek için buraya tıklayın.

Netflix Rtük - Teknoloji Haberleri 1 - 7 Ağustos 2019

Netflix ve BluTv Artık RTÜK’e Bağlı Olacak

Dijital dizi izleme platformları olan Netflix, PuhuTv ve BluTv’ye RTÜK denetimi geliyor. İnternet ortamında dizi, film, belgesel gibi yayınlayan bu platformlar artık RTÜK denetiminden geçecek. Buna göre; Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun hazırladığı “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile içerikler artık denetim kapsamında olacak.

iPhone 11 Kalem - Teknoloji Haberleri 1 - 7 Ağustos 2019

iPhone 11’de Kalem Özelliği

Amerikalı teknoloji devi Apple, iPhone 11 serisini 2019’un Eylül ayında tanıtmayı planlıyor. Ancak şirketin, iPhone 11, 11 Max ve XR2019 modellerini tanıtacağı etkinlik gerçekleşmeden söylentiler yayılmaya başladı. Buna göre iPhone 11, ayrıca üçlü kamera kurulumu ile kullanıcıların karşısına çıkacak.

N11.com Araba - Teknoloji Haberleri 1 - 7 Ağustos 2019

N11.com 2. El Araç Satışına Başlıyor

N11.com ikinci el araç satışına başlayacak. Çeşitli ürün satışlarıyla ve yenilikleriyle oldukça kâr eden n11.com ürün yelpazesini daha da genişletiyor. Daha evvelden 0 km olan araç satışları da gerçekleştiren n11.com, şimdi ikinci el otomobil satışı gerçekleştirecek.

Whatsapp Web

Whatsapp Web Artık Telefonla Çalışmayacak

Teknoloji ve sosyal ağ devi Facebook’un bir ürünü olan Whatsapp Web’e bilindiği üzere normalde akıllı cihazda yüklü uygulamayla bağlanılıyordu. Whatsapp Web artık cihazdan bağımsız çalışacak. Bu yeni özelliğin Whatsapp Web’in kullanımını daha da artırması bekleniyor.

Fight Kulüp Youtube

Fight Kulüp Youtube’da Dislike Rekoru Kırabilir

Bu haftaki Teknoloji Haberleri’nin en ilginç haberine geldik. Rap dünyasının ünlü isimlerinin birbirine diss atması sonucunda ortaya takip edilesi bir süreç çıkıyor. En son, Türkçe Rap sanatçısı Norm Ender, “Mekanın Sahibi” adlı şarkısıyla piyasadaki rapçileri eleştirerek birçok isme diss atmıştı. Geçtiğimiz akşam Youtube‘da Netd Müzik kanalında yayınlanan Fight Kulüp, an itibariyle Youtube trend videolar listesinde 1 numara! Diğer yandan Killa Hakan, Ceza, Ezhel ve Ben Fero’nun yer aldığı bu video Youtube’da dislike rekoru da kırabilir. Zira video şu an itibariyle 400 bin like, 837 bin dislike almış durumda.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Turizm İstatistikleri

Turizm İstatistikleri (Nisan – Haziran 2019)

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir raporla devam ediyoruz. TÜİK; Nisan, Mayıs ve Haziran (2019) aylarından oluşan 2. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %13,2 artarak 7 milyar 973 milyon 963 bin dolar oldu.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

FIFA 20

FIFA 20 İle İlgili Detaylar Belli Oldu

Teknoloji Haberleri köşemizin son içeriğine geldik. Evet, her yıl bir öncekine göre daha iyi bir performansla piyasaya çıkan FIFA serisinin son versiyonu için geri sayım başladı. FIFA 20, merakla bekleniyor. Peki oyunun sistem gereksinimleri, çıkış tarihi ve fiyatı nedir? Detayları Branding Türkiye’de sizler için yazdık.

Konuyla ilgili detaylı okuma yapmak için buraya tıklayın.

Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2019) Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Temmuz  (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ağustos 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos 2019’daki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.


💡 Teknoloji Haberleri (8 – 14 Ağustos 2019)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.