Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2019)

Türkiye ve dünya gündeminden derleyerek hazırladığımız “Haftanın Teknoloji Haberleri” köşesinde bu hafta (1 – 7 Ağustos 2019) yine dikkat çekici haberler mevcut. İşte, Ağustos’un birinci haftası boyunca gündemde olan teknoloji ve dijital odaklı tüm gelişmeler!

Ağustos ayına girdiğimiz bu günlerde dijitale ve teknolojiye dair pek çok ilgi çekici gelişme yaşandı. Bu hafta global markaların gerçekleştirdiği aksiyonlarla dolu bir gündemimiz var. Ayrıca Branding Türkiye’nin YouTube özelinde faaliyet gösteren alt markası Branding Türkiye Tv, “Yeni Nesil Tematik Kanal” mottosuyla yayınlarını sürdürüyor.

Bütün bunlarla birlikte işte, Ağustos’un ilk haftasını kapsayan “Haftanın Teknoloji Haberleri (1 – 7 Ağustos 2019)

1 – 7 Ağustos 2019 Teknoloji Gündemi

Bu haftanın öne çıkan dijital ve teknoloji odaklı haberleri serimize Whatsapp ve Instagram’ın isimlerinin değişmesi haberi ile başlıyoruz. Ardından E3 Oyun Fuarı’nın hacklenmesi, Apple Musıc’in Türkiye’ye özel hamlesiyle devam ediyoruz. Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri’ni, Netflix ve BluTv gibi platformların artık RTÜK’e bağlı olduğu, iPhone 11’de kalem özelliği ve N11.com‘un 2. el araç satışına başlaması içerikleriyle sürdürüyoruz. Son olarak Whatsapp Web’in telefondan bağımsız kullanımı haberini okuyacaksınız.

Haftanın gündemi arasında yer alan diğer haberler arasında; FIFA 20‘ye dair detaylar, TÜİK’in Turizm İstatistikleri, Fight Kulüp‘ün dislike rekoru da yer alıyor. Son olarak Branding Türkiye Tv‘de Amazon İstatistikleri videosuna yer vereceğiz.

Instagramın Adı DeğişiyorWhatsapp ve Instagram’ın Adı Değişiyor

Whatsapp ve Instagram’dan bomba gibi bir haber kamuoyunu hafta boyunca meşgul etti. Milyarlara ulaşan kullanıcı sayısına sahip sosyal medya platformlarının isimleri değişecek. Son kullanıcılar için fark eden bir şey olmayacak ancak Whatsapp ve Instagram, bundan böyle Facebook isim eklentisiyle uygulamalar mağazasında yer alacaklar.

“Whatsapp from Facebook” ve “Instagram from Facebook” olarak güncellenecek olan uygulamalar, bu şekilde Facebook’un ön planda olmasını sağlayacak.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için makalemizi okuyun.

E3 Oyun FuarıE3 Oyun Fuarı Hacklendi

Oyun severlerin buluşma noktası olan oyun fuarlarından en önemlilerinden E3 Oyun Fuarı, bu yıl yaşadığı talihsizlikle adından söz ettirdi. E3 Oyun Fuarı‘nda güvenlik skandalı yaşandı. Buna göre fuara katılan ziyaretçilerin ve gazetecilerin bilgilerinin sızdırıldığı söylentisi yayıldı.

Olayın detayı şöyle; resmi web sitesinde yaşanan güvenlik açığı E3 Oyun Fuarı‘na katılan 2000’i aşkın kişinin verilerinin (ad-soyad, mail, telefon, adres vs.) sızmasına sebep oldu. Yetkililer yaşanan soruna ilişkin yaptıkları açıklamada problemi tespit ettiklerini ve hızlıca çözüm ürettiklerini ifade ettiler.

Apple Music TürkiyeApple Music’ten Türkiye’ye Özel Hareket

Apple reklam çalışmalarına her bölge üzerinden özel olarak devam ediyor. Apple Türkiye pazarına özel olarak Apple Musıc’te en çok dinlenen şarkıları ve albümleri listeledi.

60 milyon kullanıcısı olan Apple Musıc, her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Apple Music, Türkiye’ye özel olarak hem dinlenen şarkıları hem de şarkı listeleri kapak tasarımlarını yayınladı.  Bu listelerde Apple Musıc’te en çok dinlenen pop şarkıları ve rock şarkılarını sıralandı. 2019’da en çok dinlenen sanatçının Ben Fero, en çok dinlenen şarkının ise Heyecanı Yok olduğunu açıkladı.

Ayrıca Apple Musıc’in kuruluşundan  bu yana en çok dinlenen sanatçının Sezen Aksu olduğunu da bu listede paylaştı.

Amazon Hakkında Bilinmeyenler

Amazon Hakkında Her Şey Branding Türkiye Tv’de!

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye‘nin Youtube özelinde yayın yapan ve Yeni Nesil Tematik Kanal mottosuyla içerik üreten alt markası Branding Türkiye Tv‘de Amazon İstatistikleri videosu yayınlandı. Videoda e-ticaret devi Amazon’a dair önemli detaylar mevcut. Videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz. Branding Türkiye Tv’ye abone olmayı unutmayın. 🙂

Netflix Rtük - Teknoloji Haberleri 1 - 7 Ağustos 2019Netflix ve BluTv Artık RTÜK’e Bağlı Olacak

Dijital dizi izleme platformları olan Netflix, PuhuTv ve BluTv’ye RTÜK denetimi geliyor. İnternet ortamında dizi, film, belgesel gibi yayınları sunan platformlar artık RTÜK denetiminden geçecek. Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre bu mecralar denetlenecek.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun hazırladığı “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik” ile içerikler artık denetim kapsamında olacak. Değişen bu yönetmeliğin internet ortamında yapılan istismarı engellemek amacı güttüğü söyleniyor.

iPhone 11 Kalem - Teknoloji Haberleri 1 - 7 Ağustos 2019iPhone 11’de Kalem Özelliği

Apple, iPhone 11 serisini 2019’un Eylül ayında tanıtmayı planlıyor. Apple’ın, iPhone 11, 11 Max ve XR2019 modellerini tanıtacağı etkinlik gerçekleşmeden söylentileri yayılmaya başladı. Apple iPhone 11 serisinde cihazla uyumlu bir kalem de olacak.

iPhone 11, ayrıca üçlü kamera kurulumu ile kullanıcıların karşısına çıkacak. Diğer detayları önümüzdeki Eylül ayında yayınlanacak içerikler sayesinde göreceğiz.

N11.com Araba - Teknoloji Haberleri 1 - 7 Ağustos 2019N11.com 2. El Araç Satışına Başlıyor

Popüler e-ticaret platformlarından olan N11.com ikinci el araç satışına başlayacak. Çeşitli ürün satışlarıyla ve yenilikleriyle oldukça kâr eden n11.com ürün yelpazesini daha da genişletiyor.

Daha evvelden 0 km olan araç satışları da gerçekleştiren n11.com, şimdi ikinci el otomobil satışı gerçekleştirecek. Buna göre N11.com, 2. el araç satış kampanyası gerçekleştirdiğini ve 29 Eylül’e kadar süreceğini açıkladı. n11.com güvencesi ve noter ile gerçekleşecek otomobil satışlarında alıcıların güvenliğini ön planda olacak.

Whatsapp WebWhatsapp Web Artık Telefonla Çalışmayacak

Lider sosyal medya platformlarından olan Whatsapp yeni bir gelişme ile karşımızda. Whatsapp Web’e normalde akıllı cihazda yüklü uygulamayla bağlanılıyordu. Whatsapp Web artık cihazdan bağımsız çalışacak. Bu yeni özelliğin Whatsapp Web’in kullanımını daha da artırması bekleniyor.

Fight Kulüp Youtube Fight Kulüp Youtube’da Dislike Rekoru Kırabilir

Rap dünyasının ünlü isimlerinin birbirine diss atması sonucunda ortaya takip edilesi bir süreç çıkıyor. En son, Türkçe Rap sanatçısı Norm Ender, “Mekanın Sahibi” adlı şarkısıyla piyasadaki rapçileri eleştirerek birçok isme diss atmıştı. Geçtiğimiz akşam Youtube‘da Netd Müzik kanalında yayınlanan Fight Kulüp, an itibariyle Youtube trend videolar listesinde 1 numara! Diğer yandan Killa Hakan, Ceza, Ezhel ve Ben Fero’nun yer aldığı bu video Youtube’da dislike rekoru da kırabilir. Zira video şu an itibariyle 400 bin like, 837 bin dislike almış durumda

Konuya dair detayları okumak için makalemizi tıklayın.

Turizm İstatistikleriTurizm İstatistikleri (Nisan – Haziran 2019)

TÜİK; Nisan, Mayıs ve Haziran (2019) aylarından oluşan 2. çeyreğe dair Turizm İstatistikleri raporunu yayınladı. Buna göre turizm geliri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan 2. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %13,2 artarak 7 milyar 973 milyon 963 bin dolar oldu.

Konuya dair detayları okumak için makalemizi tıklayın.

FIFA 20FIFA 20 Çıkış Tarihi, Fiyatı Ve Sistem Gereksinimleri

Her yıl bir öncekine göre daha iyi bir performansla piyasaya çıkan FIFA serisinin son versiyonu için geri sayım başladı. FIFA 20, merakla bekleniyor. Peki oyunun sistem gereksinimleri, çıkış tarihi ve fiyatı nedir?

Konuya dair detayları okumak için makalemizi tıklayın.

1 – 7 Ağustos 2019’un Gündemini Değerlendirdik

Dijital ve teknoloji dünyasında gerçekleşen hareketli bir haftayı daha bitirdik. Aynı zamanda Ağustos (2019) ayının birinci haftasını da (1 – 7 Ağustos 2019) geride bıraktık. Şunu söyleyebiliriz ki Ağustos’un 1. haftası teknolojik gelişmeler adına epey hareketli geçti. Ayrıca yeni teknolojilerin ve girişimlerin olduğu bir haftaydı. Buna ek olarak Branding Türkiye’de de dikkate değer gelişmeler oldu. Ve hepsini bu köşeden sizlere aktardık.

Markaların teknoloji / dijital odağında sundukları güncellemeleri, değişimleri gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdürüyoruz. Bir sonraki hafta Ağustos ayındaki gelişmeleri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz. Yeni haftada, haftanın teknoloji haberleri köşemizde görüşmek üzere.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir