Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Eylül1

Merhaba değerli Branding Türkiye okurları… Eylül (2018) ayının ilk  haftasını geride bıraktık. Branding Türkiye’nin büyük bir sempatiyle takip edilen yazı dizileri arasında yer alan “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” kategorisinde bu hafta yine haftanın dijital ve teknoloji odaklı gelişmelerini sizler için derledik. 

Bu haftanın öne çıkan teknolojik ve dijital gelişmeleri arasında Samsung, Google ve Aselsan gibi yerel ve global büyük firmalara ait dikkat çeken haberler yer alıyor. Ayrıca haber ajansları ve internet devleri arasında ortaya çıkan telif krizi, İstanbul Kart akıllı konteyner ile yükleme seçeneğine de değindik. Dilerseniz hızlıca bu gelişmelere hep birlikte göz atalım.

Samsung ve Google İş Birliği Yapabilir

Samsung CEO’su Kim Hyun Suk, IFA 2018 etkinlikliğinde yaptığı açıklamada Samsung’un akıllı asistanı Bixby’de çeşitli sorunlar yaşandığını söylerken bu sorunlara çözüm üretmek ve bir sesli komut sistemi oluşturarak bunu arama motorlarına entegre etmek istediklerini sözlerine ekledi. Hyun Suk, bu alanda çeşitli işbirlikleri yapılabileceğini ve Google’ın da bunun için iyi bir seçenek olduğunu ifade etti.

Haber Ajanslarından Telif Hakları Uyarısı

Anadolu Ajansı (AA)’nın da içerisinde bulunduğu Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA), Google ve Facebook gibi sosyal ortamlarda haberlerin paylaşılarak gelir elde edildiği ancak haber ajanslarına her hangi bir telif hakkı ödenmediği gerekçesi ile “Avrupa Parlamentosu”na başvurdu. EANA yaptığı açıklamada, telif hakkı yasalarında gerekli düzenlemelerin yapılarak adil bir ücretlendirme sisteminin oluşturulması gerektiğinin de altı çizildi.

İstanbul Kart’ta Yeni Dönem; Pet Şişelerle Bakiye Yüklenebilecek

Akıllı konteyner sisteminin devreye girmesiyle İstanbul Kart’ta yeni bir dönem başlıyor. Artık pet şişe ve alüminyum içecek kutuları ile İstanbul Bart’a belli bir miktar para yüklenebilecek. Uygulama henüz İstanbul’un belli pilot bölgelerinde yapılıyor ancak kısa sürede yaygınlaşması bekleniyor.

Google’dan Yeni Arama Motoru

Google bilimsel araştırmaların daha kolay yapılabilmesi için yeni arama motoru Google Dataset Search’ü kullanıma açtı. Özellikle çevre bilimleri ve sosyal bilimler alanında arama yapmak için kullanılan bu arama motoru veri bilimciler, sosyal bilimciler ve araştırmacı gazetecilerin işin kolaylaştıracağa benziyor.

Google Dataset Serach üzerinden arama yapmak isteyen kullanıcılar, aramalarını buradan gerçekleştirebiliyor.

Üniversum 2018 Sonuçlarına Göre Aselsan Apple ve Google’ı Geride Bıraktı

Üniversum 2018 araştırmalarında Türkiye’de öğrenci ve çalışan y kuşağın en çok çalışmak istedikleri şirketler listesinde Aselsan; Google ve Apple’ı geride bıraktı. Üniversum 2018 araştırma sonuçları “Harvard Business Review Türkiye Dergisi”nin Eylül sayısında yayınlandı.

Dijital ve teknoloji dünyası için oldukça hareketli geçen bir haftayı daha geride bıraktık ve ortaya çıkan önemli gelişmeleri sizlerle paylaştık.

Dijital dünya için önemli yere sahip olduğunu düşündüğünüz ancak derlememizde yer almayan dijital / teknoloji odaklı haberleri yorum olarak bizlere bildirmeniz haber eleme aşamasında daha dikkatli olmamız açısından bize fayda sağlayacaktır.

Önümüzdeki hafta dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeler ile tekrar buluşmak dileği ile…

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir