Eylül ayının birinci haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Eylül1″de yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Eylül ayının birinci haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Samsung, Google, Aselsan, Facebook ve  İstanbul Büyükşehir Belediyesi‘ndeki gelişmeleri aktaracağız.

Haftanın Teknoloji Haberleri #Eylül1

Eylül ayının birinci haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Samsung ve Google İş Birliği Yapabilir

Teknoloji devi Samsung CEO’su Kim Hyun Suk, IFA 2018 etkinlikliğinde yaptığı açıklamada Samsung’un akıllı asistanı Bixby’de çeşitli sorunlar yaşandığını söylerken bu sorunlara çözüm üretmek ve bir sesli komut sistemi oluşturarak bunu arama motorlarına entegre etmek istediklerini sözlerine ekledi. Hyun Suk, bu alanda çeşitli işbirlikleri yapılabileceğini ve Google’ın da bunun için iyi bir seçenek olduğunu ifade etti.

Haber Ajanslarından Telif Hakları Uyarısı

Anadolu Ajansı (AA)’nın da içerisinde bulunduğu Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA), Google ve Facebook gibi sosyal ortamlarda haberlerin paylaşılarak gelir elde edildiği ancak haber ajanslarına her hangi bir telif hakkı ödenmediği gerekçesi ile “Avrupa Parlamentosu”na başvurdu. EANA yaptığı açıklamada, telif hakkı yasalarında gerekli düzenlemelerin yapılarak adil bir ücretlendirme sisteminin oluşturulması gerektiğinin altı çizildi.

İstanbul Kart’ta Yeni Dönem; Pet Şişelerle Bakiye Yüklenebilecek

İstanbul’da akıllı konteyner sisteminin devreye girmesiyle İstanbul Kart’ta yeni bir dönem başlıyor. Artık pet şişe ve alüminyum içecek kutuları ile İstanbul Kart’a belli bir miktar para yüklenebilecek. Uygulama henüz İstanbul’un belli pilot bölgelerinde yapılıyor ancak bunun kısa sürede yaygınlaşması bekleniyor.

Teknoloji Devi Google’dan Yeni Arama Motoru

Google bilimsel araştırmaların daha kolay yapılabilmesi için yeni arama motoru Google Dataset Search’ü kullanıma açtı. Özellikle çevre bilimleri ve sosyal bilimler alanında arama yapmak için kullanılan bu arama motoru veri bilimciler, sosyal bilimciler ve araştırmacı gazetecilerin işin kolaylaştıracağa benziyor.

Google Dataset Serach üzerinden arama yapmak isteyen kullanıcılar, aramalarını buradan gerçekleştirebiliyorlar.

Üniversum 2018 Araştırması Açıklandı

Haftanın Teknoloji Haberleri’ni bir araştırma ile tamamlıyoruz. Üniversum 2018 araştırmalarında Türkiye’de öğrenci ve çalışan y kuşağın en çok çalışmak istedikleri şirketler listesinde Aselsan; Google ve Apple’ı geride bıraktı. Üniversum 2018 araştırma sonuçları “Harvard Business Review Türkiye Dergisi”nin Eylül sayısında yayınlandı. Biz de Branding Türkiye’de bu konuya dair detayları yazdık. Buradan okuyabilirsiniz.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Eylül1”de markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız. Bu arada aşağıdaki indeksten Eylül (2018) ayı boyunca yayınlanan “Teknoloji Haberleri”ne haftalık olarak ulaşabilirsiniz.


💡 Teknoloji Haberleri (7 – 14 Eylül 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.