Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim4

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Ekim (2018) ayının 4. haftasını geride bıraktık. Bu haftanın “Öne Çıkan Teknoloji Haberleri”ni sizler için derledik.

Haftanın öne çıkan teknolojik gelişmeleri arasında Netflix, Winamp, Whatsapp, Apple, Hepsiburada, Snapchat, Google, Gmail, Game Loft – Lamborghini İş Birliği ile Dijital Markalaşma Eğitimi I DME yer alıyor.

Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital dünyadaki gelişmelere geçelim.

Netflix Orijinal İçerik İçin 2 Milyar $ Alıyor

Netflix, orijinal içerikleri arttırmak için yatırımcılardan 2 milyar $ alacağını açıkladı. Şirket yetkilileri özgün içerikler üretme ve geliştirme, içerik satın alımı, sermaye harcamaları, işletme sermayeleri, potansiyel kazanımlar gibi işlemler için finans desteği alacaklarını söyledi. Bu destek ile beraber Netflix’in uzun vadeli borcu 8.34 milyar dolara yükselecek.

Geçtiğimiz hafta Netflix’in son çeyrek ile ilgili yayınladığı raporu Branding Türkiye’de yazmıştık. Buradan okuyabilirsiniz. Gelecek bu yatırım ile birlikte Netflix’in öngörülen zamanda kendi hisselerini arttırması bekleniyor.

Winamp Uygulaması Geri Döndü

Winamp dijital müzik oynatıcısıydı. İlk MP3 programlarından biriydi. 2014 yılından itibaren güncellenmesi bekleniyordu. Yazılımı geliştiren firma olan Radionomy, Winamp’ı kısa sürede kullanıcıyla buluşturacağını duyurmuştu. Bu duyuru ile beraber yeni güncelleme erkenden internete sızdı. Bununla beraber Radıonomy Winamp 5.8’in kopyalarını engellemek için erkenden kullanıcıya sundu.

Winamp, masaüstü ve mobil üzerinden müzik çalma yazılımı olarak çalışıyor. Ayrıca kullanıcılar için “cast, play, sell” gibi seçenekler sunuyor.

Whatsapp’a Yeni Güncelleme

Mesajlaşma platformu Whatsapp, yeni bir güncelleme haberini resmi sitesinden duyurdu. Whatsapp, Sticker (çıkartma) özelliğini kullanıcılara sunuyor. Daha önceden emoji ve gif özellikleri ekleyen Whatsapp, konuşmaları renklendirmek için  Stickerları da ekledi. Whatsapp’ın sunduğu çıkartmalar dışında üçüncü partilerde konuşmalara sticker ekleyebilecek. Sticker kullanan diğer uygulamalara göre Whatsapp’ın, daha profesyonel olacağı bekleniyor.

Hem iOS hem de Android uygulamasına Sticker güncellemesi mağazada 12 paket halinde sunuldu.

Apple iPhone Koruma Sistemi Geliştiriyor

Apple, hacker saldırılarına karşı yeni bir koruma sistemi geliştirdi. Güvenlik açıklarına ve bilgi sızdırılması gibi durumlarda cihazların işletim sistemlerini koruyan bir çalışma gerçekleştirdi.n2018 Mart ayında Amerikan Grayshift şirketi tarafından Apple iPhone cihazlarına yönelik şifre kırmayı sağlayan sistem geliştirmişti. Bu şekilde durumlar ile karşılaşmamak için Apple iOS 12 ve üzeri cihazlar için koruma sistemi oluşturdu.

Hepsiburada Kargom Burada Uygulamasını Başlattı

E-ticaret platformu Hepsiburada, İstanbul’da dört merkezi nokta için Kargom Burada teslimat modelini başlattı. Hepsiburada bu yeni modeli ilk İstanbul’da gerçekleştirecek. Kanyon, Zorlu Center, Akasya ve Akmerkez gibi büyük merkezlerde haftanın her günü hizmet verecek. Yeni teslimat modeliyle kullanıcılar aldıkları ürünlere ekstra ücret ödemeden istedikleri saatte Easy Point olarak belirtilen noktalardan alabilecek.

Yeni teslimat modeli olan KargomBurada’yı, Hepsiburada, müşterilerinin ihtiyaç ve isteklerine doğrultusunda geliştirdiğini belirtti.

Hepsiburada ile ilgili başka bir gelişme daha yaşandı. Evmanya Hepsiburada’ya dahil oldu. Ev dekorasyonu e-ticaret sitesi olan Evmanya, web sitesini kapatarak Hepsiburada platformuna katıldı. Evmanya, müşterilerine artık Hepsiburada güvencesi ile ulaşacaklarını web sitesi üzerinden açıkladı.

Snapchat Artık Masaüstünde

Snapchat, uzun zamandır mobil uygulama alanında gerileme yaşıyordu. Bu gerilemeyi engellemek için yeni şirket güncellemeler ve değişimler geliştiriyordu. Snapchat; Mac ve Windows için ilk uygulamasını piyasaya sundu. Yeni sistem ile kullanıcılar Snapchat Augmented Reality (Arttırılmış Gerçeklik) efektlerini masaüstünde de kullanacak.

Snap Camera ile birlikte video sohbetleri, konuşmaları masaüstünden sunmayı planlayan şirket, aynı zamanda efektler ile de sohbeti keyifli bir getirmeyi hedefliyor. Bu güncellemenin Twich yayınları gibi videolarda etkili olacağı düşünülüyor.

Google’dan Night Sight Modu

Google yeni bir özellik ile kullanıcıları buluşturdu. Geçtiğimiz haftalarda Pixel 3 modelini tanıttığı etkinlikte Night Sight kamera modunu eklemişti. Bu özelliği artık başka cihazlar da kullanabilecek.

Google Night Sight kamera mod özelliğini öncelikle Pixel modellerine uyarlayıp, diğer telefonlara da eklemek için çalışmalara başlamıştı. Google, yaptığı çalışmalar sonucunda bu özelliği One Plus 6, Essential Phone ve Xiaomi Mi 5 cihazlarında da kullanılabilir hale getirdi.

Gmail’den Rekor Kullanıcı

E-posta servisi Gmail, yeni bir rekora ulaştığını duyurdu. Google’ın ünlü e-mail uygulaması, 1,5 milyar aktif kullanıcıya ulaştı. Gmail, Twitter hesabı üzerinden yaptığı duyuruda kullanıcı sayısının rekor olduğunu açıkladı. Bununla beraber Gmail tüm kullanıcılarına teşekkür etti.

Gameloft ve Lamborghini’den İş birliği

Lider oyun yayıncısı ve yapımcısı Gameloft ile Lamborghini Asphalt 9 oyunu için bir araya geldi. Asphalt 9: Legends oyuncuları için gerçek ve sanal alem arasında bir bağ kurdu. Yapılan bu iş birliği ile oyunculara Terzo Milennio aracı kullanımı sağlarken, gerçekleşen yarışma sonrası ise kazananlara gerçek Lamborghini deneyimi yaşatıyor.

Gameloft yapılan iş birliği ile oyunculara “paranın satın alamayacağı bir deneyim” yaşattıklarını söyledi. Asphalt 9 oyununun bu ortaklık sayesinde indirme sayısının oldukça arttığı gözleniyor.

Dijital Markalaşma Eğitimi I DME Kuruldu

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin alt markalarından biri olarak konumlandırılan “Dijital Markalaşma Eğitimi I DME” kuruldu. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılan “Dijital Markalaşma”nın eğitim programı olarak hazırlanıp sunulduğu DME, kapsamlı müfredatı ve özgün içeriğiyle Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin en saygın ve başarılı üniversiteleri tarafından sertifikasyonu sağlanan Dijital Markalaşma Eğitimi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın. 1. Dönem Dijital Markalaşma Eğitimi Kasım sonunda başlıyor.

Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini Ekim (2018)’in son haftasında da sizler için derleyip aktardık. Kasım ayında çok daha güzel ve ilgi çekici haberleri aktarmayı sürdüreceğiz. Dijital dünyanın öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak üzere.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” serimizde bulunmasını istediğiniz haberleri İletişim sayfasından bize gönderebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir