Ekim ayının dördüncü haftasındayız. Teknoloji dünyasına dair gelişmeleri derlediğimiz ve ilginizi çekecek birçok konunun yer aldığı teknoloji haberleriyle tekrar beraberiz. “Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim4″te yine birçok gelişme var.

Haftanın teknoloji haberleri köşesinde; en önemli, güncel ve dikkat çeken konuları sizlerle buluşturuyoruz. Ekim ayının dördüncü haftasına geldiğimiz bu günlerde, Türkiye’de ve dünyada önemli gelişmeler yaşandı. Biz de sizler için tüm bunları bir araya getirdik. Bu hafta sizlere; Netflix, Winamp, Whatsapp, Apple, Hepsiburada, Snapchat, Google, Gmail, Game Loft – Lamborghini İş Birliği ile ilgili gelişmeleri aktaracağız. Ayrıca bu hafta Branding Türkiye’nin eğitim odaklı alt markası Dijital Markalaşma Eğitimi I DME‘den bahsedeceğiz…

Haftanın Teknoloji Haberleri #Ekim4

Ekim ayının dördüncü haftasına geldiğimizde görüyoruz ki teknoloji, hız kesmeden ilerliyor. Biz de her hafta olduğu gibi tüm bunları sizler için derliyoruz.

Evet, geride bıraktığımız hafta; teknolojik yenilikler, uygulamaların yeni sürüm güncellemeleri, yeni uygulamaların piyasaya çıkması, hisse senetlerindeki düşüşler / yükselişler ile dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte oldukça hareketli geçti.

Dilerseniz sözü daha fazla uzatmadan haftanın öne çıkan teknoloji haberlerine şimdi daha detaylı bir şekilde hep birlikte göz atalım. Bu arada listede olması gerektiğini düşündüğünüz bir yatırım haberi, teknolojik bir gelişme veya benzeri bir haber varsa lütfen yorumda belirtin. Bu sayede haberi güncelleme fırsatı bulabiliriz.

Netflix Orijinal İçerik İçin 2 Milyar Dolar Alıyor

Netflix, orijinal içerikleri arttırmak için yatırımcılardan 2 Milyar Dolar alacağını açıkladı. Şirket yetkilileri özgün içerikler üretme ve geliştirme, içerik satın alımı, sermaye harcamaları, işletme sermayeleri, potansiyel kazanımlar gibi işlemler için finans destek alacaklarını ifade etti. Bu destek ile beraber Netflix’in uzun vadeli borcu 8.34 milyar dolara yükselecek. Bu arada geçtiğimiz hafta Netflix’in son çeyrek ile ilgili yayınladığı raporu Branding Türkiye’de yazmıştık. Buradan okuyabilirsiniz.

Winamp Uygulaması Geri Döndü

Winamp dijital bir müzik oynatıcısıydı. Herkesçe bilinen bu ilk MP3 programının 2014’ten beri güncellenmesi bekleniyor. Yazılımı geliştiren firma olan Radionomy, Winamp’ı kısa sürede kullanıcıyla buluşturacağını duyurmuştu. Bu duyuru ile beraber yeni güncelleme erkenden internete sızdı. Bununla beraber Radıonomy Winamp 5.8’in kopyalarını engellemek için erkenden kullanıcıya sundu. Winamp, masaüstü ve mobil üzerinden müzik çalma yazılımı olarak çalışıyor. Ayrıca kullanıcılar için “cast, play, sell” gibi seçenekler sunuyor.

Whatsapp’a Yeni Güncelleme

Mesajlaşma platformu Whatsapp, yeni bir güncelleme yaptığını duyurdu. Whatsapp, bu güncellemesinde Sticker (çıkartma) özelliğini kullanıma sunuyor. Daha önce platforma emoji ve gif özellikleri ekleyen Whatsapp, konuşmaları renklendirmek için Stickerları da kullanıma sundu. Whatsapp’ın sunduğu çıkartmalar dışında üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla konuşmalara sticker eklenebilecek. Sticker kullanan diğer uygulamalara göre Whatsapp’ın, daha profesyonel olacağı düşünülüyor.

Teknoloji Devi Apple Koruma Sistemi Geliştiriyor

Teknoloji devi Apple, hacker saldırılarına karşı yeni bir koruma sistemi geliştirdi. Güvenlik açıkları ve bilgi sızdırılması gibi durumlarda cihazların işletim sistemlerini koruyan bu çalışma, şirketin güvenlik açısından elini güçlendireceğe benziyor. Bu arada 2018 Mart ayında Grayshift şirketi, iPhone cihazlarına yönelik şifre kırmayı sağlayan sistem geliştirmişti. İşte bu gibi durumları bir daha yaşamak istemeyen Apple iOS 12 ve üzeri cihazlar için bu koruma sistemini geliştirdi.

Hepsiburada Kargom Burada Uygulamasını Başlattı

E-ticaret platformu Hepsiburada, İstanbul’da dört merkezi nokta için Kargom Burada teslimat modelini başlattı. Hepsiburada bu yeni modeli ilk İstanbul’da gerçekleştirecek. Kargom Burada uygulaması; Kanyon, Zorlu Center, Akasya ve Akmerkez gibi lokasyonlarda haftanın her günü hizmet verecek. Yeni teslimat modeliyle kullanıcılar aldıkları ürünlere ekstra ücret ödemeyecek. Ayrıca kullanıcılar, istedikleri saatte Easy Point olarak belirtilen bu noktalardan kargolarını alabilecek.

Bu hafta Hepsiburada ile ilgili başka bir gelişme daha yaşandı. Evmanya Hepsiburada’ya dahil oldu. Ev dekorasyonu e-ticaret sitesi olan Evmanya, web sitesini kapatarak Hepsiburada platformuna katıldı.

Snapchat Artık Masaüstünde

Snapchat, uzun zamandır mobil uygulama alanında gerileme yaşıyordu. Bu gidişatı engellemek için yeni güncellemeler geliştiren Snapchat; Mac ve Windows için ilk uygulamasını piyasaya sundu. Yeni sistem ile kullanıcılar Snapchat Augmented Reality (Arttırılmış Gerçeklik) efektlerini masaüstünde de kullanabilecek.

Snap Camera ile birlikte video sohbetlerini ve konuşmaları masaüstünden sunmayı planlayan şirket, aynı zamanda efektler ile de sohbeti keyifli bir getirmeyi hedefliyor. Bu güncellemenin Twich yayınları gibi etkili olacağı düşünülüyor.

Teknoloji Devi Google’dan Night Sight Modu

Google yeni bir özelliği kullanıcılara sundu. Google, geçtiğimiz haftalarda Pixel 3 modelini tanıttığı etkinlikte Night Sight kamera modunu duyurmuştu. Google tarafından yapılan açıklamaya göre bu özelliği artık başka cihazlar da kullanabilecek.

Gmail’den Rekor Kullanıcı

E-posta servisi Gmail, yeni bir rekora ulaştığını duyurdu. Buna göre Google’ın e-mail uygulaması, 1,5 milyar aktif kullanıcıya ulaştı. Gmail, Twitter hesabı üzerinden yaptığı duyuruda kullanıcı sayısının rekor olduğunu açıkladı.

Gameloft ve Lamborghini’den İş birliği

Teknoloji Haberleri’ne önemli bir işbirliğine dair gelişmelerle devam ediyoruz. Lider oyun yayıncısı ve yapımcısı Gameloft ile Lamborghini Asphalt 9 oyunu için bir araya geldi. Yapılan bu iş birliği ile oyunculara Terzo Milennio aracı sunuldu. Yarışma sonrası ise kazananlara gerçek Lamborghini deneyimi yaşatılıyor. Gameloft yapılan iş birliği ile oyunculara “paranın satın alamayacağı bir deneyim” yaşattıklarını söyledi.

Dijital Markalaşma Eğitimi I DME Kuruldu

Teknoloji Haberleri’ni bizden bir gelişmeyle tamamlıyoruz. Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye’nin eğitim odaklı alt markası olarak konumlandırılan “Dijital Markalaşma Eğitimi I DME” kuruldu. Mürsel Ferhat Sağlam tarafından kavramsallaştırılan “Dijital Markalaşma”nın eğitim programı olarak hazırlanıp sunulan DME, kapsamlı müfredatı ve özgün içeriğiyle Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyor. Türkiye’nin en saygın ve başarılı üniversiteleri tarafından sertifikasyonu sağlanan Dijital Markalaşma Eğitimi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayın. Bu arada 1. Dönem Dijital Markalaşma Eğitimi Kasım sonunda başlıyor.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim4”te markaların teknoloji ve dijital odaklı haberlerini sizler için derledik. Ortaklıklar, yatırımlar ve rekabetin ne kadar önemli olduğunu kanıtlayan bir haftaydı.  Bundan sonraki haftalarda da yine haftanın en dikkat çeken teknoloji haberlerini Branding Türkiye aracılığıyla sizlerle buluşturacağız.


💡 Teknoloji Haberleri (1 – 7 Kasım 2018)

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.