Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri #Ekim3

Sevgili Branding Türkiye okuyucuları, Ekim (2018) ayının üçüncü haftasını geride bıraktık. Bu haftanın “Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” serimizi derledik.

Ekim ayının üçüncü haftasında “Haftanın Öne Çıkan Teknolojik Haberleri” köşesinde bu hafta Tesla, Zomato, Mıcrosoft, Adobe, Yerli Otomobil, Netflix, Youtube ve Duracell markaları yer alıyor. Dilerseniz hiç vakit kaybetmeden teknoloji ve dijital dünyadaki gelişmelere geçelim.

Tesla’nın Model 3 Aracına Rekor Üretim

Dünyaca ünlü elektrikli araç üreticisi Tesla, Model 3 adlı aracının rekor üretime geçtiğini duyurdu.

Tesla Model 3, 100 bin rekor üretime ulaştı. Model 3 ,Tesla’ya ait Model S ve Model X elektrikli araçlarından sonra piyasaya çıkan araçtı. Bu otomobil önceki üretilenlere göre daha ucuz ve daha fazla sipariş ediliyordu. Elektrikli otomobilin 35 bin dolarlık fiyatı ise kullanıcılara oldukça cazip geliyordu.

Şirket yetkilileri, son zamanlarda üretim alanında bazı sıkıntılar yaşadıklarını belirtseler de Model 3 ile üretimi hızlandırdıklarını açıkladılar. Güncel raporda ise net üretilen Model 3 aracın 100 bin olduğu ve gelecek yıllarda bu sayının minimum 2 kat artacağı söyleniyor.

Microsoft’un Kurucularından Paul Allen Hayatını Kaybetti

Teknoloji dünyasının lider şirketlerinden Mıcrosoft, kurucu ortaklarından birini kaybetti. Mıcrosoft’un kurucu ortağı olan Paul Allen 65 yaşında hayatını kaybetti. Paul Allen, Bill Gates ile 1975’te Microsoft’u kurmuştu. Microsoft’ta uzun süre CEO’luk yapan Allen, lenf kanseri sebebiyle görevini bırakmıştı. 15 Ekim günü ise vefat haberi duyuruldu.

Bill Gates ortağının vefatı üzerine ise “En eski ve değerli dostlarımdan Paul Allen’ın aramızdan ayrılması nedeniyle çok üzgünüm. Bence o olmasaydı ‘kişisel bilgi işlem’ diye bir şey olmayacaktı.” dedi

Ayrıca Paul Allen, Forbes’ın Milyarderler Listesi’nde 20 milyar dolarlık servetiyle 21’inci sırada yer alıyordu.

Zomato 210 milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Hindistan merkezli restoran keşif programı Zomato, Alibaba ortağı Ant Financial’dan 210 milyar dolarlık yatırım aldı.

Art Financial, Zomata’ya rakip firma Swiggy’e karşı, pazarda liderlik mücadelesi sürdürmek için bu fonu sağladı. Zomato’ya yapılan bu gıda-teknoloji yatırımında pazardaki hisselerinin 1 milyon dolardan 2 milyon dolara yükseleceği öngörülüyor.

Art Financial bu yatırım ile Zomato’da %20-22 oranında hisse sahibi oldu. Şirketin pay oranları bu durum ile değişmiş gibi gözüküyor. Şirketin ortaklarından biri olan İnfo Edge’nin, Zomato’da %30’luk payı yeni yatırım ile %27’ye düşecek.

Zomato son zamanların en büyük foodtech girişimlerinden biri. Son yapılan açıklamalarda kurucu ortağı Deepinder Goyal “21 milyon aylık siparişe ulaştık ve 41 şehirde hizmet sunuyoruz. Geçtiğimiz Pazar 1 milyondan fazla sipariş verdik.” dedi.

Adobe, Photosop’u Artık iPad’lerede Sunacak

Adobe, iPad için Photoshop CC uygulamasını duyurdu. 2019 yılı itibariyle Photoshop artık masaüstüne bağlı kalmayacak. Adobe Max Konferansı’nda, yeni Photoshop CC uygulamasının iPad ve iPad Pro serisine uygun olarak tasarlandığı açıklandı.

Adobe, kullanıcılara iPad üzerinden de Photoshop CC hizmeti verecek. Photoshop CC’nin iPad versiyonu kullanımı da aynı masaüstü gibi olacak. Tasarımcılar artık masaüstüne bağlı kalmadan kolaylıkla çalışmalarını sürdürebilecek.

Konferansta açıklanan diğer bir gelişme ise Adobe’nin yeni uygulaması, Project Gemini oldu. Project Gemini, çizim ve resim yapmayı verimli hale getirmeyi amaçlayan bir uygulama. Bununla beraber Project Gemini, Photoshop CC ile senkronize şekilde çalışıyor.

Yerli Otomobil Gen TM 480 Sergide Tanıtıldı.

Tamamen yerli olan otomobil üretimi için Cumhurbaşkanlığı düzeyinde, iş dünyasına bazı talimatlar verilmişti. Bu talimatlar doğrultusunda yerli otomobil üretimi için çalışmalara başlanmıştı. Dr. Gürsel Güzel ve ekibi 2014 yılında GEN TM 480 isimli araç için bir araya gelmişti. Yapılan çalışmalar meyvesini verdi ve 3. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi kapsamında ilk prototipler görücüye çıktı.

2014’den bu yana 6.5 milyar dolarlık Ar-Ge harcaması ile oluşturulan yerli otomobil için Güzel; “İç ve dış tasarım, mekanik tasarım, bütün kaportası ve motoru bize ait. Yazılım ve donanımı tamamen bize ait.” dedi.

Bu arada seri üretime geçildiğinde otomobil fiyatının 200 bin TL olacağını da belirtelim. Fiyat noktasında eleştiri alsa da yerli otomobil tasarım ve özellikleri açısından beğeni topladı.

Netflix 2018’i 146 Milyon Abone ile Kapatmayı Düşünüyor

Netflix 2018’in son çeyreği ile ilgili raporu kamuoyu ile paylaştı. Raporla beraber gelecek zamanda hedefledikleri amaçları da açıkladı.

2018’in ikinci çeyreğinde beklenenin aksine abone artışlarında bir yükselme yaşanmamıştı. Bu durum üçüncü çeyrekte gerçekleşecek gelişmeleri oldukça merak ettirmişti. Netflix’in yeni raporunda ise beklenen artışın olumlu sonuçlandığını gösteriyor.

3. çeyrek raporunda Netflix’in, 6,5 milyon aboneye ulaştığı görülüyor. Bununla beraber Netflix son çeyrekte ki hedefin 9,4 milyon aboneye ulaşmak olduğunu açıkladı. Netflix, 2018 yılının tamamında ise toplam kullanıcıyı 146 milyon abone olarak hedefliyor.

Youtube Kanal Aboneliğini Öne Çıkartıyor

Youtube yeni bir güncelleme ile kullanıcılarla buluşuyor. Youtube yerleştirilmiş videolar üzerinde kanal aboneliğini kolaylaştıracak bir tasarım oluşturdu.

Yeni tasarım ile başka bir videoda olan izleyici, diğer kanala abone olabilecek. Yerleştirilmiş videonun “Abone Ol” ibaresinin olduğu yere gelince, kolaylıkla abone olabilecek bir menü tasarlandı. Youtube’un yeni güncellemesinde ufak pürüzler olsa da yeni menü, Youtube kullanıcılarının ilgisini çekmişe benziyor.

Duracell’den Taşınabilir Şarj Cihazı

Pil üretimiyle tanınan Duracell, artık taşınabilir şarj cihazı da üretiyor. Prize göre daha hızlı şarj dolumu sağlayan Duracell Powerbank geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu.  48 saate kadar extra kullanım süresi sağlayan Duracell Powerbank, çift şarj özelliğine de sahip.

Branding Türkiye Etkinlik’ten GGYD’ye Dijital Markalaşmanın Önemi Etkinliği 

Bütünleşik pazarlama mecrası Branding Türkiye‘nin etkinlik odaklı alt markası Branding Türkiye Etkinlik tarafından 17 Ekim’de Ankara’da GGYD üyelerine özel “Dijital Markalaşmanın Önemi” etkinliği gerçekleştirdi. Etkinlikte Branding Türkiye’nin Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mürsel Ferhat Sağlam, G4A Studio&Workshops Kurucu Ortağı Hasan Yasin Türkyılmaz ve Ajans Paradise Dijital Pazarlama Uzmanı Aykut Öçal konuşma yaptı. Öztuna Norman‘ın mekan sponsorluğundaki etkinlik Ankara’nın ve hatta Türkiye’nin iş odaklı sayılı derneklerinden olan Genç Girişim Yönetişim Derneği üyeleri için özel olarak gerçekleştirildi.

Teknoloji dünyasının gelişim ve değişimlerini bu hafta da sizin için derleyip aktardık.  Önümüzdeki hafta dijital ve teknoloji dünyasının öne çıkan teknolojik gelişmeleriyle tekrar buluşmak üzere.

“Haftanın Öne Çıkan Teknoloji Haberleri” serimizde bulunmasını istediğiniz haberleri İletişim sayfasından bize gönderebilirsiniz.

Bülten Aboneliğinizi Aktifleştirin

Güncel makaleler, sektörel haberler ve ücretsiz etkinlikler için mail listemize abone olun.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir